NIESPODZIEWANY PREZENT - destylator

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
destylacjusz
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 24 lis 2016, 19:39
Podziękował: 4 razy

Post autor: destylacjusz »

:D Witam.
Jestem początkujący w temacie wytwarzania alkoholi wysokoprocentowych , dotychczas robiłem wino.
Jakoż że dostałem w prezencie taki oto sprzęt http://allegro.pl/automatyczny-destylator-keg-50-30-l-zimne-palce-i6221164669.html?snapshot=MjAxNi0xMS0yM1QyMjowMjo0NVo7YnV5ZXI7ZTU5MzU5MDA3OTUwNjhkNzcxMzVhZWVhYzY1ZmVjZTY4YTBiYjhiMzJlNjdiZDg4YjkwZDcyNTM5ZTM2ZGZmYQ==
chciałbym skorzystać z waszej wiedzy i doświadczenia w tym temacie więc mam do was pytania:
- czy to dobry sprzęt ?
- jak rodzaj "zacieru" najlepiej pasuje
- jaki alkochol mógłbym sobie zrobić np whisky itp..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: kamilpl82 »

Jak już takie ustrojstwo masz to czytaj, http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html
Ostatnio zmieniony piątek, 25 lis 2016, 06:39 przez kamilpl82, łącznie zmieniany 1 raz.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: aronia »

Nie wiem kto chciał Cię w ten sposób uszczęśliwić... ale niestety źle wybrał prezent - jeśli ofiarodawca się nie obrazi to spróbuj to jak najszybciej oddać - np dlatego, że to nie jest automat. Kolejna kwestia - podpięcie wody do poprawki, ani słowa o wypełnieniu, argument z oszczędnością wody przy tym sprzęcie to jakieś żarty - tutaj wodą sterujesz wszystko.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: rozrywek »

Dobra ktoś dał prezent i niech tak zostanie, wcale nie taki tani zresztą. A nawet prezent o tyle fajny że zachęcający do naszego hobby :ok:
Szczerze, to nawet jakbyś to sam kupił, to nie musisz się wstydzić, możesz zawsze oddać, a możesz popędzić trochę pouczyć się, a potem pociąć i pospawać coś bardziej odpowiedniego dla ciebie.

W każdym razie podsunięty ci powyżej link, pomoże z pewnością. :)
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
destylacjusz
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 24 lis 2016, 19:39
Podziękował: 4 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: destylacjusz »

:hmm: A wydawalo mi sie ze to dobry sprzet....
No ale cóż, prezent jest i raczej zostanie, będe więc musiał nauczyć sie operowac na nim.
Mam jeszcze tylko jedno pytanie - Czy tylko zacier 1410 do niego się nadaje czy może mielibyscie jakies inne propozycje..
Awatar użytkownika

Sm@kosz
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2016, 19:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: Sm@kosz »

Coś mi tu się wydaje, że kolega najpierw kupił a teraz pyta. Ale to szczegół.
ludzie kiedyś pędzili na kuchni węglowej w garnku przykrytym miską i też sie dało, więc się nie załamuj. Według obecnej wiedzy "psotniczej" tego typu sprzętu z odstojnikami rzadziej się używa, ale oczywiście też będziesz mieć urobek. Z tą różnicą, że będzie to raczej bimber, niż wysokoprocentowy 96% alkohol o bardzo miłym zapachu. Ostatnio koledze przerobiłem ZP na Aabratek "za kilka zł" i chłop powiedział, że NIGDY nie pił lepszej psoty.... A ma człek z 50 lat :)
A takie teraz mamy czasy Panie!
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: zzibii »

Na tym sprzęcie poza nastawem 1410 (czyli cukrówka), możesz destylować wino, bądź inne nastawy i zaciery. Jedynie musisz pamiętać, żeby nie były gęste, bo przypalą się na grzałkach i lubią się pienić. Polecam zgłębienie lektury tego forum: Zaciery i Nastawy.

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: silvio2007 »

Zawsze piszemy alkohol przez samo "h"
Jesteśmy nieco uczuleni na niepoprawną pisownię.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: kmarian »

destylacjusz pisze::hmm: A wydawalo mi sie ze to dobry sprzet....
Sprzęt masz dobry.
Mógł być bardzo dobry lub jeszcze lepszy. Masz co masz i na razie wystarczyć musi.
Destylować możesz prawie wszystko. Każde wino jakie posiadasz lub posiadał będziesz, wspomniany 1410, ŁKZWJ - tu przepis http://alkohole-domowe.com/forum/latwy- ... -t212.html i wiele innych.

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: jpiwek »

Dobry, dobr... do powieszenia kurtki, jak wróci ze sklepu z flaszką.
Weź brzeszczot, tylko nowy bo zardzewieje. Upitol od góry odstojnik potem odstojnik od chłodnicy i połącz szczyt kolumny z chłodnicą. Idź do Lidla i nakupuj zmywaków, w tę rurę ze 30 pewnie wejdzie. Potem wyzeruj ustawienie Pamela i zapomnij o automatyce przy wieszaku, niech działa jako regulator mocy. Wywierć 40cm od dolu kolumny dziurkę o 1mm większa od sondy termometru i wcisnij tam sondę na kawałku wężyka silikonowego. Po wykonaniu przeróbek poczytaj sobie ten temat:
http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html
A jak nie mineło 2 tygodnie to oddaj to barachło do sprzedawcy i kup lub zrób sobie coś lepszego.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: kmarian »

Stosując się do rad Kolegi jpiwek uzyskasz sprzęt prawie bardzo dobry.
Pozostanie Ci dylemat co zrobić. Nie przejmuj się. Ja przerabiam swoje sprzęty od siedmiu lat, zawsze sobie mówię, że jest to ostatnia przeróbka. :twisted:
Awatar użytkownika

waldi48
30
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 2 wrz 2013, 21:15
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: waldi48 »

sprzęt masz jaki masz i nic już tego nie zmieni. Poczytaj na forum tak jak powyżej doradził kamil, i będziesz robił wódeczki jak złoto. A o 1410 zapomij, jest 21-szy wiek i smrodami nie zajmuj się. masz tyle fajnych drożdżaków na rynku, że dobierzesz te które beda ci odpowiadać. ZATEM-zacznij od fachowej literatury na forum (a do czytania masz sporo) i działaj - LECZ PAMIETAJ, nie idź na skróty bo będziesz rozczarowany tym co zrobisz i pozostaniesz z bolacym łbem od "bimbru" i zniechęcony do działania.

Mod.
Drugie upomnienie.

Autor tematu
destylacjusz
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 24 lis 2016, 19:39
Podziękował: 4 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: destylacjusz »

Dzięki za takie zainteresowanie moim pytaniem :D Niestety nie kupiłem tego sam...taki zakup raczej bym przemyślał choćby dlatego że nie mieszkam w Polsce i niestety nie da się go już oddać...pytam ponieważ zostałem postawiony przed faktem dokonanym więc będę musiał z tym, jak to kolega określił, " wieszakiem" dojść do wprawy ;) Będę musiał przemyśleć propozycję przeróbki .. bo z tego co ostatnio czytałem to te odstojniki i ZP to ,wydaje mi się , bajer niepotrzebny nikomu do niczego.. pozdrawiam i dziękuje za takie liczne odpowiedzi :D
Awatar użytkownika

kopytoszczak
20
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 27 lis 2015, 10:37
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: kopytoszczak »

Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda, no cóż współczuję, może Mikołaj będzie bardziej łaskawy :cry:

Autor tematu
destylacjusz
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 24 lis 2016, 19:39
Podziękował: 4 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: destylacjusz »

Kontynuując temat, nastawilem cukrówkę, pracowala aż miło było popatrzeć i teraz mam pytanie, czy zlewać do innego balona aby sie wyklarowało czy może takie mleczne wlac prosto do kega? A i co do kega to czy mam go w jakiś sposób wymyć czy tak po prostu w nowym zaczynać destylować?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT

Post autor: radius »

Do klarowania nie musisz przelewać do innego naczynia. Wystarczy, że nastaw odgazujesz i "zaszczepisz" środkiem klarującym a po wyklarowaniu, zlejesz czysty płyn i... na rurki :) Oczywiście, mętne także możesz destylować, tragedii żadnej nie będzie.
Kega myć nie musisz, sam się "umyje" w czasie destylacji :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
destylacjusz
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 24 lis 2016, 19:39
Podziękował: 4 razy
Re: NIESPODZIEWANY PREZENT - destylator

Post autor: destylacjusz »

Dzięki. Dlaczego trzeba go odgazować? I jak najlepiej to zrobić? A czy poprostu nie wystarczy jak wystawie naczynie na zimny dwór? Wtedy jak sądze drożdże powinny opaść na dno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”