Mój pierwszy sprzęt.

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
tomasz81
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 6 sty 2013, 03:53
Podziękował: 5 razy

Post autor: tomasz81 »

Witam. Chciałbym pokazać moją pierwszą aparaturke i proszę o opinie doświadczonych kolegów. Wcześniej zajmowalem się tylko robieniem win. Przez lata nazbierało się troche takich które nie do końca się udały więc postanowiłem zrobić sprzęt do destylacji zeby odzyskać z nich moc. Ma to być sprzet głównie do owocówek ale myśle że do nastawów cukrowych też sie nada.
Zbiornik to kana 20 l od mleka. W zbiorniku zamontowalem grzałke 3,5 kW ( 2 kW + 1,5 kW z regulatorem). Następnie deflegmator z rury miedzianej dlugości 110 cm (20 cm rury fi 54 i 90 cm rury fi 42) mialem takie kawałki rur w piwnicy więc wykorztstałem wszystkie. Z deflegmatora wyjście na chłodnice z kwasiaka kupioną na aledrogo. Wypełnienie deflegmatora to spreżynki miedziane i zmywaki z lidla. Rodzaj i ilość wypełnienia bedzie zależeć od tego co będzie destylowane. Do tego zrobiłem jeszcze papuge.
IMAG1231-600x1070.jpg
IMAG1234-600x1070.jpg
IMAG1232-600x1070.jpg
IMAG1195-600x1070.jpg
Spawy na kanie sa kiepskiej jakości bo nie jestem spawaczem. Jak spodoba mi sie to co uzyskam z tej maszyny to kupie kega i zaniose do profesjonalnego spawacza.
Termometr na górze deflegmatora nie jest potrzebny przy pot stilu ale byla tam dziurka wiec wlutowalem kawaleczek rurki i jest. Jak przejde na kega to termometr bedzie w kegu. Zastanawiam sie jeszcze nad płaszczem wodnym albo spiralą z rurki na górze deflegmatora gdybym chcial puścić cukrówke i uzyskac lepszy % ale to plany na przyszlość. Najpierw potrenuje na winach, ktorych mam dużo.
Proszę o ocene mojej konstrukcji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

popcorn1
20
Posty: 28
Rejestracja: wtorek, 22 mar 2016, 22:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Słupsk
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: popcorn1 »

Bardzo fajny Pot Still Ci kolego wyszedł =D> Co do wypełnienia to miedziane jest zbędne bo masz już miedziany deflegmator, zastosuj wypełnienie KO. Płaszcz na deflegmatorze możesz zrobić z kawałka rury Cu 54 mm np 15 centymetrów,tylko musisz zastosować redukcje mufowe 54x42 k2. Tu możesz je taniej kupić,wejdź na stronę sklepu pswtradesuppliers.co.uk. Niektórzy stosują chyba jeden z najtańszych sposobów i owijają górę deflegmatora wężykiem,a przez utworzoną spirale puszczają wodę.

Wysłane z mojego E2003 przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
tomasz81
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 6 sty 2013, 03:53
Podziękował: 5 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: tomasz81 »

Dzięki za dobrą ocenę mojej maszyny. Czekam jeszcze na silikonową uszczelkę do kany bo zrobiona z dwóch warstw rozciętego wężyka silikonowego nie przeszła testu szczelności na wodzie. To oryginalne zamknięcie kanki słabo trzyma i musi być tam gruba uszczelka. Co do owinięcia góry deflegmatora wężykiem to chyba właśnie takie rozwiązanie zastosuje. Mam trochę rurki miedzianej miekkiej fi 8 i spróbuje ja nawinać i przylutowac w kilku miejscach. Jak myślisz ile zwojów trzeba zrobić zeby to działało?

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: rastro »

Jak już ma być ta rurka lutowana to zastanowił bym się nad jej porządnym przylutowaniem po całości, to oczywiście będzie upierdliwe do wykonania, ale dzięki temu skuteczność będzie nieporównywalnie większa.

Gdzieś na forum też był patent z rurą PCV, taką kanalizacyjną odpowiednio dopasowaną, to chyba najtańsze rozwiązanie, jednak estetyka na tym trochę ucierpi.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: zzibii »

Najtaniej i najszybciej to jak pisał kolega @rastro patent z rurką PCV. Ja swoją pierwszą maszynkę CM z miedzi 28mm tak wykonałem. Rurka kanalizacyjna 15 cm (odpad po remoncie), zakończenie PCV to uszczelki wargowe ze sklepu hydraulicznego zaciśnięte trytkami. W rurce PCV wywierciłem otwory fi 15mm i zamocowałem kawałki rurek miedzianych 15mm. Całość "skleiłem" przy pomocy szpachli samochodowej. Trzeba tylko dobrze zmatowić rurkę miedzianą i PCV. Szpachlę zabezpieczyłem bezbarwnym lakierem do paznokci (mam 3 kobiety w domu to zakosiłem trochę). Szpachla wytrzymała wiele koncertów, nic nie przeciekało.

Autor tematu
tomasz81
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 6 sty 2013, 03:53
Podziękował: 5 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: tomasz81 »

Zobacze jak będzie szło lutowanie tej rurki. Jak będzie to sprawiało dużo problemów to wtedy zrobie płaszcz wodny. To z rura PCV widzialem i nie chciałbym szpecić maszyny.

popcorn1
20
Posty: 28
Rejestracja: wtorek, 22 mar 2016, 22:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Słupsk
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: popcorn1 »

Jak ma być ładnie to pozostaje kupić dwie redukcje mufowe 54x42 i około 15-20 centymetrów rury fi 54mm oraz 10 centymetrów rurki fi 10-12mm na krućce do wody. Myślę że przy dobrych wiatrach w 100 złotych się zmieścisz. Redukcji szukaj w sklepie pswtradesuppliers.co.uk tam mają takie redukcje w cenie 27,86 zł sztuka.

Wysłane z mojego E2003 przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
tomasz81
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 6 sty 2013, 03:53
Podziękował: 5 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: tomasz81 »

Redukcje to nie problem. Gorzej będzie kupić 20 cm rury fi 54. Taki płaszcz byłby o wiele lepszy od spirali. Poszukam u mnie po hurtowniach hydraulicznych, może bedą mieli taki ścinek.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: zzibii »

Poszukaj na złomie. Na święta sporo rodaków zjechało z zachodu i upłynniają takie kawałki co zostały z budowy. Ja tak kupiłem 147cm rurki miedzianej 42mm za 20 zł.

Autor tematu
tomasz81
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 6 sty 2013, 03:53
Podziękował: 5 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: tomasz81 »

Dzieki za podpowiedź. Mam blisko jeden taki złom. Może uda sie cos znaleźć.

Autor tematu
tomasz81
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 6 sty 2013, 03:53
Podziękował: 5 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: tomasz81 »

tomasz81 pisze:Dzieki za podpowiedź. Mam blisko jeden taki złom. Może uda sie cos znaleźć.
Nie znalazłem takiej rury na płasz wodny ale pomyślałem że może prościej będzie zrbić CM i umieścić spirale w deflegmatorze. Taką rurke na spirale mam więc nie musze nic więcej kupować. Teraz tylko pytanie jaka dluga ma być spirala żeby spałniała swoją funkcje?
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: zzibii »

Powinno wystarczyć około 20 cm takiej spirali przy średnicy rurki 8mm. Jak zwiększysz przepływ wody, to pewnie i wystarczy 15 cm. U mnie na starej CM płaszcz wodny 15cm z rurki PCV zatrzymywał całkowicie kapanie. Pomocny jest termometr do pomiaru wypływającej wody. Ja miałem taki najtańszy za 10 zł z alledrogo do korygowania natężenia przepływu i zdawał egzamin.
Pomyśl o przerobieniu sprzętu na LM. Potrzeba Ci tylko 20-30 cm rurki 42mm, mufa 42mm, zaworek precyzyjny. Rurkę na spiralę już masz.
Pozdrawiam zzibii.

Autor tematu
tomasz81
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 6 sty 2013, 03:53
Podziękował: 5 razy
Re: Mój pierwszy sprzęt.

Post autor: tomasz81 »

A mógłbyś podesłać jakiś schemat LM? Znalazłem coś na forum ale nie do końca czytelny dla mnie. Dzięki za odpowiedź w sprawie CM.

Już znalazłem. Będe się wzorował na Mini Stilu LM Radiusa. Bardzo fajna i prosta konstrukcja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”