Mój Pancernik :-)

Podstawowe, klasyczne destylatory.

Autor tematu
radius6
50
Posty: 54
Rejestracja: sobota, 21 kwie 2012, 21:35
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Post autor: radius6 »

Oto mój Pancernik, pojemność robocza 30 litrów, blacha KO 2,5mm ( taką sąsiad-spawacz miał na zbyciu ). Rura wychodząca z głowicy ma w sobie 3 do 6 zmywaków.
20120920320_800x600.jpg
Do tego najprostsze z możliwych szkiełka zakupione w Euro-Winie, zmontowane wg pomysłu jednego z forumowych kolegów na panelu narzędziowym ( wcześniej były na zwykłej płycie osb).
20120920323_800x600.jpg

Niestety, warunki lokalowe nie pozwalają na zabawy z kegiem i kolumną, potrzebowałem czegoś, co da się szybko zmontować i jeszcze szybciej rozmontować, do tego będzie niezbyt kłopotliwe w przechowywaniu i będzie grzane gazem. Dlatego deflegmator z KO jest ustawiony pod takim kątem by całość pasowała do okapu i kuchenki.


po zdemontowaniu kocioł idzie spać do pawlacza , a szkiełka do walizki ( tu też ukłon w stronę kolegi z forum, który natchnął mnie do takiej koncepcji:
20120930330_800x600.jpg

A teraz osiągi: przy pierwszym przelocie start od 70 - 75 %, przy drugim od 85- 89 %.
Idą głównie owocówki i wina, w tym klasyczne wino z ryżu, do tego wujaszek Jessie, niezły efekt dają też eksperymenty z nastawami z kompotów. Czas produkcji : pierwszy koncert - ok 3 godzin plus 50 minut zagrzanie, drugi koncert - ok 5 godzin przy pełnym wsadzie.

pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Mój Pancernik :-)

Post autor: mtx »

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda ok. ale tak dopytam - ten zawór przy deflegmatorze
szklanym to do czego służy? A i możesz spróbować wyjąć te szklane rurki i wsadzić tam
miedziane wypełnienie.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Mój Pancernik :-)

Post autor: Emiel Regis »

radius6 pisze:Czas produkcji : pierwszy koncert - ok 3 godzin plus 50 minut zagrzanie, drugi koncert - ok 5 godzin przy pełnym wsadzie.
Faktycznie wygląda jak pancernik ale patrząc na osiągi to jest jak porsche :)
Pozazdrościć, u mnie przy rurze fi 40mm schodziło o wiele dłużej licząc przedgony i pogony.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
radius6
50
Posty: 54
Rejestracja: sobota, 21 kwie 2012, 21:35
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Mój Pancernik :-)

Post autor: radius6 »

Ten zawór to do spuszczania flegmy, oryginalnie był tam gumowy korek. ale przy spuszczaniu można było łapy poparzyć. Co prawda przy odpowiednim manewrowaniu grzaniem nie jest potrzebny ale w razie czego można szybko zrzucić gorąca flegmę nie kalecząc łapek :-)

Mam zamiar sprowadzić pusty deflegmator i zapakować miedź do środka, ale to za czas jakiś.

Dzięki, może to przez te dwa deflegmatory?
Ostatnio zmieniony sobota, 6 paź 2012, 23:31 przez pokrec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: scalone posty
Awatar użytkownika

ZdroweDomowe
50
Posty: 87
Rejestracja: sobota, 26 sty 2013, 18:29
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mój Pancernik :-)

Post autor: ZdroweDomowe »

Wygląda naprawdę oszałamiająco, kocioł na bazie kwadratu. Miałem zamiar wyspawać coś podobnego lecz sądziłem, że okaże się to niepraktyczne ze względu na ostre rogi. Czy możesz podać wymiary swojego pancernika?

Pozdrawiam.

Autor tematu
radius6
50
Posty: 54
Rejestracja: sobota, 21 kwie 2012, 21:35
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Mój Pancernik :-)

Post autor: radius6 »

Kocioł to sześcian 35 x 35 x 35 cm, "kopuła ma jakies 15 cm wysokości. Krawędzie w żaden sposób nie przeszkadzaja w użytkowaniu. Wymiary dopasowałem do możliwości lokalowych.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

ZdroweDomowe
50
Posty: 87
Rejestracja: sobota, 26 sty 2013, 18:29
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mój Pancernik :-)

Post autor: ZdroweDomowe »

Dziękuje za odpowiedź. Pytałem bo zastanawiam się czy wyspawać sześcian czy wykorzystać mój gar 5l który już mam. Zastanawiałem się czy rogi przeszkadzają w użytkowaniu. Czy masz jakieś zastrzeżenia lub naniósł byś jakieś poprawki do swojego projektu.

Pozdrawiam

Autor tematu
radius6
50
Posty: 54
Rejestracja: sobota, 21 kwie 2012, 21:35
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Mój Pancernik :-)

Post autor: radius6 »

Zmieniłbym grubośc blachy na ściankach, bo cholerstwo cięzkie strasznie:-). Myślę, że wystarczyłoby dać 1mm na ścianki, a 2,5mm na dno. Poza tym nie widzę innych wad.

Pozdro
Awatar użytkownika

ZdroweDomowe
50
Posty: 87
Rejestracja: sobota, 26 sty 2013, 18:29
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mój Pancernik :-)

Post autor: ZdroweDomowe »

Pamiętasz może ile kosztował Cię zakup blachy? Chodzi mi o wycenę kotła.

Pozdrawiam

Autor tematu
radius6
50
Posty: 54
Rejestracja: sobota, 21 kwie 2012, 21:35
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Mój Pancernik :-)

Post autor: radius6 »

Blachę sponsorował sąsiad-spawacz, za udział w psocie, tak, że kosztowała mnie nic :-)
Wcześniej jechałem na tatowym baniaczku, nie wiem po czym ( ktoś mówił, że kiedyś w takich okrągłych bańkach benzyna w armii była przechowywana) i razu pewnego , sącząc wyrób własny z sąsiadem, zaczęliśmy snuć projekty nowego sprzętu... a dwa dni później kociołek pojawił się w progu :-)

Prawdopodobnie licząc koszty, keg wyjdzie taniej.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 lut 2013, 16:58 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Pisz staranniej - ogonki !
Awatar użytkownika

ZdroweDomowe
50
Posty: 87
Rejestracja: sobota, 26 sty 2013, 18:29
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mój Pancernik :-)

Post autor: ZdroweDomowe »

Napisałeś, że pojemność robocza to 30litrów. Wybacz ale ni jak mi to z wzoru wyjść nie może. Pytam bo planuje zrobić taki sam lecz bez szczytu - chce na wygląd kostki. Zastanawiam się czy 25x25x25 będzie w sam raz do moich potrzeb.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Mój Pancernik :-)

Post autor: Wald »

ZdroweDomowe pisze:...to z wzoru wyjść nie może.
Jaki masz wzór? Mnie "bez szczytu" wychodzi 42 litry nominalnie. 30 litrów roboczej to dobre myślenie.
ZdroweDomowe pisze: Zastanawiam się czy 25x25x25 będzie w sam raz do moich potrzeb.
Policzę bo wzory się nie sprawdzają. Pojemność nominalna to 15 litrów, robocza zależnie od wsadu, 10 do 12 lirów.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Pot-Still”