Pierwszy destylator [do owocówek]

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
WojciszPL
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 20 wrz 2014, 22:50

Post autor: WojciszPL »

Czołem!

Od kilku ładnych lat (będzie blisko 10) produkuję wina domowe, nalewki i cydry..
Ostatnio jednak naszła mnie ochota na spróbowanie własnych sił w produkcji nieco mocniejszych trunków. Pierwszą przygodę mam już za sobą, śliwowica robiona 2lata temu u znajomego na aparcie typu pot-still.- była ekstra!
Jako że jednak chciałbym mieć swój sprzęt, chciałbym prosić Was o radę, boście fachowcy jakich mało gdzie szukać, o pomoc w wyborze pierwszego destylatora.
Sporo się juz naczytałem złych opinii tutaj na temat prostych pot-stillów oferowanych na allegro..
Jako że dysponuję chwilo raczej marnym budżetem (do ok. 500zł) znalazłem sobie coś takiego:
http://allegro.pl/destylator-17-l-szybk ... 66798.html - banalnie prosta konstrukcja (wiem, powiecie, że z XIX w.) ale proszę powiedzcie mi, jakiej jakości destylat mogę otrzymać i w jakim tempie?
Ew. znalazłem coś takiego (ale to juz powyżej budżetu):
http://allegro.pl/destylator-keg-50-lub ... i_c=113891
Lub to (prosty pot-still biowinu):
http://allegro.pl/destylator-chlodnica- ... 42684.html

Proszę powiedzcie mi jakie wydajności i jakie volt mogę osiagnąć - nie ukrywam, że głównie chodzi mi o sprzęt do produkcji owocówek (śliwowica, winiak), choć jakby udało się zrobić dobry spirytusik do nalewek to też byłoby super :)

Pozdrawiam!
Wojtek.
Awatar użytkownika

daniel86
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 11 kwie 2016, 16:31
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: daniel86 »

Witaj.

Wszystkie propozycje, które wrzuciłeś są do :dupa: -nie kupuj tego, bo będziesz żałował!!!

Jeśli jesteś zdecydowany na pot-stilla, to dołóż 200-300zł i kup u Zygmunat (kolega z forum).
Moim zdaniem za tą kwotę nie znajdziesz nic lepszego.
http://destylatorymiedziane.pl/pl/desty ... still.html

Jeśli jednak chciałbyś robić też spirytus, to musisz dołożyć i kupić kolumnę rektyfikacyjną. Choćby prostego aabratka z systemem LM. To sprzęt uniwersalny. Tu polecałbym kolegę o nicku Kula:
http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-720.html

Bardzo przyzwoite kolumny robi również franzmaster:
http://www.aabratek.pl/produkty/377/ELE ... ZYNKI.html

P.S. Przed zakupem poczytaj wnikliwie forum, a stanie się jasność :D
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: seneka »

Jest jeszcze paru innych konstruktorów np KS2507, ale Ci wymienieni powyżej są jak najbardziej godni polecenia.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

rocker
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 3 paź 2016, 11:45
Krótko o sobie: Zapalony miłośnik domowych wyrobów. Lubi eksperymentować. Ceni sobie wolność.
Ulubiony Alkohol: rum
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Zabrze
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: rocker »

A co złego jest w takiej propozycji:
http://allegro.pl/destylator-17l-zimne- ... ocket_id=9
Rozpoczynając przygodę?
Ostatnio zmieniony środa, 5 paź 2016, 08:48 przez rocker, łącznie zmieniany 1 raz.

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: silvio2007 »

Wszystko jest złe kolego w tej i podobnych propozycjach. I nie pisz, że na sam początek bo jeśli ma być przygoda to musi się miło kojarzyć. A z takimi "instalacjami" nic nie będzie miłe począwszy od destylacji po konsumpcję i poranek dnia następnego.
Chcesz wydawać prawie 500 złociszy z przesyłką to wydawaj ale pamiętaj za wiedzę z forum nie wydasz ani centa chociaż jest bezcenna. Tymczasem dużo czytaj. Jak już będziesz wiedział o co zapytać to zapytaj.
Pozdrawiam
Sylwek

Mod.
Nie cytuj postu poprzedzającego w całości!

Autor tematu
WojciszPL
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 20 wrz 2014, 22:50
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: WojciszPL »

Witam Psotników,

Dzięki za wszelkie rady i odpowiedzi! No i dzięki, że mnie powstrzymaliscie przed popełnieniem błędu z zakupem tych "maszynek". Przyznam, że wtedy potrzebowałem czegoś "na szybko" bo miałem ok. 70L gotowego zacieru śliwkowego na śliwowicę - ostatecznie sprzęt pożyczyłem do poczynienia tego trunku (kolumna z nierdzewki ok. 120cm z głowicą CM 6 zimnych palców) wypełniona zmywakami. Za pierwszym razem trochę waliło jajem - dokupiłem 0.5L sprężynek z miedzi i wyszło mi 14L 60% śliwowicy - miodzio! aż się nie mogę doczekać co to będzie jak się ułoży :) Dodam tylko, że w pierwszym locie otrzymałem towar ok. 85%, zaś w drugim, gdybym chciał to spokojnie było >93% ale chciałem więcej smaku :)
Przechodząc do meritum, jako że nowe hobby bardzo mnie wciągnęło, forum studiuję prawie codziennie, wiem już dokładnie jakie są zalety i wady poszczególnych materiałów, rozumiem co to CM, LM, itp. wiem już że sprzęt trzeba kupić z wyższej półki i przeznaczyć na niego chociaż te 1500zł :)
Prosiłbym Was bardzo gorąco o radę, bo ciężko mi się zdecydować - ogólnie baardzo smakują mi smakówki (jak mówiłem śliwowica to mistrzostwo) a mam jeszcze zaciery jabłkowe, gruszkowe, itp. więc skłaniam się ku miedzi.. Tylko Zygmunt robi kolumny z głowicą pionową, więc gdybym chciał rozbudować jego pot stilla to miałbym problem bo moje pomieszczenie ma tylko 180cm :/ Zastanawiałem się nad jakimś mixem - pot still Zygmunta, a do kołnierza montowana głowica (np. dodatkowe 40cm rury, miejsca na OVM i głowica aabratka) - czy takie coś przejdzie? Proszę o Wasze rady.

Z góry dziękuję! I przepraszam, że się rozpisałem - to ślinotok po szklaneczce śliwowicy ;)
Pozdrawiam Brać Psotniczą!

Autor tematu
WojciszPL
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 20 wrz 2014, 22:50
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: WojciszPL »

Witam,

Post pod postem, ale jeszcze nie kupiłem sprzętu, zrobię to na dniach i tak naprawdę zostały mi tylko 3 opcje na horyzoncie:
- Kolumna z KO (20cm katalizator + 120cm KO) + 40cm moduł głowicy UFO z OLM+wziernik latarkowy
- Kolumna Cu od Zygmunta z głowicą Thora, 120cm wypełnienia KO do głowicy
- Kolumna od Franza, (20cm katalizator + 140cm KO (dzielone 40+100) ) + głowica aabratek.

Co byście polecili? Dodam, że smakówek planuję robić sporo. Ponoć najbardziej przyszłościowa jest głowica UFO. Ktoś korzystał, może polecić/odradzić?

Pozdrawiam

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: Imbir »

Według mojej opinii brałbym ufo, ale jak chcesz czytając co chcesz robić to skłaniałbym się ku kolumnie półkowej ;-)
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: Blażej »

No to troche Ci to studiowanie forum zajęło, ale jak widac nie na marne wszystkie propozycje są dobre. Na która się nie zdecydujesz będziesz zadowolony. Każdy rodzaj głowicy ma na celu skraplanie i działa w ten sam sposób kwestia pojemności jeziorka w głowicy przy stabilizacji czy mamy duże i robimy spust skondensowanego, czy mniejsze i robimy np 3 zrzuty i kropelkowy odbiór. Druga sprawa możliwości lokalowe z zasady sprzęt optymalnie dobrany do wysokości pomieszczenia. Oczywiście obniżony odbiór mile widziany.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: gadaka »

Ja korzystam z ufo i mogę polecić ;)
Ps. Tak z ciekawości i dla pełnego obrazu - nie napisałeś producenta pierwszej opcji - zdradzisz kto to?;)

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: Imbir »

gadaka pisze:zdradzisz kto to?;)
można się domyślać, ale jestem pewny w 99,9% że to h...6 :klaszcze:

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: golec269 »

Bierz UFO ładnie wygląda, jeszcze lepiej się sprawuje, polecam z OLM. Później dobierzesz półkową i będziesz zadowolony.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: Szlumf »

Planujesz robić dużo smakówek więc prędzej czy później zapragniesz półkowej. Na Twoim miejscu teraz kupiłbym kocioł z grzaniem elektrycznym i szerokim deklem jako podstawa do dalszej rozbudowy. Do tego szklany deflegmator z odstojnikiem i szklaną chłodnicą i możesz zaczynać naukę od podstaw. Na takim sprzęcie po dojściu do wprawy otrzymasz całkiem przyzwoite owocówki. I spokojnie czekasz na okazje z "targowiska" lub rozsądne oferty półkowych a takie na pewno się niedługo pojawią. Jeżeli masz czas i zdolności manualne to możesz też pokusić się o samodzielną budowę wszystkich elementów aparatury bez spawania czy lutowania.
P.S.
Jeżeli mieszkasz w rozsądnej odległości od Tarczyna to tanio opchnę Ci moje pierwsze kolumny - rektyfikacyjna (http://alkohole-domowe.com/forum/topic9874.html) i półkowa (http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p109979) nieco zmodyfikowane. Kompletne (głowica typu miska, bufor typu słoik) + kociołek 30l do dużego remontu.

Autor tematu
WojciszPL
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 20 wrz 2014, 22:50
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: WojciszPL »

Według mojej opinii brałbym ufo, ale jak chcesz czytając co chcesz robić to skłaniałbym się ku kolumnie półkowej ;-)
Półkową chętnie bym kupił, ale obecnie to sfera moich marzeń - niestety obecnie raczej poza moim zasięgiem (cena).
Ja korzystam z ufo i mogę polecić ;)
Ps. Tak z ciekawości i dla pełnego obrazu - nie napisałeś producenta pierwszej opcji - zdradzisz kto to?;)
Producentem jest kolega Akas z sąsiedniego forum - wielki szacunek dla niego za wiedzę i cierpliwość oraz podejście do klienta - gorąco polecam!
Ufo masz z zaworem kulowym czy precyzyjnym? Jeśli precyzyjny to jak zrzucasz szybko jeziorko - wyłączasz grzanie i otwierasz na max?
można się domyślać, ale jestem pewny w 99,9% że to h...6 :klaszcze:
kogo masz na myśli? ;>
Bierz UFO ładnie wygląda, jeszcze lepiej się sprawuje, polecam z OLM. Później dobierzesz półkową i będziesz zadowolony.
Dobrać półkową do UFO? Można to łączyć? Wtedy wyjście do chłodnicy końcowej przed odpowietrznik?

Ostatecznie chyba jednak kupię używanego aabratka produkcji kol. Kula, z OLM, wziernikiem, kegiem z SMS i grzaniem 4kW, regulatorem i 4 sondami DS + wypełnienie plipka, ze względu na dobrą cenę... Jak ogarnę sprzęcik i wystartuję, to zdam relację jak śmiga!
Chociaż strasznie szkoda mi tego UFO - mam nadzieję, że nie będę żałował... :)

Pozdrawiam!

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: gadaka »

WojciszPL pisze: Producentem jest kolega Akas z sąsiedniego forum - wielki szacunek dla niego za wiedzę i cierpliwość oraz podejście do klienta - gorąco polecam!
Ufo masz z zaworem kulowym czy precyzyjnym? Jeśli precyzyjny to jak zrzucasz szybko jeziorko - wyłączasz grzanie i otwierasz na max?
Również mogę polecić Akasa - olbrzymia cierpliwość, wiedza i zawsze odbiera telefon :)
Ufo mam z precyzyjnym i bardzo szybko otwieram na max bez wyłączenia grzania a później odbieram kropelkowo aczkolwiek planuję poeksperymentować z zaworek kulowym zamiast precyzyjnego.
kogo masz na myśli? ;>
Na 100% chodzi o Kolegę Herbata666.
Dobrać półkową do UFO? Można to łączyć? Wtedy wyjście do chłodnicy końcowej przed odpowietrznik?
Oczywiście, że można. Możesz wtedy odbierać z OLM, który Akas zrobi Ci w 1 module z głowicą albo normalnie z LM.
Pozdrawiam :)

Autor tematu
WojciszPL
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 20 wrz 2014, 22:50
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: WojciszPL »

gadaka pisze:
WojciszPL pisze: Oczywiście, że można. Możesz wtedy odbierać z OLM, który Akas zrobi Ci w 1 module z głowicą albo normalnie z LM.
Pozdrawiam :)
O takim module własnie była mowa - moduł o wysokości całkowitej 42cm, w którym miała być głowica UFO, latarka, 20cm zasypu KO i na dole półka odbioru OLM.
Wtedy rozumiem że stawiamy taki moduł na półkowej, chłodnica skrapla nam wszystko a odbieramy z OLM?
gadaka pisze:
WojciszPL pisze: Ufo mam z precyzyjnym i bardzo szybko otwieram na max bez wyłączenia grzania
Ile czasu zajmuje Ci otwarcie? Czy w tym czasie nie zrzucisz sporo więcej niż pojemność samego jeziorka i ginie zasadnicza przewaga dużego jeziorka?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwszy destylator [do owocówek]

Post autor: seneka »

WojciszPL jeżeli piszesz o tej ofercie z targowiska za 1500 złociszy to nawet się nie zastanawiaj. Bardzo dobra oferta.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”