Płytka indukcyjna

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.
Awatar użytkownika

kokornik
100
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2012, 15:51
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: kokornik »

Czy gar (szybkowar) z grubszym dnem nie zapewni jakiejś bezwładności temperaturowej żeby zniwelować wł/wył?
Co do temperatury, to skoro da się na płycie kuchennej wodę zagotować, to chyba ten termostat da więcej niż 90C?
alembiki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Płytka indukcyjna

Post autor: radius »

Nie zniweluje :!: Termostat nie załączy się wcześniej dopóki płyta (a tym samym i dno gara) nie osiągną tej niższej temperatury zadanej histerezą termostatu.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Płytka indukcyjna

Post autor: Szlumf »

Jeżeli płyta indukcyjna lub ceramiczna ma regulowane dwa nastawy - temperatury i mocy - to da się wykorzystać. Temperaturę nastawiasz na max (u mnie w indukcji 240C) i grzanie w interesującym nas zakresie jest ciągłe. Problem to w moim przypadku skokowa regulacja mocy grzania - płyta indukcyjna 1800W, 10 stopni mocy. Gdy widzę nad garem początki zalania (szklana kolumna) zmniejszam o 1 stopień i po spłynięciu cieczy ponownie podnoszę. Przy metalowych kolumnach pewnie należało by umieścić nisko termometr - z 10-15cm nad kotłem - by móc reagować przed wyższym zalaniem. Gdyby ktoś wiedział jak płynnie regulować moc płyty indukcyjnej proszę o informację.
Awatar użytkownika

kosowo
30
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 30 gru 2011, 21:06
Ulubiony Alkohol: Wszystko co dobre.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Północ Polski
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Płytka indukcyjna

Post autor: kosowo »

Witam psotników.Mój pierwszy psotnik pracował na indukcji.Sprawa jest prosta,trzeba tylko zaobserwować na,jakiej mocy grzania destylator dobrze pracuje.W moim przypadku miałem regulacje na płycie do 9+buzer,ja pracowałem na 7 do samego końca.
Pędzę bo nigdzie mi się nie spieszy.......http://www.youtube.com/watch?v=ti6TRIGRN-k
Awatar użytkownika

stranger
20
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek, 13 sty 2014, 11:23
Krótko o sobie: "Jestem fajnym człowiekiem:)" Tego jeszcze nikt nie zbadał czas pokaże a Koledzy ocenią.
Psoceniem zaraził mnie znajomy szwagra, zawsze częstuje fajnym "napojem ognistym". Postanowiłem, że i ja spróbuję. Gdy zaczynałem przygodę na forum wydawało mi się, że budowa odpowiedniego sprzętu nie będzie aż tak skomplikowana. Po miesiącu czytania zagłębiania się w temat coraz częściej mam wrażenie jak bym czytał instrukcje budowy "okrętu bojowego gwiezdnej floty" wraz z instrukcją pilotażu. Ale psotnicy nigdy się nie poddają, ja też się nie poddam, "Alea iacta est." :)
Ulubiony Alkohol: Dobre Wino wytrawne, Dobra psota
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy
Re: Płytka indukcyjna

Post autor: stranger »

Witam Kolegów Psotników
Moja kuchenka indukcyjna ma regulacje temperaturą, mocą od 1 - 10 przy 2000W, temperatura max 240 'C Zastanawiam się jak zareagowała by w/w kuchenka indukcyjna na regulator mocy.
Ustawiamy kuchenkę na max i dokładna regulacja regulatorem mocy.
Przepraszam jeśli pytam o sprawę już wcześniej omawiana na forum, jednak rozległość wiedzy dostępnej trochę przytłacza :odlot: początkującego przyszłego psotnika. Z góry dziękuję za odpowiedz.
Alea iacta est

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Płytka indukcyjna

Post autor: wawaldek11 »

To raczej nie wypali. Płyta do poprawnej pracy elektroniki musi być zasilana napięciem znamionowym -230V lub trójfazowym. Gdy zaczniesz obniżać regulatorem napiecie(moc), to płyta w którymś momencie przestanie działać.
Pozdrawiam,
Waldek

krzys59
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 09:14
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Płytka indukcyjna

Post autor: krzys59 »

Nie mam wielkiego doświadczenia w temacie psocenia, ale próbowałem używać płytę indukcyjną z szybkowarem, jako pot-still, początkowo byłem zadowolony, ale jak już się połapałem o co w tym chodzi (tak bardzo, bardzo z grubsza) to już mi się nie podoba. Nie da się ustawić stabilnego ciągłego grzania, wahania są duże, i widać to na chłodnicy, raz kapie, raz zasysa, i tak w kółko. Wahania potrafią sięgać nawet połowy chłodnicy.
Kupiłem najprostszą kuchenkę elektryczną, 1,5 kW, zrobiłem do niej prymitywny sterownik mocy za pomocą arduino, potencjometru i przekaźnika SSR i problem z cofaniem się cieczy w chłodnicy nie istnieje, wszystko bardzo stabilnie się grzeje, jestem w stanie utrzymywać temperaturę, prawie że na niezmiennym poziomie. Indukcja została mi do grzania wody przy robieniu nowych nastawów. Do tego jest rewelacyjna, szybko i wydajnie ;)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Płytka indukcyjna

Post autor: Zygmunt »

Tanie grzejniki płytowe można przerobić bardzo prosto- po rozebraniu widzimy termostat, jest zwykle mocowany na wsuwanych konektorach. Wystarczy go ominąć, łącząc konektory przewodu zasilającego bezpośrednio z konektronami płyty grzejnej np. kawałkiem blachy. Potem przez dowolny regulator mocy podłączamy całość do prądu i mam świetną, regulowana płytę grzejną dla mniejszych naczyń.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

bonia111
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 6 sie 2013, 18:36
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Płytka indukcyjna

Post autor: bonia111 »

Szlumf pisze:Jeżeli płyta indukcyjna lub ceramiczna ma regulowane dwa nastawy - temperatury i mocy - to da się wykorzystać. Temperaturę nastawiasz na max (u mnie w indukcji 240C) i grzanie w interesującym nas zakresie jest ciągłe. Problem to w moim przypadku skokowa regulacja mocy grzania - płyta indukcyjna 1800W, 10 stopni mocy. Gdy widzę nad garem początki zalania (szklana kolumna) zmniejszam o 1 stopień i po spłynięciu cieczy ponownie podnoszę. Przy metalowych kolumnach pewnie należało by umieścić nisko termometr - z 10-15cm nad kotłem - by móc reagować przed wyższym zalaniem. Gdyby ktoś wiedział jak płynnie regulować moc płyty indukcyjnej proszę o informację.
Płynnie to może za dużo powiedziane ale ja mam sposób na zmniejszenie mocy. Pod szybkowar podkładam ostrze noża tak aby minimalnie podnieść nad płytę. Szkło w kuchence mam pęknięte, naprawa na oryginalnych częściach była całkowicie nie opłacalna. Naprawiłem wklejając szybę kominkową na powierzchnie płyty z pominięciem panelu sterowania (dotykowy). Po testach okazało się, że podniesienie o 4mm (grubość dodatkowego szkła) zmniejszyło moc grzania o ca 15-20 %. Stąd wiem jaki mniej więcej wpływ ma lekkie uniesienie dna na moc grzania. Na allegro jest wystawianych sporo płyt indukcyjnych, pękniętych. Można je w podany sposób naprawić. Mój sprzęt to szybkowar 17l, kolumna szklana z ZP "z Lublina" wypełniona sprężynkami. Osiągi 96% ( alkoholomierz certyfikowany)

bonia111
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 6 sie 2013, 18:36
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Płytka indukcyjna

Post autor: bonia111 »

Do Szlumf:
Podczas testów z mocą płyty po wklejeniu dodatkowej szyby - moc grzania zmienia się powodując mniejszy pobór prądu a nie jak by było w przypadku kuchenki ceramicznej - nadmiar ciepła uciekałby w atmosferę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”