Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Najdawniej znane, o wspaniałej tradycji, doskonałe napoje winne:)
Awatar użytkownika

rastahnu
100
Posty: 141
Rejestracja: środa, 6 lut 2013, 20:41
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy

Post autor: rastahnu »

Już po sporządzeniu brzeczki wiedziałem, że będzie mało ;) Następnym razem oczywiście więcej już będę nastawiał, a teraz wyszło mi 2 litry czystego miodku i jakieś 0,3 litra zlewek, które się klarują.
rastahnu
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Post autor: Wald »

Wyklarowane zlewki nadają się do prób gębowych (jak pisał Kucyk), nie powinny wracać do nastawu. Reszta nie powinna na razie trafiać do butelek. Nie jest jeszcze klarowna i dojrzała. Trójniak z tego będzie po ok. dwóch latach, choć smaczne bywa już na tym etapie. Zostaw coś sobie by spróbować gotowego.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

rastahnu
100
Posty: 141
Rejestracja: środa, 6 lut 2013, 20:41
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Post autor: rastahnu »

Tak planuję Kolego Wald. Za około 6 miesięcy wykonam kolejny obciąg i odstawie na dalsze dojrzewanie, a zlewki zostawię do testów :odlot:
rastahnu

Emik3
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 29 lip 2023, 14:38
Podziękował: 1 raz
Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Post autor: Emik3 »

Odświeżę trochę temat XD.

Czytałem forum, trochę wiedzy liznąłem. Wstawiłem dwa trójniaki na wielokwiacie z dużą ilością spadzi bo tak w tym roku pszczoły przyniosły. Drożdże uwodniłem, 10g drożdży. Do jednego dodałem 7g DAP i 2g springferm po 48h od nastawu. Burzliwa idzie pyknięcie co sekundę około. Drugi przy uwadnianiu drożdży dodałem 7g DAP jak pisali na opakowaniu, rozpuściłem pożywkę chwilę przed dodaniem drożdży, uwadniałem z 20 minut, dodałem miód. Po 48h dodałem springferm 2g. Pyka co 2 sekundy około. Teraz dwa pytania. Planowałem po tygodniu od dodania pożywek dorzucić drugą taką samą dawkę tzn. 7g dap i 2g springferm, czy to nie będzie za dużo?

Drugie pytanie odnośnie zlewania. Pierwsze zlewanie po około 6-8 tygodniach. Później co 3-4 miesiące, czy wtedy już może zlać co pół roku nawet? W związku z tym, że to pierwszy nastaw eksperymentalny, to zrobiłem małe ilości i za rok chciałbym je rozlać do butelek i jak wyjdą to równocześnie wstawić trochę więcej na "dojrzewanie" na 2-3 lata. Narazie test.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Post autor: jakis1234 »

Nie podałeś ile tego miodu nastawiłeś, trudno więc ocenić ilość pożywki, dodaję mniej niż za pierwszym razem.
Drugie pytanie odnośnie zlewania. Pierwsze zlewanie po około 6-8 tygodniach. Później co 3-4 miesiące, czy wtedy już może zlać co pół roku nawet?
Zlewasz nie według czasu, tylko według tworzącego się osadu. W zależności od miodu i warunków przechowywania miód klaruje się szybciej lub wolniej. Jak zbierze się trochę osadu, to zlewasz.
Pozdrawiam z opolskiego.

Emik3
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 29 lip 2023, 14:38
Podziękował: 1 raz
Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Post autor: Emik3 »

A tak to jest, że zawsze o czymś się zapomni. 2 nastawy każdy po 10 litrów, jeden 2,7 litra miodu reszta woda, drugi 3 litry miodu, reszta woda. Drożdże HDT18.
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 sie 2023, 23:23 przez Emik3, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miody Pitne”