Niestabilna temperatura

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...
Awatar użytkownika

bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy

Post autor: bohema.zaba »

OK.... SORRY
A więc poprawie to co napisałem, tak aby nie zaśmiecać tematu.
110 ÷ 5 = 22ml
110 ÷ 4 = 27,5ml
A Kolega ile odbierał?

Z tego co mi wiadomo, przy dokładnym zasypaniu kolumny SP od PL, 1kW powinien nam dać ok 70ml/min wykroplin na głowicy, co by wskazywało że Twój taboret ma 1,5-1,6kW mocy roboczej. Możesz jeszcze spróbować sprawdzonej metody 12ml/min z 1kWh, w Twoim przypadku było by to 20ml/min.

Mirek.
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 gru 2015, 22:49 przez bohema.zaba, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Niestabilna temperatura

Post autor: irek89 »

Zastosuję Twoją radę i ustawię odbiór na 1\5. Dotąd myślałem, że wystarcza 1/4 jako odbiór a 1\5 jest dla tych, którzy są bardzo wrażliwi na smak i zapach produktu. Dodam tylko, że produkt miał z początku +96% a przy temperaturze w kotle ponad 95 stopni 96%.

Bohema.zaba chyba przeczytałeś bez zrozumienia...

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Niestabilna temperatura

Post autor: irek89 »

bohema.zaba pisze: 110 ÷ 5 = 22ml
110 ÷ 4 = 27,5ml
A Kolega ile odbierał?
.

Wyglądało to tak: Po odebraniu tych 110 ml podzieliłem to na 4. Nie wiedzialem jeszcze jak muszę ustawić swój zaworek żeby. Odebrać pożądaną ilość. Wiec odkręciłem zaworek 5 obrotów. Wykapało w minutę około 30 ml, może troszeczkę wiecej. Wtedy przykręciłem zaworek o jeden obrót i zacząłem odbiór. Co do mocy palnika to podałem to co było napisane w aukcji.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Niestabilna temperatura

Post autor: Szlumf »

@ irek89.
"...około 30ml, może trochę więcej....przykręciłem zaworek o jeden obrót..."
Naprawdę nie stać Cie na zakup strzykawki jednorazowej n.p. 60ml i nie masz stopera w telefonie? Jak się nie zapoznasz dokładnie z możliwościami Twojej kolumny to ciągle będziesz miał kłopoty.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Niestabilna temperatura

Post autor: lesgo58 »

@irek89
Jak dotąd koledzy mieli dużo dobrej woli aby Ci pomóc. Ale myślę, że cierpliwość już się kończy. Jak można Ci pomóc jeśli Ty nas traktujesz niepoważnie. Rektyfikacja to dość precyzyjny proces. Koledzy podają Ci konkretne liczby a Ty odpowiadasz ogólnikami i przybliżonymi danymi. Wszystko u Ciebie jest na oko. A chciałbyś dużo dobrego. Nie ma drogi na skróty. Weź się ogarnij i zacznij z nami dyskutować poważnie. Koszt menzurki to kilka złotych. Strzykawki następnie grosze. Jak już to kupisz - zmierz wydajność kolumny. Wylicz ile to jest 1:5 i opisz to wszystko. Dopiero wtedy będziemy mogli Ci skutecznie pomóc.
A na początek poczytaj tematy z tej listy:
http://alkohole-domowe.com/forum/toplist.php?mode=topic
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Niestabilna temperatura

Post autor: irek89 »

lesgo58 w zupełności rozumiem Twoją frustracje. Dla mnie posiadanie strzykawki nie było czymś oczywistym jak dla Ciebie więc użyłem butelki na mleko dla niemowlaka bo tylko to miałem w domu podczas pierwszego pomiaru. Teraz kupiłem strzykawkę i zmierzyłem odbiór. Ustawiłem go na 22 ml i było ok. Na razie wszystko jest dobrze.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Niestabilna temperatura

Post autor: lesgo58 »

:ok: :respect:
Powodzenia. :)
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Muminek-M1
20
Posty: 25
Rejestracja: niedziela, 22 lis 2015, 16:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo Żywiec i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Niestabilna temperatura

Post autor: Muminek-M1 »

Witam. Też jestem amatorem i z własnego doświadczenia stwierdzam iż zalanie kolumny jest winą trzymania zbyt długo wysokiej temperatury grzania. Ja, gdy tylko temperatura na kegu przekroczy 80 stopni ( ogrzewanie gazowe) przykręcam płomień i czekam. Nigdy mi wtedy nie zalewa kolumny, a ta szybciej się stabilizuje. Na początku moich doświadczeń z psoceniem często zalewało mi kolumnę i nie wiedziałem dlaczego. Posiadam szklany sprzęt i widać wszystko co dzieję się w środku, dlatego też na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami i śmiem twierdzić iż BRAK ZALANIA KOLUMNY to nic złego. Doczytałem też na forum iż przegrzanie na wstępie grzania nastawu lub zacieru nie jest dobre. Pozdrawiam i proszę o komentarz moich spostrzeżeń
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Niestabilna temperatura

Post autor: lesgo58 »

Muminek-M1 pisze:...śmiem twierdzić iż BRAK ZALANIA KOLUMNY to nic złego. Doczytałem też na forum iż przegrzanie na wstępie grzania nastawu lub zacieru nie jest dobre. Pozdrawiam i proszę o komentarz moich spostrzeżeń
Oczywiście. Jest jedno ale. Gdy na początku spowodujesz wymuszone zalanie kolumny to spowodujesz lepsze zwilżenie wypełnienia, a to będzie skutkować szybszą stabilizacją kolumny i lepszym i dokładniejszym rozdzieleniem się frakcji. Oczywiście ten sam efekt można uzyskać i bez zalewania. Tylko że straci się na to więcej czasu.
Co do przegrzania nastawu to myślę, że efekt negatywny może występować tylko przy niezbyt sklarowanym wsadzie i grzałkach umieszczonych w środku zbiornika.
...jestem amatorem i z własnego doświadczenia stwierdzam iż zalanie kolumny jest winą trzymania zbyt długo wysokiej temperatury grzania.
Słuszne spostrzeżenie... :ok:
Tylko, że trzeba rozróżnić różne rodzaje zalania. Jedno - to występujące na początku - jest zalaniem jak najbardziej pożądanym. Warunek - musi być przeprowadzone pod kontrolą. Drugi rodzaj zalania, które występuje w czasie odbioru jest już zalaniem jak najbardziej szkodliwym. Aby nie doprowadzać do występowanie tego typu zalania to niezbędnym jest poznanie swojej kolumny. Zbadanie przy jakiej mocy nam zalewa i poszukanie tzw. progu zalania. Ważne jest też poznanie stanu naszej sieci domowe. Bo nawet dokładne określenie progu zalania i obliczenie optymalnej mocy roboczej nie uchroni nas przed przypadkowym zalaniem z powodu przypadkowego skoku napięcia. Zwłaszcza gdy skok ten trwa przez dłuższy okres.
Muminek-M1 w twoim przypadku - masz gaz - problem ten oczywiście nie wystąpi. Co najwyżej gdy będzie kończyć się gaz w butli to może spaść moc. Ale to w odróżnieniu od za dużej mocy nie jest niebezpieczne dla jakości urobku.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Niestabilna temperatura

Post autor: irek89 »

Podczas ostatniego pędzenia po stabilizacji kiedy zacząłem odbiór temperatura na termometrze (około 10 - tej półki) skakała do góry o 0,2 stopnia i spadała do "normalnej" temperatury. Dodam, że skoki trwały około 2 - 3 sekundy. Uznałem to za nic groźnego i proces prowadziłem bez zmian dalej. Później po około godzinie odbierania skoki ustały.
Przed procesem miałem rozebraną kolumnę (przeróbka) i przesypane połowę wypełnienia (sprężynki) a drugiej połowy nie ruszałem, wcisnąłem tylko mocniej górny zmywak. Skąd te skoki??
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Niestabilna temperatura

Post autor: Lootzek »

Pewnie jakieś zalanie. Obserwuj czy przy następnym brykaniu się powtórzy, jeśli tak, przesyp całe wypełnienie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”