Nasze wspólne szkiełko

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy

Post autor: rozrywek »

O Półkach nie myśł. szczególnie jak wynika z nazwy są teoretyczne. Ale nie przy tym sprzęcie. Kolumna potrafi pluć czasami, a ocieplenie ustabilizuje wachania temperatury i odbiór bedzie stabilniejszy.
Bardziej skoncentruj się na dobrym wypełnieniu to poprawisz osiągi.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

krzys59
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 09:14
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: krzys59 »

Dawno nie opisywałem moich "bojów" z RW5 :D
Kilka razy już za mną.
1. Zalewanie kolumny - bezproblemowo o ile przesadzę z ilością wsadu do szybkowara, jak dam więcej niż 75% objętości to trudno jest nie zalać, i produkt marny.
2. Założyłem sobie, tak z ciekawości, termometr na wysokości 3/4 wypełnienia, taki bezdotykowy, laserowy, i chyba to dobry pomysł. Po ustabilizowaniu się kolumny (grzanie, woda) mam cały czas stałą temperaturę na tej wysokości (różna, zależnie od temperatury otoczenia, ale stabilna), aż zaczyn rosnąć, dość szybko, i wtedy ewidentnie to co wypływa z chłodnicy jest gorszej jakości. Spada też procent. Zdaje się, że to będzie mój najlepszy wskaźnik procesu.
3. Mam termometr na wypływie z refluxu, tam temperaturę stabilizuję na poziomie 55-60 st , widać wyraźnie że wtedy dużo się tam skrapla i spływa na dół. Tak się zastanawiam, czy to nie jest zbyt wysoka temperatura? Im niższa temperatura wody wypływającej z refluxu, tym widać więcej powracających skroplin. Uzysk otrzymuję około 0,5 l/godz, o mocy 92-93%, nawet po jednym destylowaniu ma całkiem znośny smak.
To takie moje wnioski z użytkowania RW5.

bimbrownik1331
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 20 cze 2014, 21:48
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: bimbrownik1331 »

Mi się też podoba ten pomysł z tym szkiełkiem, tylko ja bym proponował zrobić to jak LM, to chyba jest proste do zrobienia i do obsługi, ale to moje skromne zdanie.
Zostaje tylko kwestia ustalenia optymalnych wymiarów tak aby wszystkim zainteresowanym pasowało.
pozdrawiam kolegów psotników
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: rozrywek »

Nie można opracować recepty na poprawną stabilizację, tutaj niestety sprzętu trzeba się zwyczajnie nauczyć. Stosunek grzanie - reflux:
Z wodą nie ma co przesadzać, zimniejsza woda działa tylko na logikę, w poprawnym procesie jest lekko ciepława, ale najważniejsze to stabilność, ja proponuję ustawienie reflux na stałe i regulację mocą grzania, szkiełko ma to do siebie że destabilizuje się błyskawicznie jak również bardzo szybko stabilizuje się powracając do normalnego cyklu. Panowie jedyna rada to cierpliwość.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

krzys59
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 09:14
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: krzys59 »

rozrywek pisze:.....szkiełko ma to do siebie że destabilizuje się błyskawicznie jak również bardzo szybko stabilizuje się powracając do normalnego cyklu...
Fakt, wystarczy że pociągnie kilka bąbli powietrza przez chłodnicę i natychmiast na głowicy temperatura w dół o 10 st, a po 5 minutach wszystko wraca do normy. Już się nauczyłem, żeby w takim momencie nic nie ruszać, nie zmieniać, samo wróci :D
A tak na marginesie, czy jest sens ocieplać RW5 czy nie warto? Czy to może poprawić stabilność pracy, komfort pracy, bo co do produktu to trudno mieć zastrzeżenia, szczególnie robionego ze zwykłej cukrówki.
:D
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: rozrywek »

Ja ociepliłem pianką, jednakże wyciąłem kawałek na wziernik aby obserwować proces. Praca jest stabilniejsza oraz moc grzania jest mniejsza. Minimalnie mniejsza.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: Szlumf »

krzys59 pisze: A tak na marginesie, czy jest sens ocieplać RW5 czy nie warto? Czy to może poprawić stabilność pracy, komfort pracy...
:D
Przeprowadziłem na swoim szkle kilka destylacji z ociepleniem i bez. Bez ocieplenia produkt był o od 0,2% do 0,4% mocniejszy. Dobrze to wyjaśnił Zygmunt.
Zygmunt pisze: W przypadku tak krótkiej kolumny ocieplenie jej może skutkować spadkiem mocy produktu- dla cienkościennej kolumny szklanej duże znaczenia ma reflux będący następstwem skraplania się par bezpośrednio na ściankach.
Obecnie pracuję bez ocieplenia. Praca stabilna i wszystko widzę :D .

Ponadto pianka izolacyjna do rur jest tak tania i prosta w montażu, że każdy może sam sprawdzić czy warto ocieplać w jego konkretnych warunkach - przeciągi itp.

jokerjoker11
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 2 lip 2014, 17:10
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: jokerjoker11 »

Mam kilka pytań:
1. Jeśli zastosuję pomiędzy RW5 a kotłem miedzianą rurę Ø22 mm z miedzianym wypełnieniem do pierwszego odpędu - to czy jest sens przedłużyć ją np. o kolejne 250 mm i upchać dodatkowymi zmywakami? Czy wtedy warto by 2x przeprowadzać proces na tej rurze? Wiem że średnica jest mała ale łatwo dostępna i pasuje na nią wąż silikonowy. Czy nie ma sensu stosować tam dodatkowych zmywaków?
2. Z jakiej grubości szkła wykonana jest kolumna (chodzi mi w miejscu wypełnienia)?
3. Czy jest sens aby wykonać otwór pod sondę termometru w kolumnie na wysokości 10 półki teoretycznej aby ułatwić prowadzenie procesu (oczywiście pozostawiając termometr w górze)? Czy nie spowoduje to ryzyka pęknięcia podczas zmian temperatur?
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: rozrywek »

1} Miedziana rura fi 22 zadziała jak deflagmator, wypełniona miedzią zapewne podniesie jakość. Nie upychałbym zbytnio miedzi, średnica rurki nie jest zbyt duża. A o zmywakach zapomnij, nie zrobisz przecież dwóch kolumn połączonych szeregowo, to nie ma sensu.
2) Nie wiem, ale zobacz jaka średnica jest na wylocie, kolumna będzie miała ścianki minimalnie mniejsze.
3) Stanowczo odradzam wiercenie dziury w kolumnie. Możesz za to sondę termometru puścić od góry w rurce i umiejscowić na wysokości jaka ci pasuje.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

krzys59
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 09:14
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: krzys59 »

jokerjoker11 pisze: 3. Czy jest sens aby wykonać otwór pod sondę termometru w kolumnie na wysokości 10 półki teoretycznej aby ułatwić prowadzenie procesu (oczywiście pozostawiając termometr w górze)? Czy nie spowoduje to ryzyka pęknięcia podczas zmian temperatur?
Kup sobie termometr dotykowy i nie musisz wiercić dziury. Ma tak zrobione, oczywiście nie mam dokładnego pomiaru temperatury, na zewnątrz jest nieco niższa niż w środku rury, ale i tak pięknie widać do którego momentu jest stabilny proces, widać jak zaczyna temperatura rosnąć i za chwilę zmienia się procentowość odbioru. Ja to zrobiłem na czujniku i arduino, pozostałe termometry (gar i głowica) też pokazują temperaturę przez arduino, więc to nie było większym problemem technicznym.
Problem gdzie indziej, gdzie jest ta "cholerna" 10 półka :bardzo_zly:

jokerjoker11
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 2 lip 2014, 17:10
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: jokerjoker11 »

To jeszcze kilka pytań:
1. Jeśli sondę, za radą rozrywek, wpuszczę w rurce silikonowej od góry to na jakiej wysokości ją umiejscowić? Z tego co wiem to najlepiej na 10 półce dla zmywaków, ale znalazłem wartości wysokości 40 ÷ 120 mm dla jednej. Wiem, że zależy to m.in. od wypełnienia, ale na jakiej wysokości radzicie umieścić sondę (standardowa kolumna)? Wiadomo, że jak raz napełnię kolumnę to później ciężko będzie zmieniać położenie sondy.
2. Jakiej długości dać rurkę (Ø19 mm wew.) miedzianą - 250 czy 300 mm? Wypełnić ją sprężynkami pryzmatycznymi czy kłębkami z bardzo cienkiej plecionki miedzianej?
3. Czy jest sens stosować rurkę do drugiego procesu czy lepiej zamieniać ją z rurką silikonową o tej samej długości? Wtedy nie trzeba zmieniać położenia samej kolumny.
4. Czy "zasłaniać" spiralę zmywakami? Zwiększy to odczuwalnie jakość produktu czy tylko utrudni prowadzenie procesu?
5. Wypełnienie zmywakami z Lidl-a. Przyjmując grubość ścianki kolumny 2mm wychodzi (wew Ø52 mm):
Objętość 1,45 l (dla wysokości wypełnienia 685 mm):
Aby uzyskać 260g/l => masa zmywaków 377,0g => ≈17,1 zmywaka
Aby uzyskać 280g/l => masa zmywaków 406,0g => ≈18,4 zmywaka
Aby uzyskać 290g/l => masa zmywaków 420,5g => ≈19,1 zmywaka
(masa 1 zmywaka ≈22g)
To wg moich obliczeń. Ktoś wcześniej pisał że weszło 11 sztuk czyli otrzymał wypełnienie ≈250g/l. Jeśli policzymy 11 zmywaków x 22 g masy = 242 g podzielone przez objętość 1,45 l wychodzi ≈167g/l. Czy ja coś pomijam stąd moje wyniki może są nieprawidłowe?
W innym temacie, dotyczącym zmywaków:
Szlumf pisze: Po licznych eksperymentach ze zmywakami w formie kłaczków (od 280 do 340g/l) doszedłem do wniosku, że najlepsza konfiguracja to drobne kłaczki (10-15mm) ubite na 290-300g/l. Mocniejsze ubicie nie wpływa znacząco na %. U mnie nawet dla 340g/l było o 0.1% mniej niż dla 290g/l, ale to mieści się w granicach błędu. Mocne ubicie znacznie zmniejsza moc roboczą ze względu na występowanie zalewania (nie tylko przy głowicy). Ja mam szklaną kolumnę więc łatwo mi reagować na zalanie w środku kolumny...
Czy dla tej kolumny stwierdzenie to jest to prawdziwe i powinienem, dla najlepszego rezultatu upchać tam pociętych 19 szt. zmywaków? Oczywiście przed procesem sprawdzić drożność zalewając kolumnę od góry.
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: kamilos ms »

Jeśli ktoś zainteresowany cena z 07.01.2015 to 185.50.
Miałbym pytanie odnośnie montażu sondy termometru, czy dostane gdzieś taki koreczek silikonowy do uszczelnienia?

duczez
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 28 paź 2013, 20:59
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: duczez »

Witam!

Opiszę moje wrażenia po ponad roku korzystania z RW5. Początki były różne, choć nie chodzi tu o ogarnięcie pracy samej kolumny. Tu wystarczyły pierwsze dwa, trzy gotowania. Raczej problemem dla początkującego jest doprowadzenie nastawu do odpowiedniej postaci (chodzi tu o odpowiednie wyklarowanie). Kolejnym problemem jest brak cierpliwości i chęć zrobienia jak najwięcej towaru podczas jednego gotowania (i to drugie jest błędem największym). Ale do tego dochodzi się z czasem. Moja kolumna stoi na kegu 30l, termometr na kegu i na szczycie kolumny , sonda tuż przy wylocie na chłodnicę. Kolumna ocieplona pianką do rur hydraulicznych. Wypełnienie zmywaki nierdzewne. Całość stoi na taborecie gazowym. Połączenie kega i kolumny - korek silikonowy od balona do wina. Połączenie kolumny i chłodnicy - wężyk silikonowy spożywczy. Chłodnica szklana długości 48 cm 19 zwoi. Reszta wężyków do chłodzenia miałem w garażu. Dodatkowo zamówiłem rurę szklaną z wyprowadzeniem na dole i górze, długości 1 metra i średnicy 42mm jako filtr węglowy, który wypełniam na wysokość 90cm węglem. Zasilanie filtra od dołu, odbiór od góry. Obsługa zestawu bezproblemowa. 25l nastawu (cukrówki) grzeje około 30 minut, potem regulacja kolumny jakieś 5 min (reg wody i gazu), później 3,5 godziny spokoju i ostatnie 0,5h produkcji płyn do spryskiwaczy (wiem że to "marnowanie", ale taką mamy pogodę ;) ). Etapy produkcji: nastaw po fermentacji klaruję do przezroczystości prawie wody, pierwsze gotowanie zgrubne, tzn. na temperaturę 78,2 patrzę z przymrużeniem oka nawet do 80 C, potem rozrzedzanie do 30%, chłodzenie, filtr węglowy i na koniec drugie gotowanie dokładne. Myślę jeszcze nad zakupem gotowego filtra katalitycznego na allegro w cenie 250 z wypełnieniem pryzmatycznym miedzianym, montaż bezproblemowy tylko całość będzie wyższa. Jestem bardzo zadowolony z zestawu, na prawdę przeszedł on moje oczekiwania. Jak ktoś ma pytania to pisać, postaram się odpowiedzieć. Z doświadczenia wiem, że zaczynając tą zabawę jest ogrom pytań nawet pierdołowatych, o które nawet wstyd nieraz zapytać. Od razu odpowiadam, nie ma głupich pytań. Nie musisz wszystkiego wiedzieć. Ja sam dużo czasu spędziłem szukając pytań i odpowiedzi (tak, pytań też szukałem nie mając żadnego pojęcia o temacie) i chętnie pomogę. Na koniec przedstawiam efekty po wypracowaniu metod i ogólnie ogarnięciu tematu. Miernik alkoholu sprawdzony w temperaturach cieczy 20 C: w wodzie 0, spiryt sklepowy w zależności od producenta pokazuje tak jak na etykiecie. Pozdrawiam wszystkich psotników ;)
https://drive.google.com/file/d/0B8A8wX ... sp=sharing

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: boxer1981228 »

Co tam pokazuje 100 % ??? Teraz wypadałoby to wysłąć, do któregoś z naszych kolegów co mogą sprawdzić destylat w labolatorium .
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: gr000by »

Te alkoholomierze pokazują cuda :D. Mam dwa takie. W wodzie jeden pokazuje 0%, w wódce 39%, a w mocnym alkoholu (powyżej 60%) zaniża wskazania o 2-3%, drugi raz wrzuciłem do wódki 40% to pokazał kosmiczne 55% :D.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

duczez
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 28 paź 2013, 20:59
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: duczez »

Musi być stała temperatura destylatu, czyli 20 oC. Mnie też ta wartość zdziwiła :shock: :shock: :shock: . Wiem też, że nawet super miernik pokazuje więcej niż w jest rzeczywistości. Muszę jechać do W-wy, tam mam dojście do laboratorium i sprawdzimy. Kiedyś już sprawdzałem w tym laboratorium destylat i różnica była 3% z moim miernikiem. Oczywiście panie, które to robiły nie wiedziały, że ja to robię i chciały ode mnie numer tel do producenta :lol: .Więc nawet jeśli, to wynik 96-7% jest genialnym wynikiem na tym sprzęcie. Z tym, że podczas produkcji wprowadziłem prawie sterylne warunki czystości. Wszystko jest myte, wyparzane i składane do kupy po każdym gotowaniu. Beczka 50l na nastaw też jest dokładnie myta po każdej fermentacji. Temperatura fermentacji też jest dokładnie kontrolowana.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: Zygmunt »

Raz, że miernik kichowaty, dwa- na zawyżanie wskazań może wpływać obecność frakcji lżejszych, o mniejszej gęstości. Mycie i wyparzanie sprzętu po procesie to overkill- nie ma praktycznie wpływu- syfy przez kolumnę i tak nie przejdą. Mycie fermentora to bardzo dobra praktyka, aczkolwiek też bym nie przeceniał jego wkładu. Z 30% wsadu >96% to normalny wynik, zobaczcie jak niewiele półek do tego potrzeba.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: kamilos ms »

Natknąłem się przez przypadek,filmik przedstawia produkcje naszego szkiełka przez producenta Labor Szkło.
[youtube]http://pl.youtube.com/watch?v=D4D7H6B3JHA[/youtube]

krzys59
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 09:14
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: krzys59 »

Buuuuuuuuuu, rozbiłem sobie szkiełko, nie wiem jak to się stało, skończyłem co robiłem, odłożyłem, leżało sobie na półce, czekało na spakowanie, wracam z magazynku i tylko usłyszałem stuk i brzęk tłuczonego szkła, miałem nadzieję, że to chłodnica bo leżała tak, że mogła spaść. Niestety, to nie była chłodnica :bardzo_zly: :bardzo_zly: :bardzo_zly: :bardzo_zly:
Cytował siebie nie będę
Nie wiecie jakie są aktualne ceny RW5?
Najgorsze, że sok jabłkowy kończy fermentować a nawet jak zamówię jutro, to nie dostanę jej wcześniej jak za jakieś 2 tygodnie. Trudno, najwyżej się bardzo dobrze wyklaruje ;)
A tak na marginesie, może robi ktoś mini kolumny miedziane na zamówienie? Mam maksymalnie 1,5 m wysokości do dyspozycji, nad kegiem, dlatego dla mnie RW5 było idealnym rozwiązaniem.Wie może ktoś coś na ten temat? Szkło jest ok, wszystko widać, wyniki miałem bardzo dobre, niestety kruche :oops:
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: rozrywek »

Kurde, dobrze że nie cytowałeś swoich komentarzy, ja na szczęście ma szkiełko przymocowane na stałe do ściany, nie decydowałbym się na szkło,jeśli musiałbym je składać i chować. Ale to oczywiście kwestia możliwości mieszkaniowych. Postaraj się dogadać, może to dmuchną w trybie awaryjnym. Trzymam kciuki.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: aronia »

W kwestii "mini" miedzi zaglądnij tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/ramzol ... 12311.html - ostatnio kolega sprzedał mini stilla 42mm, więc jak się zdecydujesz to może i dla Ciebie coś "utytra" :D. Ja jestem bardzo zadowolony z zamówionych u ramzol-a podzespołów do swojej aparatury.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: Szlumf »

@Krzys59.
Jeżeli mieszkasz na pd-zach. od Warszawy (Grodzisk Mazowiecki - Tarczyn) To zapraszam po darmowe rury szklane 45/42mm, długość 180cm. Jeżeli nie to poszukaj w swojej okolicy firm montujących kolektory słoneczne rurowe i popytaj czy nie mają uszkodzonych albo czy nie sprzedadzą dobrej ale nieuzbrojonej 58/55mm. Na Allegro takie bywają po 25-30zł tylko niestety wysyłka na Twoje ryzyko.
Awatar użytkownika

ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: ustianowski »

Fajna rzecz i pomyślane .
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: kamilos ms »

krzys59 pisze:Buuuuuuuuuu, rozbiłem sobie szkiełko
Nie jesteś sam,ja przy drugiej dotąd próbie destylacji na szkiełku urwałem króciec wlotu wody refluxu.Jednak trzeba być bardzo ostrożnym i uważać,nakładałem wężyk PCV na króciec i trach ułamał się,udało mi się jednak skleić na szybko poxipolem dodatkowo posmarowałem silikonem,jak na razie nie ma przecieków.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: rozrywek »

Cholercia, szkoda wielka, na szczęście naprawiłeś. Ja cały sprzęt mam na stałe przymocowany do ściany, wężyki były zakładane z wielką ostrożnością na gorąco, i trzymają do tej pory, jedyne co musiałem wymienić po czasie to zaworki do regulacji wody bo zaczęły przeciekać.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: kamilos ms »

A no właśnie na gorąco ja z pośpiechu o tym zapomniałem nakładałem na siłę,święta idą gorzałki brak i tak wyszło.Jeszcze jedno małe pytanie zasilenie zimnej wody refluxu puszcza się dolnym czy górnym króćcem czy wogóle nie ma to znaczenia??

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: boxer1981228 »

Z tego co kojażę to skraplacz lub spirala refluksu powinna być podłączona w przeciwprądzie.
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: kamilos ms »

Ok czyli mam dobre podłączenie.Pytanie do posiadaczy szkiełka, jakie wyniki uzyskujecie na swoich aparatach?Mi się udało uzyskać 89% czy to za pierwszym razem czy to za drugim,wypełnienie mam ze zmywaków z lidla.Chciałbym nieco zwiększyć %,może jakieś wskazówki wskazówki czym się kierować by uzyskać maksymalny procent na tym szkiełku.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: rozrywek »

89 to zdecydowanie za mało. Ja osiągam coś pomiędzy 94 - 95 z malutkim hakiem. Wszystko zależy od prowadzenia procesu, odpowiedniego ustawienia chłodzenia refluxu, oraz do odpowiedniej mocy grzania. Niestety musisz się sprzętu zwyczajnie nauczyć, zrobić tak jak ja: siedzieć i odbierać do menzurki z alkoholomierzem, przelewać do butelki, znowu zbierać, mierzyć, kręcić refluxem, mierzyć, stabilizować od nowa, mierzyć, kręcić grzaniem, stabilizować i mierzyć, wąchać, rozcierać, sprawdzać.
Ja wiem że to brzmi paranoicznie, ale mimo tego że swój sprzęt poznałem bardzo dobrze, to i tak przy destylacji tak robię, ja to zwyczajnie lubię, lubię pracę i współgranie ze sprzętem, lubię kombinować i się uczyć. Właściciele bezobsługowych wypasionych kwasówek za głowę się złapią zapewne czytając mój post, ale cóż, to jest mój styl i moja praca, nie zaakceptowałbym auta z automatyczną skrzynią, ani sterowania samolotu przez automatycznego pilota.. po co pilot w takim razie...to tak w przenośni.
Wężyki o które pytasz..prościzna kupiłem mniejsze od średnicy wlotu, koniec zanurzyłem w wrzątku i ładnie nasunąłem na szkło, bez żadnych uszczelniaczy, obejm, zacisków itp. Kraniki do regulacji wody mam z motoryzacyjnego, metalowe, porządne paliwowe, piszę kraniki, bo reflux i chłodnica są osobno regulowane,piszę na zapas jakbyś niechcący miał to połączone w jednym obiegu.
Na koniec odnośnie procentów, napisz jaką masz prędkość odbioru, tutaj przypuszczam że leży problem, zmierz dokładnie prędkość przy odbiorze serca, możliwe że zbyt mocno grzejesz. Acha, ja mam wypełnienie szklane, które ma najgorsze parametry a zmieniać go nie zamierzam.
Ps: Prędkość odbioru u mnie jest naprawdę niewielka, oscyluje pomiędzy 0,5L do 0,8L/h. Nie jest to wynik imponujący, ale niestety średnica i parametry sprzętu więcej ci nie dadzą jeśli chcesz zachować jakość
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

krzys59
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 09:14
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: krzys59 »

Mogę potwierdzić to co napisał "rozrywek", 0,5 l/h i niezbyt intensywne grzanie, woda wypływająca z refluxu dobrze ciepła, miałem tam termometr i zwykle miałem 50-55st. Miałem, bo rozbiłem szkiełko.
Wypełnienie ze starej szyby samochodowej, ze szrotu. Rozbita szyba hartowana, porządnie wcześniej wymyta, potem wypłukane kawałeczki szkła. Jak miałem zmywaki to co bym nie kombinował, czułem metal w wyrobie, na szybowym wypełnieniu tego nie było. Uzyskiwałem z cukrówki 93-94%.
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: kamilos ms »

Odbiór w granicach 0.7l/h.obieg wody oczywiście rozdzielony takim o to zaworkiem Obrazek
Grzeje Grzałką 1400w niestety nie mam możliwości regulacji na dzień dzisiejszy ale w planach już mam regulator.
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: kamilos ms »

W dalszym ciągu mam problem z procentami max jakie uzyskałem to 90%. Dokupiłem regulator mocy PRD2U bawię się refluxem,zmniejszam grzanie,termometr wariuje i przestaje kapać.Może ktoś naprowadzić gdzie robię błąd?

fireman86
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 17 cze 2018, 21:59
Podziękował: 1 raz
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: fireman86 »

kupiłem dziś kolumnę 120cm i mam kilka pytań:

1. Czy Wasze kolumny też są zgrzewane na środku, czy macie jednolitą rurę?
2. Czym korkujecie rurkę na szczycie kolumny (tą od sondy temp)?

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: wawaldek11 »

Daj fotki - będzie można coś doradzić.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

e-11
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 16:19
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: e-11 »

Witam. Czy komuś z kolegów pozostał do odsprzedania wąż silikonowy, ten zasilający fi 22mm.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Nasze wspólne szkiełko

Post autor: rozrywek »

Fireman. Ja mam całościówkę bez żadnych zgrzewów.

Kamilos.
Reflux ustaw na poziomie ok 50 stopni i nie kreć nim.
Grzanie ustaw tak aby płyn w kolumnie był na poziomie ok 10cm liczac od dołu.
Powinieneś uzyskać ok 94-95%.

Odbiór powinien być w granicach 0,8L na godzinę. Możesz dojechać do 1,2L ale tracisz na mocy i jakości.

Pod koniec odbiór tak spowalnia że szkoda czasu nerwów i energii. Zakrecam reflux i ciągnę jako taki ni to przedpogon ni to kiepska surówka.
Pozdrawiam.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”