Pierwszy destylator pare pytań.

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Matti
20
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 23 paź 2016, 11:07

Post autor: Matti »

Witam wszystkich na forum jestem tu nowy nie chce otwierać nowego tematu więc pozwoliłem sobie podłąćzyć się pod istniejący. Chciałbym zasięgnąć opinii odnośnie destylatora. Obecnie pracuje na starym sprzęcie typu Pot Still zrobionym z nierdzewnej kany od mleka, dwóch odstojników z kwasu i miedzianej chłodnicy włożonej w metalową obudowę. Chciałbym zakupić coś wydajniejszego gdyż teraz destyluję trzy razy to samo. Na aukcjach internetowych znalazłem destylator z zimnymi palcami ale jak można na tym forum wyczytać jest to już przestarzały sprzęt, trudny do regulacji i wielu ludzi nazywa go ,,wieszakiem". Po lekturze na forum jestem zdezorientowany i nie wiem co mam kupić. Wcześniej byłem nastawiony na taki destylator:

http://allegro.pl/automatyczny-destylat ... 63733.html

Lecz czytając forum stwierdzam, że kupując nowy sprzęt nie warto się cofać. Proponujecie kolumny w systemie LM. Na aukcjach nie ma za dużo tego, a jak już są to cena też jest nie mała. Byłem nastawiony na wydanie kwoty 1200 zł czy za ta sumę pójdzie coś gotowego kupić gdyż w grę nie wchodzi własna budowa sprzętu. Znalazłem coś takiego w systemie LM prosiłbym o opinie bo pewnie to też za dużo warte nie jest. Może ktoś coś poleci albo wie gdzie można coś fajnego kupić w tej kwocie albo i nie. Na razie zawsze destylowałem same cukrówki w razie czego do destylatów smakowych miałbym stary sprzęt.

http://allegro.pl/0-0destylator-automat ... 48860.html

http://allegro.pl/destylator-miedziany- ... 14569.html

http://allegro.pl/aabratek-63-5-destyla ... 81860.html

Z góry dziękuję za pomoc i za cenne rady.
promocja

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy destylator pare pytań.

Post autor: aronia »

Tak na szybko - jeśli coś ma automat/automatyczny w nazwie i kosztuje 1000-1200 zł to z automatem ma niewiele wspólnego, a jak w przypadku pierwszego linki czyli ZP nie jest nawet E-ARC.
W tej kwocie która podałeś zacznij najlepiej poszukiwania od jakiegoś używanego sprzętu - tutaj akurat nie ma się co zużyć.
Jeżeli możesz to wstrzymaj się jeszcze chwile z zakupem i dozbieraj trochę, aby w przypadku sprzętu z KO posiadał on podział na odcinek z miedzią i termometry zamontowane w odpowiednich miejscach.

Saccharomyces
Re: Pierwszy destylator pare pytań.

Post autor: Saccharomyces »

Ja akurat jako początkujący nabyłem właśnie ten. Na początek wystarczy. Jeśli na starcie chcesz coś więcej (zmiany rozmieszczenia termometrów, wypełnienia itp), to producent spokojnie wszystko robi. Brakło mi w zestawie drobnostek : zawór spustu - grosze, powinien być od razu , brakło też jakiejś złączki na chłodnicy , ale to duperele.

Pierwszą, bardzo małą robótkę sprzęt wykonał jak trzeba. Niebawem więcej się nim pobawię :) . Informacje będę rozwijał w wątku :
http://alkohole-domowe.com/forum/topic14823.html

M

Matti
20
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 23 paź 2016, 11:07
Re: Pierwszy destylator pare pytań.

Post autor: Matti »

Podejrzewam że ten pierwszy destylator na zimnych palcach z tym sterowaniem to i tak lepsza opcja niż palnik gazowy bo w razie przekroczenia zadanej temperatury na kolumnie sam się wyłączy i włączy ale badziewia to ja nie chcę bo na końcu się kupi to tanie i to drogie razem wychodzi bardzo drogie. To jeśli miałbym kupować sprzęt na aukcjach internetowych to jaka kwota jest potrzebna? Wolał bym elektryczny sprzęt wydaje mi się, że łatwiej będzie można nim sterować. Instalację na dwóch różnych fazach bym miał. Zbiornik właśnie nie wiem bo obecnie do kany wlewam ok 17,5 l i czas jednego procesu to około 3,5 h druga i trzecia destylacja jeszcze dłuższa, grzeje na gazie.
Więc jeśli bym zabrał za duży zbiornik odnośnie wydajności kolumny to po pracy raczej już bym nie destylował jedyne w weekend. Tak aby urobek mam do siebie i rodziny jak się spotkamy ale wolał bym sobie robić po pracy jak już. A tak teraz niedawno byłem u tego sprzedawcy z 1 linku z kolegą po destylator zabrał elektryczny z ZP bez regulatora pozostało mu aby włączanie i wyłączanie wtyczek z prądu ogólnie to nie mógł utrzymać w ogóle temperatury ale to było do przewidzenia, że tak sposobem nie da rady. Pytałem się tego sprzedawcy o aabratki i odradzał, że niby stale będę przy nim siedział i regulował.Co nie pasuję mi do informacji z forum bo te sprzęty ponoć są łatwiejsze. Nie wiem czemu mnie odwodził od tego sprzętu może chciał szybko sprzedać dwa z ZP. To odnośnie wcześniejszego pytania jaka kwotą jest potrzebna na sprzęt? Może ktoś poda jakieś liki z aukcji...

BrodatyPustelnik
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 11 sty 2017, 10:18
Krótko o sobie: Jestem cichym pustelnikiem, mieszkam w swej chacie na uboczu gdzie produkuje naleweczki oraz inne alkohole :D
Ulubiony Alkohol: Szkocka, burbon oraz wódeczka :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Pruszków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy destylator pare pytań.

Post autor: BrodatyPustelnik »

Matti wejdź na stalowkasklep.pl , to sklep konstruktora z forum (KULA), ma podane ceny więc będziesz miał orientacje co i jak. Możesz na allegro także wyszukać FRANZMASTER, to kolejny konstruktor z forum, więc dość pewne źródła. Jakbyś chciał uderzać w miedź to destylatorymiedzane.pl to sklep kolegi ZYGMUNTA. Myślę że po przejrzeniu tych linków, będziesz wiedział co i ile mniej więcej powinno kosztować, pamiętaj że aparaturę kupujesz na lata, więc nie warto zbytnio oszczędzać, by potem żałować.
Pozdrawiam,
Kamil
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Pierwszy destylator pare pytań.

Post autor: Doody »

Brodaty Pustelniku,
Sprawdź najpierw datę ostatniego wpisu bo może to być nieaktualne.
Pozdrawiam
Darek

Matti
20
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 23 paź 2016, 11:07
Re: Pierwszy destylator pare pytań.

Post autor: Matti »

Faktycznie już trochę czasu minęło od mojego zapytania. Nie wiedząc co za sprzęt kupić postanowiłem nie kupować nic. Na dobry sprzęt trzeba wydać ponad 2,5 tys. Ja na mojej kanie muszę destylować 3 razy żeby było dobre. Pytanie co to zmieni jak się kupi sprzęt za około 2,5 tys czy urobek będzie lepszy ? A może tylko będzie go trochę więcej i szybciej... Nie wiadomo czy taka kolumna za te pieniądze pozwoli na samodzielną prace czy też trzeba przy niej być... Tego nie wiem, a nie chciałem wyrzucić pieniędzy w błoto i zostałem przy tym co mam. Ja mam taką wydajność, że z 1 kg cukru otrzymuje 1 l 42% alkoholu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”