Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
chprzemo
200
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki
Niskie pomieszczenie i kolumna

Postautor: chprzemo » poniedziałek, 9 maja 2016, 20:34

Koledzy,

Niebawem z hobby przeniosę się do nowego domu, niestety pomieszczenie które chciałbym do tego zaadoptować ma tylko 2.3 m wysokości. Już dawno postanowiłem, że w nowym domu będzie 'szyta na miarę' nowa kolumna 70mm z leżącym kegem powiększonym do conajmniej 60 litrów roboczych.
Tu pojawia się pytanie- czy do tak niskiego pomieszczenia dam radę (z waszą nieocenioną pomocą) zbudować wydajną kolumnę lm/olm z buforem i z zachowaniem wszystkich kanonów budowy sprzętu?

Pytam i liczę na szybką odpowoedż bo jutro płytkarz zaczyna działać i jak stwierdzicie, że 2.3m jest za malo to przed położeniem płytek skuje wylewkę aż do chudziaka i dodatkowe 15 cm uzyskam...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

boxer1981228
650
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Postautor: boxer1981228 » poniedziałek, 9 maja 2016, 21:03

Może zamiast kega spraw sobie zbiornik z blachy walcowanej. Taki 60l zbiornik może być dość niski jak go dobrze zaprojektujesz. Mój 85l jest wysokości kega 30 l ;)

Awatar użytkownika

radius
4500
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » poniedziałek, 9 maja 2016, 21:06

Sam policz ;
leżący keg - co najmniej 40 cm,
bufor + złącza - ok. 30 cm
kolumna do OLM - min. 120 cm
kolumna nad OLM - min. 20 cm
głowica ze złączem - ok. 20 cm
Całość - min. 230 cm
Teraz decyzja co zrobić należy do ciebie :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Pretender
2500
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: Pretender » poniedziałek, 9 maja 2016, 21:24

Głowica Thor, oszczędzisz kilka cm.

Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Zygmunt » poniedziałek, 9 maja 2016, 22:07

W 225cm mieści sie Thor z buforem i 50l. Szukaj kegów po cydrze, da się im łatwo upitolić dolny rant i zyskujesz ok. 10cm.

www.destylatorymiedziane.pl

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

kwik44
450
Załączniki

Postautor: kwik44 » poniedziałek, 9 maja 2016, 22:21

Na buforze też można parę cm przyoszczędzić. Ja mam ~20cm ale rura wewnętrzna wystaje 5cm do środka kega. Więc bufor+łącza można zrobić na <25. Lub z bufora zrezygnować. Konieczny nie jest... Odnośnie zbiornika - mamy kolegę na forum, który robi piękne, również niskie zbiorniki. ;-)
Technicznie problem do ugryzienia, spodziewam się jednak, że koszty mogą być wyższe niż przy "standardowym" zestawie...

Awatar użytkownika

jurek1978
600
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Załączniki

Postautor: jurek1978 » wtorek, 10 maja 2016, 06:49

Ja bym zaczął od zbiornika właśnie - jednak na zamówienie coś pojemnego a niskiego.
Do tego głowica niska - moim zdaniem puszkowa i są szanse żeby się zmieścić w tych 230 cm.
A nie możesz się wkopać w posadzkę ? Będziesz gotować w piwnicy rozumiem skoro taka nietypowa wysokość 230 cm ?

Awatar użytkownika

herbata666
800
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Załączniki

Postautor: herbata666 » wtorek, 10 maja 2016, 13:54

A może coś takiego :

Zbiornik 66l, wziernik zalania zbiornika i wziernika jako wlew do zbiornika, nóżki regulowane spust w najniższym punkcie, sonda temperatury 1/2', wyjście pod spust z bufora 1/2', oraz jeszcze jedno wejście do zbiornika 1/2', wygodne rączki, góra przystosowana pod bufor 168,3mm, co najważniejsze całość wraz z kryzą i na regulowanych nóżkach ma 42cm do tego dochodzi bufor o średnicy 168,3mm o wysokości 27cm (wraz ze złączem SMS), plus głowica UFO z wziernikiem 15cm i półka OLM 7cm. Razem wychodzi 91cm czyli zostaje Ci 139cm na wypełnienie (z czego możesz jeszcze zasypać wziernik w głowicy, czyli wyjdzie 144cm sprężynek).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Pozdrawiam
Piotrek

Autor tematu
chprzemo
200
Załączniki

Postautor: chprzemo » środa, 11 maja 2016, 20:33

Przepraszam, że tak późno odpowiadam ale nie mogłem znaleźć chwili żeby coś napisać, ale teraz choć pokrótce, ale coś odpowiem.

@boxer1981228 właśnie zastanawiam się i rozglądam za takim zbiornikiem.. może pójdę w tym kierunku bo to chyba jest najrozsądniejsze wyjście.

@Pretender właśnie nad thorem albo ufo od początku myślę bo to chyba najniższe z rozwiązań jakie jest sprawdzone i przetestowane

@Zygmunt ile może kosztować taki keg? Zerknąłem "powierzchownie" w net i nie znalazłem..

@jurek1978 będę gotował w pomieszczeniu które roboczo nazwałem "letnia kuchnia", niestety jest to pomieszczenie obok kotłowni na poziomie garażu, projekt domu wymagał zrobienia tych pomieszczeń właśnie takich niskich żeby zachować różnice poziomów między częścią "techniczną", a zamieszkałą.

@kwik44 już pierwsze zapytanie wysłałem o zbiornik, czekam na wycenę... Licz się z tym, że koszta wzrosną ale mam nadzieje, że będzie to do ugryzienia.

@radius i inni :) jak to jest z tymi wysokościami? Mam teraz OVM gdzie nad nim jest jakieś 20 cm wypełnienia, a pod nim jest 70 cm wypełnienia- jakość którą teraz uzyskuje mnie zadowala, ale jak będę robił coś nowego do domu to chciałbym maszynkę o większej wydajności, z buforem itp. Piszesz, że pod OLM jest konieczne minimum 120 cm wypełnienia, a teraz daje rade na 70 cm KO i 30 cm CU - mam rozumieć, że OLM jest bardziej "wymagający" jeśli chodzi o wypełnienie? Może przy mniejszym poziomie wypełnienia poniżej OLM np.100 cm KO + 20 cm CU w buforze też da rade? Zostaje też opcja zrobienia OVM jeśli faktycznie mniej wypełnienia potrzebuje do właściwej pracy...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Zygmunt » środa, 11 maja 2016, 21:18

Kegi od cydru są popularne na wyspach i tam trzeba ich szukać. Jeżeli chcesz zbiornik płaski, to tylko budżet Cie ogranicza. Przykład dwóch praktycznie bliźniaczych zbiorników 225l, wysokość całkowita z regulowanymi nogami 45cm:
Obrazek

Płaskie zbiorniki spisują się bardzo dobrze, te akurat współpracują z kolumnami półkowymi.

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

golec269
450
Załączniki

Postautor: golec269 » środa, 11 maja 2016, 22:41

Witam. Zygmunt, kto robi takie fajne zbiorniki?

Autor tematu
chprzemo
200
Załączniki

Postautor: chprzemo » czwartek, 12 maja 2016, 05:56

Jednak koszta zbiornika na zamówienie są znaczące dlatego muszę to wszystko dokładnie przeanalizować i przemyśleć- mam czas i dotychczasowy sprzęt więc mi się nie spieszy...

Zbiornik nie powinien od góry mieć stożka? Może być płaski tak jak w foto Zygmunta? W zasadzie mało się takich cudaków widzi ale czy może zbiornik być na postawie kwadratu?

Korzystając z okazji podpowiedzcie mi w jakie pojemności celować? Jak już będę robił/zamawiał zbiornik to można z pojemnością poszaleć ale nie chcę żeby jedno gotowanie przy pełnym załadunku trwało więcej niż 8-10h. Jaką wydajność powinienem uzyskać przy kolumnie 65 mm śr. wewnętrznej?

Awatar użytkownika

lesgo58
3500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Załączniki

Postautor: lesgo58 » czwartek, 12 maja 2016, 06:41

Spokojnie możesz celować w zbiornik 50l. Dla rury 63mm średnie osiągi z całego procesu to
1,0-1.2 dla najprostszej wersji kolumny do 1,6-1,8 litra na godzinę dla wersji "bogatszej". Do tego musisz doliczyć ok.2-2,5 godziny na rozgrzewanie i stabilizację z odbiorem przedgonu.
https://www.facebook.com/waldemar.dulski/posts/1013613212110396?notif_id=1513018817982442&notif_t=story_reshare

Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Zygmunt » czwartek, 12 maja 2016, 07:20

golec269 pisze:Witam. Zygmunt, kto robi takie fajne zbiorniki?

Możesz u nas zamówić dowolny zbiornik, maksymalna wysokość to 4m przy średnicy 2m:)
Większych jeszcze nie robiliśmy, ale to pewnie kwestia czasu:)

Awatar użytkownika

seneka
450
Załączniki

Postautor: seneka » czwartek, 12 maja 2016, 19:09

Zygmunt pisze:Płaskie zbiorniki spisują się bardzo dobrze, te akurat współpracują z kolumnami półkowymi.

Zygmunt czy będziecie wprowadzać do oferty kolumny półkowe?Bo na stronie ich nie ma.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

golec269
450
Załączniki

Postautor: golec269 » czwartek, 12 maja 2016, 19:30

@seneka25. Już można zamawiać, o szczegóły dopytaj w sklepie.

Autor tematu
chprzemo
200
Załączniki

Postautor: chprzemo » czwartek, 12 maja 2016, 19:38

Zbiornik do gotowania może być o podstawie prostokąta/kwadratu? Używa ktoś takiego kociołka?

Awatar użytkownika

jurek1978
600
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Załączniki

Postautor: jurek1978 » czwartek, 12 maja 2016, 19:40

Tak oczywiście.
Ja mam taki zbiornik 120 litrów i sobie chwalę :)
http://alkohole-domowe.com/forum/aabratek-jurka-t8150-30.html

Awatar użytkownika

Pretender
2500
Załączniki

Postautor: Pretender » piątek, 13 maja 2016, 09:54

230 cm to i tak niezła wysokość. Wczoraj zmierzyłem swoją rakietę i mam 240cm. W tym zbiornik 140l, 4l bufor i głowica młot Thora, wypelnienie 150cm. Pierwszy odpęd już za mną (nareszcie był czas i możliwość). Nad całością czuwał skn v2. Nie mam teraz kompa, ale postaram sie wrzucić kilka fotek. Konstrukcja powstała przy współpracy kolegow z forum (dziękuję bardzo za pomoc :-) ), szczególnie przy glowicy, ktora ma dwa jeziorka 200ml i niemal zerowe.

Robiąc troszkę inny bufor, może mniejszy zbiornik, jestem w stanie zmieścić się w Twoich 230cm, nie tracąc wypelnienia.

Jak potrzebujesz pomocy to pisz.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

golec269
450
Załączniki

Postautor: golec269 » piątek, 13 maja 2016, 10:28

Witaj Pretender. Bardzo fajny sprzęt,czy na rurze 76,1mm, ile masz wypełnienia? Jeśli byś mógł opisać zbiornik to byłbym wdzięczny,bo coś podobnego szukam w dobrej cenie. Jestem ciekawy dlaczego taka pojemność?

Wróć do „Kolumny destylacyjne”