Otwarty obieg wody ze studni

Budowa i eksploatacja chłodnic.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy

Post autor: wawaldek11 »

Wydajność za duża, a dodatkowo ta pompka jest bardzo głośna. Sąsiedzi będą wiedzieć kiedy gotujesz :mrgreen:
Czasem włączam taką pompkę w bimboforni - okoliczne krety zakładają ochraniacze słuchu, a dżdżownice wychodzą na powierzchnię ;)
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: wojs40 »

Głośność to nie problem, a może nawet atut /nie potrafię pozbyć się kretów/ ;) Gorzej z wydajnością, chyba że zrobię trójnik, część puszczę na głowicę, a większy strumień na chłodnicę lebiga.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: wawaldek11 »

Wykorzystasz 5 - 10% wydajności.
Słyszałeś tę pompę w akcji?
Jest wibracyjna - elektromagnes potrafi buczeć jak przy wierceniu udarem. A drgania przenoszą się na ściany, rury i gunt. A może to tylko przy mojej pompie występuje?
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: wojs40 »

Lata, lata temu kupiłem podobną pompę na targu. Pochodziła z zza wschodniej granicy. Służyła z 10 lat i gdy była załączona słychać było tylko brzęczenie. Jednak jezeli mam wykorzystać tylko 10% wydajności to odpuszczę. Masz może w zanadrzu inną pompkę do obiegu w zestawie ze studnią?
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: wawaldek11 »

Ile metrów trzeba podnieść wodę? I jak daleko ją przemieścić?
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: wojs40 »

Do lustra wody jest ok 2 do 3 m, natomiast od studni do punktu G :-) 10 m.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)
Awatar użytkownika

Autor tematu
ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: ozzy88 »

Witam!

Ja używałem do tego celu takiego malutkiego cudeńka "Grundfos FP-Basic 1-30"
Kupiłem ją okazyjnie nową za 65zł na allegro i muszę powiedzieć, że sprawowała się naprawdę wyśmienicie :)
https://www.youtube.com/watch?v=ULVxyBVHi30

10m to nie wiele, zaledwie 1 bar tutaj na upartego dała by radę nawet pompa od CO ale musiał byś spełnić kilka warunków:

1. Układ musi być tak skonstruowany aby powrót z instalacji chłodzącej trafił z powrotem do studni (rura powrotu musi się znaleźć poniżej lustra wody).
2. Powinien być tak przemyślany aby łatwo można było zalać pompę wodą.
3. wykonać byś musiał bypass pomiędzy zasilaniem a powrotem aby regulować ciśnienie na instalacji (tak żeby pompa chodziła bez oporów).

Fakt, że standardowa pompa CO ma od 4 do 6 m. podnoszenia wcale nie oznacza, że się nie nadaje, po prostu będzie sprawiała większe problemy przy odpowietrzeniu (będzie wymagała całkowitego napełnienia układu wodom) gdzie przy pompie 3bar nie będzie takiego problemu bo wystarczy będzie zalać rurę ssącą.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: abyklepało »

Poszukałem na forum ale nie znalazłem zbytnio odpowiedzi...
Chciałbym jako chłodziwa użyć wody ze studni, i nie wiem jaką wybrać pompę.
Studnia jest około 9m od kolumny w poziomie, a głowica około 6m nad lustrem wody. W studni jest jakieś 3m słupa wody, i bardzo szybko jej przybywa nawet w okresie dużej suszy, więc nie boję się że braknie przy moim poborze (<2L/min). Prąd do studni mogę sobie dociągnąć, nie mam piwnicy, ani zbytnio miejsca na żadne zbiorniki/instalacje, więc z pompy szedł by bezpośrednio wąż do domu (do głowicy).

Woda droga nie jest, w sumie nie wiem czy jest sens się w to bawić... Prądu też coś pompa zużyje, może się popsuć... Dopiero zaglądając do tego wątku doczytałem że woda jest tak tania. Coś w moich wyliczeniach kosztów policzyłem sobie ją prawie 10x drożej (nie wiem skąd mi się to wzięło), stąd też chciałem coś wykombinować. A jak mam 5zł za m^3 wody (liczę ze ściekami od razu), to zbyt szybko się taka pompa nie zwróci, hm?

misiek35
100
Posty: 132
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 20:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: misiek35 »

Gdzie mieszkasz że woda razem ze ściekami taka tania?

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: abyklepało »

No, prawie 6zł w sumie. Świętokrzyskie:
http://www.radio.kielce.pl/pl/post-47305

Edit: nie wierz internetom. Sprawdziłem na rachunku a tu jednak więcej. Ze ściekami 9,8zł. To tak zaokrąglając w górę koło 8zł za jeden pęd 50L beczki. Dużo i mało, można by coś pokombinować. Zawsze to dużo bardziej ekologicznie jakby tej wody nie brać z sieci...
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: masterpaw2 »

No niestety zestawienie woda/ścieki wcale nie wychodzi tak tanio w przypadku sieci miejskich i zaraz po energii elektrycznej jest to druga główna składowa kosztów psocenia (nie uwzględniajac oczywiście produktów do nastawów/zacierów).
Dlatego znalezienie alternatywy na obniżenie kosztów wyjdzie tylko z pożytkiem dla naszej kieszeni.
U mnie w przyszłym roku, jak się uda koszt 1m3 wody będzie się wahał w granicach 15-20gr :D
(własne ujęcie i przydomowa oczyszczalnia)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: abyklepało »

To wracamy do pytania z postu: http://alkohole-domowe.com/forum/post16 ... ml#p166425

Jaka pompa? :)
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: kamilpl82 »

U mojego kolegi taka pompa http://allegro.pl/hydrofor-50l-wz250-wz ... 55748.html zasila domek letniskowy, pompa jest cicha wydajna i przede wszystkim tania, a pompa jest 10m od studni i jeszcze jest 3m w dół do lustra wody.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: abyklepało »

Wygląda spoko, tylko ja piwnicy nie mam, więc musiało by toto stać na zewnątrz, więc zabawa z chowaniem sprzętu, a zimą pewnie by nie pociągnęło. Bardziej myślałem o jakiejś pompie głębinowej, hm?
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: kamilpl82 »

Nie rozumiem ciebie, a pompy nie będziesz wyciągał ze studni czy jak, wąż też musisz w zimie sprzątnąć, a do tego pompa będzie pracować non stop a hydrofor dobije i się wyłączy.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl

wlodek1916
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 29 lip 2016, 11:29
Krótko o sobie: Lubie to !
Ulubiony Alkohol: Alkohol
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 2 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: wlodek1916 »

Mam pytanie do znawców poboru ze studni, czy ktoś próbował z hydroforem? Chodzi mi szczególnie o to ciśnienie bo mam zwykłą pompę do podlewania ogrodu i ona nie nadaje się do chłodnicy za duże ciśnienie, a nie chcę kombinować z trójnikami ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 lut 2022, 17:53 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: masterpaw2 »

Wklejaj kolego, linka do konkretnego posta, albo tematu, będzie zdecydowanie łatwiej odpowiedzieć.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

krzysztof.weremiuk
10
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 21 sie 2018, 10:52
Podziękował: 3 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: krzysztof.weremiuk »

lech14 pisze:Pomysłowy patent. Wielkiej oszczędności nie ma, bo koszt wody to około 3 zł za 1000 l. Chyba ze kolega pędzi duże ilości. A poza tym, źródło chłodzenia idealne, woda ze studni ma zapewne kilka stopni. :ok:
Własnie tak to jest jak ekonomia rządzi światem.
Pewno można lać bez sensu i umiaru... jednak wg. mnie jak jest taka możliwość trzeba skorzystać aby oszczędzić najcenniejsze bogactwo ;)
Kolejna wojna może być wywołana niedoborem czystej wody.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Otwarty obieg wody ze studni

Post autor: johnex »

Gorzej jak "ekologia" zaczyna rządzić światem. No i wytłumacz mi czy woda z wodociągu to jakaś inna woda niż ta ze studni? Czyli jak "lejesz" wodą ze studni to dobrze a jak z sieci to źle. Poza tym woda po spełnieniu swojej roli jako chłodziwo nie ginie, tylko wraca "do obiegu". No i nie jest w żaden sposób zanieczyszczona, jedynie podgrzana. Ja wodę chłodzącą gromadzę w 1000l mauzerze i później używam jej do podlewania. Gorącej wody prosto z aparatury używam też do robienia kolejnych nastawów czy choćby do mycia butelek.
@krzysztof.weremiuk Jak tak bardzo zależy ci na oszczędności wody to zacznij brać kąpiel co drugi dzień, bo na kąpiel przez tydzień zużywasz więcej niż ja marnuję na 1 pędzenie.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”