Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Kawo
100
Posty: 103
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 11:17
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: Kawo »

Dzięki, czym więcej czytam, tym wyraźniej widzę jak mało wiem. :oops:
promocja

Lento Violento
30
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 lis 2016, 11:27
Podziękował: 1 raz
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: Lento Violento »

Dokładnie mam tak samo. Im więcej czytam, tym bardziej uświadamiam sobie jak wiele jeszcze nie wiem, taka świadoma niekompetencja :) Najważniejsze rzeczy zapisuje sobie w pliku Word, istotne tematy dodaje do ulubionych i często do nich wracam. Co ciekawe łapię się, że najtrudniejsze są z pozoru te błahe sprawy - jak na przykład zlanie nastawu znad osadu :D A bez problemu np. przechodzi się całą pierwszą w życiu rektyfikacje na kolumnie :) Myślę, że właśnie to powolne poznawanie wszystkiego od podstaw jest najfajniejsze nie tylko w tym hobby ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: Cynammon »

W necie znalazłem ciekawy wynalazek i teraz mam ból głowy od myślenia, głupio by było zadać pytanie czy długość kolumny ma znaczenie, bo raczej ma... dlaczego? Nie wiem :P Co jak bym zamiast kolumny 80cm dał taki wynalazek, czy destylat był by taki sam, czy gorszy, co jak bym dodał przystawkę refluxową na takiej małej wysokości? czy także było by ~90%? Patent bardzo mi się podoba a koszt to ok 400zł

Obrazek
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: kmarian »

Kiedyś, któryś z naszych kolegów napisał na tym forum - średnica to prędkość odbioru (im większa średnica tym szybszy odbiór), długość zaś to jakość (im dłuższa rura, tym lepszy destylat). I niech nikt tu nie chrzani, że wielkość nie ma znaczenia. :twisted:
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: zielonka »

A w temacie równoległym mamy http://alkohole-domowe.com/forum/post15 ... ml#p151315
Wystarczy czytać - kolega Radius odpowiedział na wiele pytań .
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

Autor tematu
Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: Cynammon »

Fakt i dzięki mu za to, wywnioskowałem że średnica ma znaczenia dla szybkości osiągnięcia psoty, gdzie tutaj mi pisano że 51mm jest ok i nie musi być 57mm+ jak by to nie miało żadnego znaczenia, to się tyczyło Ad 4. Na punkt 3 już odpisałem tam. Moje pytanie brzmiało co do psoty na ~96%, W sumie to zostanę przy pierwotnym planie 80cm kolumna :D
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: kmarian »

Nadal twierdzę, że Ø 51 jest Ok, zwłaszcza do twojego kega. Jednak Ø 76,1 będzie bardziej przyszłościowa. Niezrozumiałe natomiast dla mnie jest, że godzisz się na tak krótką kolumnę. Zawsze mówię "jakość przed ilością", chyba że nie ma innego wyjścia. :twisted:
Awatar użytkownika

Autor tematu
Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: Cynammon »

Generalnie sugeruje się filmikiem jaki podałem bo to chodzi o smakowe, nie wiem też na jaką wysokość mogę sobie pozwolić... dzisiaj sprawdzę osobiście mi to lotto bo rurę i tak zakupię 1m, z drugiej strony keg ma mieć wspawane złącze tri clamp myślę że 3" do tego przyjdzie redukcja na 2" kawałek rury, może z czasem wizjer i w całości dało by te 80cm a jak zechcę uzyskać psotę ~96% to dodam przystawkę refluxową co także całość wydłuży, na końcu kolano 180 stopni, które także ma ileś tam cm w górę.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: kmarian »

Teraz załapałem. Do "smakówek" wystarczy tej długości. Możliwość rozbudowy czyni ją uniwersalną.
A teraz czas ku temu by życzyć Szczęśliwego Nowego Roku!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: Cynammon »

kmarian pisze:Bardzo dobrze. Stal nierdzewna, rura Ø 51 do 54 w sam raz do tego kega. Musisz teraz zdecydować, czy na początek pot still, tak na razie, czy od razu kolumna z refluksem. Radził bym na początek "pot still" dla nabrania wprawy (ja tak zaczynałem :-)). Do dzisiaj korzystam z krótkiej kolumny, umożliwiającej odbiór w systemie CM (1 metr rurki Ø 8 zwinięte w spiralę na szczycie kolumny). Używam do ŁKZWJ, owocówek i innych smakowych wynalazków.
Grzałka 2 kW + regulator jest ok, jednak do rozgrzewania pasowałoby dysponować mocą około 3,5 kW (jest to prawie maksymalna moc dla zwykłych domowych instalacji).
Wypełnienie - ja do "owocówek-smakówek" zastosowałem wypełnienie miedziane i takie używam. Do kolumny rektyfikacyjnej zalecam sprężynki pryzmatyczne z KO.
No właśnie mam problem z grzałką, bo jest jedna fajna, ale ma 4,5kW. Druga o dziwo droższa 2,5kW (240v) czyli około 2300W na 230V i osobiście mi to jest obojętne jaka grzałka może być nawet i 3kW problem w tym że u mnie są bezpieczniki 10A co daje 10Ax230V=2300W i tu bardziej pasuje ta 2,3kw tylko że znowu jak włączę coś innego to może mi korek wywalać. Więc nie jestem taki pewny czy te 3,5kW jest to prawie maksymalna moc dla domowych instalacji. Ktoś ma to sprawdzone czy moc maksymalna na 10A bezpieczniku to 2300W, czy można dać większa?
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: Optoelektron »

Cynammon pisze: Więc nie jestem taki pewny czy te 3,5kW jest to prawie maksymalna moc dla domowych instalacji. Ktoś ma to sprawdzone czy moc maksymalna na 10A bezpieczniku to 2300W, czy można dać większa?
Bezpieczniki są tzw. "szybkie i zwłoczne", przy szybkich gdy pojawi się na nim maksymalne obciążenie od razu wywalają, natomiast zwłoczne po chwili. Generalnie jak nazwa wskazuje nie pociągniesz więcej jak 10A - pozostaje grzać z mniejszą mocą co wydłuży proces. Jeżeli Masz instalację 3-fazową to dajesz dwie lub trzy o mniejszej mocy grzałki podłączając pod różne fazy.
Pozdrawiam.
Maciej
Awatar użytkownika

Autor tematu
Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: Cynammon »

Zamówiłem sobie zwykłą z KO 3kW typ U, do tego regulator napięcia pod 3800W, jak coś to zacznę startować z mocą od dołu w górę i sprawdzę kiedy wywali korek. Jest opcja, że wstawię bezpiecznik 16A bo taki już kiedyś wcześniej zakupiłem. Aha jako, że to nie wygląda estetycznie dam do tego puszkę IP55 (być może zmieści mi się po między tymi przetłoczeniami kega). Teraz docelowo mam zamiar robić bufor, z tym, że wejście kega to 4" (101,6mm) i rurę zewnętrzną chcę dać ok 80mm a wewnętrzną 51mm jak reszta kolumny, nie wiem jak z wysokością?
Ostatnio zmieniony piątek, 19 maja 2017, 06:10 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: Pretender »

Policz objętość bufora, będziesz miał wysokość. Zewnętrzna rura 80 a wewnętrzna 51? Kiepsko to widzę, większe średnice zastosuj.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nowy w Temacie - Co będzie odpowiednie dla mnie

Post autor: Cynammon »

Stosując średnicę 101,6 całość daje 1,57l odejmując od tego średnicę rury wewnętrznej wychodzi ok. 1,17l pytanie jakiej pojemności bufor będzie pasował to wielkości kega oraz średnicy kolumny?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”