Nastaw 175l - T 48

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

reepcak
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 16:25

Post autor: reepcak »

Ja w temacie drożdży t48! Zrobiłem nastaw na 15kg cukru i drugi 18kg oba około 45 litrów. Pierwszy po trzech tygodniach cały cukier przerobiony. Drugi już niestety nie dały rady. Szwagier coś tam jeszcze kombinuje żeby ruszyły! Te trzy tygodnie to data psocenia gotowe były wcześniej!
Może ktoś napisać komentarz/porównanie T48 kontra Cobra 8 bo nigdy mnie nie zawiodły jedne i drugie a w cenie różnica znaczna. Ja jakoś tak Cobra głownie w użyciu.

No jak używałeś jednych i drugich to ty zrób test i podziel się wiedzą
alembiki

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: silvio2007 »

Panowie, skąd bierzecie te pomysły?
Jak można do 30l wody wsypać 12 kg cukru? Poczytajcie o robieniu nastawów, głównie skupcie się na gęstości roztworu, czyli ile cukru w wodzie. Trzymacie się kurczowo temperatury, która owszem jest ważna. Nie dopuszczacie w ogóle myśli, że Wasze drożdże z 12kg cukru w 30l wody mogą sobie nie poradzić? I paść z wyczerpania vel przejedzenia?
A i na pewno po wsypaniu suchych drożdży, nawet całej paczki, do nie przerobionego nastawu nic się nie wydarzy.

cannon
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 5 kwie 2013, 09:12
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: cannon »

Drożdże" zdechły" z przez temperaturę.Rozwiązałem to tak
-zlałem z nad osadu nastaw z 7 na cukromierzu około 23 litrów ( było 8 kg cukru na początku).
-wstawiłem nowy nastaw 7 kg cukru na 22 litry wody .
-po dobie do nowego pracującego nastawu wlałem 10 litrów tego nie przepracowanego .
-po 8 godzinach wlałem resztę.
drożdże wyrobiły cukier do około -2 w 6 dni.
Wszelkie próby dodania drożdży do niepracującego nastawu zakończyły się niepowodzeniem zarówno sypane na sucho jaki rozrobione w nie pracującym nastawie (około 1 litr).

Pozdrawiam.

samael76
50
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2012, 20:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: PSOTA
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: samael76 »

silvio2007 pisze:Jak można do 30l wody wsypać 12 kg cukru?

Wiec chcesz powiedzieć ze co ?? ze się tak nie da ?? 30l wody, 12 kg cukru i paczka drożdży.Pytanie moim zdaniem całkiem ciekawe, bo nie zalazłem takiego na forum .Proszę sprecyzuj odpowiedz i napisz czy tak się da, czy nie .
Lokuj wszystkie Twoje pieniądze w alkoholu
- tam są one najbardziej oprocentowane!
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: gr000by »

Tylko, że 30 litrów wody i 12kg cukru to ok. 29 BLG i raczej niekorzystne warunki dla drożdży (duże stężenie cukru). Jak już przygotowuje się cukrówki to startuje się z poziomu 20-24 BLG, szczególnie dla dużych nastawów. Wtedy jest dużo bardziej prawdopodobne, że drożdże zjedzą cały cukier - a to nas przecież interesuje, niż w przypadku, gdy mają więcej cukru "na osobnika" do przerobienia. W końcu im więcej alkoholu w nastawie, tym drożdże łatwiej padają pod koniec, gdy zostaje resztka cukru do dofermentowania.

To nie jest kwestia "da się czy się nie da", tutaj chodzi o zapewnienie drożdżom właściwych warunków do fermentacji i jej zakończenia. Można sypać 12kg cukru na 30 litrów wody, ale potem nie ma co liczyć na dobrą wydajność alkohol/cukier.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: szeyker89 »

Witam. Nastawiłem dwa nastawy po 45 l i 14 kg cukru, miałem 23 Blg. Do pierwszego dałem dwie paczki Alcotec 48 Turbo Pure, przerobiło do wartości ujemnej w 9 dni. Temp. nastawu 25oC. Drugi taki sam nastaw zrobiłem na jednej paczce. Jestem ciekawy czy dadzą radę. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony piątek, 24 maja 2013, 20:50 przez szeyker89, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: gr000by »

Wartość BLG liczy się dzieląc masę cukru przez masę roztworu (czyli cukru i wody), a nie przez objętość.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Ballinga

W twoim przypadku to było około 14/(14+45)= 23,7 BLG, a nie 28.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: szeyker89 »

Masz racje. Zwracam honor... Już poprawiam swój post
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: szeyker89 »

Ta sama ilość nastawu tyle że w jednej jedna paczka drożdży w w drugiej dwie... Czas przerobienia nastawu pierwszego i drugiego ten sam. Szkoda mi tylko tej jednej paczki nadmiaru w plecy...
Pozdrawiam szeyker89

nuggan
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 9 cze 2011, 22:06
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: nuggan »

Czy nikt nie stosuje "aktywnego" chłodzenia?
Posiadam "sterownik" (choć to wygórowana nazwa) który przy temp. niższej niż zadana włącza grzałkę(np. 23 st C), a wyższej niż druga zadana (np. 24,4) - chłodzenie.
Wstawiam grzałkę akwariową ustawioną na 28st C, zanużoną w 5litrowej butelce z wodą - tworzy to płaszcz wodny i nie przegrzewa płynu na powierzchni grzałki.
Za chłodnicę robi obieg wody jak wymiennik z nagrzewnicą samochodową włożoną do beczki z zacierem - woda jest chłodna, można ją 2 razy dziennie podmienić na najzimniejszą z kranu lub dosypywać śniegu.
Chłodnica po niecałej minucie pracy zbija temp. o 0,4-0,6 st C i wtedy się wyłącza.
Przy bieżącym nastawie (~50l) dogrzewało 1 dobę, chłodziło 2 doby.
Ostatnio zmieniony środa, 19 lut 2014, 21:32 przez nuggan, łącznie zmieniany 1 raz.

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: mirek109 »

kizug pisze:A gdy zachowam takie same propocje jak na 25l x 7? Nie masz szans na 20% ?
Bardzo ci zależy na tych 20%?
Daj dwie porcje drożdży ale cukier i wodę dawkuj = na początek daj dwie porcje cukru/wody i drożdży, po dwóch dniach dodaj dodaj pięć porcji cukru i drożdży. I tak co dwa dni. Jak zapełnisz beczkę to cierpliwie czekaj aż Blg spadnie poniżej zera.
Tak robię i trunek smaczny. Mnie nie interesuje czy z kilograma cukru uzyskam litr wódki ~50%
To ma smakować ;) i nawet jeżeli wyjdzie z 50 kg cukru 42l dobrego trunku to nie zrywam szat.
Powodzenia
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: gr000by »

Jak zależy ci na dobrym trunku, to tym bardziej powinieneś startować z niskiego BLG w nastawie (20-23), żeby drożdże pod koniec nie męczyły się z resztką cukru i bardziej zalkoholizowanym środowiskiem pracy. Niższy procent końcowy alkoholu w nastawie po fermentacji - lepszy destylat.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

marcin_ek6
30
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 20:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: marcin_ek6 »

Witam,
Ja z T48 robię tak: Beczka 120l, 40 kg cukru, 5 paczek drożdży, temp. start 19 stopni, temp otoczenia około 17 stopni, po dwóch dniach temp. nastawu 27stopni, później spada. Cukier przerobiony w całości po średnio 5- 6 dniach.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: herbata666 »

Powiem Ci że ryzykownie, jak podskoczy trochę temperatura otoczenia lub temperatura startu będzie większa to ugotujesz żołnierzy. W jakim kegu Kolego destylujesz i jaki masz uzysk ??
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

marcin_ek6
30
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 20:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: marcin_ek6 »

Cześć,
wiesz co do tej pory nie miałem większej beczki, więc nie było wyjścia. Na tych proporcjach zrobiłem już 10 nastawów i zawsze było ok. Uzysk 0.5 litra 95% z kilograma, cukier zawsze diamant. Co do temp otoczenia to trzymam w takiej małej piwniczce gdzie jest stała temperatura. Zbiornik 25l.
Niedawno zakupiłem beczkę 220l i zmieniam na coobra mega pack i 60 kg :bicz: . Zobaczymy jak wyjdzie. Opiszę to w temacie obok.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: gr000by »

Jak określasz koniec fermentacji? Nie piszesz nic o BLG roztworu, więc obstawiam, że nie cukromierzem...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

marcin_ek6
30
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 20:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Nastaw 175l - T 48

Post autor: marcin_ek6 »

BLG gdzieś tak -3, bo na tych cukromierzach z biowinu to wiesz jaka skala jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”