Niskie pomieszczenie i kolumna

Budowa kolumn rektyfikujących.

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy

Post autor: redhot »

Tak, oba. Półkowa daje przede wszytskim mozliwośc stałego odbioru wybranego stężenia- cały czas leci sobie np. 80%. Ja to nowicjusz jestem, dopiero dwa procesy za mną ale juz widac jaka przepaśc dzieli pot-stilla od półek. Aromat jest nieporównywalny. Nie wiem jak te półki liczysz, ale 65 mieć nie bedziesz i co z tego? Obniżony odbiór zadziała nawet jak będziesz ich miał 20. Chodzi o lżejsze związki które będa nad nim a nie w odbiorze. 130cm wypełnienia imho spokojnie wystarczy do 96%. Materiał kolumny ma tu znaczenie tylko w takim sesnsie, że przy KO tracisz półki na katalizator, a miedziana kolumnę wypełniasz całą SS.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: seneka »

Moja rada bierz ko i minimalną średnicę rury 60 mm.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

WojciszPL
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 20 wrz 2014, 22:50
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: WojciszPL »

Seneka, skąd taka rada? Rozważałem na początku aabratka z ko, ale z racji faktu:
-brak miejsca na katalizator
-planuję robić dużo smakówek a ponoć do tego tylko miedź
przekonuję sie raczej do Cu. W czym widzisz przewagę KO w moim przypadku? Miałeś doświadczenie z oboma materiałami?

@redhot - a potrafisz ocenić różnicę walorów smakowych między półkową a LM? Jak wypada kolumna? Półkowa jest poza moim zasięgiem cenowym, zresztą jak mówiłem planuję też robić spirytus..

Pozdrawiam psotników!

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

Witam ponownie...

Właśnie rozpoczynam dalsze prace nad kolumną której dotyczy pierwszy post tematu i włąśnie tu będę temat kontynuował.

Zbudowałem zbiornik o podstawie prostokątu, który ma około 130l, planuję roboczo zalewać wsad 100l.

Teraz stoję przed budową bufora do tego kociołka i narysowałem kawałek schematu gdzie ponanosiłem podstawowe wymiary ale proszę bardziej doświadczonych o opinię czy taki bufor zadziała.

Wymiary rur są takie, a nie inne bo mam dostępne właśnie te. Obawiam się tylko jego pojemności bo jest to około 7l, czy taka pojemność jest OK? Może lepiej obniżyć bufor ale wtedy też będę musiał skrócić kolumnę wewnętrzną, a może lepiej będzie zasypać go jakimiś kulkami szklanymi żeby zmniejszyć jego pojemność?

Kolumna wewnętrzna (wew. 81mm) bufora będzie wypełniona KO, kolumna właściwa będzie miała wewnętrzną średnicę 66 mm.

Z góry dziękuję za porady.
ovw.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

Podbijam temat bo zależy mi na odpowiedzi- koledzy czy taki bufor będzie działał? Muszę wysłać w weekend rysunki do wypalenia dennic więc rozumiecie, że mi się trochę spieszy...


pozdrawiam
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: prolog1975 »

Robiłem 2 bufory takie jak narysowałeś tylko 5 cm niższe i jest ok jeden 5.5l i 2.2l do 120l i 50l. Do przelewu miały jak pamiętam 20 lub 21 cm. Zasyp KO oba śmigają, mają zawory spustowe do zbiornika. Co do kolumny fi 70 cienka do takiego zbiornika 130l sam proces się wydłuży, pomyśl nad fi 76. Rura wewnętrzna bufora jest gruba do fi 76 będzie idealna. To co narysowałeś zadziała, może pomyśl nad dogrzewaczem ×2 przy dużym buforze. Ja robiłem niższe ze względu na ograniczenia lokalowe. Czy zrobisz bufor 7l czy 5l przy fi 70 i tak 50ml to max przy zachowaniu reżimu rektyfikacji. Teraz pomyśl nastaw 30/115 do tego zbiornika ile czasu będzie odbierany 17 l surówki? Jak robisz cukier to rudej nie trzeba warunek dobry szybki nastaw. Wszystko jest na forum
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: kmarian »

Jeżeli w wątku "Niskie pomieszczenie i kolumna" pytasz o bufor o wymiarach zamieszczonych na szkicu, to mniemam, że reszta wymiarów (kolumny) będzie w sam raz dla twojego pomieszczenia.
Bufor wykonany wg podanych wymiarów na rysunku, dobrze ocieplony, powinien działać bez zastrzeżeń.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

Zacząłem od budowy zbiornika, teraz bufor, następnie głowica i do tego wszystkiego dopasuje kolumnę tak żeby mi się zmieściła w niskim pomieszczeniu.

Czy wysokość kolumny wewnętrznej w buforze można zmniejszyć? Szukam każdego cm i zastanawiam się czy zadziała też bufor jak obniżę go o kilka cm.

Oczywiście bufor będzie solidnie ocieplony.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: golec269 »

Przy 120L zbiorniku mam bufor 8L. Bardzo dobrze się sprawdza, tyle że ma w środku rury dogrzewające. Zapytaj na PW jakiegoś konstruktora żeby na sto procent być pewnym. Na pewno coś podpowie, po co później przerabiać.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: kmarian »

Jeżeli zmniejszysz wysokość rury wewnętrznej do 22 cm, nic wielkiego się nie stanie. Zmniejszając odległość "kapelusza" nad tą rurą do 1,8 cm, pozwoli Ci zmniejszyć wysokość całego bufora z 300 do 260 mm, zachowując wystarczającą przerwę między "kapeluszem" a górną pokrywą bufora. Niby tylko 4 cm, może się czasem okazać całkiem nie mało.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

@prolog1975 Już nie zmienię średnicy rury kolumny bo mam SMS i potrzebne materiały więc zostaje tak jak jest, teraz standardowo nastawiam około 90 l /20 kg cukru jednorazowo i do takich nastawów ten sprzęt jest przeznaczony, kociołek jest większy dlatego, że nabyłem pojemnik około 300l i z niego pasowało akurat zrobić taki na 130l.

@golec269 Rury dogrzewające to rury wspawane w dno bufora z otworem od strony kociołka ale zaślepione od strony kolumny tak? Dobrze to rozumiem? Są jakieś wytyczne jakie średnice/wysokości takie rury powinny mieć? W tej chwili to żaden problem dodać taką modyfikację do bufora dlatego będę wdzięczny jeśli ktoś mógłby mnie nakierowac jak to wykonać...

@kmarian właśnie dlatego, że zależy mi na każdym cm prowadzę te konsultacje na forum, zgodnie z Twoimi/Waszymi sugestiami będę zmniejszał minimalnie bufor....

Fajnie, że coś "drgnęło" w moim problemie i odezwaliście się.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”