Nastaw z masy orzechowej, nie polecam!

...na wszystkim da się nastawić "zacier".
Awatar użytkownika

Autor tematu
Bubo-bubo
100
Posty: 113
Rejestracja: niedziela, 14 cze 2015, 13:08
Krótko o sobie: Abstynent hipokryta.
Ulubiony Alkohol: Etylowy
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Dziupla
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Post autor: Bubo-bubo »

Witam,
Na wakacjach popełniłem nastaw z masy orzechowej, co było niewątpliwym błędem. :cry2:
Kupując dwie stalowe beczki 200l z cukrów z myślą o prowizorycznej piwniczce, pomyślałem iż można by wykorzystać pozostałe w nich resztki masy orzecowej :idea: . Skuszony wizją czystej orzechówki postanowiłem pozostałość z dna wypłukać i zlać do fermentatora. Zrobiłem to na oko tak aby nie był zbyt gęsty, dodałem 3kg cukru na start fermentacji, pożywkę i gęstwę z jakiegoś piwa najprawdopodobniej Safeale US-05.
Nastaw zaczął ładnie pracować, stał pod wiatą a temperatura powietrza w dzień wynosiła w tedy ok 30*C. Nie miałem zbytnio czasu z uwagi na remont więc dopiero po tygodniu otworzyłem fermentator. Między czasie czułem dziwny zapach coś ala pierdy i coś jeszcze (ciężko sprecyzować). Jednakże dopiero otwarcie pojemnika mnie olśniło, wtedy gdy uniosła się ''woń'' kanalizacji cicho jak dotąd kryjąca się pod pokrywą, która zaatakowała moje nozdrza niczym puma rzucająca się na swoją ofiarę z ukrycia. Mimo próby opanowania sytuacji :womit: . Horrorem było opróżnienie i umycie wiadra, które do dnia dzisiejszego służy za pojemnik na sodę kaustyczną i nic nie zapowiada aby się to zmieniło. :|
Nie wiem dlaczego nie wpadłem wcześniej na to iż masa orzechowa jest tłusta, a tłuszcz może zjełczeć. :oops: Przestrzegam przed popełnieniem takiej gafy, tego zapachu nie zapomnę nigdy. Czuć z kanału było jeszcze przez cały dzień pomimo przelania go wodą.
Może i udało by się otrzymać taki nastaw ale myślę że trzeba było by to zrobić na drożdżach dolnej fermentacji w temp 14*C i to możliwie szybko, masa sama w sobie minimalną ilość cukru ma, ale nie odważyłem się próbować tego nastawu ;/. Jeżeli ktoś chce próbować to na swoją odpowiedzialność, nie warto, ja się już nie odważę.
Pozdrawiam Jarek.
Jestem pesymistycznym optymistą z realistycznymi poglądami.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Nastaw z masy orzechowej, nie polecam!

Post autor: michal278 »

Ja bym to przepędził. Ja robiłem na atraktorach cacao i guma do żucia (swoją drogą ciekawe do jakich papierosów tego dodają bo beczki z papierosówki) i nawet ciekawy wyszedł %.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Nastaw z masy orzechowej, nie polecam!

Post autor: Kamal »

Ciekawy % czyli? A smak? :-)
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Bubo-bubo
100
Posty: 113
Rejestracja: niedziela, 14 cze 2015, 13:08
Krótko o sobie: Abstynent hipokryta.
Ulubiony Alkohol: Etylowy
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Dziupla
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Nastaw z masy orzechowej, nie polecam!

Post autor: Bubo-bubo »

Ale przepędziłbyś konkretnie mój nastaw czy sporządził nowy?
Bo swojego nie dał bym rady ;/ , poza tym szkoda by mi było sprzętu brudzić.
Aromat kanalizacyjny z przewijającą się tłustą nutką orzechową przypominającą soczystego pierda, Mmm coś dla amatorów mocnych wrażeń :lol: , bo skoro robią gumy do żucia o smaku rzygowym to czemu mamy być gorsi.
Jestem pesymistycznym optymistą z realistycznymi poglądami.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Bubo-bubo
100
Posty: 113
Rejestracja: niedziela, 14 cze 2015, 13:08
Krótko o sobie: Abstynent hipokryta.
Ulubiony Alkohol: Etylowy
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Dziupla
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Nastaw z masy orzechowej, nie polecam!

Post autor: Bubo-bubo »

Dzisiaj z braku pojemników użyłem wiadra po tym nastawie. Rok stała w nim soda kaustyczna, ale przy płukaniu jeszcze leciuteńki zapach się ulotnił. Za parę nastawów powinno być ok.
Jestem pesymistycznym optymistą z realistycznymi poglądami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i nastawy z różnych rzeczy”