Obliczanie % zacieru

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
dawidlos
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2012, 11:48

Post autor: dawidlos »

Witam
Mam prośbę o potwierdzenie czy dobrze liczę. Robię zacier ze śrutu kukurydzy i nie wiem czy dobrze mi to wychodzi
4 kg kukurydzy
1 kg słodu
23 l wody

Wyszło mi 12 blg czyli jeżeli dobrze liczę jakieś 6.2% czyli to wychodzi 1.43 czystego spyrytusu
Że 100 kg kukurydzy przyjmuje sie 36-40 l spyrytusu czyli dość słabo bo wyszło mi na kilogram około 0.286 l :bezradny:
alembiki
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Obliczanie % zacieru

Post autor: Doody »

Skrobia z kukurydzy upłynnia się i scukrza dużo gorzej niż ze słodu (zwłaszcza z grubo mielonej śruty). Trzeba kukurydzę zalewać wrzątkiem a i lekko pogotować nie zaszkodzi. Potem ostudzić do 78stopni i dodać słód. Dalej zacierać już wspólnie, przetrzymując w temp. 63 - 64 stopnie przez godzinę. Wtedy uzysk z kukurydzy jest większy.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Obliczanie % zacieru

Post autor: Zygmunt »

Lepiej najpierw ostudzić do 60, a potem dodać słód. Wsypanie go do 78 stopni znacząco (niebezpiecznie blisko zera) zmniejszy aktywność enzymów:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”