Problem z pędzeniem - nagłe skoki temp. + hałas

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
Regnar
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 10 sie 2011, 06:43
Podziękował: 5 razy

Post autor: Regnar »

Witam serdecznie
Nie znalazłem we wcześniejszych tematach podobnego problemu
Mianowicie pędzę na kolumnie AAbratek już parę ładnych lat - zawsze bezproblemowo
Aż tu nagle mój regulator trafił szlag - po nagrzaniu nastawu i zmniejszeniu grzania na 40% gdy następuje stabilizacja temperatury w głowicy mniej więcej 78,2 - 78,4 i po odebraniu przedgonu, podkręceniu regulatora do 60% w trakcie odbioru przy temp ok 78,3 po mniej więcej 30 minutach keg zaczyna szumieć a temperatura na głowicy skacze powyżej 80 stopni. Efekt jakby grzałka pracowała na 100 % przy ustawieniu na 60%. Zakupiłem nowy regulator http://stalowkasklep.pl/regulator-mocy- ... p-270.html
Problem pojawia się ponownie. Sytuacja identyczna przy pędzeniu - nagły skok temperatury i ciśnienia w kegu. Czy problem może tyczyć się grzałki?
Parametry sprzętu:

regulator jak powyżej
grzałka 2000 wat.
2 termometry elektroniczne
wypełnienie sprężynki pryzmatyczne.

Pozdrawiam
alembiki
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Problem z pędzeniem - nagłe skoki temp. + hałas

Post autor: Emiel Regis »

Zacznij od wysypania wypełnienia i ponownego umieszczenia w kolumnie.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Problem z pędzeniem - nagłe skoki temp. + hałas

Post autor: olo 69 »

A jaka średnica kolumny? Jakiej mocy wtedy wsad grzejesz? Jak szybko odbierasz? Jakich sprężynek używasz, jakich wymiarów? Oraz czy masz je jakoś przedzielone w kolumnie? Tzn. np. 50 cm sprężynek i jakieś podparcie itd? Czy może sprężynki masz wsypane bez jakiegokolwiek przedzielenia? Ile wsadu wlane, do jakiego zbiornika?
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Problem z pędzeniem - nagłe skoki temp. + hałas

Post autor: Emiel Regis »

@olo69
Jeśli przez parę lat wszystko było ok w tej konfiguracji, a teraz są objawy zalania na małej mocy (bo nie chce mi się wierzyć w walnięty drugi regulator), to stawiam na korek z opiłków ze sprężynek.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Problem z pędzeniem - nagłe skoki temp. + hałas

Post autor: olo 69 »

Ok. Tylko dziwi mnie ten nagły wzrost temperatury. Zbite sprężynki, czy też opiłki dadzą stopniowy wzrost temperatury w kolumnie, kolumna zacznie się zalewać, ale nie będzie to nagły wzrost.
Pozdrawiam,olo 69

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problem z pędzeniem - nagłe skoki temp. + hałas

Post autor: aronia »

Wartość powyżej 80 to nie jest jakiś duży skok. Zdecydowanie wypełnienie do przesypania, bo gdzieś się zrobił zator/wypełnienie się ubiło i zalewa. Termometr masz tylko w głowicy? Aby nie przesypywać możesz spróbować zmniejszy moc(skoro przy odbiorze przedgonów na 40 nic się nie dzieje), ale odbędzie się to kosztem wydłużenia czasu pracy.

Autor tematu
Regnar
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 10 sie 2011, 06:43
Podziękował: 5 razy
Re: Problem z pędzeniem - nagłe skoki temp. + hałas

Post autor: Regnar »

Dziękuję za podpowiedź, niebawem się do niej zastosuję i napiszę czy pomogło. Maszyna była czyszczona dzień przed pojawieniem się problemów. Rozumiem, że wypełnienie ma być mocno ubite czy luźno wsypane? Zawsze lekko stukałem kolumną o podłoże by "zagęścić" sprężynki. Wypełnienie to ok 15 cm miedź + a'la zmywak ze sprężynek + sprężynki + na górze kolejny a'la zmywak.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Problem z pędzeniem - nagłe skoki temp. + hałas

Post autor: radius »

Regnar pisze: Maszyna była czyszczona dzień przed pojawieniem się problemów. Rozumiem, że wypełnienie ma być mocno ubite czy luźno wsypane? Zawsze lekko stukałem kolumną o podłoże by "zagęścić" sprężynki.
No i prawdopodobnie tu jest odpowiedź na zaistniały problem. Sprawdź czy ten a'la zmywak nie zapchał się sprężynkami i jak będziesz wsypywał sprężynki, nie ubijaj ich. Wystarczy, że ręką lekko będziesz opukiwał kolumnę wsypując wypełnienie. Ten a'la zmywak to podparcie od sprzedawcy sprężynek, czy też własna inwencja?
SPIRITUS FLAT UBI VULT

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problem z pędzeniem - nagłe skoki temp. + hałas

Post autor: aronia »

W żadnym wypadku nie ubijasz(ja nawet zrezygnowałem z opukiwania, które doradza radius) - sprężynki wsypujesz i dajesz im się samym ułożyć. Jeżeli stosujesz celowe zalewanie kolumny na początku procesu to po kilku takich czynnościach sprężynki same ułożą się optymalnie, a wtedy możesz rozkręcić i dosypać te, które się nie zmieściły(bo możliwe, że trochę ich zostanie). Jeżeli nie masz wizjera ciężko Ci bedzie oszacować dokładnie moc przy której zalewa, ale ponowne zasypanie powinno rozwiązać Twoje problemy.

Autor tematu
Regnar
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 10 sie 2011, 06:43
Podziękował: 5 razy
Re: Problem z pędzeniem - nagłe skoki temp. + hałas

Post autor: Regnar »

Dziękuję za pomoc. Co do tego a'la zmywaka to dodatek od sprzedawcy do wypełnienia. Górny hamuje opiłki i fragmenty sprężynek aby nie dostały się do odbieranego destylatu. Bo zdarzała się wcześniej obecność jakiegoś małego fragmentu sprężynki.
Awatar użytkownika

stuf
250
Posty: 288
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Problem z pędzeniem - nagłe skoki temp. + hałas

Post autor: stuf »

Napisz ile łyżeczek od herbaty zostało opiłków.. :) ja u siebie uzbierałem 6 łyżeczek płaskich.
Pozdrawiam serdecznie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”