Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
piczu14
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 cze 2014, 20:27

Post autor: piczu14 »

Witam!

Postanowiłem rozpocząć pracę nad kolumną z głowicą Aabratek. Do tej pory psociłem na szklanym deflegmatorze, co dawało przeciętne rezultaty, trunki dało się pić, lecz ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Po lekturze forum postanowiłem zabrać się za tworzenie projektu kolumny, która sprosta skromnemu budżetowi a jednocześnie da możliwość niewielkiego jej rozwoju na przyszłość.

W posiadaniu mam rurę KO 60,3mm o grubości ścianki 3,5mm. Nie znalazłem nigdzie informacji, więc pytam, czy te 3,5mm to nie za gruba ścianka, czy jest to raczej bez znaczenia?


Zanim przedstawię dalsze wątpliwości, przedstawię swój projekt:

Obrazek


1. Łączenie rur z wywijek 60,3mm + uszczelka silikonowa

2. Wskaźnik zalania z rurki sylikonowej,

I teraz kolejne pytanie. Założyłem, że ten element będzie składał się z mufy 1/4, kolana 1/4, króćca niklowanego i wężykiem sylikonowym 10/12. Czy można zmodernizować go w następujący sposób: do kolumny wspawać stroną z gwintem kolano 1/8, następnie wkręcić króciec 1/8 i zastosować wężyk 6/8?

3. Nypel 1/2 (przyszłe wyjście do chłodnicy OVM)

4. Dławik do termometru,
Czy można zastosować taki termometr:
http://allegro.pl/panelowy-termometr-dw ... 96615.html
W jaki sposób zabezpieczyć jego sondy?
A może lepsze będą 2 termometry tego typu:
http://destylandia.pl/pl/termometry/175 ... -110c.html

5. Mufa 1/8, nypel 2-stronny 1/8,
W tym miejscu będzie oczywiście zawrór do odbioru destylatu, czy wystarczający do kontroli procesu będzie taki zaworek:
http://destylandia.pl/pl/destylatory-ak ... tu-lm.html
czy lepiej zainwestować w taki:
http://destylandia.pl/pl/home/315-kran- ... y-1-8.html

6. Tamka z blachy KO i rurki 6mm

7. Rura karbowana DN 12 o długości 2,5m.

Dół kolumny będzie wypełniony sprężynkami miedzianymi, a dłuższa jej część zmywakami.

Na początku pracy kolumna będzie pracowała na zbiorniku 10l z grzaniem za pomocą kuchenki elektrycznej 1,5kW i dodatkowo grzałka, to szybszego zagotowania wsadu, również 1,5kW. Mam nadzieję, że jak najszybciej zaopatrzę się w kega 30 albo 50l.

Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Zależy mi na redukcji kosztów, stąd większość moich pytań.
promocja
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: ramzol »

Zostań na szkle tak długo jak nie będziesz miał kega, bo na 10l garnek to nie ma sensu zakładać takiej rury. Fi 28-35 wystarczy na ten garnek. Chcesz poprawić wyniki i smak tanim kosztem? Proponuje dorobić do tego garnka coś w tym stylu http://alkohole-domowe.com/forum/moj-st ... 11992.html I zabrać się za kompletowanie kolumny. W wolnym czasie :D
Co do reszty twoich pytań to rano wypowiedzą się fachowcy w tej dziedzinie.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: aronia »

Odnośnie rury - to im grubsza ścianka tym mniejsza średnica wewnętrzna, a to już poprzez różne pośrednie zależności przekłada się na prędkość odbioru.
Ad. 2 W moich załącznikach odnajdziesz zdjęcie takiego wizjera zrobionego z armatury 1/4", ale równie dobrze można zrobić ze zwykłej rurki 8(tylko w tym przypadku należy najpierw wywiercić otwory, a później dospawać już zagięte rurki).
Ad. 4 Co do pierwszego linku to osłonek na czujniki szukaj pod hasłem "gilza", a sam temat montowania był poruszany tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/mocowa ... 12032.html , odnośnie 2 to sonda jest bardzo krótka i z pomiarem na środku wypełnienia może być problem.
Ad. 5 Jak poszukasz na forum to znajdziesz opinie o obu tych zaworkach - nie używałem żadnego to się nie będę wypowiadał. Jeżeli już chcesz z oferty tego sklepu to pojawiły się u nich nowe(dostępne na all), a opinie użytkowników możliwe, że pojawią się w niedługim czasie.

Żeby aparat spełnił Twoje oczekiwania to i tak będziesz go powoli musiał doinwestować, więc albo od razu duży wydatek albo grosz do grosza i może się okazać, że kolejne koszty wysyłki tylko spowodują, że wydasz więcej niż kupując wszystko na raz. I tak jak radzi ramzol zacznij od poszukania większego zbiornika.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: PETER29 »

Witaj. Ze swej strony chciałbym dodać abyś zrezygnował z wywijek a zastąpił je złączami sms. Zobaczysz po kilku procesach jak to ułatwia życie.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: jurek1978 »

Ja zdecydowałem się na złącza sms od razu i to chyba najlepsze co było w wyborze mojego sprzętu :)
Max zadowolony jestem - warte swojej kasy !

Autor tematu
piczu14
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 cze 2014, 20:27
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: piczu14 »

Dziękuję za odpowiedzi. Na razie będę psocił na swoim starym sprzęcie i kompletował części na kolumnę.
Co do złączy SMS to całkowicie zdaję sobie sprawę z wygody z ich użytkowania, ale różnica między 3 kompletami SMS a 3 kompletami wywijek to ok 100zł, więc czy jest aż tak duża różnica między nimi? Co najbardziej przeszkadza w stosowaniu wywijek?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: aronia »

Jeżeli nie zamierzasz często rozkręcać kolumny na poszczególne elementy to aż tak bardzo nie odczujesz korzyści wynikających z ich(SMS-ów) stosowania, ale wtedy warto zainwestować z dodatkowy wlew i spust ze zbiornika(dodatkowo jakiś punkt do płukania kolumny). W przypadku SMS-ów masz tylko jeden duży gwint, który odkręca się stosunkowo łatwo(nawet w rękach), a w przypadku wywijek to co najmniej 4 śrubki.

Autor tematu
piczu14
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 cze 2014, 20:27
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: piczu14 »

Nie mam zamiaru psocić codziennie, więc myślę, że rozkręcenie kilku śrubek nie sprawi mi kłopotu, tym bardziej że przy pracy będę miał pomocnika.

Mam jeszcze pytanie co do grzania, czy na KEG 30 lub 50l będzie odpowiednia moc grzania 1,5 + 2kW biorąc pod uwagę, że na początku nie będę miał regulacji mocy?
Czy do zamontowania w kegu nadają się grzałki tego typu:http:
http://allegro.pl/grzalka-do-bojlera-15 ... 33679.html

Kupiłem kiedyś podobną i na czałączonej instrukcji było napisane, żeby nie stosować do zbiorników ze stali nierdzewnej, stąd moje pytanie.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: ramzol »

3,5KW będzie za dużo na 60.3 i będzie zalewało kolumnę a 2KW będzie mało, jeżeli dobrze kojarzę to przy sprężynkach i tej średnicy potrzeba 2,8KW. Bez regulatora będzie kombinacja a na 2KW będzie trwało wieki. Na 50l to raczej 2x2KW a nawet 3x2KW. Chyba że masz czas na zagotowanie to 3.5KW wystarczy. Co do grzałki to mama podobną u siebie w kegu 30 od 3 miesięcy i jak na razie nie zauważyłem korozji. Ale może wypowiedzą się inni, co używają/li, bo możliwe że korozja się pokaże.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: aronia »

Maksymalna moc grzałek przydaje się tylko przy rozgrzewaniu zbiornika i jeżeli nie będzie przeszkadzał wydłużony jego czas to i do zbiornika 100l możesz dać 3,5kW. Moc robocza zależy od średnicy rury i przy planowanej 60-tce będzie ona pomiędzy 2 a 3kW w zależności od zastosowanego wypełnienia. Co do grzałek to pierwsze określ jak chcesz, aby były zamontowane - czy mufa czy tak jak te.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: jurek1978 »

Ja mam przy keg-u 30 L - gumowanym i ocieplonej kolumnie 60-tce grzałki :
2,0 i 1,4. Na pełnej mocy rozgrzewam tylko wsad - około 40 minut.
A później już cały proces prowadzę na 1,4 a później nawet zmniejszam moc grzania przez regulator.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: aronia »

A mógłbyś wyjaśnić dlaczego tak robisz?
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: jurek1978 »

Powiem Ci że tak jak poczytałem teraz to właśnie się zastanawiam czy kolejnej destylacji nie zrobić inaczej.
Zasadniczo na 2 grzałkach jest za duża moc. Keg 30 L i to gumowany to ocieplony fest.
Kolumna ocieplona fest. Przy 1,4 grzaniu odbiór jest w sumie szybki - cały proces od startu ogrzewania wsadu do odbioru pogonów i złożeniu sprzętu zajmuje mi przeciętnie 5 godzin (już z wymyciem kolumny)
Jak dla mnie wystarczające tempo i wystarczająca jakość urobku.
Mógłbym następnym razem spróbować przeprowadzić proces na jednej grzałce także ale na grzałce 2,0 a nie 1,4 KW.
Hmmmm

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: aronia »

Ja przy 60-tce i luźno zasypanym wypełnieniu pracowałem na około 2,6-2,7kW, ale próby zacznij od 2 - 2,2kW(jeżeli masz wziernik to możesz spróbować z jeszcze większą), bo możesz mieć bardziej zagęszczone wypełnienie. A kwestia zmniejszania mocy pod koniec?
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: jurek1978 »

Wziernik mam.
Wypełnienie sporo miedzi - około 40 cm - reszta sprężynki KO.
Raczej dosyć ubite.
W sobotę będę gotował ale tym razem mam pierwszy nastaw na fruktozie - chce porównać go z sacharozą to jeszcze przeprowadzę identycznie jak ostatnie żeby mieć punkt odniesienia.
Co do zmniejszenia mocy to czasami tak robię pod sam koniec - ostatnie powiedzmy 500 ml serca - łatwiej mi utrzymać wtedy odpowiednią temperaturę odbioru. Ogólnie to tą temperaturę reguluje tempem odbioru.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: aronia »

A nie lepiej zostać na tej samej mocy(generowanie względnie stałej ilości par), a zmniejszyć odbiór co spowoduje zwiększenie refluksu?
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: jurek1978 »

No raczej tak radzisz rozsądnie.
Przeważnie zostaje na tej samej mocy tylko czasami używam regulatora mocy.
Człowiek uczy się całe życie.
Z ciekawostek to dopiero sobie uzmysłowiłem że mam kolumnę ponad 1,5 roku grubo - prawie w sumei 2 lata i tylko raz na początku czyściłem miedź a mam jej jak pisałem sporo - mam 1 litr miedzi - więc na kolumnę 60-tkę całkiem sporo :)
W tygodniu wyczyszczę ją zgodnie z zaleceniami i zobaczymy czy będą jakieś wyczuwalne zmiany organoleptyczne :)

Autor tematu
piczu14
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 cze 2014, 20:27
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: piczu14 »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Okazało się niestety po rozcięciu rury na kolumnę (na końcach byłą krzywo pospawana co utrudniało pomiar), że rura ma średnicę zewnętrzną 60,2mm a wewnętrzną tylko 51mm, grubość ścianki 4,5mm.
Czy wywyjki naspawuje się na zewnętrzną średnicę rury? Bo jeśli tak, to zostanę na wywyijkach 60,3mm.
Przy takiej średnicy rury powinienem zmniejszyć średnicę węża do chłodnicy z DN12 na DN10 lub DN8? Jeśli pozostanę przy DN12 do będę miał poniżej 0,5cm przelotu przez rurę, więc wydaję mi się, że będzie trzeba zastosować DN10 lub DN8. 2,5m będzie wystarczającą długością węża o mniejszej średnicy, czy trzeba upchać go tam więcej?

Co do grzałek, to zastosuję chyba 2 niezależne grzałki 2 i 1,5kW. Obie będą działały do zagotowania wsadu, a proces spróbuję prowadzić na 1,5kW.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: aronia »

Wywijki raczej spawa się doczołowo. Co do skraplacza to wszystko zależy od tego czy uda Ci się zwinąć z danej rurki, bo nawet przelot 0,5 cm może być, bo chodzi tylko o to, aby w kolumnie nie wytwarzało się zbyt duże ciśnienie.
Co do grubości ścianki to ja jak dla mnie szkoda takiej rury na kolumnę - ja zapytałbym na dobrze zaopatrzonym skupie metali czy by Ci jej nie wymienili na coś o mniejszej grubości ścianki, ale o tej samej średnicy(kilogram za kilogram :D ), bo mimo rury 60-tki będziesz miał wydajność jak dla 50-tki.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: eldier »

Tak jak pisze aronia, kilogram za kilogram, jeszcze na drugą kolumną Ci wystarczy :D Dla nich to i tak wszystko jedno ;) Ewentualnie możesz poszukać większej, zyskasz na wydajności, ale będziesz musiał wydać więcej na wypełnienie i resztę pierdół jak np. wywijki.

Autor tematu
piczu14
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 cze 2014, 20:27
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: piczu14 »

Przemyśle propozycje z wymiana rury, poszukam w okolicy takiego skupu.
Pytanie jeszcze do zaworka precyzyjnego, czy jako tymczasowe rozwiązanie sprawdzi się zaworek z wężykiem taki od kroplówki? Widziałem gdzieś takie rozwiązanie na zdjęciu i bardzo mnie zaciekawiło.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: aronia »

Gdybyś się zdecydował na większą średnicę to użytkownik herbata666 wspominał coś o 70-tce w dobrej cenie na skupie na którym bywa. Tylko z tego co pamiętam to dotyczyło to trochę dłuższych odcinków niż na 1 kolumnę :D . I wtedy grzałki 3,5kW nawet włączone razem nie spowodują zalania kolumny.

Szlumf
2000
Posty: 2383
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: Szlumf »

piczu14 pisze: Pytanie jeszcze do zaworka precyzyjnego, czy jako tymczasowe rozwiązanie sprawdzi się zaworek z wężykiem taki od kroplówki?
U mnie się nie sprawdził. Ale sam zacisk wykorzystuję do zamykania odejścia przy odbiorze za pomocą igły od strzykawki http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p102217.

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: janik »

aronia pisze:Gdybyś się zdecydował na większą średnicę to użytkownik herbata666 wspominał coś o 70-tce w dobrej cenie na skupie na którym bywa. Tylko z tego co pamiętam to dotyczyło to trochę dłuższych odcinków niż na 1 kolumnę :D . I wtedy grzałki 3,5kW nawet włączone razem nie spowodują zalania kolumny.
Jest proste wyjście :idea: : jeżeli nie będzie chciał aby kolumna była wyższa od komina to ją skróci!
Skróci do wysokości aby nie przebijać sufitu :evil: a do tego dołoży grzałki 3 X 2kW i będzie wszystko
Ok. :ok:

Wladca
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 23:43
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: Wladca »

Kolego, moja kolumna ma podobne wymiary, tj. średnica zewn. - 60,3 mm. Grubość ścianki - 4 mm, zatem średnica wewn. ok - 52,3.
Mam ją ocieploną grubą otuliną 20 mm i wydajność mojej kolumny wynosi 130 ml / min przy grzaniu taboretem gazowym 7,5 kW. Zakupiłem takową rurę zanim się dowiedziałem, że cieńsza ścianka będzie lepsza.
Ale zastanawiam się czy tak grubej ścianki nie zakwalifikować do zalety - myślę że łatwiej i szybciej ustabilizować kolumnę i że lepiej trzyma ciepło - to jest tylko moje zdanie, może inni koledzy wypowiedzą się na ten temat.
Ostatnio zmieniony sobota, 3 sty 2015, 13:21 przez Wladca, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: radius »

Wladca pisze:zastanawiam się czy tak grubej ścianki nie zakwalifikować do zalety - myślę że łatwiej i szybciej ustabilizować kolumnę i że lepiej trzyma ciepło
Jak już, to jedyną zaletą grubej ścianki będzie stabilniejsza praca kolumny, ze względu na większą bezwładność cieplną. Nawet nieocieplona będzie mniej podatna na chwilowe zmiany temperatury otoczenia np. przeciągi, czy otwarcie okna zimą.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: HomoChemicus »

Wladca pisze:wydajność mojej kolumny wynosi 130 ml / h przy grzaniu taboretem gazowym 7,5 kW.
Trochę mała wydajność.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: aronia »

Wladca pisze:Mam ją ocieploną grubą otuliną 20 mm i wydajność mojej kolumny wynosi 130 ml / h przy grzaniu taboretem gazowym 7,5 kW. Zakupiłem takową rurę zanim się dowiedziałem że cieńsza ścianka będzie lepsza.
Ale zastanawiam się czy tak grubej ścianki nie zakwalifikować do zalety - myślę że łatwiej i szybciej ustabilizować kolumnę i że lepiej trzyma ciepło - to jest tylko moje zdanie, może inni koledzy wypowiedzą się na ten temat.
To 130 jakoś do niczego mi nie pasuje - jeśli możesz to wyjaśnij dokładniej jak i kiedy to mierzysz.
Co do stabilizacji to bardziej skłaniałbym się do tego co już napisał radius czyli większej bezwładności cieplnej, ale z drugiej strony nagrzanie takiej rury też chwile będzie trwać.
Odnośnie stabilności to w zupełności wystarcza dobra izolacja - współczynniki przewodzenia ciepła(źródło wikipedia) stal 58, a otuliny 0,025-0,035 W/m*K, a im mniejszy współczynnik tym mniej ciepła tracimy.

EDIT: Po rozmowie na czacie 130 zostało wyjaśnione - jest to maksymalna wydajność na minutę do wyliczenia prędkości odbioru z RR. Prędkość odbioru 25 ml/min(1,5 l/h).

Wladca
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 23:43
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: Wladca »

Reasumując lepiej zrobić kolumnę z buforem stabilizującym i rurą np. 60,3 ale ze ścianką 1,5 - 2 mm i do tego gruba warstwa otuliny.

Autor tematu
piczu14
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 cze 2014, 20:27
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: piczu14 »

Szlumf pisze: U mnie się nie sprawdził. Ale sam zacisk wykorzystuję do zamykania odejścia przy odbiorze za pomocą igły od strzykawki http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p102217.
A z jakiego powodu się nie sprawdził?

Buforu na początku nie przewiduję, ponieważ idę w kierunku minimalizacji jednorazowych kosztów, przewiduję jednak rozbudowanie kolumny w przyszłości.

Niebawem ponownie zrobię projekt i przedstawię do oceny. Zanim zabiorę się do rysowania mam kolejne pytanie, czy żeby nie pchać się w gięcie rurek na wziernik i przelew z tamki można wspawać je pod kątem jak na rysunku? :

Obrazek
Na czerwono - rurki metalowe
Na niebiesko - wężyk sylikonowy

Przyszła mi też do głowy myśl, aby umieścić taki sam wziernik na dole kolumny, żeby w początkach pracy z nią widzieć, kiedy ewentualnie zaczyna się zalewać podczas rektyfikacji, czy takie rozwiązanie nie ma sensu?

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: eldier »

A wiesz na jakiej zasadzie ma działać taki wziernik? Jak wiesz to masz już odpowiedz czy się sprawdzi ;)

Szlumf
2000
Posty: 2383
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: Szlumf »

piczu14 pisze: A z jakiego powodu się nie sprawdził?
Trudno ustawiać powtarzalny przepływ i aby mieć pewność musisz po każdej zmianie sprawdzać ile leci. Już pewniejsze jest stosowanie wymiennych igieł od strzykawek. A najlepsza "winda" do której dałem Ci link.
Teraz przyszło mi do głowy, że może sam zacisk się sprawdzi w połączeniu z "przepływomierzem" opisanym ostatnio przez Gr000bego. Ale moim zdaniem winda będzie prostsza i łatwiejsza w obsłudze.

Autor tematu
piczu14
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 cze 2014, 20:27
Re: Pierwszy Aabratek - pytania nowicjusza

Post autor: piczu14 »

Dzięki za odpowiedzi.
W takim razie pora zabrać się do rysowania :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”