Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
snilmerg
10
Załączniki
Opróżnianie dużego kotła z gęstych zacierów

Postautor: snilmerg » poniedziałek, 5 lut 2018, 14:37

Witam.

Podstawową metoda opróżniania małych kotłów z gęstych zacierów jest zapewne w 90% odwrócenie go do góry nogami i wylewanie wsadu. Co natomiast robi się w przypadku dużych kotłów? 2 dni temu destylowałem pierwszego single malta na nowym sprzęcie i jakże się zdziwiłem, gdy po otwarciu zaworu spustowego 2" wyleciała tylko odrobina wody, a nie cały wsad... Włączenie mieszadła nie pomogło. Jakieś porady albo sprawdzone sposoby? Jak wspomniałem - zbiornik jest duży, odwrócenie do góry nogami odpada, a oczywista oczywistość: wyciągania wszystkiego mniejszym garnuszkiem aż spuszczę wszystko bezproblemowo nie jest zbyt świetlaną przyszłością :oops:

Pozdrawiam

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

wawaldek11
1450
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Opróżnianie dużego kotła z gęstych zacierów

Postautor: wawaldek11 » poniedziałek, 5 lut 2018, 14:47

Jak jest problem, to dolewam wody - najlepiej żeby silny strumień wymieszał pozostałość - mieszam jeśli trzeba i odkręcam zawór 2". Czasem muszę powtórzyć operację.
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika

psotamt
150
Krótko o sobie: Żubrówka i cytrynówka moimi przyjaciółkami są, zawsze rozweselą
Ulubiony Alkohol: Własny ponad wszystko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: psotamt » poniedziałek, 5 lut 2018, 15:03

Doskonałym rozwiązaniem jest spust na środku dna z kawałkiem prostej rury i dopiero potem kolano, tak jak w kotle z płaszczem keg w kegu. Wtedy bierze się drewniany trzonek od szczotki i działa on jak tłok. Parę ruchów w tę i we wte i leci. Jak to nie pomaga, to od strony króćca wypływowego można przez zawór kulowy poszturchać kawałkiem czegoś w miarę sztywnego, lecz elastycznego; kabel, jakiś drut w izolacji. Ruszy. A kij od szczotki w odpływie zabezpieczy przed nagłym wypływem pełnym przekrojem, bo rąk szkoda. Sprawdzone, pewne, skuteczne.
Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Georg Orwell

Awatar użytkownika

spawacz
150
Krótko o sobie: Jak by mnie ktoś zapytał co lubię w życiu robić to bez wahania odpowiedział bym że spawać, wędkować i bimbrować :)
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: spawacz » poniedziałek, 5 lut 2018, 17:26

Ja używam zaworu klapowego fi 70. Nie zapycha sie. Dodatkowo mam przzyłącze do kompresorka którym to wypycham z klapowego przez wąż fi 40 do fermentorów gęsty zacier. Mieszadło chodzi oczywiście podczas opróżniania kotła. Jak w kanał to rozrzedzam i mieszam aż sie opróżni.
....."praca spawacza mnie przeistacza"..... w potwora kreatywnego pomysłów dziwnych pełnego :odlot:

70-MAREK
50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Psotnik
Załączniki

Postautor: 70-MAREK » poniedziałek, 5 lut 2018, 17:54

Witam,
myślę iż najlepsze rozwiązanie to zawór klapowy,
opisz może dokładniej ten sposób z kompresorem

Awatar użytkownika

KS2507
300
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Załączniki

Postautor: KS2507 » poniedziałek, 5 lut 2018, 19:21

Osobiście uważam że zawory kulowe lepiej się sprawdzają przy gęstych pulpach niż klapowe, ponieważ mają 100% przepustowości, przy klapowych po otwarciu klapa zostaje po środku średnicy zaworu.
Poza tym zawory klapowe są trzy krotnie droższe od kulowych, oczywiście montuję obydwa rodzaje zaworów co klient sobie zażyczy. :)
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=16690954

Awatar użytkownika

spawacz
150
Krótko o sobie: Jak by mnie ktoś zapytał co lubię w życiu robić to bez wahania odpowiedział bym że spawać, wędkować i bimbrować :)
Załączniki

Postautor: spawacz » poniedziałek, 5 lut 2018, 20:28

Drogie nie drogie ale działa, w każdym razie znacznie lepiej wygląda klapowy 70 jak 2,5" kulowy. Znajdę chwile fotę z opisem wkleję.
....."praca spawacza mnie przeistacza"..... w potwora kreatywnego pomysłów dziwnych pełnego :odlot:

Awatar użytkownika

KS2507
300
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Załączniki

Postautor: KS2507 » poniedziałek, 5 lut 2018, 20:54

No właśnie ładnie wygląda :)
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=16690954

Imbir
150
Załączniki

Postautor: Imbir » poniedziałek, 5 lut 2018, 21:22

Ja mam 2" kulowy na kolanku hamburskim, zazwyczaj robię tak że łapie sobie z 30 litrów wody z chłodzenia, a przy opróżnianiu kega zalewam go do pełna ww. wodą, zamieszam łygą i sruuuuu open w kanał. Przeważnie 90% zacieru poleci w siną dal. Ale to w przypadku warunków mieszkaniowych nie korzystnie sprzyjającym naszemu hobby. Na działce, na wsi po prostu keg idzie w obrót 180 stopni w dół, szybkie przepłukanie wodą z szlaufa i po problemie, tanio, szybko, bezproblemowo.
Generalnie wszystko zależy od warunków w jakich działamy, no chyba że chcemy być mega wygodni to wtedy konstruujemy sobie system rur i przewodów zasilająco - opróżniających :hahaha:

70-MAREK
50
Status Alkoholowy: Psotnik
Załączniki

Postautor: 70-MAREK » poniedziałek, 5 lut 2018, 21:40

A co z tym kompresorem?

Awatar użytkownika

spawacz
150
Załączniki

Postautor: spawacz » środa, 7 lut 2018, 19:51

Ten kompresor... ;) Ten kompresor to sprężarka z lodówki ;) mała cicha i poręczna daje wystarczająco dużo powietrza by napompować koło w samochodzie, o rowerze nie wspomnę, i wystarczająco bu wypchnąć zawartość z kotła pojemności 54 l. Zaznaczam że tego typu domowa mala sprężarka pluje olejem :krzycze: dlatego fajnie zastosować po drodze filtr, osadnik, odolejacz jak kto woli. ja zastosowałem sobie filtr :ok: .
20180207_172733.jpg
.
powietrze podaję do kotła poprzez zawór kulowy 1/4''.
20180207_172800.jpg

zawór klapowy fi 70 do którego przykręcam element wyposażony w dolny spust poniżej dna zbiornika. Do całkowitego, no może 98% wsadu, opróżnienia załączam mieszadło tak skonstruowane że nagarnia do zaworu.
20180207_172600.jpg
do którego za pomocą opaski przymocowany jest wąż fi 40 długości około 150 cm zakończony wylewką którą mogę włożyć do odpływu kanalizacji lub włożyć do fermentora.
20180207_172836.jpg
20180207_172639.jpg
:krzycze: Przestrzegam przed nadmiernym redukowaniem średnicy wylewki bo może się to skończyć wielkim sprzątaniem bimberumu :hahaha:
obrzygana.jpg
. Elementem który znajduje się za przystawką dokręcaną do zaworu klapowego jest pompa systemu CIP. ale to innym razem :ok: Pozdrawiam :poklon;
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

bimbelek
100
Ulubiony Alkohol: Śliwowica własnej roboty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: bimbelek » sobota, 10 lut 2018, 17:32

Ja natomiast mam zrobione coś takiego z KO i sprawdza się dobrze
Obrazek
Wkładam to do gara na czas gotowania. Jak skończę to najpierw odkręcam zawór, a potem to wyciągam. Wiadomo, trochę śruty, czy też owoców zostanie, wtedy trochę wody i idzie w kanał.
Obrazek
Obrazek

gadaka
300
Załączniki

Postautor: gadaka » wtorek, 13 lut 2018, 22:46

@bimbelek
Super pomysł :)

Wróć do „Kotły”