Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Post autor: Szlumf »

steffy pisze: ........Żeby, raz na zawsze rozwiać swoje wątpliwości, miałbym prośbę: Kol.@Szlumf, jeżeli posiadasz OO w postaci OLM, czy mógłbyś jeszcze opisać, jak pod nią zachowuje się scentralizowany strumień cieczy, czy jest podobny do stożka opisanego przez Kol. @wawaldek11? Ponadto, czy ktoś posiadający wziernik w zbiorniku, mógłby opisać, jak rozdzielona jest ciecz przelewowa wpadająca z bufora do zbiornika, czy jest jednolita czy może w postaci "zraszającej"? (z góry wielkie dzięki).....
Nie mam scentralizowanego spływu z OLM. Od góry i dołu mam podparcia do sprężynek a ciecz przelewa się przez krawędź pierścienia OLM i nie widzę żadnych stróżek.
Jeżeli chodzi o spływ do kotła to kiedyś go obserwowałem i raczej było to w paru miejscach kapanie z ciurkaniem dosyć mocno zależne od kształtu dołu wypełnienia.
promocja
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: radius »

Szanowni koledzy.
W piątek otrzymałem tę pracę pana Ziółkowskiego, w sobotę przestudiowałem interesujący nas rozdział XIII o kolumnach z wypełnieniem a dzisiaj przedstawię wam mój punkt widzenia na problem poruszony przez kol. Zahir92.
Ale zacznijmy od początku.
Ziółkowski opisuje zjawisko kanalikowania występujące w kolumnach przemysłowych z zasypem z pierścieni Raschiga, których w naszym hobby w ogóle nie używamy. To raz a dwa, to trzeba wziąć pod uwagę średnice takich przemysłowych kolumn, 800 - 1000 mm i zasyp z pierścieni o średnicach od 15 - 50 mm (najczęściej stosowane). W takich kolumnach rozpylacz orosienia jest niejako koniecznością, gdyż jednorodny strumień cieczy spływający na tak przewiewne wypełnienie, przy tak dużej średnicy kolumny, potrzebował by pewnie kilku (jeśli nie kilkunastu) metrów aby rozpłynąć się w całej jej objętości. Taka kolumna byłaby bardzo nieefektywna. Wrócę jeszcze później do tego zagadnienia a teraz odniosę się do postów kolegów:
Zahir92 pisze:Panowie czy ktokolwiek z nas sprawdzał tak naprawdę jak długo orosienie meandruję w dół w formie strugi płynu? To jest błąd konstrukcyjny. W takim wypadku bufor nad OLM/OVM pracuję baaardzo niewydajnie. Dlatego jedynym (zresztą stosowanym w dużych zakładach przemysłowym) rozwiązaniem jest maksymalne rozbicie strumienia cieczy orosienia już na samym szczycie kolumny.
No właśnie, rozwiązanie stosowane w dużych zakładach przemysłowych ze względu na to, co napisałem o efektywności takich kolumn. W kolumnach domowych, biorąc pod uwagę konstrukcję SPP i testy jakie to wypełnienie przeszło, żadne zraszacze i półki rzeczywiste, nie zastąpią kilku centymetrów wypełnienia pryzmatycznego w buforze nad OLM/OVM.
steffy pisze:Przyjmując teorię Pana Ziołkowskiego za dogmat, no to rzeczywiście mamy problem na całej wysokości wypełnienia,
Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Dlaczego - patrz wyżej.
Kolega Zahir92 odsyła nas do ryciny kolumny przemysłowej ze skraplaczem na szczycie. No a o czym ja piszę? Wystarczy zerknąć na wymiary kolumny i wszystko powinno być jasne. Gdyby, poprzez analogię do kolumn domowych, na szczyt wypełnienia takiej kolumny podać strumień płynu z rury o średnicy 60-80 mm, to bardzo wątpię czy przy masie takiego strumienia i wypełnieniu tak nieefektywnym i przewiewnym jak pierścienie Rschiga, pierwsze kilka metrów byłoby na całej średnicy kolumny odpowiednio zwilżone. I tu znowu powraca kwestia efektywności i kosztów związanych z wydłużaniem takich kolumn.
Odnosząc się do "eksperymentu" kol. Zahir92 powiem tylko tyle, że jest nie do końca wiarygodny. Aby takim mógł być, brakuje strumienia gazu/par podawanych od dołu rury tak, jak to się dzieje w czasie pracy kolumny. Taki test powinien być także przeprowadzone alkoholem a nie wodą na co zwrócił uwagę wawaldek11.
Co do ściankowania, to już ładnych kilka lat temu kolega Kucyk potwierdził swoim testem na szklanej rurze, że to mit. Z resztą ja, robiąc testy sprężynek pryzmatycznych, pracowałem na 50 cm rurze szklanej i także nie zauważyłem takiego zjawiska.
To jest równocześnie odpowiedzią na kwestie poruszane w poście kol. steffy a propos zraszacza pod OLM, półki zbierająco zraszającej itp. pomysłów. Uważam, że wypełnienie SPP w naszych kolumnach jest tak efektywne, że nie warto wchodzić w koszty i problemy konstrukcyjne, projektując półki fizyczne i zraszacze nad OLM (pod z resztą także ;) ). W zupełności (i mniejszym kosztem oraz bez "zabierania" cennej wysokości) wystarczy o kilka cm zwiększyć ilość wypełnienia nad OLM.
lesgo58 pisze:Pomysłem mającym rozwiązać ten problem ma być zamiana bufora zasypowego na ten zrobiony z półek fizycznych. [...] mnie nie naprowadziło na ten pomysł wadliwe funkcjonowanie wypełnienia jako rozpraszacza flegmy ale własnie zdolność półek fizycznych do świetnego frakcjonowania.
Tu się zgadzam z lesgo w kwestii frakcjonowania, jednak Zahir92 poruszył kwestię orosienia wypełnienia i o tym dyskusja się toczy :)
Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, żeby taki bufor skonstruować i przetestować jego możliwości :D
Zahir92 pisze:Coraz bardziej przychylam się do tego, że bufor nad OLM powinien być skonstruowany z półek fizycznych. Nie koniecznie kołpakowych, sitowe na pewno sprawdzały by się bardzo dobrze.
Jak wyżej :ok:
steffy pisze:Martwi mnie jednak to, że wypełnienie zasypowe (pod OLM na "jakiejś", a w buforze wzmacniająco-stabilizującym na całej wysokości) nie jest w 100% wykorzystane.
Zupełne się z tym nie zgadzam. Na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski? Pracowałeś z buforem? Mierzyłeś wzmocnienie destylatu jakie daje bufor?
Pomijając kwestię spadku ciśnienia, który w naszych kolumnach ze względu na ich wysokość jest znikomy, stopień zatrzymania destylatu, przenoszenie pędu i inne techniczne ble, ble, ble, wypełnienie pryzmatyczne generuje tak niską półkę teoretyczną, że nawet nie ma co porównywać pracy i efektywności kolumn wypełnionych pierścieniami Raschiga do naszych kolumn domowych. Nie ta skala i nie to wypełnienie.
steffy pisze:Sugerując się wykresem, to sprężynki o przekroju kołowym i luźnym nawinięciu (spirale Wilsona'a), dałyby nam największą wysokość równoważną półce teoretycznej (WRPT, ang. HETP). Co Panowie o tym sądzicie... :scratch: ?
Sądzimy, ze to najgorsze wypełnienie z przedstawionych na wykresie ;)
To tyle moich przemyśleń w kwestii rozpraszania orosienia i efektywności wypełnienia. Chętnie poczytam co inni mają do powiedzenia, przypomnę tylko, że cała dyskusja rozpoczęła się od stwierdzenia pana Ziółkowskiego a przedstawionego przez kol. Zahir92.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Doody »

Słusznie prawisz kolego Radius ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Zahir92 »

Wymyśliłem pewne rozwiązanie, dzisiaj zrealizowałem jego wykonanie, a w tygodniu je przetestuje. O wynikach będę informował. Dziękuje kol. Radius za tego posta. Nie zamierzałem wychodzić przed szereg. Napisałem tylko o swoich spostrzeżeniach, nie ukrywam, że chcę mieć wkład w rozwój naszej profesji, ale nie chcę tworzyć zamieszania i sztucznych problemów. Ci którzy myślą, że sobie coś ubzdurałem proszę o wybaczenie. Jeżeli moderatorzy twierdzą, że temat nie jest rozwojowy to proszę o zamknięcie tematu i będzie po problemie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: lesgo58 »

@Zahir92
Daj spokój . Nic się nie stało. Miałeś wątpliwości i je przedstawiłeś. Przecież my tu wszyscy się uczymy i wymieniamy spostrzeżeniami. Niewielu jest bardziej kumatych z racji szkół czy pobranych nauk. Większość to typowi amatorzy i zapaleńcy. I takiego ja Ciebie widzę.
Ja w każdym bądź razie sporo wyniosłem z tego tematu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

steffy
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 6 wrz 2016, 20:22
Ulubiony Alkohol: "Łyski" na miodzie i piwko.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: steffy »

@radius pisze:
"Zupełne się z tym nie zgadzam. Na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski? Pracowałeś z buforem? Mierzyłeś wzmocnienie destylatu jakie daje bufor?"
@radius, chciałbym przypomnieć, że dopiero buduję swoją pierwszą kolumnę i praktyki zero. Narazie próbuję ogarnąć teorię, a ponieważ Kol. Zahir92, poruszył problem w wątku o budowie mojej pierwszej kolumny, poczułem się niejako zobowiązany do napisania paru słów. Niekoniecznie muszę mieć rację, ale po to przecież dyskutujemy, aby znaleźć prawdę, a niektórzy zdobyć wiedzę ;) .
Co by nie było, po Twoim poście i Kol. Szlumf już spokojniejszy kontynuuję pracę nad budową. Pomyślę jednak nad jakimś prostym rozwiązaniem rozbicia strugi w głowicy na trzy cztery mniejsze. Dalej oczywiście będę śledzil jak rozwija się pomysł bufora półkowego.
Pozdrawiam serdecznie :) .
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: psotamt »

steffy pisze:Pomyślę jednak nad jakimś prostym rozwiązaniem rozbicia strugi w głowicy na trzy cztery mniejsze.
Przepraszam, że wtrącam się w dyskusję starszych stażem, ale czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Gdyby w tamce spływu refluksu z głowicy w miejscu otworu zamocować króciec o średnicy 8-10 mm wygięty w kierunku spływu na wypełnienie, nagwintować końcówkę i dokręcić odwrócony do góry nogami lejek zaślepiony od dołu. W zaślepce można zrobić wypływ jak z prysznica z dowolną ilością otworów. A gwint po to, gdyby jakimś cudem coś do tego lejka wpadło, to łatwo go przetkać, wyczyścić.
W załączeniu szkic "na szybko".
Rozbryzg.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Doody »

Aby taki "prysznic" działał musiała by nim płynąć ciecz w dużej objętości lub pod jakimś ciśnieniem. Spływająca strużka refluksu, będzie się sączyć i tak w jednym miejscu, jak z delikatnie odkręconego prysznica ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Zahir92 »

Witam
Jestem po testach, było kilka koncepcji i kilka prób, mniej i bardziej udanych aż udało się wykonać prawidłową półkę
która nie tylko rozbija strumień orosienia ale również nie zakłóca przepływ par.
Aby nie rozpisywać się za bardzo powiem, że jest :ok: . Uwierzcie mi Panowie, że dzięki niej przedgony są znacząco bardziej skoncentrowane.
Jednym słowem półka działa i wierzę w to, że poprawia pracę górnego wypełnienia nad OLM.
IMG_20170627_171227.jpg
IMG_20170627_171206.jpg
IMG_20170627_170711.jpg
IMG_20170627_170635.jpg
Przepraszam za jakość zdjęć ale musiałem je skompresować.
Półka zraszająca.PDF
Przesyłam wam również PDF z rys. konstrukcyjnym mojej półki.

Pozdrawiam
Zahir
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: herbata666 »

Jako ze testowałem wiele półek OLM-owych, i wiele systemów odbioru, stwierdzam że głównym problemem jest tunel parowy który znajduje się w osi środka kolumny. Zauważyłem to zjawisko gdy zastosowałem bardzo duży bufor (60cm) nad półką OLM, okazało się wtedy że półka która była zbudowana na zasadzie wewnętrznej miseczki, zbiera tylko 10ml/minutę (wcześniej zbudowałem kilka takich samych kolumn, tylko bufor OLM miał około 20-25cm i wszystko było OK, miseczka przy takim zasypie zbierała około 70-80ml na 4kW). Zaniepokojony tym faktem wykonałem kilka testów, które potwierdziły moje przypuszczenia odnośnie tunelu wewnątrz kolumny. Rozłożyłem głowice oraz OLM, oraz wysypałem 10cm wypełnienia od góry, dodatkowo przedłużając język centrującym, okazało się że ilości odbierane przez półkę OLM zwiększyły się o 100%, po wykonaniu kolejnych testów z obniżeniem języka wszystko zaczęło się potwierdzać. Od tego czasu przeszedłem na typ półki taki jak montuje Akas (Andrzej mnie już wcześniej namawiał, ale byłem jakiś sceptyczny wydawało się że potrzeba więcej nakładów pracy i w ogóle, jednak po testach szybciutko zmieniłem zdanie i od jakiś 2 lat montuje półkę zewnętrzną typu Akasa, po wielu radach jakie otrzymałem od Niego mogę tylko podziękować i stwierdzić, że posiada On bardzo potężna wiedzę która podparta jest teorią i co najważniejsze praktykę w naszym hobby)

PS.
Odnosząc się do projektu Kolegi Zahir92, mam pewne obawy ponieważ z rysunku (nie znamy jednego wymiaru, szerokości szczelin), ale zakładając że wynosi on około 2mm x 12,5mm, daje nam to przelot dla par w postaci 3cm2, co może powodować samoistne zalewanie w tym miejscu i automatycznie ograniczyć moc pracy dla kolumny. Jeżeli Kolega posiada jakiś filmik z pracy to jak by wrzucił na YT to było by fajnie.
Z góry powiem że nie krytykuję tego pierścienia rozpraszającego, ale chciał bym po prostu zobaczyć w praktyce jego działanie na mocach w okolicy 2,5kW, żeby wyeliminować problem z zalewaniem.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Pretender »

A jak z zalewaniem?

Mod.
Nie cytuj za każdym razem całych postów, do których się odnosisz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Zahir92 »

Film wkrotce nagram i wrzuce. A co do rys to są wszystkie wymiary. Kolega pomnoży sobie 2 razy promień i będzie miał szerokość. A jaki jest promień wiazki lasera to już w specyfikacji maszyny jest zawarte.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: herbata666 »

A jeszcze mam pytanie odnośnie koncentracji przedgonów, zostały wykonane jakieś badania chromatograficzne, że Kolega wysuwa takie stwierdzenia ? Czy zostało to stwierdzone po prostu po próbie organoleptyczno/węchowej ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Zahir92 »

Nie posiadam ani chromatografu ani spektrometru , a dostęp do badań ograniczony więc ocena tylko organoleptyczna.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: radius »

Ja również mam wątpliwości co do przewiewności tej półki. Możesz napisać jaką mocą grzałeś i jaki był refluks w czasie pracy?
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Zahir92 »

Wygrzew na 3.5 kW , praca kolumny na 1.6 kW. Kolumna z rury fi 51. Refluks 1200 ml/h.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: radius »

Zahir92 pisze: Refluks 1200 ml/h.
Tyle odbierałeś? Bo refluks to na pewno nie jest ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Doody »

Przy kolumnie 63,5mm i mocy grzania 2,8kW refluks pełny (bez odbioru) jest w granicach 170-200 ml/min (na początku procesu)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: radius »

Poczekajmy co odpowie Zahir92 ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Zahir92 »

Nie wiem ile wynosił refluks podczas procesu. Proszę o wybaczenie z tym błędem. Co do pracy tej półki: Panowie ja nie przedstawiłem żadnego wspaniałego wzoru a rysunek mojej półki daje podgląd jak rozwiązałem te zagadnienie konstrukcyjnie (przecież nawet jeśli komuś coś by się działo to co szkodzi wypalić szersze szczelinki lub wypalić je tak aby się rozszerzały ku zewnętrznym krawędzią). Szczerze żałuje, że się odezwałem w tejże sprawie. Film postaram się nagrać jak najszybciej, ale dopóki tego nie zrobię bardzo proszę potraktujcie mnie jako kłamce tak więc: kolumna podczas pracy jest okrutnie zalewana, tworzą się strefy dużego ciśnienia i w ogóle jest tragedia. Proszę się na mnie absolutnie nie wzorować, bo nie wiem co mówię. Wiedza kolegów mnie zdruzgotała, wyszła na jaw moja niekompetencja....Myślę ,że teraz niektórzy z kolegów odetchną z ulgą.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: herbata666 »

Jeżeli Kolego jakkolwiek Cię uraziłem to Przepraszam nie miałem takiego zamiaru, przy obecnych rozbudowanych kolumnach po prostu ciężko jest stwierdzić jednoznacznie czy idziemy właściwą ścieżką na początku testowania i dodawaniu jakiś zmian w naszych kolumnach. Raczej każde nowe rozwiązanie które wprowadzamy powinno być poparte wieloma testami, żeby można było wysunąć stwierdzenie, że nastąpiła poprawa pracy kolumny. Nie twierdzę broń boże że Twój pierścień rozpraszający nić nie wnosi, tylko chciał bym uzyskać troszkę więcej informacji jak on działa i jakie masz przemyślenia co do jego pracy. Z chęcią bym go nawet przetestował (pewnie nie tylko ja), tylko pojawia się malutki problem, ponieważ z lasera korzystam raz na 2-3 miesiące gdy tnę dużą partię materiału i nie mam możliwości żeby wyciąć kilka elementów, gdyż i tak zapłacę cenę podstawową 300zł/netto. Może jak masz taką możliwość i chęci to mógł byś wypalić kilka takich pierścionków, a na pewno znajdzie się kilka osób chętnych do przetestowania Twojego rozwiązania (można przecież umówić się na pokrycie kosztów materiału oraz kosztów wysyłki), oczywiście jak Ci to odpowiada.

PS.
Trzymam kciuki i kibicuję każdemu Koledze który posiada jakieś nowe i ciekawe pomysły jak Twój, przecież o to też chyba chodzi w naszym hobby, żeby cały czas coś udoskonalać ;D.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Doody »

Zahir92
Bardzo dobrze się stało, że znalazł się ktoś, kto próbuje wprowadzić innowacje do naszego hobby. Bez takich ludzi jak Ty stalibyśmy w miejscu. Poddałeś pod dyskusję koncepcję i ideę. Nie znaczy to że taki "kształt" będzie przełomowy. Znajdzie się być może ktoś, kto podchwyci Twój pomysł i zaadoptuje go do większych i bardziej wydajnych kolumn. Gratuluje inwencji twórczej i chęci doskonalenia sprzętu. :respect:
Pozdrawiam
Darek

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Szlumf »

Zahir92.
Problem jest i to chyba dosyć poważny. Bardzo Ci się chwali, że masz chęć do eksperymentów i możliwości warsztatowe do robienia prototypów. Chętnie przetestuję taką półkę gdyby w miarę tanio dało się zrobić do kolumny 80/75mm lub 58/55mm.
A wpisy kolegów moim zdaniem nie miały deprecjonować Twojej pracy a jedynie uściślić wyniki.
Swoją drogą coraz bardziej brakuje mi taniego chromatografu z dużym spektrum badanych związków.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Post autor: Zahir92 »

Panowie przepraszam was za moje szczeniackie fochy. Bardzo chciałbym wam pomóc i wyciąć dla was półki ale ja mogę pracować jedynie na laserze do rur i kształtowników, a i do niego dostęp jest bardzo ograniczony. Gdy już nagram film to podzielę się nim z wami. Zmierzę refluks , doswiadczalnie wyznaczę próg zalania tej półki. Mam nadzieję że uda mi się to w tym tygodniu. Jeszcze raz Was przepraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”