Płaszcz wodny vs. bełkotka

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

pkac6
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 27 lut 2010, 23:13
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: pkac6 »

Po przypaleniu zacieru z żyta i spaleniu grzałki w kegu zrobiłem najprostszy płaszcz wodny, wsadziłem kega ze świeżym zacierem żytnio-kukurydzianym do gara, wlałem wodę w gar i jazda. Woda w garze się gotuje, po dłuższej chwili zacier z kega zaczyna parować, do chłodnicy, a dalej cienką strużką do Damy 5L. Wszystko pięknie szło do ok. 40% i niestety przestało kapać. Ostatnie krople jakie złapałem miały 35-40% (wskaźnik z Biowinu). Przestrzeni między kegiem i garem nie zakryłem, nie miałem pod ręką starego koca, jak ubywało wody to dolewałem wrzątek. Czy to jest normalne, że proces się zatrzymał? Czy ktoś miał podobna sytuację? Przecież zostało tam sporo dobroci, a to co wyleciało zapowiada niezłą whisky.
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Płaszcz wodny vs. bełkotka

Post autor: Zygmunt »

Zwiększ moc grzania, a do wody dosyp sporo soli, podniesie to temperaturę jej wrzenia. Koniecznie jakoś to ociepl od góry.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
lesiomar
20
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 26 gru 2010, 18:42
Re: Płaszcz wodny vs. bełkotka

Post autor: lesiomar »

Objętość kega i destylowanego w nim płynu jest spora. Osobiście taki układ uważam za mało efektywny, straty na grzaniu muszą być spore, a w pomieszczeniu mini łażnia turecka. Olo 96 coś z tym enzymem ze Starowinu jest nie "teges". Enzym przedstawiony jako upłynniający to glukoamyklaza odpowiedzialna za zcukrzanie skrobii (http://allegro.pl/enzym-redukujacy-lepk ... 23819.html) i kosztuje na alledrogo 13,5 zeta. Śmieszne, żę ten sam enzym sprzedawany już jako zcukrzający kosztuje 5 zł (http://allegro.pl/enzym-scukrzajacy-do- ... 23820.html). Twój link z ofertą ze strony Starowaru zawiera również zdjęcie glukoamylazy. Być może buteleczki posiadają jakieś inne stężenia?? Albo Starowar wkleił niewłaściwe zdjęcie?? W kasżdym razie ze strony Starowaru nie ma odpowiedzi na zadane na ww. pytanie. Bedę wdzięczny jak ktoś napisze więcej n/t bełkotki (może jakiś schemat?).
pozdrawiam
Lesiomar

pkac6
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 27 lut 2010, 23:13
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Płaszcz wodny vs. bełkotka

Post autor: pkac6 »

Dzięki Zygmunt. Zrobię jak piszesz. O efektach poinformuję. Odnośnie enzymów ze Starowaru, jestem zadowolony. Kupiłem na próbę enzym upłynniajacy i scukrzajacy po buteleczce (5zł/szt). Buteleczki opisane z szybką instrukcją dawkowania. Działają bez zarzutu. Próbę jodową wykonuję Płynem Lugola co potwierdza zamianę skrobii na cukry proste. Jeden raz gotowałem śrutę bez enzymu upłynniajacego, zbijała się w bryłki bardziej niż po dodaniu tego enzymu.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Płaszcz wodny vs. bełkotka

Post autor: olo 69 »

lesiomar pisze:Albo Starowar wkleił niewłaściwe zdjęcie??
Fakt Starowar wstawił złe zdjęcie.
Na pewno jest to inny enzym niż upłynniający i scukrzający.

Zacierasz tak,że zagotowujesz wodę ,dodajesz śrutę lub mąkę plus enzym upłynniający.
Zakwaszasz.
Po kilku godzinach gdy temp. spadnie do około 65-60C dodajesz enzym scukrzający oraz enzym zmniejszający lepkość zacieru http://destylacja.com/pl/p/ENZYM-REDUKU ... -50-ml/892

Wtedy otrzymasz dużo rzadszy zacier.
Pozdrawiam,olo 69

fancy3
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 5 lut 2011, 20:43
Re: Płaszcz wodny vs. bełkotka

Post autor: fancy3 »

Ja wstawiam 10L balonik z pszenicznym zacierem do trochę większego garnka i wlewam z 5cm oleju. Olej przy 80 stopniach bardzo nie paruje a z chlodnicy juz kapie paskudka. Nic się nie przypala.

pkac6
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 27 lut 2010, 23:13
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Płaszcz wodny vs. bełkotka

Post autor: pkac6 »

Zgodnie z obietnicą nadszedł czas by w kilku słowach opowiedzieć o postępach. Keg jest zanurzony w słonej wodzie w większym garze. Szczelina ok. 2cm uszczelniona starymi ręcznikami. Na kegu deflegmator z rury 42x1,5mm o dł. 1m bez wypełnienia. Grzanie paliwem stałym, węglem i drewnem z pieca (potocznie chyba "angielka"), z płyty pod garem zdjęty fajerek, wiec ogień wali bezpośrednio w gar. Niestety woda z gara trochę odparowuje i trzeba ja uzupełniać wrzątkiem, na szczęście nie zakłóca to procesu. Efekt: cały towar odparowany do ok. 10%. Nic się nie przypala. Najprostszy płaszcz wodny zdał egzamin. Zalecenia Zygmunta pomogły - jeszcze raz dziękuję za pomoc. Jak dla mnie prostota przeważyła nad bełkotką. A tak to wygląda:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

subcarpathia
10
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 5 lis 2022, 22:43
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Płaszcz wodny vs. bełkotka

Post autor: subcarpathia »

Czasem, przez myśl mi przechodzi, że na początek do mojego kega 30l, do gęstych zacierów też bym dał bełkotkę ale zasilaną z parownicy Karcher SC5 - można regulować wydajność pary + posiada całość zabezpieczeń. Grzałki - w tym przypadku połączyć w szereg.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”