Kolumna "z grubej rury" ;)

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...

Autor tematu
newuser
30
Posty: 44
Rejestracja: środa, 27 sie 2014, 08:38
Podziękował: 5 razy

Post autor: newuser »

Witam!
Po dniach oczekiwania przyszła do mnie kolumna od użytkownika KS2507 :)
Powiedzieć muszę, że wygląda naprawdę solidnie- jest świetnie wyspawana, kontakt z kolegą pierwszorzędny, wszystkim zastanawiającym się mogę szczerze polecić!
mniejsze.jpg
W krótszą część wsypaliśmy sprężynki miedziane, kręcone własnoręcznie.
20 m kab.jpg
W część środkową upchnęliśmy z braciszkiem 33 zmywaki ze stali nierdzewnej. Wchodziły dość ciasno, kolumna ze względu na warunki lokalowe ma w tej części tylko 120 cm wysokości, sądzę że ilość zmywaków jest odpowiednia.
Po złożeniu kolumna w docelowym miejscu prezentuje się tak:
Kolumna.jpg
Pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: aronia »

Aby potwierdzić czy zmywaków jest odpowiednia ilość zajrzyj tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p104118 , kolumnę przed procesem bezwzględnie ociepl np. 2 warstwami otuliny do rur. A sprzętu tylko pogratulować.
P.S. Czy odcinek środkowy nie powinien być odwrotnie, aby termometr był jak najniżej(10 półka)?
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: KS2507 »

Witam,fajnie że kolega zadowolony ze sprzętu,tak jak aronia napisał kolumnę zamontujcie odwrotnie tak żeby termometr mierzył temperaturę w dolnej części na ok 10 półce.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: gr000by »

A "gruba rura" to ile :mrgreen:? 76mm?
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
newuser
30
Posty: 44
Rejestracja: środa, 27 sie 2014, 08:38
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: newuser »

Docelowo kolumienka będzie i ocieplona i odwrócona. Do zdjęcia skręcona "dla przymiarki" do pomieszczenia- pasuje idealnie tak jak chcieliśmy :)
gr000by pisze:A "gruba rura" to ile :mrgreen:? 76mm?
Według opisu 60,3 mm ;)

wojtek015
10
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 4 cze 2013, 19:07
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czyściocha ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: wojtek015 »

Pogratulować! Oby % jak największy ! Pozdrawiam

Autor tematu
newuser
30
Posty: 44
Rejestracja: środa, 27 sie 2014, 08:38
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: newuser »

Witam!
Kolumna przeszła "chrzest bojowy" :D
Nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń co do jej jakości, natomiast co do moich umiejętności gorzelniczych już niestety tak :( Mimo czytania forum brak praktyki zrobił swoje, ale po kolei:
Kolumna wypełniona zmywakami, według ilości z kalkulatora w Exelu, znalezionego tu na forum, na dno poszły sprężynki miedziane oczyszczone we wrzątku z kwaskiem cytrynowym i wypłukane solidnie bieżącą wodą.
2014-10-11 15.15.58.jpg
Po skręceniu śrub, wężyków do wody podłączyłem gaz i zacząłem grzać w celu przepłukania i wygotowania kolumny. Przedestylowałem kilka litrów wody z kranu dla czystego sumienia.
Po wlaniu do kega ok 25 litrów sklarowanego zacieru (25 l wody, drożdże, 7 kg cukru) zacząłem podgrzewać.
2014-10-11 19.51.07.jpg
Pary poszły do góry, odkręciłem wodę do chłodnicy, zmniejszyłem grzanie do około 1/2 mocy taboretu, odebrałem ok. 100 ml przedgonów na całkowicie otwartym refluksie, zakręciłem całkowicie odbiór i zacząłem stabilizować kolumnę.
Po około 45 minutach temperatura na górnym termometrze wynosiła 77,6 *C, na dolnym 77,9 *C. Odkręciłem odbiór (około 2-3 krople na sekundę), odebrałem 100 ml przedgonów i zacząłem odbiór serca. Odbierałem przez "silikonowy" wężyk do butli, oddzielając do osobnych butelek każde 0,5 litra.
Po odebraniu ok 3,5 litra temperatura miała lekkie wahanie do 78,1 *C, więc uznałem że lecą pogony. Skończyłem przy około 4 litrach urobku, ponieważ temperatura na dolnym termometrze zaczęła rosnąć.
Każda butelka ma 96% bo sprawdzane na alkoholomierzu.
Jednak coś poszło nie tak: urobek w każdej butelczynie pachnie drożdżami :( Nie jest to mocna woń typowej "siwuchy" jednak jak dla mnie nie do zaakceptowania. Czy powtórna destylacja to usunie? Czy da się przy jednokrotnym gotowaniu uzyskać bezwonny spirytus?
Drożdże na zacieru były takie:
2014-10-12 09.54.23.jpg
Kolumna po złożeniu:
2014-10-11 18.58.11.jpg
2014-10-11 20.04.08.jpg
Moje podejrzenia padają albo na drożdże - ten typ tak ma i daje zapach do urobku, albo na "silikonowy" wężyk - nie do końca ufam sprzedawcy, że nie oddaje zapachów... :/
Czy można poprowadzić odbiór poprzez miedzianą rurkę wyczyszczoną kwaskiem cytrynowym od wewnątrz?
Pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: aronia »

Kilka uwag: po 1 krotnym nie uzyskasz bezwonnego.
Odnośnie przedgonu: http://alkohole-domowe.com/forum/topic8204.html
Odnośnie drożdży to: nastawy powiększone(1 paczka na więcej cukru i wody niż zaleca producent), nie przesadzanie z Blg nastawu, fermentacja w odpowiedniej(nie za wysokiej) temperaturze.

Autor tematu
newuser
30
Posty: 44
Rejestracja: środa, 27 sie 2014, 08:38
Podziękował: 5 razy
Re: Odp: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: newuser »

@aronia
Dziękuję za podpowiedzi:) Temat o przedgonach przeczytałem, sądzę że robię to prawidłowo- najpierw metodą "pot-stilową" a później kroplami, opróżniając jeziorko do zera. Wychodzi w sumie 200-300 ml pachnidła. Zaczynam serce gdy już nie czuję dziwnych zapachów. Martwi mnie ta woń drożdży, ale skoro nie da się przy jednokrotnej destylacji mieć bezwonnego gonu, to wszystko jest ok :) Dziękuje za pomoc!

tapatalknięte

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: aronia »

Metodę pot-stillową zostaw tam gdzie być powinna, a przy kolumnie pierwsze stabilizacja. Co do ilości to im wolniej będziesz odbierał tym mniej "koncentratu przedgonowego"(więcej serca) uzyskasz, a jak się dorobisz OVM/OLM to już całkiem. Chcesz szybciej to możesz skorzystać z metody opisywanej tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/koncep ... 11217.html
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: kamil.ww »

Postaram się skrócić:
zalewasz kega
Podłączasz wszystko i heja z gazem! :)
Czekasz do rozgrzania i wzrostu temp, odkręcasz wodę, na full gazie czekasz na zalanie kolumny, poxniej wyłączasz gaz na 2-3min żeby wszystko spłynęło
Zakręcasz zaworek, ustawiasz gaz tak aby kolumna pracowała pod progiem zalania
Stabilizujesz około 1h
Po tym czasie zaczynasz odbierać przedgony (kierujesz się temp w głowicy i w okolicy 12 półki po odbiorze przedgonu temp powinny być porównywalne, PAMIĘTAJ im wolniej odbierasz przedgony tym więcej zyskujesz na serduchu.
Następnym krokiem ustawiasz zaworek na odpowiednią "wartość" którą powinieneś sobie wyliczyć i odbierasz serce.
od tego czasu kierujesz się termometrem na 12półce
Gdy temp na dolnym termometrze "podskoczy" delikatnie przykręcasz zaworek i czekasz kilka minut, temp powinna spaść do temp dnia :)
ciągniesz tak do póki będziesz mógł utrzymać temp,
gdy temperatura po przykręceniu zaworku nie spadnie zaczynasz odbierać pogony

:)
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww

Autor tematu
newuser
30
Posty: 44
Rejestracja: środa, 27 sie 2014, 08:38
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: newuser »

Witam!
Na dniach miała miejsce kolejna (druga) destylacja :D Jest coraz lepiej, kolumna nawet dorobiła się zimowego ubrania:
2014-10-20 14.45.20.jpg
Zaobserwowałem, że surówka z "pierwszego tłoczenia" powoli przestaje śmierdzieć drożdżami tak jak to opisywałem. Potrzeba w dalszym ciągu drugiego "tłoczenia", ale dziwi mnie trochę ta reakcja-zanikanie zapachu- to normalne?
No i sprawa druga: podczas ostatniego gotowania cały proces ze stabilizacją, przedgonami, itp. dokładnie powtórzyłem. Temp. w głowicy tym razem także była 77,6 a na dole 77,9*C.
Po pewnym czasie temp. na dole wzrosła do 78,0*C, więc delikatnie zmniejszyłem odbiór. Tak nakapało ok 3,5 litra 96-tki, po czym temp. na dole wzrosła do 78,2*C, więc pogony jak sądzę- mimo że w zapachu wszystko jest takie samo... Po 0,7 l. temperatura na dolnym termometrze zaczęła pruć w górę do 82*C, w głowicy pozostając na 77,6*C. W tym momencie powinienem zakończyć odbiór ale natchnęło mnie do "wyciągnięcia" całego alkoholu z głowicy :mrgreen: Zmniejszyłem nieco odbiór i obserwowałem termometr dolny- temperatura doszła do 97,8*C w kolumnie, natomiast w głowicy była stała- 77,6*C. W międzyczasie nakapało ok. 0,7 l "pogonu", jednak delikatnie tylko różniącego się zapachem, lecz o mocy 96% w dalszym ciągu. Gdy temp. w głowicy wyniosła 77,8*C zakończyłem "wyduszanie" z kolumny bo kapało już bardzo powoli, chociaż mógłbym jeszcze pociągnąć.
Czy w moim procesie wszystko jest ok? Można w ten sposób wyciągać resztki z kolumny? Jaka jest bezpieczna górna granica temperatury na termometrze przy głowicy? U mnie nie rosła znacząco pomimo podkręcenia grzania gazowego dość sporo... Dzięki za informację!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: aronia »

Przeczytaj to: http://alkohole-domowe.com/forum/co-zro ... ml#p102663 i wszystko Ci się wyjaśni.

Szlumf
2000
Posty: 2383
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: Szlumf »

newuser pisze:W tym momencie powinienem zakończyć odbiór ale natchnęło mnie do "wyciągnięcia" całego alkoholu z głowicy ...................
Czy w moim procesie wszystko jest ok? Można w ten sposób wyciągać resztki z kolumny? Jaka jest bezpieczna górna granica temperatury na termometrze przy głowicy? U mnie nie rosła znacząco pomimo podkręcenia grzania gazowego dość sporo... Dzięki za informację!
Bardzo dobrze Cię natchnęło. Dla ułatwienia pracy w przyszłości radzę zamontować jeszcze jeden termometr ze 30cm poniżej górnej granicy wypełnienia. Wystarczy wywiercić dziurkę w kolumnie, wetknąć w nią wężyk silikonowy a w niego sondę termometru. Wężyk można dla pewności przykleić po obwodzie z zewnątrz do kolumny. Termometr nie musi być z "górnej półki". Wystarczy rozdzielczość 0,1*C i czas odświeżania nawet do 5-10sek. Ja odbieram serce do momentu gdy na nim nie da się utrzymać temperatury. Kiedyś dzieliłem serca na dwa ale po paru dniach oba pachną tak samo więc już tak nie robię. Ba wydaje mi się, ale to moja subiektywna opinia, że to drugie niby ciut gorsze serce jest łagodniejsze od pierwszego.
Gdy na tym wyższym wypełnieniu nie da się już utrzymać temperatury odbieram pogony. Ale tu już się nie bawię tylko zwiększam odbiór do początkowego i czekam na wzrost temperatury w głowicy do 80*C. Taką temperaturę po prostu sobie przyjąłem. Można ciągnąć i dalej ale wolę pozostawić jakieś % w kolumnie dla jej konserwacji bo niezbyt często ją płuczę.
Poczytaj jeszcze o pompowaniu. Jest trochę w temacie polecanym przez Aronię a wyszukiwarka da Ci jeszcze parę innych tematów.
A ogólnie to musisz wypracować własny sposób prowadzenia kolumny dostosowany do Twojego sprzętu i Twoich predyspozycji. Ja na przykład, gdybym grzał gazem, to bałbym się zalewania kolumny a doskonały spirytus można otrzymać i bez tego. Dużo czytaj Forum. Czasem można "między wierszami" znaleźć perełki warte zastosowania a przynajmniej wypróbowania.
P.S.
A sprawdziłeś czy to "zimowe ubranko" nie pogarsza wyników w Twoim przypadku?

Autor tematu
newuser
30
Posty: 44
Rejestracja: środa, 27 sie 2014, 08:38
Podziękował: 5 razy
Re: Odp: Kolumna "z grubej rury" ;)

Post autor: newuser »

Łajdaczę kolumną dopiero drugi raz, stąd dużo pytań ;) Co do zalewania kolumny to tego nie robię- boję się i uważam że kilka litrów łatwopalnego wrzącego alkoholu nad otwartym ogniem to nie jest dobry pomysł, przynajmniej z moim poziomem doświadczenia... :( Rurę w 'ubranku' łatwiej utrzymać w ryzach- szybciej reaguje na kręcenie zaworkiem odbioru. Poza tym chroni przed poparzeniem ;)
tapatalknięte
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”