Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
mateusz1991
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 6 gru 2014, 18:16

Post autor: mateusz1991 »

Witam szanowne grono kolegów bimbrowników.
Stałem się właścicielem nowego destylatora, mianowicie:
kolumna z 6 zimnymi palcami wysokość
120 cm
Odstojnik 250ml
Chłodnica 3 m spirali
Tarczowy termometr w kegu i drugi na górze kolumny
Za wypełnienie posłuża jak narazie zmywaki ponieważ z czasem wypełnie ją miedzią.
Jestem kompletnie zielony, o destylowaniu słyszalem tylko od starszych kolegów "po fachu". Nie wiem dokładnie jak mam zagotować kolumne póżniej ją wystabilizować . Troszke czarna magia, jeszcze miejmy nadzieje. Prosiłbym o pomoc żebym jakoś przebrnąl przez to pierwszy raz a nie wysadził chałupy i siebie przy okazji. Mam dwa nastawy jeden ok 38 litrów 12 kg cukru i Cobra 48 drozdze a drugi ze sliwek ok 60 litrow 18 kg cukru i drodze turbo fruits. Proszę o pomoc, ewentualnie może ktoś podrzuci linka do posta w kótrym juz ktos pomagal innym kolegom, cięzko mi cos znalezc w sumie. Jestem jeszcze niedoswiadczony ale chce sie zagłębic w to najbardzieeej.
Pozdrawiam i pochwale sie, albo moze nie bd sie czym chwalic po pierwszej destylacji.

http://images56.fotosik.pl/53/4721c7b32c6845d5.jpg a tak wyglada moja kolumna w calej okazalosci do tego keg 30 lirow i taboret 8,5 kv
Pozdrawiam, Mateusz

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: PETER29 »

Szkoda że najpierw nie poczytałeś i nie zadawałeś pytań, a dopiero po zakupie. Jeśli możesz oddaj to cudo konstruktorowi. Poczytaj Aabratek, Bakaboob, głowica puszkowa.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: kamil.ww »

Na początek potnij to coś :)) A na forum jest bardzo dużo o sposobach destylacji, wystarczy poczytać :)
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: drgranatt »

Chłopie, powiem Ci tylko to że będziesz miał kłopoty z tym sprzętem. Jeżeli termometr tarczowy w zbiorniku od biedy ujdzie to już u góry odpada.
Wydaje mi się, że kupiłeś coś co nie za bardzo nadaje się do tego co robimy. Popełniłeś przed zakupem zasadniczy błąd nie pytając się nikogo na forum o opinię.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: W_TG »

Czasem tak bywa że najpierw coś zrobimy a potem myślimy, albo ktoś nam wskaże "właściwy kierunek".
Dlatego nie dołujcie kolegi. Ja nigdy nie miałem zimnych palców dlatego nie będę się wypowiadał.
Jest temat "Spirytus LUX na zimnych palcach". Zagłęb się w ten temat i postaraj się postępować zgodnie z instrukcją.
Myślę ze na początek zrobisz niezły bimberek a po zadębieniu a la koniaczek.
Ze śliwek na tym aparacie będzie całkiem całkiem śliwowica. Znajomy na takim pędzi właśnie śliwowicę.
Intensywność aromaty zależy od ilości użytych śliwek do nastawu i sposobu destylacji.
POWODZENIA!
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: aronia »

Jeżeli nie chcesz się zrazić do naszego hobby to przed 1 gotowaniem zacznij od przeróbki sprzętu, bo na tym co jest teraz otrzymasz jak coś tylko bimber. Jeżeli masz możliwość to może uda Ci się to jeszcze oddać sprzedawcy, jeżeli jeszcze go nie użyłeś.
Odnośnie przeróbek to albo całkowita zmiana głowicy albo poprawienie i doposażenie tej konstrukcji.
P.S. Jeżeli wybierzesz 2 opcje to możesz zacząć np tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 gru 2014, 22:59 przez aronia, łącznie zmieniany 1 raz.

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: MikeB »

Masz 10 dni od otrzymania sprzętu na odesłanie go i zwrot pieniędzy. Skorzystaj z tej opcji, bo kupiłeś najwiekszy bubel jaki mogłeś.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: PETER29 »

Zraziliśmy chyba kolegę do hobby bo nic nie pisze??? Słowa krytyki były, teraz trochę dobroci. Tak jak koledzy pisali, smakówka w Twoim przypadku śliwowica wyjdzie pod warunkiem że przeprowadzisz destylację pod najwyższymi rygorami które są opisane na forum. Spirytu nie wytworzysz bo to nie do tego sprzęt. Oddaj to cudo jak pisałem lub zrób jakieś przeróbki. Jeśli nie możesz sam zgłoś się do któregoś kolegi z forum i zrobi to dla Ciebie a wiedz że są tu specjaliści którzy wiedzą co robią. Na pewno będzie to kosztować ale będziesz miał sprzęt na którym zrobisz od śmierdzącego bimbru po spiryt DELUX.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: Spiryt »

Dzięki takim właśnie ludziom którzy kupują te wynalazki i robią na nich berbeluchę można zachwycić znajomych swoim wyrobem, tylko znajomi najpierw muszą popróbować bimbru z tych właśnie wynalazków. Tak więc nie ma tego złego.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: herbata666 »

Świętą prawdę prawi Kolega Spiryt, a ludzie jak to ludzie najpierw dadzą się nabrać handlarzom z targowiska (czytaj allegro), a później czytają forum.


PS.
Podobnie zrobiłem parę lat temu, grunt że na początku inwestuje się małe kwoty w sprzęcik, ale wiadomo z biegiem czasu apetyt rośnie :D.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Greg_55
10
Posty: 17
Rejestracja: niedziela, 1 kwie 2012, 21:32
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: Greg_55 »

A ja tam dobrze wspominam zimne palce 5szt. 50mm/140cm - 95/96 % bez problemu do końca i wszystko stabilnie nie musiałem nawet kontrolować procesu , więc nie wiem skąd taka zajadłość na tego typu wynalazki. Teraz za namową innych mam Abratka i na kolumnie 140cm trochę ciężko uzyskać to samo co wcześniej, muszę dołożyć do wysokości jakieś 30-40cm + wypełnienie i wtedy powinno zagrać jak trzeba.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: aronia »

To samo czyli co? Zajadłość nie jest sama w sobie na ZP(ogólnie CM-y), bo z takich wiele osób korzysta, tylko na niezaktualizowane konstrukcje: odstojniki, termometry tarczowe i inne dziwne wynalazki, które przy obecnej wiedzy o procesie jeżeli już mają rację bytu to tylko w określonych przypadkach.
A co do utrzymania jakości w porównaniu do starego sprzętu to jak zmieniły się inne parametry kolumny: średnica, zastosowane wypełnienie oraz umiejscowienie termometrów?

Greg_55
10
Posty: 17
Rejestracja: niedziela, 1 kwie 2012, 21:32
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: Greg_55 »

Rura 60mm/140cm + głowica, wypełnienie miedź (20cm) + 2,25l sprężynki pr. + reszta zmywaki Ko 304, 1 termometr w głowicy , 2 na 3/4 wys. kolumny (szpilkowe z podziałką 0,1 i odświeżaniem co 1s). Dopiero jak dokupiłem zaworek precyzyjny % poszedł w górę do 96- 97. Regulacja odbioru jest jednak bardzo ważna.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: aronia »

Chciałeś odbiór regulować na kulowym?

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: PETER29 »

Greg_55 pisze:Rura 60mm/140cm + głowica, wypełnienie miedź (20cm) + 2,25l sprężynki pr. + reszta zmywaki Ko 304, 1 termometr w głowicy , 2 na 3/4 wys. kolumny (szpilkowe z podziałką 0,1 i odświeżaniem co 1s). Dopiero jak dokupiłem zaworek precyzyjny % poszedł w górę do 96- 97. Regulacja odbioru jest jednak bardzo ważna.
Trochę mało tych sprężynek jak na taką wysokość. Żeby było jeszcze lepiej powinieneś mieć jeszcze jeden termometr na 10 półce. Można też dołożyć OVM lub OLM. Wtedy zobaczysz potencjał jaki drzemie w Aabratku i raczej już nie będziesz mówił że na ZP zrobiłeś lepszy spiryt.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

Lukaski
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 20 paź 2013, 14:12
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pierwsza destylacja Kolumna ! Pomoc potrzebna od zaraz !

Post autor: Lukaski »

Trzeba być cholernym ignorantem, żeby kupć w ciemno sprzęt i eksperymentować bez jakiegokolwiek podparcia się bogatą wiedzą na tym czy innym forum.
Ja nawet nie ośmieliłem się dotąd zadać nawet pytania chociaż jestem obserwatorem i czytelnikiem tego forum od miesięcy......
Z całym szacunkiem ale pytania w stylu: "Kupiłem sprzet i jak się to odpala???" to po prostu brak szacunku dla ludzi z wiedzą z tego forum...
Just my 2 cents....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”