Problemy z temperaturą

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

Autor tematu
wiesiek-1
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 25 lut 2012, 13:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 4 razy

Post autor: wiesiek-1 »

Witam brać psocącą, mam pytanie. Wczoraj testowałem kolumnę z głowicą puszkową przeziernik też jest. Po zalaniu kolumny zabrałem się za stabilizację. Próg zalania i stabilizację osiągnąłem przy 79,2 zaś na drugim czujniku zamontowanym 5 cm od dołu kolumny 87 stopni. Pod koniec procesu na głowicy 79,5 zaś na drugim czujniku 102 stopnie, nigdy takich temperatur nie miałem. Dodam jeszcze, że sterownik firmy PAMEL. Dodam zdjęcie kolumny wydaje mi się, że wszystko w niej jest ok, pracuje stabilnie tylko te temperatury.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7339
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Problemy z temperaturą

Post autor: radius »

Coś kolego namąciłeś ;)
Co to znaczy
wiesiek-1 pisze:Próg zalania i stabilizację osiągnąłem przy 79,2
?
Próg zalania to moc potrzebna do osiągnięcia tego efektu a nie temperatura. Napisz coś więcej o swojej kolumnie, bo na razie to tylko wiemy, że głowica jest puszkowa i że masz źle zamontowane termometry :(
Do tego ten dolny przekłamuje wynik. Czym grzejesz, jaka średnica rury itd, itd... Najlepiej zamieść zdjęcie to coś więcej będzie można powiedzieć...
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Problemy z temperaturą

Post autor: lesgo58 »

Temperatury to rzecz względna. Czy ten czujnik temp. w dole kolumny to naprawdę jest na 5cm od kega?
Jaką masz wydajność kolumny?
Z jaką prędkością prowadziłeś odbiór?
Prowadziłeś odbiór ze stałą prędkością czy wprowadzałeś zmiany w trakcie odbioru?
Z jaką mocą grzałeś?
Jaka średnica rury? Jakie wypełnienie?
Co do termometru - to sprawdzałeś go w jakiś sposób?
I czekamy na zdjęcie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
wiesiek-1
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 25 lut 2012, 13:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 4 razy
Re: Problemy z temperaturą

Post autor: wiesiek-1 »

Witam serdecznie brać psocącą :crazy:, dzięki za odpowiedzi. Przejdę do rzeczy. Kolumna 60,3, wypełnienie sprężynki od Piotra, katalizator siatka miedziana 1m2 zwinięta w rulon. Po ustabilizowaniu kolumny zalanie pól wziernika. Odbierałem 1,5 litra na godzinę przy kraniku precyzyjnym do końca nic nie manipulowałem.Termometr dolny jest 5 cm od sms-a a górny na środku rury pod puszką. Po 2 godzinach udało mi się zorganizować linki żeby koledzy z forum zerkneli fachowym okiem co naprodukowałem. Kolumnę zbudowałem dzięki dużej wiedzy i chęci podzielenia się z innymi przez kolegów z forum i za to dzieki. :poklon; http://naforum.zapodaj.net/c5132e226500.jpg.html http://naforum.zapodaj.net/8a46cb69f4c0.jpg.html http://naforum.zapodaj.net/907fc801447e.jpg.html
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Problemy z temperaturą

Post autor: lesgo58 »

No to od początku.
Termometr w dole kolumny stanowczo za nisko. Jak ma być wysoko? Nie jestem w stanie określić, bo nie podałeś ile cm miedzi masz w kolumnie, i w którym miejscu. U góry czy, na dole?
Druga sprawa:
po ustabilizowaniu kolumny zalanie pól wziernika
Co to oznacza?
Powinieneś zalać kolumnę i przełączyć moc grzania na moc roboczą. Dopiero wtedy zaczyna się stabilizacja, która powinna trwać minimum kilkadziesiąt minut.
odbierałem 1,5 litra na godzinę przy kraniku precyzyjnym do końca nic nie manipulowałem.
Błąd. W trakcie ubywania etanolu ze zbiornika powinniśmy redukować szybkość odbioru. Utrzymując stały RR.
Wnioski:
1. Przenieść termometr z dołu w odpowiednie miejsce.
2. Wyliczyć wydajność kolumny.
3. Wyliczyć odpowiednie RR.
4. Zaizolować poprawniej sondy termometrów.
5. Sprawdzić i skalibrować termometry.
Zapoznać się z tym linkiem; http://alkohole-domowe.com/forum/post80861.html#p80861
I z wieloma pokrewnymi.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Problemy z temperaturą

Post autor: wojs40 »

Witajcie. Temat umarł, więc żeby nie zakładać nowego odnowię ten. Zastanawiam się nad zakupem regulatora mocy, tylko czy nie będą to wwydane pieniądze zbytecznie, na forum niewiele się pisze o regulatorach. Są tematy typu "jaki kupić? jaka dokładność? itp" a mało się pisze o roli regulatora w procesie. Moje pytanie jest takie: w czasie odbioru psoty w pewnym momencie zaczyna rosnąć temperatura na termometrze i to jest ta chwila kiedy musimy zareagować i zmniejszyć odbiór. Przykręcamy zaworek w głowicy lub zawór w obniżonym odbiorze i leci mniej elixiru i przez to temperatura pozostaje na stałym poziomie. I tutaj się zastanawiam czy zamiast ruszać zawory nie zmniejszyć moc grzania? /oczywiście mając regulator/. Czy ktoś próbował tak prowadzić proces? Pozdrawwiam.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Problemy z temperaturą

Post autor: HomoChemicus »

Wzrost temperatury spowodowany jest zmniejszającym się refluksem wraz ze spadkiem stężenia alko we wsadzie. Więc trzeba zwiększyć ilość par alkoholu - zwiększenie grzania. Jednak spowoduje to, że pogony zaczną się wydobywać z kotła w bardzo dużych ilościach, lub może dojść do zalania.
Wniosek taki, aby nie kombinować i regulować w sprawdzony sposób.
Choć nikt nie zabrania Ci się przekonać o tym na własnej skórze.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Problemy z temperaturą

Post autor: lesgo58 »

wojs40 pisze:Są tematy typu "jaki kupić? jaka dokładność? itp" a mało się pisze o roli regulatora w procesie.
Pytanie - a do jakiego typu sprzętu potrzebujesz regulator?
Jeśli do kolumny rektyfikacyjnej to wystarczy znać możliwości kolumny( czyli maksymalną moc roboczą) i kupić odpowiednią grzałkę. Np. do kolumny 60mm wypełnionej sprężynkami wystarczy grzałka o mocy 2200W. Regulator do prowadzenia procesu nie jest potrzebny. Wszelkie regulacje wykonujemy zaworkiem odbioru. W mocy grzania nic już nie "grzebiemy.
Jeśli rozmawiamy o aparaturze do destylacji prostej to regulator jest jak najbardziej potrzebny. Wszelkie regulacje przeprowadzamy tak regulatorem jak i refluksem. Czy to regulując zaworkiem w głowicy typu Aabratek, puszkowa, Bokakob, czy też przepływem wody w deflegmatorze.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 kwie 2014, 14:53 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problemy z temperaturą

Post autor: aronia »

Dzięki regulatorowi możesz ustawić odpowiednią moc: aby była maksymalna wydajność kolumny, ale jeszcze nie następowało jej zalanie. Ja korzystam w opisany przez Ciebie sposób, ale przy ZP: http://alkohole-domowe.com/forum/moj-sp ... 10600.html . W przypadku smakówek i aparatów bez refluksu(alembik lub sam deflegmator) powiedziałbym że regulator jest wręcz wskazany, aby móc regulować w jakiś sposób prędkość odbioru - a przez to jakość, bo jak wiadomo im wolniej tym lepiej. Podsumowując: regulator kup/zrób, ale nadal korzystaj z zaworka, aby maksymalnie wykorzystywać wydajność Twojej kolumny.
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Problemy z temperaturą

Post autor: wojs40 »

Mam kolumnę typu Aabratek, kalibru 60. Ponieważ nie jestem szczęśliwym posidaczem regulatora, nie miałem nawet możliwości zrobienia takiego tesu jak opisałem powyżej i dlatego moje pytanie, czysto teoretyczne. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za odpowiedzi które rozwiały moje wątpliwości. :respect:
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”