Pierwsza prowizorka

Podstawowe, klasyczne destylatory.

Autor tematu
Krzysiek_J
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 16 gru 2012, 12:22

Post autor: Krzysiek_J »

Dziś udało mi się sklecić pierwszy sprzęcik do psocenia. Na początek nic profesjonalnego. Kana od mleka, deflegmator z miedzią, chłodnica szklana i zamknięty obieg wody. Mam zamiar dołożyć jeszcze wentylator do chłodnicy wody, sterowany termostatem.

Aparatura została dziś przetestowana. Nastaw na cukrze i T3, zlany, sklarowany. Podzieliłem na 2 porcje po 12 litrów. Pierwszą porcję przepędziłem ale doszedłem do około 45% i musiałem skończyć destylację zw na inne obowiązki. Co do smaku i zapachu to jestem bardzo miło zaskoczony, ciekawa sprawa bo czuć ewidentnie owocowy zapach. Teraz czeka mnie dokończenie pierwszej partii i przepędzenie drugiej. Sądzę, że drugą porcję przepędzę 2 razy aby porównać efekty ;)

Wszelkie uwagi co do sprzętu mile widziane.

Fotki sprzętu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
alembiki

Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: Durik »

Fajne.
Co to za sprężynki w deflegmatorze??
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: Wald »

Może spróbuj wdrożyć pomysł z samą chłodnicą cieczy, bez wiadra. Było kilka razy o tym.
Sam się zastanawiałem http://alkohole-domowe.com/forum/post21640.html#p21640 . Schemat jest tu: http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view , tyle że brak w nim napełniania. Po prostu w najwyższym miejscu na górnym wejściu do chłodnicy dołóż trójnik i tamtędy zalejesz cały układ.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: mtx »

I chyba powinieneś wymienć te węże łączące bańkę z deflegmatorem i deflegmator
z chłodnicą - bo choć zdjęcie mało wyraźne, to one mi na silikonowe nie wyglądają...
ciekawa sprawa bo czuć ewidentnie owocowy zapach.
No, ja też to kiedyś u siebie na pot - stillu zauważyłem - potem doszedłem do tego, że to przedgon... ;)

Autor tematu
Krzysiek_J
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 16 gru 2012, 12:22
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: Krzysiek_J »

Wypełnienie to drut miedziany z linki 6mm^2. Każdy 10-cio centymetrowy odcinek linki podzieliłem na 2 części, skręciłem i nawinąłem na gruby pręt. Potem miedz wygotowałem 2 razy w wodzie z kwaskiem cytrynowym.

Zamknięty obieg wody to układ zastępczy bo w garażu nie mam wody bieżącej (w zimie). W lecie pewnie wykorzystam wodę kranową, chyba że wentylator się sprawdzi. Co do układu bez bufora to nie wiem czy u mnie by się sprawdził, po 2 godzinach gotowania temperatura wody wzrosła z 11 do 23 stopni, bez bufora temperatura pewnie szybciej by narastała.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: Wald »

23oC przy pot-still'u to jeszcze nie problem. Zastosuj dobry wentylator z obudową, a da więcej niż wiaro z wodą.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: klodek4 »

Nastaw na T3, pachnie owocami, a owoce byly???????????
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: JanOkowita »

Drożdże T3 (biało-niebieskie opak.) w trakcie fermentacji wytwarzają bananowo-cytrusowy zapach. Stąd też pewnie takie doznania.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
Krzysiek_J
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 16 gru 2012, 12:22
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: Krzysiek_J »

No właśnie nie było żadnych owoców, droższe spiritferm T3. Może zapach wynika z cukru, który pozostał w nastawie, końcowe blg było 0 i nie chciało pracować dalej.

Wentylator na pewno zamontuje w przyszłym tygodniu. Czy do obiegu chłodzącego można zastosować roztwór płynu chłodniczego? Dodałem trochę soli ale za bardzo nie czuje jakie stężenie zabezpieczy układ przez ujemnymi temperaturami (na wszelki wypadek spuściłem wodę z układu).
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: Zygmunt »

JanOkowita pisze:Drożdże T3 (biało-niebieskie opak.) w trakcie fermentacji wytwarzają bananowo-cytrusowy zapach. Stąd też pewnie takie doznania.
Octan izoamylu :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Krzysiek_J
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 16 gru 2012, 12:22
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: Krzysiek_J »

mtx1985 pisze:I chyba powinieneś wymienć te węże łączące bańkę z deflegmatorem i deflegmator
z chłodnicą - bo choć zdjęcie mało wyraźne, to one mi na silikonowe nie wyglądają...
Kupiłem na alledrogo jako silikonowe do psocenia, więc sądzę że sprzedawca mnie nie oszukał.

pluton
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 10:52
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: pluton »

Cześć

z czego jest otulina ? Mnie się pali jeżeli jest niżej, niż 2/3 kega.

pozdrawiam
pluton
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: mtx »

Odnośnie tych węży - to spoko, jeśli ufasz każdemu sprzedawcy na alle... to :ok:
Ale tak tylko dopytam, to nie są te same którymi podłączyłeś wodę do chłodnicy, prawda?
A i jakbyś mógł zdradzić ich cenę to też by fajnie było :ok:

Autor tematu
Krzysiek_J
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 16 gru 2012, 12:22
Re: Pierwsza prowizorka

Post autor: Krzysiek_J »

Otulina kotła to wełna mineralna 30mm z folią, dodatkowo zabezpieczone taśmą aluminiową. Wełna zaczyna się około 3-4 cm od krawędzi kotła, przy odpowiednim dobraniu wielkości płomienia nie mam problemów z opalaniem otuliny.

Co do węży to kupiłem na allegro za 7 zł/m. Woda chłodząca podłączona jest wężem igelitowym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Pot-Still”