Pomysł na sterownik z regulatorem!

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
PawelR85
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2012, 08:31

Post autor: PawelR85 »

Witam!
Od jakiegoś czasu intensywnie zastanawiam się nad "zautomatyzowaniem" destylacji. Piszę w cudzyslowie ponieważ jest to tylko project na uproszczenia tego procesu.

Moj pomysł opierał by się na parametrze czasu!
Zaraz wszystko opiszę ale wcześniej chce coś wyjaśnić.

Pomysł był by skierowany do ludzi którzy dość często destylują duże ilości nastawow i mają już po dziurki w nosie ciągłe siedzenie przy destylatorze. Oczywiście takiego sprzętu nie powinno się zostawiać bez nadzoru ale kto od lat destuluje ten wie jak naprawdę jest.

Aby rozwiązanie działało destylator musiał by być wyposażony w bufor, olm, elektrozawory oraz zaworek precyzyjny.

Na pomysł ten wpadłem czytając instrukcję obsługi PRDIII pisałem do Pamela w tej sprawie ale sprawia on wrażenie osoby niepoważnej tak jak z resztą jego sprzęt... kto kupił regulator od niego ten wie jaką prowizorke dostał.. Najbardziej profesjonalna z tego wszystkiego jest jego strona internetowa.

Do brzegu...
Sterownik z regulatorem miał by za zadanie w odpowiednich "okinkach" czasu wykonywać zaprogramowane czynności sprowadzajace się do zamykania/otwierania zaworów i zmiany mocy grzałki, tyle.
Dla wyjaśnienia podaje przykład takiego procesu destylacji.

Tryb Auto dla destylacji.

Ustawienia czujnika PIT: ( czujnik znajduje się na dole kolumny)
- temperatura uruchomienia czasomierza - 65 stopni (następuje gotowanie)
- temperatura wyłączenia czasomierza i otworzenia zaworu Z2 (lm) w celu przejścia w tryb pogonow - 78 stopni
- wyłączenie aparatury 99 stopni

Po zagotowaniu się nastawu gorące opary przemieszczają się w górę kolumny, gdy zbliża się do PIT który będzie ustawiony na załóżmy 65 stopni wyzwoli on odliczanie czasomierza.

Ustawienia czasomierza:

T0 zalewanie kolumny:
- czas 10 min (Przyklad)
- zawory zamkniete
- grzałka 100% (5kW)
Kto od lat destuluje z takim samym nastawem wie ile czasu potrzeba na zalanie kolumny.

T1 stabilizacja/raktyfikacja:
- czas 1h(przyklad)
- zawory zamknięte
- moc 45% (2,25kW)
Kto od lat destuluje wie ile czasu zabiera stabilizacja/raktyfikacja w jego destylatorze.

T2 odbiór przedgonow:
- czas 45 sek (przyklad)
- Zawór Z2 (lm) otwarty
- moc 54% (2,7kW)
Zakladam że w 45 sek odbiorę 150mil przedgonow z 50L nastawu, oczywiście metoda prob i błędów czas będę poprawiał.

T3 druga stabilizacja:
- czas 10 min
- zawory zamknięte
- moc 54% (2,7kW)

T4 odbiór serca
- czas nieokreślony (nieskonczony)
- zawór Z1 (olm) otwarty
- moc 54% (2,7kW)

Po odebraniu serca gdy temperatura na PIT skoczy do wcześniej zadanej (78) czasomierz jest dezaktywowany i końcówka procesu (pogony) będzie poprowadzona za pomocą ustawień PIT czyli
- temperatura wyłączenia czasomierza i otworzenia zaworu Z2 (lm) w celu przejścia w tryb pogonow - 78 stopni
- wyłączenie aparatury 99 stopni

Muszę dodać że po dezaktywacji czasomierza moc grzałki musi pozostać taka sama tu 2700W, ale zawór T1 (olm) który był przez czasomierza na T4 otwarty teraz musi się zamknąć aby przerwać odbieranie serca i go nie zanieczyscic pogonami.


To jest projekt dla kogoś kto potrafi budować regulatory i je programować.
Nie jest to coś nieosiągalnego bo PAMEL w PRDIII w trybie "Przedgony/zalewanie" ma opcje czasowego kontrolowania zaworów od T0 do T2!! Czyli jest to możliwe!!!
Ja chciałbym żeby ktoś to rozszerzył do T4 i dał możliwość wyboru zaworu oraz jego stanu (otworz/zamknij) oraz ilości mocy w danym okienku T.

Nasze zadanie sprowadzalo by się tylko do nauczenia się naszych destulatorow i wprowadzenia odpowiednich parametrów.

Co o tym sądzicie? Czy jest tu ktoś kto potrafił by zbudować taki regulator i czy ma to wogole sens?

Czekam na krytykę.

Pozdrawiamy

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: aronia »

Po co od razu krytyka? Na spokojnie przeczytaj to: http://bolecki.pl/pdf/SKNv207.pdf porównaj z tym co opisałeś, wynotuj różnice, opisz plusy i minusy zastosowanych rozwiązań i na spokojnie napisz co o tym wszystkim sądzisz.

Autor tematu
PawelR85
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2012, 08:31
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: PawelR85 »

No i znalazłem to co chciałem! Ciężko tak po wpisaniu Google regulator mocy czy sterownik destylacji coś znaleźć.. Wszędzie wyskakuje ten badziew od Pamela.. Tu na forum nie byłem bywalcem.. Najwyraźniej zacznę! Mój pomysł jest bardzo prosty i zawiera wiele niedociągnięć ale poradził bym sobie z tym ustrojostwem jakoś (chyba) i zrobiło by to końcem końców to czego mniej więcej oczekuje. Nie zdawałem sobie sprawy że ktoś już zrobił coś tak zajebistego! Tak ze moj project na tle tego wychodzi zawstydzajaco beznadziejnie.
Dziekuje koledze Aronii za wyrozumiałość, powstrzymaniu się uszczypliwych uwag i podeslaniu linka!! Dzięki!

Mam parę pytań :
- czy mogę kontrolę zaworu vm z tego sterownika zamienić na kontrolę zaworu olm (taki posiadam ) ale bez tego zaworu z silnikiem krokowy tylko zwyczajny wlacz/wyłącz i ewentualnie gdybym chciał to mógł ustawić histereze? Bo tu raczej wygląda na obsługę bardziej złożonego zaworu do auto regulacji szybkości odbioru wrast ze zmianą temperatury! Bo przy buforze dobrze dobrana prędkość odbioru powinna utrzymać się do końca.

Dziekuje jeszcze raz i pozdrawiam.

Po uzyskaniu odpowiedzi temat można zamknąć i wypieprzyc do śmieci!
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: Pretender »

W takim razie zobacz skn w wersji pierwszej. Tam nie ma motozaworu, tylko elektrozawór VM.

Autor tematu
PawelR85
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2012, 08:31
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: PawelR85 »

Dzwoniłem do firmy Bolecki i powiedziano mi, że za dwa tygodnie będzie przystawka, która umożliwi podłączenia zwykłego elektrozaworu do odbioru serca i wtedy będzie można ten sterownik również używać pod LM/OLM ! :twisted:
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: bolecki »

Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: Zbynek80 »

Dla mnie prawdziwym zautomatyzowaniem procesu byłoby jakby była jeszcze możliwość automatycznej regulacji zaworka precyzyjnego (korekta RR) według zmiany temp w kotle. Chyba, że coś takiego już jest a nie wiem.
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: Roger »

Zaraz będzie ... ;)

Tapniete z GT-I9500
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(

Autor tematu
PawelR85
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2012, 08:31
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: PawelR85 »

Ogłaszam wszem i wobec że Bolecki wprowadził obsługę lm/olm dla SKM V2 za pomocą dedykowanej przystawki i softu. Zakupiłem i czekam na kuriera. Jak skończę przerabiać kolumnę dam znać jak efekty!

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: Zbynek80 »

A tak po ludzki ?

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: eldier »

Którego słowa nie rozumiesz? Przystawki czy softu? A może jeszcze jakiegoś innego?

Tak poza tym to bolecki pisał o tym w odpowiednim dziale już jakiś czas temu.
http://alkohole-domowe.com/forum/sterow ... ml#p138639

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: Zbynek80 »

eldier nie bądź taki cwaniak nie śledziłem rozwoju automatyki do kolumn i jestem ciekaw po prostu co to cudo robi ?

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: eldier »

Ehh, albo nie czytasz, albo czytasz i nie rozumiesz...
PawelR85 pisze: Bolecki wprowadził obsługę lm/olm dla SKM V2
Obsługa elektrozaworów na LM/OLM, no chyba prościej się nie da...

A jeżeli Cie uraziłem to przepraszam, ale powyżej wszystko wydawało mi się jasne...

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: Zbynek80 »

Z linku który wstawiłeś rozumiem, że chodzi o przełączanie zaworów do odbioru przedgonu/pogonu z LM i serca z OLM a co z ewentualnym zalaniem, stabilizacją itd ? Choć przedgon i tak wolałbym jakoś odebrać sam. Prawdziwą automatyką dla mnie by było gdyby były zaworki regulowane pod temp w kegu i regulowały RR, po konkretnej temp przełączały zawór LM/OLM to wtedy byłaby automatyka pełna wszystko by się praktycznie zrobiło samo.
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: Roger »

Poczekaj jeszcze chwilę bo właśnie testuję takie sterowanie kotekty RR w funkcji temperatury w kotle ... będzie programowane z poziomu użytkownika 10 kroków temperatury i w funkcji tego również programowalna korekta ilości odbieranego destylatu ;)

Tapniete z GT-I9500
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: aronia »

Zbynek80 pisze:a co z ewentualnym zalaniem, stabilizacją itd ?
- to może doczytaj jak to obecnie wygląda w sterowniku: http://bolecki.pl/pl/oferta/26-skn - instrukcje do konkretnej wersji na dole strony.
Zbynek80 pisze:Prawdziwą automatyką dla mnie by było gdyby były zaworki regulowane pod temp w kegu i regulowały RR, po konkretnej temp przełączały zawór LM/OLM to wtedy byłaby automatyka pełna wszystko by się praktycznie zrobiło samo.
To odpowiedz na zasadnicze pytanie: za jaką kwotę byłbyś skłonny nabyć taką automatykę - tylko proszę o konkretną(rzuć jakąś kwotą/zakresem) odpowiedź, a nie ogólniki "w dobrej/nie za drogo" ;)
A i pomyśl ile takich osób jak Ty by się znalazło, bo to dość istotne z punktu widzenia powodzenia budowy takiego sterownika.
Zbynek80 pisze:po konkretnej temp przełączały zawór LM/OLM
Po temperaturze czego: w zbiorniku, na "10 półce", pod OLM, w głowicy, a może różnicy pomiędzy kilkoma wskazaniami?
W swoim pomyśle uwzględniasz wpływ ciśnienia(atmosferycznego i tego nadciśnienia panującego w kolumnie) na wskazania termometrów?

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: boxer1981228 »

Zbynek80 pisze: Prawdziwą automatyką dla mnie by było gdyby były zaworki regulowane pod temp w kegu i regulowały RR, po konkretnej temp przełączały zawór LM/OLM to wtedy byłaby automatyka pełna wszystko by się praktycznie zrobiło samo.
Tak i jeszcze zapalniczkę w komplecie żeby sprawdzić ile spirytusu już nakapało ;) Tylko tym razem zapalniczkę z latarką ;) Co do automatyki to kolego musisz się sporo doszkolić. Bo wypowiadasz się o sterowniku a nie masz faktycznie bladego pojęcia jak on działa. To takie klepanie posta dla posta ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 lut 2016, 17:22 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: HomoChemicus »

Roger pisze:Poczekaj jeszcze chwilę bo właśnie testuję takie sterowanie kotekty RR w funkcji temperatury
Masz jakieś dojście do zaworków precyzyjnych z silnikiem krokowym, czy konstrukcja własna?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: Roger »

Pomysł własny z wykorzystaniem ogólnie dostępnych EZ ... te precyzyjne z silnikiem krokowym to cenowa wywrotka na plecy. Mam pomysł na realizację innego sterowania przepływem tzw RCO ;)
Napiszę więcej po testach może sie uda w weekend zrobić testy na żywym organizmie algorytm już napisany i zaplikowany do istniejacego sterownika ... przetestowany na wodzie, wszystlo działa jak powinno więc jestem dobrej myśli ;)

Tapniete z GT-I9500
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: Zbynek80 »

Nie wiem ile mógłbym/chciał zapłacić za taką automatykę bo nawet nie wiem ile te sterowniki kosztują.
I puki co przy mojej amatorskiej produkcji w zupełności obchodzę się bez automatyki i tę korektę RR też manualnie jestem w stanie wykonać.
Przełączanie zaworów LM/OLM widziałbym po temperaturze w kegu.
Boxer widzę ta zapalniczka utkwiła ci w pamięci i się jej czepiasz ale ok. Może i nie mam zbyt dużego pojęcia o sterownikach bo też nie muszę świetnie daję sobie radę manualnie a to chyba ważniejsze.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: aronia »

Ile kosztują(bez osprzętu)l:Pamel, a SKN

A mógłbyś opisać jak byś widział to przełączanie w przypadku zmiany z odbioru przedgonów(odbiór z LM) na odbiór serca(odbiór z OLM) na podstawie temperatury w zbiorniku, bo ja jakoś sobie nie mogę tego wyobrazić? Co z różnym % wsadu w zbiorniku - czyli w praktyce różną temperaturą wrzenia?
Bo przełączanie z odbioru serca na odbiór pogonu na podstawie temperatury w zbiorniku już jest.
Co do korekty to nie tyle na podstawie temperatury w zbiorniku co na podstawie wzrostu temperatury na wybranym czujniku(dół lub góra kolumny) przy odbiorze z OVM da się ustawić zmniejszenie otwarcia motozaworu po jego zamknięciu.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: Zbynek80 »

Podałem przykład myśląc o pogonie bo jakoś ten przedgon wolałbym odebrać sam choć jeśli zrobi to dobrze jakiś automat to ok.
Ja bym wolał mieć korektę RR podpiętą pod temp w kegu, że wraz z ubywającym alko zmniejszyłby mi się odbiór. Bo korygując rr nie doprowadzimy do skoku temp na 10p przynajmniej mnie to się nigdy nie udało. Ale można pewnie podpiąć jak kto uważa.
Patrząc na ceny tych sterowników plus ewentualne zawory to raczej zostaję tylko i wyłącznie przy obsłudze manualnej. I myślę, że nie kupuje tego ktoś kto chce zrobić sobie troszkę wódki i się napić swojaczka, zrobić trochę nalewki itd A kupują to osoby robiące alko na handel. Wiedząc też zdjęcia powstających nowych super kolumn na kegah 100L z buforami bajerami i tymi sterownikami to nie mam złudzeń że tak jest. I nie jest to absolutnie jakikolwiek zarzut tylko stwierdzenie.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: boxer1981228 »

A nie przyszło Ci na myśl że ludzie robią to dla wygody? Dla samego hobby? Lub po prostu z braku czasu? Nie każdy ma 12h jak Ty żeby zrobić 1 proces. Np; mając 100l zbiornik i kolumnę 70mm z automatyką robię raz a porządnie i chowam sprzęt na 3 miesiące a nie stoi w łazieńce między pralką a wanną :ok: . A co do handlu to chyba Ty tam w blokach kisisz po 300l nastawu więc o tym handlu to pewnie z autopsji ;)

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: aronia »

Zbynek80 pisze:Ja bym wolał mieć korektę RR podpiętą pod temp w kegu, że wraz z ubywającym alko zmniejszyłby mi się odbiór. Bo korygując rr nie doprowadzimy do skoku temp na 10p przynajmniej mnie to się nigdy nie udało. Ale można pewnie podpiąć jak kto uważa.
Rozumiem, że Ty nie dopuszczasz do wzrostu nawet o jedną zmianę wartości na termometrze i korekty robisz odpowiednio wcześniej stale pilnując temperatury.
Jeżeli jednak nie pilnujesz stale termometru to powiem, że sterownik Tobie by się przydał ze względu na histerezę którą można ustawić nawet na 0,01 - chyba, że według Ciebie to już za duża zmiana i po takim skoku zaliczasz to leci do pogonu.
Twoją opinię na temat użytkowników wszelakich sterowników przemilczę - ale poszukaj Mt 7, 1-5.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: Zbynek80 »

Widzę boxer uważnie śledzisz moje posty dobrze pamiętasz fotki :) Nie handluję jak myślisz jak zrobiłem z 400l nastawu na jesieni to przeszło 250l stoi do dziś nie puszczone :/ Ale mam nadzieję do lata zrobię.
Dla wygody na pewno! Dla hobby pewnie, kto bogatemu zabroni :)
aronia Korekty robię po zmianie temp w kegu, więc na 10p pojawia się może jakiś skok o 0,1 w okolicy 98 w kegu co już raczej idzie jako pogon. Na histerezach się nie znam i nie uważam żebym musiał, psota i tak wychodzi taka, że znajomi nie wierzą, że ja to sam zrobiłem :)

Autor tematu
PawelR85
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2012, 08:31
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: PawelR85 »

Co do mojego projektu destylatora to korektę RR według mnie można obejść za pomocą dobrze dobranego bufora wzmacniająco/stabilizującego i odpowiednio dobranej prędkości odbioru. Resztę załatwi elektrozawór na olm w histerezie. Przy odpowiednim buforze histereza powinna dość rzadko ingerować i cały proces powinien przejść bezbłędnie. Jak skończę budować to zrobię posta ze zdjęciami z przebiegu budowy a potem opiszę jak się sprawuje ile kosztowało w końcowym rozrachunku i czy nie wpieprzałem pieniędzy w błoto.

Pozdrawiam.

Pisz staranniej - MANOWAR

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: jpiwek »

PawelR85 pisze: Przy odpowiednim buforze histereza powinna dość rzadko ingerować i cały proces powinien przejść bezbłędnie.
A co to znaczy? Chyba słowo "histereza" Ci się z czymś pomyliło...

Autor tematu
PawelR85
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2012, 08:31
Re: Pomysł na sterownik z regulatorem!

Post autor: PawelR85 »

Nie nie pomylilo. Gdy w sterowniku dla elektrozaworu na olm ustawie tem otwarcia np. 77.45 C a zamknięcia 77.40 C to powstaje nam pętla (okinko) histeretyczne tu wynosi 0.05C. Przy takim ustawieniu sterownik nie doprowadza do destabilizacji kolumny i pozwala na ciągły odbiór bez konieczności redukcji szybkości odbioru ale w zamian spowalnia proces ponieważ wraz ze spadkiem stężenia alkochole w kedze zawór będzie się zamykał coraz częściej..i częściej i czeeeessssciej.. Aż do momentu kiedy zamknie się na dobre i powinniśmy przejść w tryb pogonow. W momencie gdy masz bufor który w pewnym sensie zapobiega spadku stężenia alkocholu w kolumnie zawór ten (tu tryb histerezy) będzie się uruchamial dużo rzadziej dzięki czemu nie stracę tyle na czasie. W pierwszym poście byłem trochę nie precyzyjny tak że mogłem Cię trochę skolowac.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”