Podsumowanie

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Freitag »

Witam,
Ponieważ w 2010r wracając z pracy na motorze roztrzaskałem łokieć (przez to mam bardzo ograniczoną ruchomość w ręce), moja małżonka postawiła ultimatum i założyła mi szlaban. I tak po 25 latach uwielbiania musiałem rozstać się z jazdą na moto. W ten sposób niestety brakowało mi czegoś, bo ja przynajmniej uważam że, każdy normalny człowiek musi mieć coś oprócz pracy i domu… jakąś odskocznię.
Najpierw był szok spowodowany konsumpcją naprawdę dobrego destylatu i uzmysłowieniu sobie że i w tej dziedzinie technologia wytwarzania poszła do przodu, a nie zatrzymała się w latach 70–80-tych. Było to w zeszłym roku pod koniec października, więc wujek Google i dawaj poszukiwać wiadomości. Trafiłem na obydwa fora dotyczące wyrabiania domowych destylatów lecz forma i język zdecydowanie skierował mnie w kierunku AD. Cały prawie miesiąc poświęcałem na czytanie i zgłębianie wiedzy. Pod koniec Listopada byłem w 100% pewny że ” to jest właśnie to” co stanie się moim nowym hobby. Więc się zarejestrowałem i przedstawiłem. Ponieważ uwielbiam robić wszystko sam i posiadam troszkę zabawek w garażu, postanowiłem zrobić własnoręcznie maszynkę dla siebie. No i dziś nadszedł czas na prezentację i podsumowanie efektów moich zmagań, a więc zacznijmy od początku.
Zacząłem praktycznie od wykonania (wydawało mi się) najtrudniejszych rzeczy czyli wypełnienie tj. sprężynki pryzmatyczne. I w tym miejscu jeszcze raz muszę podziękować kol. Szabix-owi za rysunki i wsparcie. Zmagania z wykonaniem maszynki i próby były fascynujące i trwały do marca tego roku. W połowie w/w miesiąca wypełnienie było gotowe.
Zdjecie sprezynek ostateczne..jpeg
,
Ubite cztery litry z haczykiem..jpeg
W czasie zmagań ze sprężynkami powstał zarys kolumienki, którą chciałbym wykonać i zaczęło się zbieranie materiałów oraz wykonywanie poszczególnych części.
Rysunek kolumny.jpg
I tak powstał zaworek precyzyjny według rysunku kolegi z sąsiedniego forum o nicku Akas, któremu również dziękuję za udostępnienie rysunku.
Zaworek przed spawaniem..jpeg
,
Zaworek po spawaniu tak bedzie zamontowany..jpeg
Później musiałem nauczyć się spawać końcówki do rury karbowanej i w czasie tej nauki długość mojej rurki na chłodnicę skrócił się o 80 cm. Po tygodniu prób- udało się i teraz jak się wie jak, wspawanie końcówek to już bajka.
Spaw koncowki..jpeg
Wykonałem również wizjer, pozwolicie, że takiej nazwy będę używał bo wziernik naprawdę jakoś mi się źle kojarzy. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie spróbował czy zwykłe szkło ze słoika nadaje się do wizjera czy nie, wiadomo że facet biegający po supermarkecie z suwmiarką… w słoikach głupkowato wygląda, ale co tam to w końcu dla nauki. Znalazłem wreszcie odpowiadający wymiarami słoik … z papryczką marynowaną. Wycięte i doszlifowane szkiełko przetrwało dziewięć rektyfikacji i jest w stanie nienaruszonym. Mam zakupione w heco, oryginalne szkło do latarki, ale na razie leży z innymi gratami w garażu.
Wizjer..jpeg
Zdecydowałem się na zastosowanie złącz SmS ze względu na wygodę i przez to też moja kolumienka może być bardziej uniwersalna. Podtoczyłem rowki w łączach SmS i wykonałem pierścienie podtrzymujące wypełnienie oraz wytoczyłem pierścienie centrujące z wywijek, które są umiejscowione w środku w złączach.
Wytoczone rowki pod pierścienie podczymujace..jpeg
,
Bufor pod pierscienie..jpeg
,
Pierscien centrujacy..jpeg
Ponieważ za bardzo się bałem spawać kega aby go nie „spitolić” i tą jedną rzecz niestety nie wykonałem własnoręcznie.
Keg jeszcze bez puszki..jpeg
Później było trawienie i polerka, i tak powstała moja pierwsza wielozadaniowa kolumienka.
W częściach..jpeg
,
Z przodu..jpeg
,
Z tylu..jpeg
A teraz podsumowanie kosztów i zaznaczam, że jest to podsumowanie nie uwzględniające: energii elektrycznej, oraz czynnika, który jest nie do wycenienia- czyli czasu poświęconego na wykonanie mojej kolumienki:

l.p. nazwa cena
1 Keg 50l.------------------------------------110
2 Sprężynki (drut- Mikrohuta)--------------430
3 Zmywaki na podkładki pod sprężynki------12
4 Heco----------------------------------------417,6
5 Heco----------------------------------------109,74
6 Heco-----------------------------------------19,72
7 Szkło do latarki-----------------------------75
8 Słoik z papryczkami.-----------------------10
9 Rurka karbowana 12 - 4m. + końcówki-100
10 Grzałka 3x2000W--------------------------98
11 SMS-y 5 szt (Grzesiek)-------------------200
12 Wężyk i końcówki i itp.---------------------91,91
13 Zaworki i końcówki itp.--------------------96,6
14 Argon----------------------------------------80
15 Szybko złączki.-----------------------------17,2
16 Trawienie i polerowanie.-----------------200
Suma 2067,77

Brak w tych wyliczeniach jeszcze regulatora a kosztował mnie 200 pln-ów. Wykonałem już parę rektyfikacji celem wybrania najbardziej mi odpowiadających drożdży i dlatego że sezon na nalewki był w pełni. Więc nie było innego wyjścia … tylko gotować. Bo małżonka odgrażała się i była gotowa iść do sklepu po… spirytus z Polmosu. Tak więc zachęcam wszystkich do wykonywania własnego sprzętu bo satysfakcja niesamowita i cena niższa :D .
Pozdrawiam Irek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Podsumowanie

Post autor: Roger »

:klaszcze: bardzo fajny sprzęt taki "Akasowy" ;) :klaszcze:
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Podsumowanie

Post autor: Emiel Regis »

Cholera, zazdroszczę :klaszcze:
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Podsumowanie

Post autor: pokrec »

No, i to się nazywa konstruktor z ikrą oraz z gotówką. To wykonanie to spokojnie jest klasa Cezarego. Piękna rakieta.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Podsumowanie

Post autor: Freitag »

Cześć,
Dzięki za uznanie kolumna jest calutka mojej produkcji, jak mawiał mój ojciec "albo rób coś najlepiej jak potrafisz, albo nie rób tego wcale". A od kol. Akasa dostałem tylko rysunek zaworka i to nie kompletny ale pomógł mi niesamowicie, bo już prawie się poddałem i chciałem kupić. Co do kosztów to rozłożyły się na około pół roku to było około 350 złoty miesięcznie, więc nie zrujnowałem budżetu domowego. A połówka widząc moje zaangażowanie w budowę i chęć nowych zakupów, próbowała grozić mi palcem... co oczywiści nie za bardzo jej szło bo nie mogła pohamować uśmiechu. A że złapała bakcyla robienia nalewek... więc sami rozumiecie.
pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Podsumowanie

Post autor: panta_rei »

Freitag pisze:I tak powstał zaworek precyzyjny według rysunku kolegi z sąsiedniego forum o nicku Akas, któremu również dziękuję za udostępnienie rysunku.
A czy kolega byłby tak miły i podzielił się rysunkiem?

Pozdrawiam, Sławomir
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

marcin0616@
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 00:08
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: gostynin
Re: Podsumowanie

Post autor: marcin0616@ »

Suma 2067,77 No rzeczywiście cena nizsza. :D

Konto usunięte
50
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 14 wrz 2012, 21:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Podsumowanie

Post autor: Konto usunięte »

Wykonanie super kolego :klaszcze:
Widać że kolega wsadził całego siebie w tą aparaturkę.
To elektropolerowanie to bajka. Każdy sprzęt powinien przez to przejść.
Miłego użytkowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”