Moja pierwsza aparatura

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...

piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy

Post autor: piotricz »

Podłącz zimne palce, a będzie leciał spiryt czysty.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: ta_moko »

Najsensowniejszą rade dał Ci Kolega radius. Jeżeli jednak chcesz coś w tym przerabiać mimo to, to napisz coś więcej - jaki typ alkoholu, a co za tym idzie, czy chcesz mieć aparat do destylacji prostej czy do rektyfikacji. W tym drugim przypadku czeka Cię trochę pracy i wydatków. Jeżeli chcesz pozostać tylko przy destylacji prostej (zacierów zbożowych czy nastawów owocowych, win itp. smakowych wsadów) to pracy masz mniej; kosztów zresztą też. Napisz, na co się nastawiasz, jaka jest Twoja gotowość finansowa, opisz dokładnie parametry tego co teraz masz i pokazujesz na foto, a coś Ci się doradzi. Wiem, jak trudno jest na początku, kiedy w głowie mętlik, bardzo chce się mieć wspaniałe trunki, a sprzęt nie puszcza. ;)
Na marginesie - odpowiedź na Twoje pytanie: parametr P/V to stosunek pola powierzchni wypełnienia do zajmowanej przez nie objętości (m2/m3). Mówiąc w skrócie im niższy, to wysokość półki teoretycznej wyższa, a więc jest ich mniej w kolumnie. A od ilości półek zależy jakość urobku. Ważne przy kolumnach, mniej przy pot stillu. Ceramika ma - jak już napisał Ci Kula - bardzo niski ten parametr i w naszym hobby nadaje się tylko na kamyki wrzenne (jeśli ktoś używa).
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Friiq »

Czy dodać do kolumny taki bufor jak na rys. z tego posta? http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: radius »

A czy wiesz w ogóle jakie on spełnia zadanie :?: Może najpierw postudiuj trochę forum, zwłaszcza sąsiednie gdzie o buforze jest naprawdę dużo, bo coś mi się zdaje, że porywasz się z motyką na słońce ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Friiq »

czytałem i wiem, ze w etapie końcowym rektyfikacji na kolumnie ma podbić % w alko tak?[/color]

Mod.
Pisz staranniej!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: lesgo58 »

Friiq pisze:Czy dodać do kolumny taki bufor jak na rys. z tego posta? http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view
Oczywiście że można dodać, ale najpierw musisz wiedzieć co chcesz. A także do czego służy taki bufor. Bo wydasz sporo pieniędzy a nie będziesz miał żadnych efektów.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: herbata666 »

No tak kolego Friiq, ale na początku zabrał bym się za całkowite przerobienie sprzętu, albo zbudowanie od nowe. Jak poznasz dość dobrze tajniki rektyfikacji (zapoznasz się dość dobrze ze sprzętem), wtedy możesz pomyśleć o jakiś ulepszeniach kolumny. Na tą chwilę podstawą dla Ciebie jest wykonanie prawidłowo głowicy i ewentualnie kolumny o średnicy 50-60mm.


Pozdrawiam
Piotrek
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: lesgo58 »

Friiq pisze:czytałem i wiem, ze w etapie końcowym rektyfikacji na kolumnie ma podbić % w alko tak?[/color]

Mod.
Pisz staranniej!
Źle zrozumiałeś. Tak jak radzą koledzy - najpierw zrób kolumnę w jej podstawowej wersji. Na modyfikacje przyjdzie czas. Tzn. Spokojnie bufor można zrobić i dołączyć w póżniejszym termonie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Friiq »

Beczka 30L, opis mojej kolumny: rura ma przekrój 50mm długość 120 cm długości posiada 4 ZP o przekroju 8mm.
Głowica: termometr tarczowy w pierwszym odstojniku, chłodnica wykonana z 3 m spirali nie wiem z czego zrobionej.
Chciałbym na tym sprzęcie zrobić zarówno owocówki jak i alkohol wysokoprocentowy (+/-95%). Finanse na moje hobby mam w miarę sensowne bez fantazji :) tzn. załatwię ile trzeba :)
Ten zaworek precyzyjny jest dość drogi http://stalowkasklep.pl/zaworek-precyzy ... p-217.html, nie można go zastąpić jakimś tańszym polećcie coś.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Friiq »

mam trochę rurek miedzianych może na razie bym je pociął tak po 3cm długości. ta rurka ma mniej więcej 10-15 mm a mam i grubsze i tym wypełnię zamiast tej ceramiki na razie. [/color]
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Friiq »

ile mniej więcej wchodzi zmywaków w ta moja kolumnę ?

Mod.
Zacznij wreszcie stosować się do regulaminu, bo zaczniemy odrzucać twoje posty!

Lojtek
10
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 19 lip 2013, 13:07
Krótko o sobie: Lubię się dobrze czuć, następnego dnia po spożyciu własnego wyrobu ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Śląsk
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Lojtek »

Ja jako nowicjusz mogę koledze doradzić aby zainwestował w całkiem nowy konkretny sprzęt, ja tak zrobiłem, wszelkie przeróbki jeśli nie ma się porządnego warsztatu i pojęcia o spawaniu (ew. zaprzyjaźnionego spawacza) powodują kumulację wydanej kasy a w efekcie końcowym i tak szukamy czegoś lepszego. Ja zainwestowałem w aabratka od naszego kolegi forumowego i jestem bardzo zadowolony. Aczkolwiek pojawiły się nowinki w postaci OLM i cóż trzeba znowu zainwestować ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Friiq »

Ja spawać nie potrafię, ale spawacza mam znajomego co zrobi mi przeróbki ale muszę ocenić czy warto wyrzucać to, czy lepiej coś dospawać, przerobić.
Ostatnio zmieniony piątek, 24 sty 2014, 11:20 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: lesgo58 »

@Lojtek
Poruszyłeś jedną ważną sprawę...
...Aczkolwiek pojawiły się nowinki w postaci OLM i cóż trzeba znowu zainwestować...
Jest to faktycznie nowinka, ale już nie taka jak OVM. Z tym, że OLM potrzebuje większego nakładu środków wykonawczych i precyzyjnego wykonawstwa. Nie mówiąc o odpowiedniej długości kolumnie. Tak ze 200cm.
Rodzi się w tym momencie pytanie...Czy OLM w konfrontacji do OVM niesie za sobą jakiś skutek w postaci wartości dodanej?
Moim zdaniem nie. Jeśli już - to na tak nieuchwytnym dla naszych sensorów poziomie, że moim zdaniem gra nie warta poświęconych mu środków. Tak więc szału nie ma.
Ja na OVM otrzymałem prawie sterylny spirytus. Badanie nie wykazało żadnego innego składnika poza etanolem. Czy na OLM będzie można uzyskać jeszcze czystszy spirytus?
Oczywiście OLM jest tak samo doskonałym rozwiązaniem jak OVM. I dla kogoś kto konstruuje kolumnę od podstaw może być rozwiązaniem jak najbardziej godnym uwagi.
Jednak ktoś kto posiada już kolumnę , a chciałby wnieść do niej coś nowego - to OVM jest jak najbardziej optymalnym rozwiązaniem. I wartym wykonania. Koszt niewielki a zysk jest zauważalny od razu. Tak jakościowy jak i w postaci większej ilości serca.
@Lojtek - jak już posiadasz OVM to spokojnie możesz przy nim pozostać.
P.S. Przepraszam, że pisze nie w temacie, ale chciałem się odnieść do zdania kolegi @Lojtka, które uważałem za warte uwagi.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Friiq »

Wczoraj pierwszy raz przeciągałem nastaw na tym moim sprzęcie z użyciem zimnych palców.Wyszedł mi bimber o mocy 85% na pierwsze ciągnięcie a po 2 przeciągnięciu miał 90%. Zmieniłem wypełnienie na pocięte rurki miedzianie . Zapach i smak trunku jest niezły
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Poprawiona aparatura co myślicie?

Post autor: Friiq »

Witam
Co myślicie o tym?
Rurka fi 50,wysokość 2m.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

wampirul
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 15 sie 2014, 12:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Pokarpacie
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: wampirul »

A jakie wypełnienie? No i jeśli to ma służyć do rektyfikacji to dlaczego zimne palce, skoro są dużo lepsze i łatwiejsze w prowadzeniu rozwiązania?
Walczę z alkoholizmem! Piję więcej aby inni pili mniej!
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Pretender »

Odbiór z ktorego wężyka? Niebieskiego ? :-)

solohan
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 1 wrz 2015, 17:16
Ulubiony Alkohol: wódka
Lokalizacja: na końcu Irlandii
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: solohan »

NIebieski? chyba jest przeznaczony do kontaktu z żywnością - tłuszczami o ile się nie mylę, gdzieś niedawno był taki post na forum, a do alkoholi jest inna klasa silikonów
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Friiq »

Po pierwszym teście zastanawiam się nad odłączeniem dwóch palców bo nie mogłem uzyskać temperatury na szczycie kolumny.
Zimne palce zostawiłem bo chciałem jak najtaniej zmodyfikować to co miałem, a co byś proponował wampirul ?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: radius »

Friiq pisze:zastanawiam się nad odłączeniem dwóch palców bo nie mogłem uzyskać temperatury na szczycie kolumny.
A jaką to temperaturę chcesz uzyskać na szczycie? Jeżeli pracujesz w trybie pot still, to temperatura będzie ciągłą zmienną, a jeżeli wykorzystujesz aparat jako CM, to temperatura, niezależnie jaka by nie była, przez większość procesu powinna być stała ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Friiq »

Nie wiem bo pierwszy raz robiłem w układzie zamkniętym. Miałem 64 stopnie na szczycie ,myślałem że musi być coś w granicach 78 C żeby mi leciało wyższe stężenie alkoholu. Sam nie wiem co do końca robić muszę poszukać informacji i po praktykować.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: aronia »

Odnośnie temperatury to może ten post Ci coś pomoże: http://alkohole-domowe.com/forum/szokuj ... 75-30.html
Odnośnie obsługi ZP i robienia na nich spirytusu: http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html
Ale najważniejsze to sprawdź swoją konstrukcję albo wrzuć dokładniejsze zdjęcia góry - tak, żeby było na nich widać chłodnice i odcinek z ZP oraz połączenia pomiędzy nimi.
PS. Niebieskim to możesz podpiąć wodę, a do odbioru poszukaj innego.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: radius »

Friiq pisze: Sam nie wiem co do końca robić
Doszkolić się wertując forum ;)
Friiq pisze: muszę poszukać informacji i popraktykować.
I to jest prawidłowa droga :czytaj: :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

wampirul
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 15 sie 2014, 12:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Pokarpacie
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: wampirul »

Proponować to nie za bardzo mi nawet wypada bo jestem tu żółtodzióbem, bo są naprawdę doświadczeni a ja się uczę. Osobiście wymieniłbym reflux na skraplacz bo jest łatwiejszy w opanowaniu i dobre wypełnienie a trunek lepszy powstać powinien. Tak jak Radius wspomniał jednak to przede wszystkim czytać uczyć się a później dopiero gdy są problemy zadawać pytania. Sam jestem po pierwszej w zyciu rektyfikacji 2,5 według opisu Lesgo z efektem 97% (o ile wierzyć voltomierzowi za 25 zł.) a mam wątpliwości czy to jest już to ta jakość bo wydaje mi się, ze czuję jeszcze jakies obce zapachy. Tak wiec jeszcze raz czytać, czytać i usiłować zrozumieć zasady zachodzących w trakcie destylacji czy rektyfikacji procesów.
Walczę z alkoholizmem! Piję więcej aby inni pili mniej!
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Lootzek »

wampirul pisze:Sam jestem po pierwszej w zyciu rektyfikacji 2,5 według opisu Lesgo z efektem 97% (o ile wierzyć voltomierzowi za 25 zł.) a mam wątpliwości czy to jest już to ta jakość bo wydaje mi się, ze czuję jeszcze jakies obce zapachy.
Postawa ogólnie godna poklasku, myślę że powinniśmy jak japońscy mistrzowie miecza - wiedząc że nie osiągniemy doskonałości, nie ustawać mimo to w dążeniu do niej :)
Pofilozofowałem, teraz odniosę się do cytatu - to że czujesz obce zapachy może wynikać z surowca użytego do produkcji. Spirytus z gorzelni robiony jest że zboża, my najczęściej robimy z cukru a ludzki nos jest szalenie czułym wykrywaczem i wyłapuje różnice ;) Pokombinuj z inwersją sacharozy. Sam, wstyd się przyznać, jeszcze nie próbowałem, ale mam silne postanowienie, bo koledzy którzy stosują ten myk, wyrażają się w samych superlatywach.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Friiq »

W kolumnę wpakowałem litr sprężynek oraz 10 zmywaków
myślicie że to starczy ? Nie upychałem ich raczej rozciągałem.
No i głowica do oceny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: radius »

Sprężynek miedzianych w zupełności wystarczy jak będzie z 10-15 cm zasypu. Resztę kolumny wypełnij zmywakami. Mają lepszy HETP. I nie rozciągaj ich, raczej staraj się upakować (bez ubijania) z gęstością ok. 250-260g/litr pojemności kolumny.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Friiq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 10:31
Podziękował: 9 razy
Re: Moja pierwsza aparatura

Post autor: Friiq »

Mam taka sama rurkę i mogę zrobić inną głowicę, myślałem o Aabratek? To jest rurka 50 jakie tempo odbioru powinienem na tym uzyskać a może głowica typu hammer jest lepsza? Co proponujecie?
Ostatnio zmieniony piątek, 11 mar 2016, 20:25 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Spacje stosujemy po znakach interpunkcyjnych, nie przed.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”