NOWY POMYSŁ na przerobienie bojlera

Pomysły genialne, niesamowite i takie sobie.

Autor tematu
marcinhes
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2008, 23:42

Post autor: marcinhes »

Witam panowie mam nowy pomysł i chciałem zapytać czy ktoś z was coś takiego ćwiczył?!

Zamiast kega czy puszki czy kany bańki etc ....nie można by użyć przerobionego bojlera!?!?

Plusy :

- bezpiecznie
- podgrzewacz wbudowany
- termostat na standardzie
- trzymający ciepło
- do obudowy bojlera można by od razu umocować np odstojniki czy chłodnicę

Czy ktoś coś takiego widział albo o czymś takim słyszał ???

Trzeba by tylko sprawdzić materiał z jakiego zrobiony jest pojemnik , wyciąć go flexem na około (żeby go otworzyć) zamontować zawias , uszczelkę i zatrzask.

Pozdrawiam
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: NOWY POMYSŁ

Post autor: Juliusz »

hm... może jeśli masz zdjęcie tego bojera to go tutaj wklej? Czy chodzi o bojler do wody w mieszkaniach?

Mnie trudno coś powiedzieć bez znajomości materiałów użytych na bojer. Zazwyczaj były stalowe i dość grube bo w nich było ciśnienie miejskie, może czymś wewnątrz pokrywane... Współcześniejsze bojlery sa robione z żywic eposkywdoywch no a to zupełnie nie nadaje się do naszego psocenia.

Tu w Oz są bojlery (starsze) wykonane z miedzi. Bańka np 300L z cienkiej blachy miedzianej 0.8mm. W tym zbiorniku jest grzałka 2KW i grzeje wodę bez ciśnienia, którą się dolewa co 6 miesięcy. W tej gorącej wodzie zanurzona jest długa spirala miedziana, w niej jest miejskie ciśnienie, i podłączona jest do kranów z gorącą wodą.

Nie wiem co teraz jest w Polsce.

Może inni koledzy wiedzą...?

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: NOWY POMYSŁ na przerobienie bojlera

Post autor: mima »

Pewno że inni koledzy wiedzą! :D

To co opisałeś jest po prostu wymiennikiem ciepła.
Przeważnie w wiekszych skalach stosuje się je do grzania wody w kaloryferach. Zakłady pracy, małe osiedla, ale i wielkie osiedla- blokowiska.

U nas sa to przeważnie bańki w kształcie walca o pojemności od 5-10 L. do 120 L. wody. Jest w nich grzałka od 1500W do 2500W.
Pozatym,- wyłącznik termiczny, oraz termostat. Bańka ociepana była kiedyś jakimiś szmatami. Obecnie pianką. Na zawnątrz płaszcz blaszany -blacha 2mm. Ot i co?!

Boiler taki nie nadaje się raczej. Dlaczego?

bezpiecznie
- podgrzewacz wbudowany
- termostat na standardzie
- trzymający ciepło
- do obudowy bojlera można by od razu umocować np odstojniki czy chłodnicę
Ma zawsze w sobie na ściankach dużo kamienia.
Nie ma wlewu, korka.
Termostat jest wcale nie przydatny.
Do obudowy kega też możesz przymocować chłodnicę.
Kega zawijasz starym kocem, na to folia i jest super.
Ja mam go owiniętego polarem i ściśnięty dwoma gumami od bagażnika samochodowego.

Bardzo dużo pracy by kosztowało żeby coś takiego przystosować.

A keg ma w sobie prawie same zalety, jakie wiemy i koszt 100- 150 zł.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

paul0
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2009, 15:39
Re: NOWY POMYSŁ na przerobienie bojlera

Post autor: paul0 »

Do tego celu nadaje się tylko bojler z nierdzewki - idzie kupić na AlleDrogo czasem ktoś z zagranicy przytacha i za grosze sprzedaje.

Jest przy tym trochę roboty:
Dobrze żeby był to zbiornik dwupłaszczowy (czesc cylindryczna ma podwojny plaszcz) a nie z wężownicą.
Wtedy ustawiamy go pionowo, do dolnej dennicy spawamy podstawę.
W górnej dennicy wyciąć otwór do czyszczenia, do tego otworu przyspawać króciec z ślepym kołnierzem DN 250 z nierdzewki.

Wymiennik ciepła (przestrzeń pomiędzy płaszczami) najlepiej podgrzewać parowo - trzeba będzie zrobić mały kociołek parowy z przegrzewaczem, bezciśnieniowy (układ otwarty ze względów bezpieczeństwa).

Podgrzewanie przeciwprądem - zasilanie od góry, powrót od dołu, z powrotu będzie kapać woda - kondensat o czystości wody destylowanej, który można zawrócić do kotła parowego.

Pomysł nadaje się do dużej instalacji, taki bojler może mieć nawet 500l, z czego wykorzystujemy ok. 300l.
Ostatnio zmieniony sobota, 31 paź 2009, 21:09 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ortografia!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Eureka!”