Na raz czy na dwa razy?

Destylatory miedziane zwane alembikami.

Autor tematu
Jakub_Dreptak
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 23:06
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Jakub_Dreptak »

Mam do puszczenia około 6l 35% surówki rumowej, którą chcę rozcieńczyć do 20% (tak robiłem do tej pory).
Niestety dysponuje tylko 10l alembikiem i nie ma opcji zeby się to zmieściło na raz ( teoretycznie wychodzi ponad 10l po rozcieńczeniu).

Zastanawiam się więc czy lepiej rozcieńczyc do 20% i puścic na dwa razy czy np. do 27% (wyjdzie 8l) i pogonić wszystko na raz? Dużo łatwiej byłoby mi to zrobic na raz ale nie wiem jak będzie z jakością urobku. Jeśli podzielę to na 2 partie to nie wiem czy za dużo nie strace na cięciu przed- i po- gonów.

Doradzicie coś?

Pzdr,
Jakub

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Na raz czy na 2?

Post autor: wawaldek11 »

Ja widzę jeszcze jedno rozwiązanie: rozcieńcz do 20%, a to co zostanie dasz do kolejnej destylacji. Jeśli rumu nie planujesz w najblizszym czasie, to można dodawać do jakiejkolwiek smakówki - może być ciekawie :D
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Na raz czy na dwa razy?

Post autor: gr000by »

Ja surówkę rumową rozrabiałem do 30-40% do obróbki na pot stillu (deflegmator z wypełnieniem z rurek szklanych), więc nie widzę przeszkód w starcie z ~27%. Możesz się pokusić o nieco wolniejszy odbiór na początku (lepsze oddzielenie przedgonu), troszkę szybciej niż normalnie przy sercu i znów wolniej pod koniec - nie będzie wtedy problemu z mocniejszym wsadem na start.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Alembiki”