Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy

Post autor: PETER29 »

Jednakże przy odbiorze serca termometr na 10 pólce 2 razy skoczył mi do 89 stopni wtedy prędziutko zaprzestałem odbiór i ponowna stabilizacja- pewnie za szybko odbierałem- tu proszę o opinie czy dobrze myślę
Zapewne tak, a skoro tak było nie musisz od razu zakręcać zaworka i stabilizować. Zmniejsz po prostu troszkę odbiór a po kilku minutach temperatura powróci do tej, która jest Twoją temperaturą dnia.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
koncentraty wina
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi

Post autor: herbata666 »

Kurcze do 89C to już chyba pod koniec odbioru, ja bym proponował żeby jednak zakręcać albo przynajmniej łapać w osobne naczynie.
Co do stwierdzenia, że dążysz do 1 destylacji, to Ci powiem tak, że też kiedyś miałem takie założenia ale niema co się oszukiwać jak zrobisz porównanie urobku z 1 grania i z 2 grań, to sam sobaczysz :D. To tak samo jak byś swój towarek postawił przy sklepowym szajsie. I nie ma co się łudzić, że jak dasz 250cm wypełnienia to wystarczy dla absolutu, zawszę trzeba zrobić w miarę dokładną pierwszą destylacje (odpęd).


Pozdrawiam
Piotrek
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi

Post autor: lesgo58 »

dzierga pisze:Wtedy też rozpocząłem odbiór serca. Po 2,5 litra temperatura na kolumnie zaczęła się podnosić, więc trochę zwolniłem odbiór i wrócila do swojej pierwotnej 78,2 stopnia. tak chyba ze 3 razy- na głowicy cały czas 78. Jednakpo niedługim czasie może 20 minut temp na kolumnie ustabilizowała się na 99,3- na głoiwcy nadal 78 stopni. Skończyłem odbiór gdy na głowicy po 2 stabilizacji temperatura wyniosła 78, 3 stopnia. Na pogony jakoś specjalnie się nie nastawiam więc ich nie odbierałem.
Niby dobrze, a źle. Podobnie prowadziło się destylację jakieś 2-3 lata temu.
Dzisiaj zalecenia są takie: destylować z odbiorem serca tak długo jak będziemy w stanie utrzymać stałą temp. na dole kolumny. Ten stan utrzymamy redukując co jakiś czas prędkość odbioru. Temp. w głowicy jest mniej ważna, i jest tylko poglądowa.
- poprowadzę odbiór serca do 97 stopni w kegu a reszta do pogonu, czy tak??
Jeszcze do niedawna napisałbym, że tak.
Ale dzisiaj przy dobrze skonfigurowanych maszynkach i przy odpowiedniej wprawie można "prowadzić" proces w taki sposób, że będą potrzebne tylko dwie korekty bez uszczerbku wydajności. Przy dużej wprawie można w ten sposób odbierać dobry urobek aż do 98,5-99*C w kegu. Tutaj ogranicza nas tylko cierpliwość.
Jeśli robisz odpęd i masz zamiar gotować surówkę drugi raz to proponowałbym odbierać wszystko aż do końca do jednego naczynia. Oczywiście oprócz początkowego przedgonu ( 100ml). W dokładne cięcie będziesz się bawił przy drugim gotowaniu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
dzierga
10
Posty: 14
Rejestracja: środa, 31 sie 2011, 14:12
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy koncert z Aabratkiem- mile widziane uwagi

Post autor: dzierga »

Przyjąłem wszystkie posty w tym wątku- przetrawie i dam znać co wyszło, "a koncert w sobotę"
Przyznam, że pędzenie na raz czystości jakotakiej nie da- już to wypróbowałem w zeszłą sobotę i gdy miałem do porównania surówkę(teoretycznie bez pogonu) i spiryt 2 raz wygrany wieczorkiem, to przyznaję, że różnica jest!
Na nalewkę to może surówka sią nada, ale na czystą to już chyba średnio.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”