Nastaw z winogron

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
dr_boli
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 16 paź 2017, 13:36

Post autor: dr_boli »

Witam serdecznie,

pierwszy raz w życiu planuje (choć już jestem w trakcie) sporządzić nastaw z winogron. W piątek władowałem winogron (z gałązkami) do x2 100l beczek po uprzednim przepłukaniu i rozmiksowaniu winogron końcówką do mieszania betonu. Mniej więcej jest tego po pół beczki, dodałem po wiadrze ok. 20l wody i 15kg cukru. Dziś kończę zrywać resztę winogron, który planuję dodać po równo do obu beczek.

Następnie myślę uzupełnić beczki do 80-90% wodą i dosypać po 10kg cukru do każdej z nich. Rozważam także zakup drożdży winiarskich z firmy biowin, gdyż takie jestem zakupić w centrum ogrodniczy (myślałem o tych co nie trzeba namnarzać, które są gotowe od zaraz) - po 4 opakowania na beczkę.

Prosiły o jakieś rady czy dobrze postępuje, nie do końca się orientuje ile muszę dodać cukru po dolaniu wody i kiedy, ile i jakie zastosować drożdże.
alembiki
Awatar użytkownika

Będziniak
50
Posty: 61
Rejestracja: środa, 18 lis 2015, 21:26
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Będziniak »

Zasada jest taka. Im więcej cukru tym gorsza jakość, ale większa ilość urobku. Woda jest w ogóle nie potrzebna. Polecam dodawać max 1kg cukru na 10 kg owoców, a jeszcze lepiej 1kg glukozy na 10 kg owoców, a najlepiej ~0.5l spirytusu na 10 kg owoców - dodawać po fermentacji. W tedy nie dostajesz dodatkowo przed i pogonów z cukru.
Pozdro

Bodzios13likes
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 4 paź 2017, 08:29
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nastaw z winogron

Post autor: Bodzios13likes »

Wg mnie za dużo cukru i za dużo drożdży, 1-2 maksymalnie moim zdaniem, niech też wypowiedzą się inni.
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: Nastaw z winogron

Post autor: klepa »

25 kg cukru w 100-litrowej beczce wypełnionej w 80-90%, z czego kolejne 70% (?) stanowią winogrona? Obawiam się, doktorze, że jeszcze nie wymyślono takich drożdży. Chyba niepotrzebnie też psujesz tymi gronami smak cukrówy ;)

Autor tematu
dr_boli
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 16 paź 2017, 13:36
Re: Nastaw z winogron

Post autor: dr_boli »

Tak jak napisałeś Będziniak zależy mi na ilości lub ewentualnie złotym środku pomiędzy jakością a ilością. Ewentualnie w przyszłym roku spróbuję część winogron przeznaczyć na nastaw z małą ilością wody i cukru.

@edit
Po dodaniu owoców wyszło mi ok. 70% beczki, dodałem do 90% beczki wody - stężenie cukru 20Blg + 21g (3 opakowania) drożdży enovini baya. Za 2 dni dodam po 2 opakowania pożywki.

Czy będę musiał coś dodawać jeszcze w trakcie fermentacji lub później przed rozpoczęciem pędzenia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”