Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
MecenasAlkoś
50
Krótko o sobie: Zwykły gość;)
Kocham wędkarstwo i piłkę nożną, lubię czytać, nie lubię idiotów a bardzo nie lubię kłamliwych ludzi i zazdrośników. Jestem typem człowieka, który ceni sobie prywatność, rodzinę i nie lubię kiedy ktoś próbuje poprzestawiać " moje klocki". Tyle!;)
Ulubiony Alkohol: Czysta, bimberek, whiskey, koniak (najlepiej gruziński). Oczywiście piwkiem nie pogardzę aczkolwiek unikam win.
Status Alkoholowy: Psotnik
Załączniki
Pierwszy raz z Pot Stillem...działo się!

Postautor: MecenasAlkoś » sobota, 16 gru 2017, 16:32

Witajcie ponownie, bez Was nie byłoby tematu, nie byłoby PS-a, nic by nie było...więc na wstępie dziękuję za pomoc w wyborze! :poklon;
Półtora miesiąca temu zacząłem przeszukiwać internet w poszukiwaniu mojej maszynki i po wielu dywagacjach, wielu zmianach decyzji, forum AD pomogło mi podjąć decyzję :read: . Wybór padł na dobrze wszystkim znany destylator prosty Pot Still z destylatorówmiedzianych.pl wyposażony w kołnierze do rozbudowy, spust kega 3/4 cala, termometr w kegu, termometr na górze oraz grzałkę 2000W z regulatorem mocy. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jestem bardzo zadowolony. Po pierwsze wykonanie: bardzo staranne, dokładne, luty nie tylko są szczelne ale i estetyczne a całość na 30 l kegu prezentuje się schludnie. Po drugie obsługa i udzielanie informacji oraz prędkość odpisywania na maile na prawdę godna podziwu ("pracuję" trochę przez internet i wiem jakie to ważne...) i po zadeklarowanych dziesięciu dniach roboczych mogłem się cieszyć z zakupu :odlot: :odlot: . Przyszedł oczywiście czas na "dziewiczy rejs". W domku czekały już dwa nastawy cukrowe (6 kg /21 l) na drożdżach gorzelniczych TURBO STAR 48. Pierwszy na cukrze z Biedronki Słodka Łyżeczka drugie na Cukrze Królewskim z Carrefoura. Przez półtora miesiąca studiowałem forum, czytałem, oglądałem filmiki w internecie także zalanie kega, złożenie wszystkiego trwało kilka minut :lol: :lol:
Sam proces przebiegał... no właśnie, nerwowo. Jak to pierwszy raz.
I teraz spostrzeżenia : dopiero przy temperaturze w kegu ok. 91'C zaczął kapać przedgon. Górny termometr pokazywał wtedy 71,6'C w miarę ubywania % temperatura w kegu jak i na górze podnosiła się co oczywiście jest logiczne i wszyscy to wiemy. Ale np. przy temperaturze w kegu 85,6'C górny termometr pokazywał zaledwie 24,4'C. Dodam ze w pomieszczeniu jest 23'C. Podczas pierwszego koncertu wykapany dziewiczy litr poszedł w porcelankę. Chodzi o oczyszczenie rurek i ewentualnie zalegających tam drobinek powstałych podczas spawania i lutowania (zalecenia producenta). Odbierałem do 40% i całości wyszło 3 l ( nie liczę wylanego literka) o mocy 58%. I byłem wkurzony bo wyszło tego bardzo mało. Następnego dnia puściłem na rurki nastaw na cukrze z Carrefoura i jak się zdziwiłem. Całości wyszło 6l o mocy 60%. Również gotowałem do 40% a przedgonu odebrałem 200 ml. Pierwsze odebrane do spożycia krople wynosiły 79%(w przedgonie 85%). I byłem zadowolony bo wyszło 2l więcej.
Aromat fajny, nie doskonały oczywiście, aczkolwiek polepszający się z każdym dniem.
Uważam, że cukier z Biedry był gorszej jakości niż ten z Królewski i to było powodem mniejszej ilości destylatu. Dodam, że oba procesy prowadziłem podobnie. Przepływ wody identyczny, grzanie również (do pierwszych kropel grzałem na max, później przykręcałem do ok 1200 W -tak myślę-bo regulator nie ma skali a ustawiłem na odrobinę więcej niż połowa.
Kolejne dwa nastawy czekają. Jeden na drożdżach ALCOTEC (niebieskie) drugie na drożdżach Spirit Ferm. Proporcje tym razem to 7 kg dopełnione do 25 l.
W planach nastaw na dżemach z różnych owoców. Jestem w trakcie zgłębiania wiedzy na forum :read:
Kolejny nastaw cukrowy będzie na Moskva Style. Założyłem sobie, że przetestuję różne drożdże a później porównam aromaty i wybiorę odpowiednie dla siebie.
Ogólnie stwierdzam, że jest to mega zajebiaszcze hobby i nie żałuję zainwestowanych pieniędzy ani czasu, wierzę, że to będzie owocna w %%% współpraca :love: :love: :love:
Jeśli macie jakieś spostrzeżenia, uwagi, pytania, chcecie mnie pouczyć, ochrzanić, bardzo proszę, liczę na Was :bicz:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Są dwa rodzaje wódki : dobra i bardzo dobra."

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

BimbrownikNI
30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Załączniki
Re: Pierwszy raz z Pot Stillem...działo się!

Postautor: BimbrownikNI » sobota, 16 gru 2017, 17:40

Czytam Twój opis wykonania produktu z tej firmy i jestem w szoku. Widać podnieśli poprzeczkę w wykonaniu. Jak ja kupowałem u nich sprzęt jakość lutów była daleka od zadowalające.

Co do nastawów, to sprawdzałeś blg obu zanim poszły do kega? Strasznie duża różnica uzysku. Powodzenia w dalszej przygodzie. Polecam w przyszłości przesiąść się na kolumnę z KO całkiem inna liga.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Awatar użytkownika

spawacz
100
Krótko o sobie: Jak by mnie ktoś zapytał co lubię w życiu robić to bez wahania odpowiedział bym że spawać, wędkować i bimbrować :)
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: spawacz » sobota, 16 gru 2017, 20:06

Sam destylator to dobry prosty lubiany i polecany sprzęt. Temperatura na szczycie deflegmatora pomimo 91 stopni w zbiorniku nic dziwnego. Przecież pary etanolu muszą się wznieść. Następnym razem macaj deflegmator od zbiornika w górę gdy temperatura w zbiorniku dojdzie do 90 s C wyczujesz jak owe pary się przemieszczają. Uwielbiam bimber ale cukrówka z PS-a po pierwszym razie przeraża nawet mnie :D nigdzie nie widziałem wzmianki o 2 krotnej destylacji :?Mimo tego baw się bo oto w tym chodzi :punk:
....."praca spawacza mnie przeistacza"..... w potwora kreatywnego pomysłów dziwnych pełnego :odlot:

Awatar użytkownika

Autor tematu
MecenasAlkoś
50
Kocham wędkarstwo i piłkę nożną, lubię czytać, nie lubię idiotów a bardzo nie lubię kłamliwych ludzi i zazdrośników. Jestem typem człowieka, który ceni sobie prywatność, rodzinę i nie lubię kiedy ktoś próbuje poprzestawiać " moje klocki". Tyle!;)
Ulubiony Alkohol: Czysta, bimberek, whiskey, koniak (najlepiej gruziński). Oczywiście piwkiem nie pogardzę aczkolwiek unikam win.
Załączniki

Postautor: MecenasAlkoś » niedziela, 17 gru 2017, 09:31

BimbrownikNI pisze:Co do nastawów, to sprawdzałeś blg obu zanim poszły do kega? Strasznie duża różnica uzysku. Powodzenia w dalszej przygodzie. Polecam w przyszłości przesiąść się na kolumnę z KO całkiem inna liga.

Tak jest sprawdziłem, startowe BLG jak i końcowe. Początkowe w pierwszym 22blg w drugim 23blg.
Na rurki poszło oczywiście jak oba zeszły poniżej zera, oba nastawy klarowne.

spawacz pisze: Uwielbiam bimber ale cukrówka z PS-a po pierwszym razie przeraża nawet mnie :D nigdzie nie widziałem wzmianki o 2 krotnej destylacji :?

Nie robiłem dwukrotnej destylacji. I jak na razie nie zamierzam, chociaż kolejne dwa nastawy prawdopodobnie pójdą na dwa razy bo chce mieć porównanie. Jak na razie to wszystko to testy, porównania. Bimberek teraz wykapany próbowało 7 osób, z czego każda powiedziała, że o taki bimber chodzi, żeby było lekko czuć, że to bimber a nie jak usłyszałem "suchy spirytus". Jak wiadomo gusta są różne. Docelowo PS jest zakupiony oczywiście pod kątem smakówek. Gusta są różne a ja szczerze uważam, że jeszcze długo minie, zanim nauczę się "upichcić" coś z czego będę naprawdę zadowolony.
BimbrownikNI pisze:Polecam w przyszłości przesiąść się na kolumnę z KO całkiem inna liga.

Namawiało mnie na to mnóstwo osób, i całkiem słusznie. Ale pierwszy wybór to był PS i pomimo wielu wahań tak zostało. Za rok może później mogę dokupić sobie samą kolumnę z głowicą, bo keg z grzałką i regulatorem już jest :D

Awatar użytkownika

spawacz
100
Krótko o sobie: Jak by mnie ktoś zapytał co lubię w życiu robić to bez wahania odpowiedział bym że spawać, wędkować i bimbrować :)
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: spawacz » niedziela, 17 gru 2017, 11:49

Na tego typu sprzęcie "suchy spirytus" jest nieosiągalny. :hmm: Ale smakowy destylacik z starych kompotów dębiony i macerowany z czym kolwiek :love: co ci przyjdzie do głowy jest w zasięgu ręki :ok: . Każda owocówka i każda zbożówka. W moim guście... :? Śmiał bym nawet twierdzić że odpowiednio przerobiona cukrówka jest niezłą bazą do nalewek. :mrgreen:
Do mod. Prosze mnie nie przenosić do działu "radioaktywne" jak kolege mirka i jego spirytus z ps-a :poklon;
....."praca spawacza mnie przeistacza"..... w potwora kreatywnego pomysłów dziwnych pełnego :odlot:

Awatar użytkownika

Autor tematu
MecenasAlkoś
50
Załączniki

Postautor: MecenasAlkoś » niedziela, 17 gru 2017, 17:02

Nie no, oczywiście, że spirytusy nie da rady, od tego jest kolumna rektyfikacyjna - to się wie z forum :read: :read: :read:

Przyjdzie czas na zboże a na razie cukrówki, które później odpowiednio będą zaprawiane a to dębem, a to kawą, a to trawą żubrową, wszytso w fazie testu :geek: :geek:

Fajnie by było jakby się ktoś wypowiedział, kto ma identyczny sprzęt i co na nim "pichci" :roll:

arekwroc
20
Załączniki

Postautor: arekwroc » niedziela, 17 gru 2017, 18:04

Super, zazdroszczę zakupu:) Jestem na podobnym etapie - czytam o różnych sprzętach oraz ich za i przeciw (oczywiście w zasięgu cenowym) i myślę co najlepiej mi się sprawdzi. A w tzw. międzyczasie pichcę na przerobionym garnku z kuchni polowej 12,5l do którego dorobiłem z miedzi deflegmator i się uczę (mam nadzieję, że jak na takim cudaku wychodzi coś obiektywnie smacznego, to jak wreszcie kupię jakiś sprzęt to będzie koncertowo:)). Ten PS który kupiłeś mi się od początku mojego zainteresowania tematem podobał, teraz skłaniam się w stronę ich kolumny Basic LM/VM - bo myślę, że na niej upichcę coś co mi odpowiada (smakowe, Jessie, zwykły bimberek z posmaczkiem) jak też coś czystego pod kątem kobity - trochę marudzi jak psota zalatuje nawet minimalnie bimbrowo. Póki co dalej czytam i szukam, dawaj znać jak Ci wyjdą następne psoty:) Pozdr.

arekwroc
20
Załączniki

Postautor: arekwroc » czwartek, 18 sty 2018, 02:16

Ciekawi mnie jak w praktyce sprawdza się do tego PS-a przystawka refluksowa, która jest dedykowana. Ma ktoś doświadczenia czy gra jest warta świeczki?

Awatar użytkownika

zlotylexus
10
Załączniki

Postautor: zlotylexus » czwartek, 18 sty 2018, 08:58

Kupiłem ten sam sprzęt i na razie leży w piwnicy w oczekiwaniu na swój moment, mam już 20l piwa które nie wyszło i 30 litrów nastawu ze słodów wędzonych torfem, chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami jak tylko odpalę machinę.

Przemo0331
50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystko co świt swój, z ziemi bierze.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: Przemo0331 » czwartek, 18 sty 2018, 16:58

arekwroc pisze:Ciekawi mnie jak w praktyce sprawdza się do tego PS-a przystawka refluksowa, która jest dedykowana. Ma ktoś doświadczenia czy gra jest warta świeczki?

Pewnie, że warto. Mam taki sprzęt od Zygmunta, tylko wtedy nie było możliwości rozbudowy. Sam dorobiłem bodajże 3 zimne palce. I jak moc destylatu spadała do 50% to włączałem przepływ i rosło do ok. 68%. To opóźniało pogodny i zwiększało uzysk. Moje zimne palce nie są tak efektywne jak przystawka refluksowa bo mniejsza powierzchnia chłodzenia. Więc można przyjąć że efekty będą jeszcze lepsze.

Wróć do „Pierwsze Kroki”