Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

grzesiekpioro
100
Posty: 126
Rejestracja: wtorek, 20 sie 2013, 18:58
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy

Post autor: grzesiekpioro »

Dodatkowy sterownik to dość duże koszty, no chyba, że akurat jest potrzebny. Najtaniej to zaizolować końcówkę głowicy (najlepiej na jakiś gwint, żeby było dojście do chłodnicy, albo po prostu zaspawać), zrobić odpowietrznik, podłączyć odpowiednio długi wężyk i wsadzić go do wiadra z wodą, tak żeby końcówka węża była zanurzona w cieczy. Jak opary nie będą już się schładzać w wężyku to powinny się rozpuścić w wodzie. W tym wypadku nie mamy strat alkoholu bo tę wodę (bardziej wódkę) możemy ponownie wlać do zbiornika.
Jeżeli źle myślę, lub opary by w jakiś sposób się wydostawały to piszcie bo nie chcę być odpowiedzialny za pożar ;) .
alembiki

Autor tematu
rocca
20
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 21 paź 2014, 10:04
Ulubiony Alkohol: Piwo miodowe
Lokalizacja: Częstochowskie
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Post autor: rocca »

I tak chcę wymienić, bo uważam że mój jest jednak zbyt mocno ograniczony. Wolę wydać trochę więcej, a mieć dużo więcej komfortu.
Z wiadrem próbować nie będę. Wylot za okno, bo i tak dużo nie wyleci jeśli czujnik złapie brak wody. Z resztą taka sytuacja powinna zdarzać się bardzo rzadko, więc nie ma co liczyć strat.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Post autor: drgranatt »

Znając złośliwość rzeczy martwych to w trakcie naszej obecności przy sprzęcie przez rok nic nie zdarzy się a gdy po tym czasie odejdziemy na chwilę (krótszą lub dłuższą) nagle ni z tego ni z owego nie mamy wody i nieszczęście gotowe.
Jest to rzeczywiście problem i to bardzo duży.
Moim zdaniem jednym z rozwiązań (jest ich wiele) może być wyłączanie grzania wraz z alarmem przy wykorzystaniu termostatu z dowolną nastawą histerezy. Ja bynajmniej stosuję takie rozwiązanie.

Stosowanie wyłączników termicznych nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na ich mała dokładność, gradację temperatury co 5 stopni oraz zbyt dużą histerezę temperatury zadziałania.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Post autor: k.kolumb »

@drgranatt Histereza nie ma tu nic do rzeczy. Urządzenie ma się wyłączyć i NIE załączyć ponownie. No bo jest awaria przecie..
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Post autor: drgranatt »

k.kolumb pisze:@drgranatt Histereza nie ma tu nic do rzeczy. Urządzenie ma się wyłączyć i NIE załączyć ponownie. No bo jest awaria przecie..
No no no..................... takim stwierdzeniem kolego to Kolumbem nie będziesz :czytaj:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Post autor: andrea »

@drgrantt wytłumacz po co w tym przypadku histereza, bo ja też twierdzę, że nie jest potrzebna. Nieładnie kpić z pytającego.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Post autor: drgranatt »

@andrea,
Po pierwsze, to nie kpię z pytającego bo nie wiem czy zauważyłeś ale kolega @k.kolumb nie pytał tylko stwierdzał
Po drugie, skoro obaj twierdzicie, że histereza nie jest potrzebna to bez względu na to jakie jest wasze zdanie i czy wam to podoba się czy nie, wyłącznik termiczny jest zwykłym termostatem bimetalicznym i to dość niedokładnym. Jak każdy termostat ma swoją histerezę na którą nie masz wpływu. Może ona wynosić ±1°C, ±2°C czy ±5°C.
Stosując więc wyłącznik termiczny musisz liczyć się z jego podstawowymi parametrami takimi jak temperatura zadziałania i histereza. Wyłączniki termiczne stosujemy wszędzie tam gdzie nie jest potrzebna duża dokładność.
Dlatego też podtrzymuję moje stwierdzenia dotyczące wyłączników termicznych zawarte w poście powyżej.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Post autor: andrea »

Termostat nie jest idealny, ale odpowiednio dobrany i zamontowany będzie spełniał swoje zadanie. Nie będzie to łatwe, ale nie niemożliwe.
Pax między chrześcijany :-) .
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Post autor: drgranatt »

@andrea, toż o tym pisałem.
drgranatt pisze:Stosowanie wyłączników termicznych nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na ich mała dokładność, gradację temperatury co 5 stopni oraz zbyt dużą histerezę temperatury zadziałania.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczeniaj n

Post autor: andrea »

Ale chodzi o tę histerezę. Jeśli dobrze rozumiem to w przypadku termostatu jest to różnica między temperaturą wyłączania, a temperaturą włączania. To jaki ma to wpływ przy awaryjnym wyłączaniu i nie nastąpi ponowne włączenie.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczeniaj n

Post autor: drgranatt »

wawaldek11 pisze:...Na końcu skośnego skraplacza (jeśli masz aabratka) montujesz mechanicznie wyłącznik termiczny na 60 czy 70*C ... I ten wyłącznik steruje przekaźnik zasilający grzałki. Za mały przepływ wody-> wzrasta temperatura rury -> termik przerywa obwód zasilania przekaźnika -> przekaźnik wyłącza zasilanie grzania. Ponowne włączenie tylko ręczne przez operatora.
Podejrzewam, że u podstaw tych dywagacji legła powyższa propozycja bo bynajmniej ja do niej odnosiłem swoją opinię. Samo rozwiązanie z przekaźnikiem czy stycznikiem idzie w dobrym kierunku tylko zastosowanie wyłącznika termicznego jako elementu przekazującego impuls już nie z powodów, o których pisałem.

@andrea, dobrze rozumiesz jeśli chodzi o zasadę działania termostatu ale zanim odpowiem na pytanie powiedz mi czy kiedykolwiek mierzyłeś temperaturę wody na wylocie układu chłodzenia na początku i na końcu procesu rektyfikacji :?: Jeśli tak to napisz jakie były odczyty.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

pete67
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2015, 17:18
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Post autor: pete67 »

A może pojemnik na urobek po prostu miałby silikonowy wężyk odpowietrzający na zewnątrz mieszkania
zamknięty z dwiema rurkami - wlot i wylot?
Czyli jak się napełnia to i tak powietrze wypychane jest na zewnątrz butelki - a tak to przez wężyk za np okno.
Gdy zabraknie chłodzenia to po prostu etanol w formie gazu wędrował by out...?
Bluźnierstwo.... ale proste do zrobienia, choć nieekonomiczne.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Post autor: drgranatt »

@pete67, nie o to chodzi. Zdecydowana większość ma kolumny typu otwartego więc w przypadku braku wody pary wydostają się na zewnątrz ze skraplacza. Musiałbyś w tamtym miejscu wyprowadzić wężyk za okno.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”