Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
andrzej12
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 19 lis 2016, 20:22

Post autor: andrzej12 »

Witam

Posiadam kolumienkę aabratek z OLM, keg 50 litrów i mam pytanie dotyczące odbioru przedgonu. Jeziorko w głowicy ma minimalną pojemność.

Który sposób jest lepszy:

1.

-Rozgrzewanie nastawu
-Nastaw zaczyna wrzeć - zaczyna rosnąć temperatura w kolumnie

Wtedy zaworek w głowicy -LM jest cały czas OTWARTY

- pary zaczynają się skraplać w głowicy i w tym czasie zlatuje to co się skropliło w głowicy - okolo 50 - 100ml.
- ustawiamy zaworek LM na 1 kroplę/ sekundę i w takim stanie stabilizujemy kolumnę około godziny
- po stabilizacji odkręcamy zaworek i zlewamy przedgony, potem ustawiamy 3 krople/sekundę i tak czekamy aż zleci około 100ml a podczas odbioru serca z OLM cały czas odbieramy z głowicy niewielkie ilości w tempie około 1 kropli na dwie sekundy tego co się tam skropli.

2.

Czy może taki sposób jest lepszy:

-Rozgrzewanie nastawu
-Nastaw zaczyna wrzeć - zaczyna rosnąć temperatura w kolumnie

Wtedy zaworek w głowicy -LM jest cały czas ZAMKNIĘTY

Stabilizujemy kolumnę godzinę, spuszczamy przedgon, potem ustawiamy 3 krople/sekundę i tak czekamy aż zleci około 100ml. Zakręcamy zaworek i odbieramy serce z OLM.



Czy któryś sposób jest lepszy/gorszy ? Według którego sposobu wy pracujecie ?
promocja
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: robert4you »

Ani tek, ani tak. Poczytaj trochę forum to nie boli.
************************************************************************
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: lesgo58 »

@andrzej12
Obydwa sposoby mają swoje wady i zalety. Problem tkwi w szczegółach. (Jest tyle zmiennych wpływających na ilość przedgonów.) A przede wszystkim znajomości sprzętu i sposobu prowadzenia procesu.
Jednym zdaniem - nie ma jednego uniwersalnego i na 100% skutecznego sposobu odbioru przedgonu. Każdy sam ćwicząc i porównując powinien dojść do perfekcji.
Odnosząc się do tego co napisałeś:
Punkt 1 - początek dobry. Jednak po odebraniu na szybko tej pierwszej "50-tki" zamykamy zaworek i zaczynamy stabilizować kolumnę. (chociaż sposób z równoległym odbiorem przedgonu po kropelce też nie jest złym pomysłem- musisz sam poćwiczyć i wybrać). Po jakiś 20-30 minutach ( w tym czasie frakcje lekkie trochę nam się zagęszczą) otwieramy zaworek na ok. 3 krople /sek. i tak odbieramy aż do osiągnięcia zamierzonego celu. Do nas należy wybór - odbieramy na zapach albo ilość. Pierwszy sposób jest dokładniejszy, drugi ryzykowny. Zależy od długości bufora i jego zdolności magazynujących. Ty nie masz jeziorka więc ten szczegół jest dla Ciebie ważny i kluczowy przy wyborze sposobu odbioru przedgonu. Jednak jeśli robimy podobne nastawy to z dużą dozą prawdopodobieństwa sposób na ilość może przynieść dobre efekty.
Punkt 2 - też jest dobrym sposobem. Jednak z braku jeziorka wybrałbym sposób pierwszy oraz ilość tego przedgonu regulowałbym raczej zapachem. Ilość bywa złudna, zwłaszcza przy konfiguracji kolumna jaką podałeś w pierwszym poście.. Patrz opis wyżej.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: W_TG »

A ja ostatnim razem zrobiłem tak.
Po zalaniu kolumny zmniejszyłem moc do chyba 400W (sukcesywnie zmniejszałem)
Doprowadziłem do momenty kiedy we wzierniku ledwo kapało tak 2 krople na sek.
Wtedy zacząłem odbierać przedgony. I powiem ze były mocno zagęszczone - analiza zapachowa
Było tego może z półtorej albo dwie setki
Następnie pomału w 3 skokach/5 min podnosiłem moc i odebrałem 2 turę przedgonów kolejne 2 setki Tu już zastosowałem refluks. (małe jeziorko ca 30 ml)
I w 3 turze odebrałem resztę kropelkowo do zaniku zapachu.
Nie mierzyłem czasów więc nie mam porównania czasochłonności do standardowego procesu.
EWIDENTNIE 2 pierwsze odciągi były bardziej zapachowo wyraziste niż w standardowym odbiorze przedgonów.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: Drupi »

Ja myśle że powyższy wpis jest dobry w kolumnach bez wypełnienia bo każde kombinowanie mocą grzania destabilizuje kolumne z wypełnieniem. To 1 będzie lepiej.
I like noble drinks.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: W_TG »

Drupi, zauważ ze mówimy o sposobie odbioru przedgonów- początek procesu. Obniżenie mocy doprowadziło do znacznego zagęszczenia przedgonów. To początek procesu.To co zrobiłem trudno nazwać eksperymentem a raczej żywiołowa próbą innego sposobu odbioru przedgonów.
Aby ten sposób należycie ocenić należało by chociażby porównać czasy , ilości przedgonów itd. pomiędzy tym a innym sposobem odbioru przedgonów. I ocenić za a przeciw.
Nie napisałem że następnie kolumnę ustabilizowałem i odbiór serca proces standardowo.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

Saccharomyces
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: Saccharomyces »

W_TG - to było z pojemności wsadu 45 litrów ? To było mniej przedgonów niż standardowo odbierałeś ?

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: W_TG »

TAK Pojemność prawie 50 l cukrówki. Objętościowo przedgonów było ZNACZNIE mniej. I były zdecydowanie ostrzejsze w zapachu. Co śmiem przypuszczać bardziej skondensowane.
Jak sobie tłumaczę, Początkowa moc na poziomie 3 kW wygotowała całe?/większość przedgonów z kotła. Następnie obniżenie mocy po zalaniu kolumny spowodowało
spłynięcie alkoholu do kotła a w kolumnie został sam skondensowany przedgon który odebrałem j.w. pisałem.
Następnie krótka stabilizacja z odbiorem resztek przedgonów i odbiór serca.
Sądzę ze warto przebadać ten sposób.
Jak pisałem zrobiłem to na żywioł i na dziś trudno mi o porównania czasowo ilościowe.
Tym bardziej ze nigdy nie zależało mi na tym aby przedgonów było objętościowo mało. Zawsze odbierałem je ze sporym nadmiarem.
Raz, aby nie przeniknęły do właściwego gonu. Dwa, wygodniej. Nie musze tak sterczeć przy kolumnie i zastanawiać się czy to już ten właściwy moment na odbiór serca.
Zresztą proces też kończyłem znacznie szybciej, aby nie zasmrodzić serca pogonami.
Wszystkie przed i pogony destyluję ponownie. Wolę co jakiś czas przerobić 10 l odpadów niż mieć "pachnący" spirytus.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

greg0004
100
Posty: 121
Rejestracja: środa, 18 maja 2011, 15:56
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: greg0004 »

Czasu minęło ale napiszę, że przy odbiorze przedgonu lepiej kierować się nie ilością czy zapachem, lecz smakiem w którym można wyczuć ostrość destylatu. Ja odbierając przedgon-niezależnie od sposobu i ilości, licząc że już powinno być ok, że już można odbierać gon właściwy odbieram próbkę do kieliszka 1/3 ilości, dolewam wody 2/3 i smakuję....jeśli destylat jest ostrawy w smaku odbieram dalej do skutku. Trzeba pamiętać, że mała ilość przedgony w całości destylatu psuje nam cały urobek.
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: mariusz19029 »

Robisz tak przy drugiej rektyfikacji? Masz OLM?

greg0004
100
Posty: 121
Rejestracja: środa, 18 maja 2011, 15:56
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: greg0004 »

Ja gotując na Aabratku z OLM robię dwie pełne rektyfikacje. Tak przy cukrówce jak i przy surówce.
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: Blażej »

Też stosuje pełen reżim przy metodzie 2.5 z całości potrafię odebrać 800ml podpałki jeziorko 30ml grzeje zalewam po 15min spust pierwszych syfów przy okazji widzę stopień syfu w nastawie po temp. termometrów. A dalej kropelkowo do uzyskania odpowiedniego zapachu spirytusu z kazdej ratyfikacji pachnie inaczej. Parę kropel na rękę przy żyłach i czuć wszystko bez smakowania.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: sargas »

Najlepszy sposób to siedzieć przy kraniku i kosztować co 50 ml smak destylatu :P

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: Drupi »

800 ml. przedgony to przesada. Ja na drożdżach Vodka Cristal z glukozy odebrałem tylko 200 ml. za pierwszym razem i 100ml. za drugim wysłałem próbkę do analizy serca i poziom zanieczyszczeń wyszedł poniżej skali jaką dysponuje to labolatorjum. Pani mi powiedziała że wyniki poniżej 0, 50g. na hektolitr są równoznaczne z ewentualnym calkowitym brakiem danego zanieczyszczenia. A u mnie od góry do dołu wyszło < 0,50g/hl. oprócz procentów oczywiście. Ktoś powie że mowa jest o cukrze, to zrobiłem też analize z destylacji uzbieranych odpadów z tych " lepszych przedgonów" z cukru + pogony ciągnięte do skoku temperatury o 0,12 C. na głowicy, odkąd zaczołem odbierać. Wyniki wyszły rewelacyjne. :ok: Wszystko poniżej 0, 50g./hl. Możliwe że to dla tego że wszystkie moje nastawy robię na wodzie z odwróconej osmozy i bardzo przykładam się do zrobienia, i przygotowania nastawu najlepiej jak potrafie. A porozumiewałem się ze znanym i uznanym, użytkownikiem białego forum, i on mi odradzał destylacje odpadów, bo może wyjść piekące. Dodam jeszcze że destylacje odpadów robiłem tylko do 96,3*C na kotle bo obawiałem się że nałape pogonów, z tych pogonów w zbiorniku. Teraz widze że można było dalej ciągnąć.
Na razie nie mogę tu zamieścić wyników badań. Ale jest tu na forum kolega który to widział i obydwie próbki.
PS.
Pomyliłem się : 0,50g/hl. u mnie wyszło. A ja naposałem 50g. :bardzo_zly:
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 cze 2017, 16:03 przez Drupi, łącznie zmieniany 1 raz.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

CalypsoArtur
20
Posty: 25
Rejestracja: środa, 12 kwie 2017, 14:52
Ulubiony Alkohol: Złoty nektar
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: CalypsoArtur »

Ja jako początkujący odbieram tak:
podczas godzinnej stabilizacji, co 20 minut odbieram po 200 ml przedgonu.
Nad OLM 53 cm wypełnienia SP
Pewnie za dużo, ale wcale mnie to nie martwi.
Pozdrawiam Artur
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: Blażej »

Nie uważam tego za przesadę skoro nie pasuje mi zapach stabilizuje do skutku zapomniałem dodać że mam keg 30 więc 2x pierwsza potem zlewka 55 i finalna. Na plus szwedzkie drożdżaki cos w granicach 500ml.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: Doody »

U mnie z 50 l wsadu odbieram 700ml przedgonu w pierwszej rektyfikacji i około 150 do 200ml w drugiej. Używam tylko LM-a
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Marian_jl
150
Posty: 191
Rejestracja: czwartek, 19 lis 2015, 18:00
Krótko o sobie: Piję okazyjnie ..a że okazje się trafiają codziennie , tak bywa
Ulubiony Alkohol: Próbuję wszystkiego , może trafię na to ulubione.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: Marian_jl »

W kompendium wiedzy w pigułce Leszek pisze
lesgo58 pisze:...osoby mające Obniżony Boczny Odbiór. I to niezależnie czy mają OVM czy OLM. Bezpośrednio po pierwszych 50-70 ml przedgonów mogą przejść do odbioru serca bez ryzyka zanieczyszczenia pierwszych mililitrów toż serca resztkami przedgonów ...
Czy to już jest nieaktualne ? Bo ludzie odbierają przedgony w różny czasami dziwny sposób.
Ja robię to tak .
Jak pary dojdą już do głowicy , otwieram zaworek i spuszczam 100-150 ml
Zakręcam zaworek , stabilizacja 40 min .
Potem tak jak w cytacie odbiór kropelkowy 70ml i przechodzę na odbiór serca z OVM a na LM w głowicy ustawiam 1 kroplę /5-10 sek.
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Odbiór przedgonu - który sposób lepszy

Post autor: psotamt »

Marian_jl pisze:Jak pary dojdą już do głowicy , otwieram zaworek i spuszczam 100-150 ml
Dzięki tej metodzie tracisz 95-145 ml czystego spirytusu przed odebraniem przedgonów.
Ale kto bogatemu zabroni... ;)
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”