Niska Kolumna

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
adamkox
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2014, 09:31

Post autor: adamkox »

Witam Wszystkich.
Jestem nowy na tym forum i jeszcze dokładnie nie wiem jak sie tu poruszać i czy w dobrym miejscu pisze dlatego z góry przepraszam za pomyłki.

A więc mam kilka pytań natury technicznej. Kolumna powinna mieć wysokość około 1,2-1,5m i średnica 50-60mm z tego co tam wyczytałęm mniej więcej. Czy istnieje możliwość zrobienia kolumny o wysokości max 90cm?? a rekompensując wysokość zrobić szerszą?? np 70mm średnicy??

Jaki rodzaj kolumny polecicie tak aby był stosunkowo prosty w budowie i był efektywny ? Ja myślałem o kolumnie z zimnymi palcami (OKOŁO 10 RUREK TAK ABY PATRZĄC W KOLUMNE NIE WIDAĆ BYŁO PRZEŚWITU TYLKO RURKI) i czy do tego typu kolumny, dołożenie odstojnika ma sens??

Co do wypełnienia to myślałem o zmywakach z nierdzewki i rurkach miedzianych. A co myślicie o szkle?? a jakie wypełnienie i w jakim stosunku jest najlepsze waszym zdaniem??
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Niska Kolumna

Post autor: radius »

adamkox pisze:Kolumna powinna mieć wysokość około 1,2-1,5m i średnica 50-60mm z tego co tam wyczytałem, mniej więcej.
Tak, takie parametry są odpowiednie.
adamkox pisze:Czy istnieje możliwość zrobienia kolumny o wysokości max 90cm?
Istnieje. Przy wypełnieniu sprężynkami pryzmatycznymi, nawet na takiej wysokości uzyskasz ok. 96%
adamkox pisze:rekompensując wysokość zrobić szerszą?
Nie! Zwiększając średnicę zwiększysz tylko wydajność, od wysokości zależy moc i jakość produktu.
adamkox pisze:Jaki rodzaj kolumny polecicie tak aby był stosunkowo prosty w budowie i był efektywny ?
Bokakob z głowicą puszkową lub Aabratek. Przy tym drugim zyskasz trochę na wysokości.
adamkox pisze:Co do wypełnienia to myślałem o zmywakach z nierdzewki i rurkach miedzianych. A co myślicie o szkle?? a jakie wypełnienie i w jakim stosunku jest najlepsze waszym zdaniem??
Przy tak niskiej kolumnie, tylko sprężynki pryzmatyczne.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Niska Kolumna

Post autor: lesgo58 »

Witamy.
adamkox pisze: Czy istnieje możliwość zrobienia kolumny o wysokości max 90cm?? a rekompensując wysokość zrobić szerszą?? np 70mm średnicy??
Istnieje taka możliwość. Zwiększenie średnicy kolumny wiąże się z potrzebą użycia dużej mocy do prawidłowej pracy kolumny. I nie koniecznie przekłada się na poprawienie charakterystyki kolumny zwłaszcza do rektyfikacji.
Ja myślałem o kolumnie z zimnymi palcami (OKOŁO 10 RUREK TAK ABY PATRZĄC W KOLUMNE NIE WIDAĆ BYŁO PRZEŚWITU TYLKO RURKI) i czy do tego typu kolumny, dołożenie odstojnika ma sens??
Błąd myślowy. Zastanów się od razu nad głowicą - puszkowa, aabratek itp. Ułatwi Ci to pracę na sprzęcie i pozwoli uzyskiwać najlepsze możliwe efekty. A i sprzęt będzie bardziej kompaktowy i prostszy w budowie.
Co do wypełnienia to myślałem o zmywakach z nierdzewki i rurkach miedzianych. A co myślicie o szkle?? a jakie wypełnienie i w jakim stosunku jest najlepsze waszym zdaniem??
powyższy cytat świadczy o lenistwie z Twojej strony. Po miesiącu pobytu nie dotarłeś do informacji, które Ciebie interesują? Na forum są wszelkie możliwe odpowiedzi . Wystarczy skorzystać z szukajki.
Tak, że do roboty...Dzisiaj niedziela - masz wiec dużo czasu. A znalezienie wszystkich odpowiedzi na pytania, które Ciebie nurtują powinno Ci zając maksymalnie 30 minut.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Niska Kolumna

Post autor: wojs40 »

Sam niedawno zaczynałem, Lesgo 58 ma rację odsyłając cię do szukajki. Dlaczego? Otóż mógł w jednym zdaniu podać Ci odpowiedzi na nurtujące cię pytania, ale wiem z doświadczenia że szukając swoich problemów na forum przy okazji znajdziesz informacje które przydadzą się na etapie budowy swojej aparatury. A będzie ich sporo. Pozdrawiam.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Niska Kolumna

Post autor: pokrec »

Budowanie zimnych palców dzisiaj to głupota. Szkoda zachodu. Resztę znajdziesz na forum. Dokształcisz się, zyskasz nową optykę - poczytaj, warto.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”