Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy

Post autor: Zahir92 »

Wygrzew na 3.5 kW , praca kolumny na 1.6 kW. Kolumna z rury fi 51. Refluks 1200 ml/h.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: radius »

Zahir92 pisze: Refluks 1200 ml/h.
Tyle odbierałeś? Bo refluks to na pewno nie jest ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Doody »

Przy kolumnie 63,5mm i mocy grzania 2,8kW refluks pełny (bez odbioru) jest w granicach 170-200 ml/min (na początku procesu)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: radius »

Poczekajmy co odpowie Zahir92 ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Zahir92 »

Nie wiem ile wynosił refluks podczas procesu. Proszę o wybaczenie z tym błędem. Co do pracy tej półki: Panowie ja nie przedstawiłem żadnego wspaniałego wzoru a rysunek mojej półki daje podgląd jak rozwiązałem te zagadnienie konstrukcyjnie (przecież nawet jeśli komuś coś by się działo to co szkodzi wypalić szersze szczelinki lub wypalić je tak aby się rozszerzały ku zewnętrznym krawędzią). Szczerze żałuje, że się odezwałem w tejże sprawie. Film postaram się nagrać jak najszybciej, ale dopóki tego nie zrobię bardzo proszę potraktujcie mnie jako kłamce tak więc: kolumna podczas pracy jest okrutnie zalewana, tworzą się strefy dużego ciśnienia i w ogóle jest tragedia. Proszę się na mnie absolutnie nie wzorować, bo nie wiem co mówię. Wiedza kolegów mnie zdruzgotała, wyszła na jaw moja niekompetencja....Myślę ,że teraz niektórzy z kolegów odetchną z ulgą.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: herbata666 »

Jeżeli Kolego jakkolwiek Cię uraziłem to Przepraszam nie miałem takiego zamiaru, przy obecnych rozbudowanych kolumnach po prostu ciężko jest stwierdzić jednoznacznie czy idziemy właściwą ścieżką na początku testowania i dodawaniu jakiś zmian w naszych kolumnach. Raczej każde nowe rozwiązanie które wprowadzamy powinno być poparte wieloma testami, żeby można było wysunąć stwierdzenie, że nastąpiła poprawa pracy kolumny. Nie twierdzę broń boże że Twój pierścień rozpraszający nić nie wnosi, tylko chciał bym uzyskać troszkę więcej informacji jak on działa i jakie masz przemyślenia co do jego pracy. Z chęcią bym go nawet przetestował (pewnie nie tylko ja), tylko pojawia się malutki problem, ponieważ z lasera korzystam raz na 2-3 miesiące gdy tnę dużą partię materiału i nie mam możliwości żeby wyciąć kilka elementów, gdyż i tak zapłacę cenę podstawową 300zł/netto. Może jak masz taką możliwość i chęci to mógł byś wypalić kilka takich pierścionków, a na pewno znajdzie się kilka osób chętnych do przetestowania Twojego rozwiązania (można przecież umówić się na pokrycie kosztów materiału oraz kosztów wysyłki), oczywiście jak Ci to odpowiada.

PS.
Trzymam kciuki i kibicuję każdemu Koledze który posiada jakieś nowe i ciekawe pomysły jak Twój, przecież o to też chyba chodzi w naszym hobby, żeby cały czas coś udoskonalać ;D.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Doody »

Zahir92
Bardzo dobrze się stało, że znalazł się ktoś, kto próbuje wprowadzić innowacje do naszego hobby. Bez takich ludzi jak Ty stalibyśmy w miejscu. Poddałeś pod dyskusję koncepcję i ideę. Nie znaczy to że taki "kształt" będzie przełomowy. Znajdzie się być może ktoś, kto podchwyci Twój pomysł i zaadoptuje go do większych i bardziej wydajnych kolumn. Gratuluje inwencji twórczej i chęci doskonalenia sprzętu. :respect:
Pozdrawiam
Darek

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Szlumf »

Zahir92.
Problem jest i to chyba dosyć poważny. Bardzo Ci się chwali, że masz chęć do eksperymentów i możliwości warsztatowe do robienia prototypów. Chętnie przetestuję taką półkę gdyby w miarę tanio dało się zrobić do kolumny 80/75mm lub 58/55mm.
A wpisy kolegów moim zdaniem nie miały deprecjonować Twojej pracy a jedynie uściślić wyniki.
Swoją drogą coraz bardziej brakuje mi taniego chromatografu z dużym spektrum badanych związków.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Zahir92 »

Panowie przepraszam was za moje szczeniackie fochy. Bardzo chciałbym wam pomóc i wyciąć dla was półki ale ja mogę pracować jedynie na laserze do rur i kształtowników, a i do niego dostęp jest bardzo ograniczony. Gdy już nagram film to podzielę się nim z wami. Zmierzę refluks , doswiadczalnie wyznaczę próg zalania tej półki. Mam nadzieję że uda mi się to w tym tygodniu. Jeszcze raz Was przepraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”