Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Dział dla artystów rzemiosła ręcznego. Znajdziecie tu etykiety, nalepki, ozdobne butelki do ulubionego alkoholu i wiele więcej...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy

Post autor: Emiel Regis »

Witam.

Będąc jakieś 12 lat temu w Austrii miałem okazję kupić od rolnika wino i okowitę.
Zaprosił nas on do malutkiego budynku w zboczu wzgórza, polał po szklaneczce na próbę i po naszej ochoczej akceptacji otworzył drzwi.
Długo potem jeszcze moja szczęka nie mogła się utrzymać na miejscu, wtedy opadła na podłogę mało jej nie uszkadzając.
Otwarte drzwi prowadziły w dół, w głąb zbocza do ogromnej piwnicy, na której środku w równym rzędzie były ustawione wielkie beczki.
Od tamtej pory siedzi mi gdzieś z tyłu głowy cały czas temat piwnic, piwniczek, lepianek czy ziemianek.
Otwieram ten temat żeby podzielić się swoją wiedzą, materiałami, ale też żeby dowiedzieć się czegoś nowego, myślę że każdy z nas, wielbicieli domowych wyrobów ;) pomyślał kiedyś że fajnie byłoby mieć takie miejsce na swoje skarby, taki prywatny podziemny raj.

Moim osobnym konikiem jest mała architektura, ale taka, wg. której się już nie buduje, która odeszła w zapomnienie. Tutaj świetnie te dwie rzeczy się komponują- chcę kiedyś, być może dopiero za X lat zbudować piwnicę z ciosanego kamienia i cegieł wg starych, uniwersalnych metod.
Na początek coś, co troszkę odpowiada moim zamiarom, jeśli temat wzbudzi zainteresowanie to będę stopniowo dodawał inne materiały, sporo ich się uzbierało.

Zdjęcia są do zobaczenia tutaj- http://www.benevoleguedelon.com/pages/C ... 64904.html
nie udało mi się ich skopiować, to jest francuska strona, gdzie grupa zapaleńców (każdy może dołączyć choć na chwilę) buduje średniowieczny zamek wg. metod z epoki.
Budowa rozpoczęła się w 1997 roku, przewidziana jest na 25 lat.
http://www.guedelon.fr/
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Partyzant »

Ja się zapisuje :ok:

O budowach coś "kumam", to znaczy interesuje się bo lubię... Nawet będę robił mur z kamienia dla dekoracji... Mam nadzieje że na forum znajdzie się więcej ludzi co lubią takie klimaty.

Na tyle ile będę mógł udzielę się w temacie. Tak że zacznę od muru z kamienia.

Dobrze postawiony mur z kamienia nie potrzebuje nawet zaprawy ( z cementu ) trzyma się sam... Tak mówią starzy fachowcy, i jest to prawda bo sam widziałem coś takiego.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Emiel Regis »

No to zaczynamy jazdę..

Zaczynam publikację materiałów, są różne szkoły i specjaliści przez duże i małe s, nie dziwcie się więc że niektóre informacje w różnych materiałach będą się różnić, z reguły nie dyskwalifikuje to jednak artykułu w całości.

Poniższy skopiowałem w 2006 roku ze strony http://www.dom.pl/ogrodowa-piwniczka.html.
Już go tam nie znalazłem, ale podaje stronę jako źródłową


Budowa piwniczki z pozoru wydaje się mało skomplikowana. W rzeczywistości trzeba jednak uwzględnić – zarówno przy jej projektowaniu, jak i wykonaniu – wiele czynników, m.in.: stabilność gruntu, poziom wód gruntowych, odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe. Pomoc uprawnionego projektanta wydaje się w związku z tym nieodzowna.

Warto jednak wiedzieć o kilku podstawowych zasadach. Żeby temperatura w piwniczce ogrodowej, niezależnie od pory roku, utrzymywała się w granicach 5–8?C, takie pomieszczenie musi być izolowane przed wilgocią i zmianami temperatury. Wejście przeważnie umieszcza się od strony północnej, a otwory wentylacyjne od wschodniej. Dodatkowo, we wnętrzu wydziela się przedsionek, by zapobiec przedostawaniu się zewnętrznego powietrza bezpośrednio do komory głównej.

Wielkość i kształt piwnicy ogrodowej zależą od gustu, potrzeb oraz możliwości lokalizacyjnych i finansowych inwestora. Zwykle widoczne jest tylko wejście do takiego obiektu, reszta przysypana jest ziemią.

Fundament to podstawa

Po wyznaczeniu zarysu piwniczki, należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi i zrobić wykop na głębokość około 2 metrów. Wykop powinien być szerszy od rzeczywistej wielkości budowanego obiektu. W miejscu ławy fundamentowej musi być on głębszy. Bezpośrednio pod ławą wylewa się kilkunastocentymetrową warstwę cementu zmieszaną z piaskiem, tzw. chudy beton. Na warstwie chudego betonu należy ułożyć warstwę papy na lepiku jako izolację przeciwwilgociową, którą łączymy następnie z izolacją ścian. Docelową głębokość i szerokość ławy wyznacza szalunek, w którym umieszcza się cztery pręty o przekroju 10 mm każdy, powiązane strzemionami z drutu o przekroju 6 mm co 30 cm. Następnie całość wypełnia się betonem klasy B15, dostarczanym w „gruszce” z cementowni.

Beton kręcony własnoręcznie nie gwarantuje powtarzalnej jakości, więc jeśli musimy zdać się na ten rodzaj zaprawy, warto polepszyć jego właściwości, dodając do mieszanki plastyfikator – Emulsję Elastyczną Atlas. Poprawia ona plastyczność i urabialność betonu, umożliwia przyrost wytrzymałości, zmniejsza skurcz betonu i tendencję do spękań.

Przy zbrojeniu fundamentów należy pamiętać o wypuszczeniu tzw. wąsów w narożach piwnicy – tak, aby później związać nimi narożne słupy betonowe podtrzymujące poziome belki żelbetowe oraz sklepienie. Beton prawidłowo pielęgnowany, tzn. regularnie polewany wodą, uzyskuje swoją trwałość po około czterech tygodniach.

Niech się mury pną do góry

Kolejnym etapem jest wzniesienie ścian piwnicy. Można je, podobnie jak ławę, wylać z betonu zbrojonego prętami stalowymi lub – jeśli warunki na to pozwalają – wznieść z bloczków betonowych, używając do tego celu Zaprawy Murarskiej Atlas. Jest ona łatwa i wygodna w użyciu, odznacza się dobra plastycznością i przyczepnością, jest materiałem mrozo– i wodoodpornym. Grubość spoiny wykonanej z zaprawy może wynosić od 6 do 40 mm.

Przy murowaniu ścian należy zostawić miejsce na wspomniane już narożne słupy oraz wolne przestrzenie na dwa kanały wentylacyjne. Słupy narożne wylewamy z betonu, podobnie jak strop, dostosowując szalunek z desek do kształtu sklepienia: płaskiego bądź łukowego. Sklepienie łukowe, trudniejsze konstrukcyjnie, nada piwniczce nieco archaiczny, stylowy charakter. Niezależnie od kształtu, strop powinien mieć grubość min. 15 cm i powinien być zazbrojony siatką z prętów o średnicy 10 mm, ułożonych w układzie krzyżowym co 10 cm.

Schodami w dół

Po stwardnieniu betonu i rozebraniu deskowania można wykonać schody. Mogą być one z betonu lub żelbetu, wykończonego okładziną ceramiczną. Zamiast betonu można użyć kamienia np. granitu, który jest naturalnym, twardym i małonasiąkliwym materiałem. Podłoże przyszłej piwniczki wypełnia się zagęszczonym, ubitym piaskiem. Położenie na tak przygotowaną powierzchnię izolacji poziomej, np. papy termozgrzewalnej, wywiniętej na ścianę, zapobiegnie podciąganiu wody z gruntu. Następnym krokiem jest wykonanie płyty betonowej z betonu klasy B15 o grubości min. 10 cm.

Jeżeli planujemy wykonanie posadzki, na przykład ceramicznej, należy wykonać podkład pod posadzkę. Proponuję użyć samorozlewnej zaprawy cementowej Atlas Postar 100 w warstwie grubości od 10 do 50 mm. Jej parametry umożliwiają użytkowanie podkładu już po 24 godzinach.

Izolacja ważna rzecz

Aby piwniczka spełniała swoją funkcję, fundamenty, ściany oraz strop muszą być zaizolowane przeciwwilgociowo i termicznie. Niewielkie spękania i nierówności na zewnętrznej powierzchni powinny zostać uzupełnione, np. Zaprawą Wyrównującą Atlas. Większe ubytki – przy pomocy Zaprawy Tynkarskiej Atlas. Należy także wykonać drenaż opaskowy wokół ścian i ław fundamentowych.

Ściany piwniczki należy zabezpieczyć przeciwwilgociowo, stosując płynne zaprawy bitumiczne lub zaprawę wodoszczelną Atlas Woder S. Pamiętajmy, że większość bitumicznych płynnych produktów do wykonywania hydroizolacji działa destrukcyjnie na styropian, więc w przypadku użycia do izolacji termicznej płyt styropianowych, należy zastosować zaprawę wodoszczelną Atlas Woder S. Przed użyciem tego produktu chłonność ściany dobrze jest zredukować emulsją gruntującą Atlas Uni–Grunt. Zaprawę Atlas Woder S nakłada się na powierzchnię ściany co najmniej w dwóch warstwach – pierwszą zawsze nanosi się pędzlem, kolejną przy pomocy pędzla lub pacy stalowej. Tak uszczelnioną ścianę izoluje się styropianem grubości 10 cm. Można go przykleić przy pomocy Zaprawy Klejącej Atlas Stopter K–20 lub Zaprawy Atlas Hoter U. Po obłożeniu styropianu folią kubełkową całość można obsypać ziemią. Zamiast zwykłego styropianu i foli kubełkowej można użyć płyt z polistyrenu ekstrudowanego, zwanego popularnie styrodurem. Jest to materiał znacznie twardszy i mniej nasiąkliwy od styropianu, a ponadto znacznie cieplejszy.

W przypadku izolacji termicznej stropu, ze względu na możliwość wystąpienia dużych obciążeń, należy używać tylko płyt ze styroduru. Między podłożem betonowym a styrodurem należy zastosować izolację z dwóch warstw folii budowlanej. Na płyty ze styroduru, w celu ich ochrony przed uszkodzeniem, kładzie się twardą folię profilowaną. Konieczny drenaż zapewni położony na folii keramzyt, przykryty najpierw geowłókniną, następnie warstwą piasku, potem agrowłókniną i przysypany ziemią. Zwieńczeniem tej wielowarstwowej konstrukcji mogą być rośliny ogrodowe, posadzone na kopule piwnicy.

Wejście na medal

Wejście to najbardziej prestiżowy element całości. Może być betonowe, obłożone okładziną ceramiczną bądź kamienną, wymurowane ze zwykłych cegieł, otynkowane, wreszcie – zrobione z klinkieru. W zależności od koncepcji, możne je wykonać w początkowej fazie – na etapie wylewania stropu – lub pod koniec wznoszenia budowli. Do wymurowania kamiennej ściany można użyć popularnej Zaprawy Cementowej Atlas, w przypadku wykończenia ściany betonowej okładziną ceramiczną, trzeba pamiętać, aby użyta do jej przyklejenia zaprawa była elastyczna, mrozo– i wodoodporna. Taką zaprawą jest np. Atlas Plus. Do przyklejenia płytek kamiennych warto użyć zaprawy na bazie białego cementu, nie powodującej przebarwień na ich powierzchni. Sprawdzi się tutaj zaprawa klejąca Atlas Karo. Przy klejeniu należy zwrócić uwagę, aby zaprawa dokładnie przylegała do podłoża i płytki, tak aby nie było pustych przestrzeni, wówczas woda nie ma szansy na dostanie się pod płytkę i jej rozsadzenie. Po około 24 godzinach od przyklejenia płytek można przystąpić do ich fugowania. Do tego celu można wykorzystać Zaprawę do Fugowania Atlas dla spoin szerokich, dostępną w 7 kolorach, lub do spoin wąskich, oferowaną w 40 barwach. Aby zwiększyć elastyczność i szczelność fugi, można ją wymieszać z Emulsją Elastyczną Atlas.

Wybudowanie wejścia z cegły klinkierowej wymaga użycia specjalistycznej zaprawy. Takim właśnie materiałem jest Zaprawa Murarska Atlas z Trasem do Klinkieru. Tras – minerał pochodzenia wulkanicznego – ogranicza możliwość wystąpienia wykwitów na wymurowanej powierzchni. Murować należy tzw. pełną spoiną, minimalizuje to bowiem możliwość przenikania wody do jej wnętrza. Nie wcześniej niż po upływie 7 dni od zakończenia murowania można przystąpić do fugowania, używając tej samej zaprawy. Ewentualne zabrudzenia należy usunąć przy pomocy emulsji Atlas Szop, środka, który doskonale likwiduje wszelkie zabrudzenia i pozostałości po zaprawach cementowych i wapiennych.

Czas na wnętrze

Ostatnim etapem budowy jest wykończenie wnętrza piwniczki. Ściany i sufit można otynkować Zaprawą Tynkarską Atlas a następnie wyszpachlować białą zaprawą Atlas Rekord, która doskonale nadaje się do pomieszczeń wilgotnych. Zawiera ona związki hydrofobowe oraz specjalne mikrowłókna, dodatkowo wzmacniające strukturę tynku. Ściany można także obłożyć okładziną kamienną, podobnie jak posadzkę. Zarówno drzwi wejściowe, jak i te dzielące piwniczkę na przedsionek i komorę główną, powinny być solidne, dodatkowo stabilizujące temperaturę w ogrodowej „lodówce”.

Uwaga; Zwróćcie uwagę na datę artykułu- niektóre technologie, materiały mogły się już zmienić.


@Partyzant Znasz zasady budowy takiego muru? Chodzi mi między innymi o sposób wiązania/układania kamienia.


Coś dla oczu i ducha :freak:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Partyzant »

Fajne wypracowanie Emiel

Aby dojść szczegółowo do budowy to musimy iść powoli - moje zdanie.
Kamień musi być kanciasty, nie okrągły. Układanie takiego muru jest bardzo proste, coś w stylu puzzle... Po prostu układasz tak aby stał jeden na drugim, a jeśli mur jest szerszy to jest bardziej łatwe.

Powiedzmy że robisz mur, dla przykładu 70 cm szerokości. Od punktu A do punktu B ustawiasz sznurek z dwóch stron: Kładziesz kamień tak jak pasuje i kombinujesz który pracuje lepiej z drugim, to znaczy ( pasować do siebie ) i podobnie jak z cegłami trzeba je wiązać . A najważniejsze trzymać pion.
Innymi słowy, pierw pasujesz kamień do struktury, a kiedy pasuje to zaprawa i w to samo miejsce wkładasz kamień.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Emiel Regis »

Dzięki, to dopiero początek :freak:
Co do Twojego muru, to chcesz użyć zaprawy czy nie? Pogubiłem się.
Wiem jak się układa suchy mur, zapytałem bo nie wiedziałem na jakim etapie wiedzy jesteś.
Wbrew pozorom to nie jest takie proste, tzn. jest ale trzeba wiedzieć kilka rzeczy, min. minimalne wymiary, sposób łączenia i układania kamienia żeby taki mur był trwały.

Zapodaję kilka linków, są po francusku, ale już same obrazki dużo wyjaśnią, jest też tłumacz w Google, w razie czego pytaj.
Jak będziesz szukał na polskich stronach to taki mur nazywa się zdaje się 'mur dziki'

http://fr.wikipedia.org/wiki/Pierre_s%C3%A8che
http://lespierres-qui-parles.blog4ever. ... 84944.html
http://pierreseche.chez-alice.fr/index.html
http://www.umwelteinsatz.ch/fr/publikationen/index.htm
http://www.bricoleurdudimanche.com/fich ... seche.html
http://alaboheme.canalblog.com/archives ... 38850.html
http://www.pierreseche.com/pierres_saillantes.htm


Żeby nie było że piszę nie na temat ;) , choć i te wiadomości też mogą się okazać przydatne w powyższym temacie

http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... k-zbiorczy - Kopalnia wiedzy w temacie piwniczek

http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... czy/page24 - ta sama strona, ciekawe zdjęcia jak wykonać proste sklepienie łukowe
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Partyzant »

Przejrzałem wszystko :ok:

Mój mur będzie z zaprawą a szczeliny wypełnione też zaprawą. Jeśli wiesz jak robić suchy mur to spoko ( suchy- to znaczy bez zaprawy tak to rozumie ) Jest to takie same układanie kamienia tylko z dodatkiem zaprawy.

Aby mur wyszedł dobrze i estetycznie, to trzeba szukać dobrej ( ładnej gładkiej ) strony kamienia... Bierzesz kamień i patrzysz która strona ma być widoczna ta co się Tobie podoba i układasz... Trzeba sobie pomagać małymi kamyczkami ( czyli klinami ) aby kamień stał tak jak mu " powiemy ". Przed chwilą znalazłem krótki filmik. Taka mała orientacja[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_TFEcXRn ... re=related[/youtube] Na Filmiku widać że używają praktycznie suchej zaprawy, to pomaga w ustawianiu kamienia bez klinów, taką zaprawę tez się używa do robienia podłóg cementowych, później płytki itd...
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Partyzant »

Jeszcze jeden filmik, mur który będę robił będzie w tym stylu, tutaj widać pustaki u mnie jest beton.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: 33cezary »

Witam.

A co powiecie na coś takiego w najniższej części budynku – niewielkie bo tylko 2 X 6.

Cezary
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Emiel Regis »

Partyzant pisze:Mój mur będzie z zaprawą a szczeliny wypełnione też zaprawą.

Przyjąłem. Jak już zaczniesz go budować to chętnie 'wirtualnie' pomogę, parę murków już mi wyszło spod ręki.
Filmik niezły, choć ja jestem zwolennikiem innej szkoły. Tutaj to taka bardziej 'aptekarska' robota, można szybciej, ze świetnymi efektami.

33cezary
Dla niektórych, którzy akurat mają w planie budowę domu pomysł niezły, choć już na wstępie podraża konstrukcję budynku (muszą być mocniejsze fundamenty)
Zachowałbym dużą ostrożność przy takim rozwiązaniu i dołożył wszelkich starań przy układaniu wentylacji, mieszkałem kiedyś w domu z bardzo starą piwnicą, wchodziło się do niej z kuchni przez podłogę.
Po każdym wyjeździe, nawet weekendowym, gdy dom nie był na bieżąco wietrzony było czuć charakterystyczne 'zapachy' z tej piwnicy.
Widziałem rozwiązanie, gdzie w dół prowadziły kręte schody, a 'piwniczka' ograniczała się do ścian wokół nich, zabudowanymi gęsto półkami- moim zdaniem fajna sprawa żeby mieć stale kilka butelek, słoików pod ręką, nie wyklucza ono jakiejś małej ziemianki na zewnątrz, gdzie będą szlachetnie dojrzewać skarby rękodzieła ;)
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Zygmunt »

Obrazek

Obrazek

Mówisz- masz :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: pokrec »

No, ja budowałem dom, mam trochę doświadczenia. Cały jest podpiwniczony półsuterenami - stoi na zboczu, więc piwnice "same" wyszły. Mam gdzie trzymać zbiory.
No i rzecz najważniejsza - drzwi do takiej piwniczki, połączone z alarmem w domu. Gdyby miłośnicy napojów wyskokowych z ławeczki pod sklepem ogólnospożywczo - przemysłowego dowiedzieli się o istnieniu magazynu z zapasami, i to o jakości nieskończenie wyższej w porównaniu z ich codziennymi trunkami w kolorze od zgniłojabłkowego po fioletowo - niebieski, drzwi, nawet dębowe mogłyby nie wytrzymać. No i drzwi powinny być izolowane także styropianem oraz szczelne. najlepiej zarówno wejściowe jak i te od przedsionka.
W ogóle w takiej piwniczce, pod warunkiem, że jest sucha, można spokojnie bez ogrzewania przetrwać nawet ostrą zimę, nie wspominając już o tym, jak przyjemnie się w niej spędza upalne, letnie popołudnia. A nawet - megaprzyjemnie.
Jak się taka piwniczkę zbuduje nieco głębiej (tak ze 2 metry od sufitu do powierzchni ziemi i wyposaży nieco w sprzęt bytowy (np. toaleta, mała umywalka, zbiornik wody pitnej i zapasy żywności, bateria akumulatorów / generator z zapasem paliwa, oświetlenie LED-owe), to można tam nawet miesiąc przetrwać w razie jakiejś katastrofy (np. kryzysu zadłużenia i upadku papierowej waluty mającej pokrycie w czyimś widzimisiu - a naprawdę - w kredytach pobranych przez ludzi i biznes).
Jednak głęboka piwnica juz na pewno (dla własnego bezpieczeństwa) wymagać będzie projektu kogoś, kto się zna na rzeczy.

A piwniczkę, to można murować z pełnej cegły, bez użycia zbrojenia. I układać klasyczne, ceglane sklepienie łukowe na krążynach z drewna. Robota i koszty - horrendalne, ale za to potem wygląd...

Zastanawiam się, czy na budowę piwniczki potrzebne jest pozwolenie. Bo jeśli tak - to droga przez mękę. Pamiętam, jakie ceregiele były z domem... Plik dokumentów ma ok. 20 cm wysokości, każdy dokument wymagany prawem i opłacony tak średnio kilka stów od sztuki dla "uprawnionego fachowca", któremu w polu trzeba rozwiązywać trójkąt przy mierzeniu ziemi, bo sobie zapomniał jakiegoś twierdzenia ze szkolnej geometrii.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Partyzant »

pokrec pisze:Zastanawiam się, czy na budowę piwniczki potrzebne jest pozwolenie.
Zezwolenie jest potrzebne na wszystko! Nawet jeśli malujesz sufit w kuchni. W tym przypadku jak i w innych przypadkach chodzi o "KONTROL", co było robione w danej posesji lub mieszkaniu.
Oczywiście dużo ludzi tak jak i ja olewa niektóre pozwolenia i jest ok. Gorzej jak masz sąsiada szuje.

Powracając do piwniczek, w głąb ziemi możesz budować nawet piętra i niema problemu ( słowa mojego architekta w Hiszpanii) Co innego w górę... Ale to nie nasz temat.

Ps. Co jak co, urzędy, biura podatkowe i polityka jest taka sama na całym świecie. Czy prawica czy lewica to jest jeden grzyb.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Zygmunt »

Zezwolenie nie jest potrzebne- piwniczkę robi się na zgłoszenie.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Emiel Regis »

@Zygmunt Właśnie coś takiego widziałem (kręte schody), tylko w mniejszej skali.
pokrec pisze:No, ja budowałem dom, mam trochę doświadczenia. Cały jest podpiwniczony półsuterenami - stoi na zboczu, więc piwnice "same" wyszły. Mam gdzie trzymać zbiory.
Napiszesz jak izolowałeś i czy się sprawdza?
W ogóle w takiej piwniczce, pod warunkiem, że jest sucha,...
To książkowe 70% wilgotności jest ważne, ale jeśli trzymamy wina, długi czas i z górnej półki, chodzi o wysychanie korka. Myślę że jeśli ktoś nie ma takich zapasów najlepszych win (średnie i zwykłe i tak nie wytrzymają np 30 lat) to sucha piwnica nie będzie zła, są też plusy, o których już wspomniał pokrec- można w niej wygodnie i przyjemnie spędzać czas.
Zezwolenie nie jest potrzebne- piwniczkę robi się na zgłoszenie.
@Zygmunt, jesteś pewien?
Chodzi mi o piwniczkę na zewnątrz, np 5x4m, osadzoną w 3,5 metrowym wykopie, albo 'wpuszczoną' w zbocze wzgórza.
Ostatnio słyszałem o przypadku, kiedy obok mojego rodzinnego domu sąsiad musiał rozbierać garaż zrobiony 'na dziko' bez pozwolenia, do tego kilkanaście tys zł kary.
Wszystko dzięki usłużnej sąsiadce.

Teraz coś z innej beczki- piwniczki prefabrykowane.
Podaję francuskie strony wychodząc z założenia że są trudniej dostępne z kraju bez znajomości języka, w razie niejasności pytajcie.

http://www.aoc-cave.com/construction.htm
http://www.aoc-cave.com/technologie_des_caves.htm
http://www.aoc-cave.com/tableau_de_mesures.htm
http://www.aoc-cave.com/caves_professionnelles.htm

Tutaj świetnie udokumentowana zdjęciami budowa szeregu piwnic
http://batissedepierre.centerblog.net/

Trzeba pamiętać że są duże różnice w budownictwie między Polską i Francją, to co we Francji będzie ok, u nas może nie być wystarczające z prostej przyczyny- klimat.

Widywałem nawet piwniczki wydrążane w ziemi, pod domami, tyle że akurat w tamtym regionie ziemia była na tyle zwarta że to było często spotykane. Zdaje się że w Chełmie są takie labirynty piwnic drążonych, które można zwiedzać.
W Sandomierzu też ponoć pod tym względem jest nieźle. Gdyby się ktoś wybierał to proszę o podzielenie się wrażeniami :D
A teraz coś jak zwykle dla oka i ducha :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

stoney
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 23:20
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Kontakt:
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: stoney »

Prawo Budowlane

Art. 29. 1.Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
[...]
2) budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1.000 m2 powierzchni działki;
[...]
Art. 30. 1.Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3 i pkt 5-21;
MIEĆ MIEDŹ

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Brzydal »

Wszystko ładnie pięknie jak się ma zbocze czy niski poziom wód gruntowych, ale jak woda jest na sztych szpadla to koszty takiej piwnicy są nieporównywalne.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2674
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 431 razy
Kontakt:
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: JanOkowita »

Chorowałem na taką piwniczkę kilka lat temu. Niestety zbyt wysoki poziom wód gruntowych przekreślił plany. Koszty izolacji były troszkę wysokie. Piwniczka o powierzchni 15 m2 została wyceniona przez wykonawcę na 60 tys.PLN. Bez wyposażenia oczywiście :D

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Emiel Regis »

Panowie prawie zawsze można, trza po prostu pokombinować :D
W sytuacji wysokiego poziomu wód gruntowych widzę takie rozwiązanie;
Budujemy naszą 'piwniczkę' na powierzchni, z dobrą izolacją przeciwwilgociową i termiczną, a potem całość obsypujemy np grubą warstwą ziemi lub obkładamy kamieniami jak tutaj;

http://pierreseche.chez-alice.fr/couver ... lausee.htm
http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Ca ... France.JPG
http://fr.123rf.com/photo_3427930_borie ... rance.html
http://maisonsdepays.emmo.fr/?p=3

Jeśli przy tym zadbać żeby wnętrze też miało klimat to mamy piękną 'piwniczkę', tyle że na ziemi.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Posty: 379
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 16:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Lothar von Luene »

Emiel Regis pisze:Panowie prawie zawsze można, trza po prostu pokombinować :D
Ważne, żeby nie dać się sfotografować satelicie, jak wejście jest z domu to nie ma obawy, na dworze trzeba kopać w nocy, albo w pochmurną pogodę. Ziemię wynosimy w specjalnych woreczkach, umieszczonych w nogawkach, jak w filmie Wielka ucieczka. :D :mrgreen: :D
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Emiel Regis »

@Lothar von Luene nie zapominaj o ubiorze zatrzymującym ciepło, inaczej podejrzą przez termowizję :?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: pokrec »

Emiel: u mnie nie ma problemu z wodą gruntową. Znaczy, jest, ale w druga stronę, jak to na Jurze. Wód podskórnych nie ma, żadnych takich, w piwnicy mam sucho jak pieprz. Ale za to jakbym chciał sobie studnie wykopać, to nie ma szans. Tylko wiercenie, i to minimum kilkadziesiąt, może nawet 100 metrów wgłąb. Dlatego nie szalałem - standardowo, ławy w wykopie, ściany z bloczków betonowych, wszystko obłożone styropianem, zaciągnięte klejem na siatce do pół metra pod poziom gruntu (mrówki kochają styropian i mrowiska w nim - uważajcie!) i owinąłem to folią budowlaną, taką czarną, nawet nie kubełkową. Ale u mnie byłoby sucho i bez izolacji jakiejkolwiek.
Owszem, jeśli ma się problem z wodą gruntową, to piwnic lepiej w ogóle nie robić. Albo robić je z ciężką izolacja przeciwwodną - efektywnie dom stawiać praktycznie w wielkiej wannie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Partyzant »

Zdjęcia zrobione dzisiaj wieczorem u sąsiada. Jak już jesteśmy przy ścianach czy murach z kamienia :mrgreen: Chłopaki zaczęli zbierać kamienie i zbudowali... Kiedy to zobaczyłem :klaszcze: automatycznie pomyślałem o naszym temacie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Posty: 379
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 16:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Lothar von Luene »

Emiel Regis pisze:@Lothar von Luene nie zapominaj o ubiorze zatrzymującym ciepło, inaczej podejrzą przez termowizję :?
Dzięki! :D :D
Nie żartuję, w Niemczech urzędnicy oglądają zdjęcia satelitarne a potem czepiają się każdej szopy, której nie ma na planach.
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Partyzant »

W Hiszpanii to samo. W Zaragozie niektórzy budowali płaskie dachy i robili powiedzmy ogródek na dachu, po to aby ukryć zdjęcia satelitarne lub z awionetki. Wytruli ich, teraz ten numer już nie przejdzie.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Posty: 379
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 16:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Lothar von Luene »

Mój znajomy, który ma mały warsztat naprawy kosiarek ogrodowych, jak słyszy dźwięk śmigłowca, zamyka w pośpiechu bramę, żeby mu nie fotografowali wnętrza. Może przesadza, ale przezorny zawsze ubezpieczony, czasami reperuje mi na czarno auto.

K....., jak na wojnie! :D :D :D
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: klodek4 »

To fakt Partyzant, jak pisałeś wcześniej znam kilku znajomych co mają domy które idą w głąb ziemi, śmiesznie to wygląda, ale jak wchodzisz do środka to całkiem inna bajka i historia.
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Partyzant »

Lothar von Luene pisze: K....., jak na wojnie! :D :D :D


Mieszkałem w Niemczech nawet mam rodzinę. Według mnie to dyktatorskie państwo... A w Hiszpanii ( zależy od regionu ) robisz co chcesz. A kiedy przyjdzie Policja to śmiało go możesz "opierdolić" bo wlazł na grządki twojego ogródka. I to nie jest pic.
Ale jeśli robisz jakąś budowę bez zezwolenia, niech będzie mini, potrzeba uważać(zwłaszcza na kapuśi) bo mają prawo w ręku.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: pokrec »

Już mnie nie dziwi, dlaczego Hitler w Niemczech znalazł posłuch... Faktycznie, oni faszyzm mają we krwi. Ten typ tak ma. Cywilizacja bizantyjska, prof. Koneczny miał rację.
I tak mamy: Bizancjum na zachodzie, cywilizację turańską na wschodzie a w środku my, łacinnicy, miłośnicy demokracji i złotej wolności jednostki. Dziwi Was teraz, dlaczego historia jest, jaka jest? Mnie dziwi, jak jeszcze Polska tutaj jakoś ledwie zipie.

A co do techniki, weźmy np. komputery (ale to się odnosi tez do satelitów i awionetek). Wymyślono je, żeby umilić i ułatwić ludziom życie. Do czasu, kiedy urzędnik weźmie komputer w rękę, to zaczyna się piekło. Bo dawniej, żeby urzędnik znalazł zalegającego z podatkiem, to musiał iść do kartoteki, wyciągnąć fiszkę delikwenta, potem do archiwum, wziąć teczkę z papierami, każdy papier w rękę, spisać liczby, potem ręcznie posumować dłuuuugie kolumny cyfr, sprawdzić 3 razy, czy się nie pomylił, potem przeliczyć podatek, sprawdzić, czy zgadza się z zapłaconym... Łapali jednego człowieka na tydzień. No i prawo podatkowe było o niebo prostsze. Dziś taki urzędnik wypija kawkę, klika w komputer i już ma listę "podejrzanych", a właściwie - winnych. Z detalami, ile PIT-u zalega, ile VAT-u nie zapłacił, akcyzy nie odprowadził, gdzie z jakimi składkami zalega... I lista po kolejnym kliknięciu wędruje rozdzielona na skrzynki mailowe odpowiednich kontrolerów skarbowych - i w teren! Gdyby nie komputer, to prawo MUSIAŁOBY być prostsze, ręcznie takiej ordynacji podatkowej, jak mamy z pierdyliardami rodzajów podatków, skomplikowanymi systemami ulg, odliczeń (od podatku, od dochodu, od składki, od sraczki, etc...), progów i zwolnień - byłoby ręcznie nie do wyegzekwowania, urzędniczy zamiast nas ścigać, męczyliby się ze słupkami szkolnymi dzień za dniem. A komputer? Proszę bardzo!
Podobnie z satelitami - normalnie stawiasz sobie sraczyk, nikomu tego nie zgłaszasz a sraczyk stoi w ogródku i nikt o nim nie wie przez dziesiątki lat. A dziś? Spróbuj wybudować altankę w ogródku - natychmiast masz biurwę na głowie zasypującą Cię groźbami niekaralnymi, i spróbuj jej coś powiedzieć to pójdziesz siedzieć za obrazę majestatu.
Albo fotoradar - dawniej policjant musiał za krzakami się kryć raz na 100 km a dziś? W co drugiej wsi na drodze masz glinę - i to takiego bezdusznego, co nigdy się nie pomyli - nie masz szans. Wolałbym być zhaltowany przez człowieka w mundurze niż złapany przez fotoradar jak szczur w pułapkę.
A chodzi w tym wszystkim wyłącznie o kasę. O to, jak nas złupić na to, aby utrzymać tą armię urzędniczą, bo armia urzędnicza to głosy dla partii, która aktualnie rządzi, niezależnie, czy pobożna, czy bezbożna. I mamy de facto klientyzm posługujący się rytuałem demokratycznym.
Ale to niebawem się skończy. Dług publiczny w końcu wystrzeli tak, że zmiecie wszystko jak huragan. I zaczynamy z powrotem od zera.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Partyzant »

No to prawy aspekt mamy już za sobą :mrgreen: Możemy zaczynać od fundamentów piwniczki.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Emiel Regis »

Z fundamentami do piwniczki jest ten problem że nie ma gotowego wzorca, wszystko zależy od jej rodzaju, położenia i właściwości terenu.
Pal diabli jeśli ktoś chce po cichu zrobić ziemiankę 2x2m, z ziemią ''wynoszoną w nogawkach'', jeśli zamiary są poważniejsze to radziłbym skonsultować się z kompetentną osobą, która zrobi pomiar na miejscu, podobnie jak ma to miejsce przy budowie fundamentów pod dom.

Podaję kilka stron, jak zwykle obcojęzyczne ale z ciekawymi zdjęciami.
Zachęcam do wklejania linków z polskich stron jeśli ktoś jest na bieżąco.

Fundamenty;

http://www.notre-maison-en-autoconstruc ... 13963.html
http://legoenpaille.free.fr/?m=200905&paged=2
http://tatawhouse.over-blog.net/60-index.html
http://www.bsw-schwingungstechnik.de/fr ... le-filante
http://www.guideperrier.com/article3134 ... -exterieur
http://www.maison-construction.com/sous-sols.html

Sklepienia łukowe, ciekawy sposób;

http://www.youtube.com/watch?v=CiEQBboD ... re=related


Tutaj przykłady że jak się chce to można, choć nie widzę tego w domu zamieszkanym, no może przy okazji remontu.

http://www.janfi.info/themes/ferme/cave.html
http://www.lapresse.ca/photos/maison/re ... e-sous-sol
http://www.nugues.fr/dotclear-new/index ... r-une-cave
http://www.youtube.com/watch?v=uZT75TMU ... re=related ;)

Dla zwolenników konspiracji;

http://www.youtube.com/watch?v=-Qcr10kG ... ure=fvwrel - dla zwolenników konspiracji
http://www.youtube.com/watch?v=JDz6Pz__ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=1DHNhrhy ... ure=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=8ZOlHyuE ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=ut7NKJHi ... re=related ;)

Z ciekawostek- jak to się robi w Ameryce
http://www.youtube.com/watch?v=BlAeePuP ... re=related

Z cyklu dla oka i ducha

http://www.neverends.net/wp/2007/11/23/ ... -pontoise/
http://beatrice-de.blogspot.fr/2011/02/ ... on-la.html
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Partyzant »

Nie zwróciłem uwagi na dren, przy fundamentach :oops: . W moim przypadku mam gdzie odprowadzić, gorzej jak ktoś ma płaski i podmokły teren... koszta trochę większe.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Emiel Regis »

Jesteś pewien że jest on potrzebny?
Nie zawsze jest to takie oczywiste, np. wg. tego co pisał pokrec to u niego byłby to zbędny wydatek.
Jeśli dom jest np. na lekkim wzniesieniu to też bym się zastanowił czy to konieczne.
Ważne żeby nie betonować ani nie układać kostki czy innej 'nieoddychającej' okładziny przy samej ścianie budynku, w ten sposób mury oddychają, mają możliwość odparować nadmiar wilgoci przyjętej np. w czasie opadów.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Partyzant »

W moim przypadku mam blisko strumień, i nie obejdzie się bez dokładnego zaplanowania... I :dupa: z mojej piwnicy! No może pół w ziemi a drugie na nad. :cry:
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: pokrec »

Emiel, niemniej jednak rurę drenarską zakopałem. Tak było w projekcie a nie chciałem wierzyć mojemu sąsiadowi, który mówił, że tu jeszcze nikt w piwnicy wody nie miał, chyba, że w wiadrze przyniósł.
Ale i tak jest sucho jak pieprz. W piwnicy jak wilgoć się pojawi, to tylko na skutek tego, że jest tam zimno i latem wilgoć z powietrza osiada w najzimniejszych partiach piwnicy.
Piwniczkę można zrobić nawet w bagnie, to tylko kwestia kosztów i robocizny.
Na budowie to jest piękne, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystko da się zrealizować. Każdy, nawet najdzikszy pomysł. Kwestia tylko kosztów.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Zygmunt »

Ostatnio "zupełnym przypadkiem" rozmawiałem z facetem, który w ramach piwniczki zakopał w ziemi cały kontener z aluminium. Mówi, że jak się zepsuje, to zakopie sobie drugi. Koszt to kontener (2-4 k PLN)+ jednorazowe wykopanie dołu w ziemi na to bydle (ze 2k). Wejście przez nieźle zamaskowany właz.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: pokrec »

Pytanie, czy strop takiego kontenera wytrzyma nacisk ziemi nad nim... Pewnie wytrzymuje, skoro jeszcze się nie zapadł.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Zygmunt »

Kontenery wytrzymują spokojnie ciężar kilku kontenerów nad nimi, to szalenie mocne konstrukcje. Dach jest wiotki, ale szkielet pancerny. Jak odpowiednio połączysz krzyżakiem przeciwległe końce, to możesz po tym czołgiem jeździć.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: pokrec »

Wierzę, Zygmunt, ale ziemia nie naciska wyłącznie na kratownicę kontenera, ale także na jego poszycie. Bo co z tego, jak kratownica wytrzyma, jak poszycie strzeli i wnętrze zostanie zasypane ziemią?
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: Zygmunt »

Dziura jest szersza niż kontener, więc boczne poszycie nie jest zagrożone. Od góry możesz zabezpieczyc sposobem łatwym- tzn pospawać konstrukcje opierającą sie na rogach, albo pójśc na całośc i zrobić to tak:
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

stoney
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 23:20
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Kontakt:
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Post autor: stoney »

Kontenery mają ściśle określone wytrzymałości. Przed projektowaniem ilości naziomu, sposobu posadowienia, koniecznie trzeba to sprawdzić!

pokrec - masz absolutną rację, wytrzymałość poszycia dachu jest zdecydowanie niższa niż konstrukcji i wynosi nie więcej niż 3kN/mkw,
Zygmunt - dobrze gadasz, naziomem trzeba obciążyć konstrukcję nośną kontenera - sposobów może być kilka,

Dopuszczalne obciążenie poszycia dachu czyli 3kN/mkw, to w przybliżeniu 300 kg/mkw. Zakładając obciążenie piaskiem ważącym 1850kg/m3 (bezpiecznie) możemy pozwolić sobie na warstwę grubości 16 centymetrów. Ewentualnie ziemią urodzajną ważącą 1500 kg/m3 wykonać warstwę grubości 20cm.
Raz, że po takiej warstwie nie wolno chodzić, bo poszycie nie ma już zapasu nośności.
Dwa, taka grubość nie zabezpieczy przed przemarzaniem stropu - trzeba by ocieplać kontener.

Konstrukcja odciążająca poszycie dachu przenosi obciążenie gruntu na konstrukcję nośną kontenera, nieobciążając poszycia. Płyta żelbetowa wylewana na mokro bezpośrednio na poszyciu nie może być grubsza niż 8cm - ze względu na ciężar mieszanki betonowej i zbrojenia, który wynosi średnio 2500 kg/m3 oraz obciążenie ludźmi, którzy będą betonować.

Można ewentualnie zamontować na dachu prefabrykowane płyty żelbetowe. Do tego celu nadadzą się płyty drogowe tzw. "MON" o wymiarach 300x100(120) cm i grubości 15cm. Płyty takie powszechnie stosowane są przy budowie dróg tymczasowych i utwardzaniu placów. Często można niedrogo kupić jak budowa się zwija. Ważne żeby nie były popękane a zbrojenie nie wyłaziło na wierzch.

Podobnie jest z wytrzymałością poszycia ścian bocznych, i tylnej. Przedstawione na filmie rozwiązanie jest dobre i bezpieczne tylko w specyficznych warunkach gruntowych. W piaskach nie uzyska się bezpiecznych pionowych skarp, a glina, po jakimś czasie, zostanie wypłukana przez wodę która może spływać po jej powierzchni.
Z kolei zasypanie wykopu będzie powodowało parcie na ściany. Im bardziej zagęszczony grunt tym większe parcie. Im mniej przepuszczalny tym większe parcie. Im większy naziom tym większe parcie...

Posadowienie kontenera: ciężar kontenera, jego wyposażenie, ciężar naziomu i ewentualnej płyty odciążającej. To wszystko przenoszone jest przez ramę kontenera na grunt. Rama wciśnie się w podłoże a parcie gruntu przeniesie się na... poszycie podłogi.Trzeba by jakąś płytę fundamentową wylać albo choć ławę po obwodzie.

Reasumując, zakopanie "na pałę" kontenera w ziemi i przysypanie go ziemią... można od razu sobie tablicę nagrobkową zamontować.
MIEĆ MIEDŹ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aspekty Estetyczne”