Nastaw cukrowy zrobił się jak "GLUT"

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.
Awatar użytkownika

Raknor
30
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 4 sie 2015, 14:26
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Post autor: Raknor »

Nastawy winiarskie z owoców, które mają mało kwasów celowo się zakwasza i to nie tylko by podnieść kwasowość wina, ale też by uniknąć tych infekcji bakteryjnych odpowiadających za śluzowatość. Przewija się to często np przy nastawach z bardzo dojrzałej dzikiej róży (o ile nie są dość ekstraktywne).

Więc może i cukrówkę pasowało by trochę zakwasić? Niższe pH odpowiada drożdżom, bakteriom już nie bardzo.
alembiki

dziadyga
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 30 gru 2015, 17:20
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nastaw cukrowy zrobił się jak "GLUT"

Post autor: dziadyga »

Nastaw capi. Nie powiem, że lekko. Znalazłem info na forum, że nalezy dodać kwasek cytrynowy. Ponoc ma przestać walić i zacząć normalnie pracować. Dodałem i czekam na efekty.
Wkurza mnie, bo T3 zastosowalem właśnie dlatego, że zalezało mi na czasie a tu zonk...

dziadyga
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 30 gru 2015, 17:20
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nastaw cukrowy zrobił się jak "GLUT"

Post autor: dziadyga »

Hah 16 godzin po dodaniu kwasku nastaw się rozżedził, drożdże śmigają na wysokich obrotach, a brzydki zapach prawie zniknął. Trzeba się dobrze wwąchać, żeby coś wyczuć. Myślę, że do końca fermentacji zniknie całkiem.
W takich sytuacjach kwasek, kwasek, kwasek!

robert26011988
30
Posty: 46
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2016, 17:51
Podziękował: 63 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nastaw cukrowy zrobił się jak "GLUT"

Post autor: robert26011988 »

U mnie na taki problem pomogło dodanie kilograma żyta. Przez 3 dni nastaw trzymał 20 BLG a po dodaniu żyta w godzinę z hakiem ruszył pełną parą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”