połączenie kega z kolumną

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:

Post autor: klodek4 »

Mam nadzieję że moderator mi wybaczy /wiem że dużo jest tych postów/ale mimo wszystko proszę o poradę w tym przypadku, czy istnieje jakaś metoda połączenia rury z kegiem bez spawania, poradźcie mi proszę z możliwością demontażu!!!!! :help: :help: :punk:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: Zygmunt »

http://alkohole-domowe.com/forum/post25 ... nit#p25821

Można nitować, ale rury i tak muszą pasować na wcisk. Nit tylko zabezpiecza:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: klodek4 »

Witaj, przeglądałem wcześniej ten post, różnica jest znaczna i tu jest problem, gdyby była mniejsza, masz jakiś pomysł ,ewentualnie sugestie, dziękuje!!!!! :piwo:

Remua
100
Posty: 126
Rejestracja: środa, 8 paź 2008, 10:05
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: Remua »

DEMONTAŻU czy MONTAŻU?

Ja mam ten sam problem. Dziś zamówiłem rurę fi 54, a wylot z kega mam podobny do twojego. Podobny, ponieważ, mój kołnierz ma szerokość 1 cm. W nim wywiercę dziury pod śruby, a do rury wlutuje płaską blachę. Oba elementy będą ze sobą skręcone 4 śrubami, a uszczelnienie wykonane z uszczelki silikonowej. Jeśli dobrze poszukasz na forum to znajdziesz to, o czym pisze w formie zdjęcia.
Wychylylybymy ?
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: klodek4 »

[quote="Remua"]DEMONTAŻU czy MONTAŻU?


I tego i tego,
przejechałem się po sklepach teraz i nie mogę dobrać nic do tego wyjścia z kega, brakuje 1 lub 2 mm, mam kega 50 litrów, chcę go używać do kolumny a także do zestawu szklanego, pot still /deflegmator i chłodnica/ na smakówki, z tym jeszcze można dać rady owijając końcówkę nagwintowaną grubą warstwą teflonu / foto 1i foto 2/, ale do kolumny to chyba nie przejdzie /foto3 i foto 4/.
/put. mie..a/.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Remua
100
Posty: 126
Rejestracja: środa, 8 paź 2008, 10:05
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: Remua »

Dokładnie Ciebie rozumiem. Ale niestety Ty nie możesz pojąć o co mi chodzi.

http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... t2909.html - przejrzyj dokładnie ten artykuł oraz zdjęcia, a znajdziesz fotkę rury z wlutowaną blachą, oraz otworami na śruby.

No chyba że koniecznie chcesz wykorzystać ten gwintowany element.
Wychylylybymy ?
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: klodek4 »

Remua pisze:Dokładnie Ciebie rozumiem. Ale niestety Ty nie możesz pojąć o co mi chodzi.

http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... t2909.html - przejrzyj dokładnie ten artykuł oraz zdjęcia, a znajdziesz fotkę rury z wlutowaną blachą, oraz otworami na śruby.

No chyba że koniecznie chcesz wykorzystać ten gwintowany element.
Witaj!!! Nie chcę na siłę wykorzystywać tego gwintowanego elementu /w tym wypadku to jest redukcja/ to mi się jak wcześniej wspomniałem przyda do podłączenia deflegmatora.
Generalnie widzę że nie obejdzie się bez spawania, po pierwsze wyjście z kega ten tzwn kołnierz u mnie ma ok 0,4 0,5 cm szerokości według mnie za wąski, trzeba by dospawać jakiś kołnierz a co za tym idzie do rury miedzianej także, reszta śrubki i uszczelka.
Myślałem też o wykorzystaniu oryginalnego fiftingu /nypla/ wkładając go do rury jak zrobił to Zygmunt we wskazywanych wcześniej przez Ciebie i Jego postach, lecz różnica jest kilku milimetrów a Zygmunt pisał o zrobieniu to na wcisk i użyciu nitów, ja tego jakoś w tym wypadku nie widzę.
Summa Summarum pewnie czeka mnie przejażdżka do jakiegoś zakładu i wspawanie tych cholernych kołnierzy i ......... a usługi tutaj są chorendalnie drogie, ale jak nie ma wyjścia to :dupa: , no chyba że ktoś mnie oświeci i zna inną alternatywę :help:
pozdrawiam wszystkich :punk: :piwo: :ok:
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: Zygmunt »

A masz palnik? Ponacinaj rurkę, wytnij "ząbki" i zbliż je do siebie-zmniejszysz średnicę kolumny i wtedy możesz polutować to lutem twardym z kwasem fosforowym do tego nypla z KO.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: klodek4 »

Dobry pomysł i prosty, zapisuję, dziękuję i pozdrawiam :ok: :piwo: :punk:
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: Zygmunt »

Ewentualnie odetnij z rury jakiś centymetr, przetnij taki pierścień i piłuj, aż wejdzie na wcisk do reszty rury. Każdy pierścień to 2mm ze średnicy mniej :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: klodek4 »

Dzięki!!!!
Wszystko to teraz przeanalizuję, popytam spawacza, rozglądnę się po znajomych i ruszę w niedługim czasie z budową :punk: :punk: :punk: :punk: :punk: :piwo:

popcorn
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 21 maja 2012, 11:42
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: popcorn »

Witam forum!
Nie chciałem zakładać nowego tematu na jedno pytanie, więc myślę że to dobry temat żeby się podłączyć ;) .
Chciałem zapytać, co myślicie o połączeniu typu „tri clamp”? Wygląda to ładnie i wydaje się szybkie i poręczne, ale może ma też jakieś wady?
Czy dobrym pomysłem jest użycie tego typu łączenia do połączenia kolumny z kegiem, a później elementów dzielonej kolumny?
Zauważyłem, że kolega walkman86 zastosował takie połączenie w swojej kolumnie, ale tylko w jednym miejscu, a w pozostałych „szybkozłączki” – dlaczego? Innymi słowy, czy lepsze jest połączenie skręcane, czy typu clamp (skręcany na śruby kołnierz raczej z góry odrzucam – może błędnie?)?

Mam w planie zbudować sobie kolumnę miedzianą i sam z pewnością nie pospawam miedzianej kolumny do elementów ze stali (tri clamp fitting), więc chciałbym zapytać, jak droga to może być usługa i czy będzie duży problem z wykonaniem takiego połaczenia?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: radius »

popcorn pisze: Mam w planie zbudować sobie kolumnę miedzianą i sam z pewnością nie pospawam miedzianej kolumny do elementów ze stali (tri clamp fitting), więc chciałbym zapytać, jak droga to może być usługa i czy będzie duży problem z wykonaniem takiego połaczenia?
Jeżeli chcesz połączyć rurę miedzianą z kegiem, to oferuję nyple mosiężne z gwintem pasującym do kega. Nypel można przylutować do rury 42x1,5 oraz 54x2 . Mam także nypel do rury 54x1,5. Jeżeli jesteś zainteresowany pisz na PW. To najtańsze połączenie i proste do wykonania :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: połączenie kega z kolumną

Post autor: szabix »

@popcorn
Jedynę wadą TriClampów jest cena. Poza tym złącza te mają jedynie zalety. Budując kolumnę utoczyłem peelenów z kieszeni i nie żałuję.

Dobrym połączeniem miedź-inox jest połączenie lutowane. Lut LS45 dobrze rozpływa się po stali.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”