Uszczelka w pokrywce na słoiki.

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

Autor tematu
Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Sebastian120 »

Witam. Piszę w bardzo dziwnej sprawie, wlałem pierwszy raz spirytus do dużych słoi 4,25l z Biowinu i po kilku dniach odkręcając zauważyłem dziwny biały masłowaty osad na gwincie w niektórych słoikach. Osad ten wydawał się tłusty i był bez smaku. Zadzwoniłem w tej sprawie do mojego sprzedawcy i nic mu o takich przypadkach nie wiadomo jednak zaintrygowała go ta informacja. Postanowiliśmy się coś więcej dowiedzieć więc zadzwoniłem do Biowinu i dostałem taką informacje iż te nakrętki ( pospolite używane do kiszenia ogórków czy do słoików z miodem) nie nadają się do alkoholu, naciskając chciałem się dowiedzieć z jakiego dokładnie materiału są wykonane. Pan nie potrafił dokładnie powiedzie tylko tyle że z jakiegoś tam plastiku. Wcześniej w tych słoikach robiłem nalewki jednak nic nie zauważyłem (słoiki zazwyczaj są zabrudzone cukrem i sokiem). Będę dalej dociekał co to za substancja. Jeżeli ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia i informacje w tej sprawie proszę o pomoc.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Uszczelka w pokrywce na słoiki.

Post autor: gr000by »

Nie spotkałem się nigdy z czymś takim. Zobacz opinie moje i innych na temat dużych słoików tutaj alkohole-domowe.com/forum/jak-nadaja-sie-sloiki-do-ogorkow-na-robienie-nalewek-t3966.html.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Uszczelka w pokrywce na słoiki.

Post autor: wawaldek11 »

Bo to złe uszczelki były :D
Nie spotkałem się z takim przypadkiem, aby spirytus rozpuszczał uszczelkę. Jedna jest tylko mocno zabarwiona po nalewie na orzechach włoskich.
Czy są jakieś oznaczenia na zakrętce? Takie dyskretne - np. korona czy podobne do logo opla. Może fotka?
Po tym możnaby ustalić producenta. Może lakiernicy spaprali partię masy uszczelkowej i mamy problemy ;)
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Uszczelka w pokrywce na słoiki.

Post autor: Sebastian120 »

Czytałem temat o słoikach na ogórki. Dodatkowo rozcieńczyłem teraz do 40% i ma lekko chemiczny posmak podobny jak po pierwszym przepuszczeniu sprzętu ale mniej intensywny taki troszkę dziwny, może to moje przewrażliwienie ale wódka nie smakuje. Teraz nie wiem czy to jeszcze raz przepuszczać? Podłożyłem pod zakrętki woreczki śniadaniowe foliowe żeby uniemożliwić rozpuszczanie tych zakrętek.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Uszczelka w pokrywce na słoiki.

Post autor: wawaldek11 »

To teraz będziesz możesz mieć woreczki w trunku :odlot:
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Uszczelka w pokrywce na słoiki.

Post autor: Kamal »

Zakrętek nie rozpuścisz, co najwyżej uszczelki w nich. ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Uszczelka w pokrywce na słoiki.

Post autor: Lootzek »

Hmm, ciekawe bo i ja się spotkałem z czymś podobnym. Właśnie w słoju 4,25 L. Wspominałem o tym przy opisie kawówki, dobrotka stojąca w takim słoju, po jakimś czasie osadziła na ściankach słoika tłustawy osad. Byłem pewien że wytrąciło się coś z trunku a teraz post Sebastiana dał mi do myślenia.. ;). Słoik kupowałem w zwykłym sklepie gospodarczym, nie znam jego pochodzenia, może i biorą je z Biowinu. Przy innych trunkach które doń nalewalem, też nie zauważyłem żadnych wytrąceń. Na smak nie miało to wpływu, albo tego nie zauważyłem, bo eliksir był sam z siebie dość aromatyczny i specyficzny w smaku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”