Mój Abbratek+ automatyka

Zaprezentujcie tu wasze pomysły na destylator i nie tylko. Może własne zbiory lub inne dzieła sztuki które warto pokazać światu...

Autor tematu
mechanik2008
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 22 sie 2012, 21:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: mechanik2008 »

Witam, chciałbym przedstawić światu mojego Abbratka.

Dane podstawowe:
keg 30L wraz z wlewem oraz spustem
Kolumna średnicy 60.3mm długości 1340mm
Wypełnienie sprężynki pryzmatyczne 300mm miedzianych reszta K.O.
Głowica Abbratek + zamknięty obieg cieczy

Chciałbym pokrótce przedstawić przebieg pracy mojego układu.
Po napełnieniu kega następuje proces rozgrzewania układu 2000W+1500W. W momencie osiągnięcia zadanej temperatury w kolumnie( moment, gdy przez niezaspawane zakończenie głowicy zaczynają się wydobywać pary) następuje uruchomienie obiegu cieczy oraz wyłączenie grzałki mocy 2000W, pozostaje załączona grzałka 1500W sprzężona z falownikiem odpowiedniej nastawy. Kolejnym etapem jest proces stabilizacji kolumny około 40 minut po tym czasie pierwsze skropliny zostają kierowane do zbiornika z przedgonami. Po osiągnięciu około 200 ml skropliny przedostają się do docelowego zbiornika po otrzymaniu serca 4L +/- 100ml ciecz zostaje skierowana do osobnego zbiornika po osiągnięciu około 300ml układ zostaje automatycznie wyłączony. Nad jakością procesu czuwa elektroniczny termostat z histerezą 0.1c.
Wszystkie czasy oraz ilości przedstawione w tekście powyżej są wynikiem długich zapisków tak, aby serce było pozbawione jakichkolwiek złych zapachów a cały proces przebiegał w pełni stabilnie.


Chciał bym poprawić moją aparaturę, początkiem lutego planuję "kuć beton" marzy mi się obniżenie układu o 70 cm+. Na pewno zastosuję obniżony odbiór LM ( OLM ) oraz wziernik około 37 cm łącznie. Czytałem o pierścieniach centrujących same dobre rzeczy, więc prawdopodobnie po rozcinam moją kolumnę i zastosuję złącza typu SMS. Może jeszcze bufor wzmacniający + wizjer?
Obniżony odbiór LM, wizjer, bufor od Pana Kuli.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: grzewo1 »

Trochę dużo kabli i innych urządzeń w nieładzie artystycznym, ale skoro działa i to ogarniasz to tylko pogratulować.
PS. Co to za urządzenie na ścianie po prawej? Czyzby filtr?

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: Szlumf »

mechanik2008 pisze: Czytałem o pierścieniach centrujących same dobre rzeczy, więc prawdopodobnie po rozcinam moją kolumnę i zastosuję złącza typu SMS. Może jeszcze bufor wzmacniający + wizjer?
Obniżony odbiór LM, wizjer, bufor od Pana Kuli.
Pierścienie sobie daruj. Mogą powodować miejscowe zalewanie a "ściankowanie" skroplin to moim zdaniem mit. Jeżeli już to daj tylko bufory wewnątrz kolumny a i to po przemyśleniu.
Jeżeli chodzi o resztę to bym dał odwrotną kolejność - bufor, wziernik i na końcu obniżony odbiór.

Autor tematu
mechanik2008
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 22 sie 2012, 21:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: mechanik2008 »

O takiej kolejności myślałem, a czy bufor z wziernikiem czy bez?
http://stalowkasklep.pl/bufor-wzmacniaj ... p-751.html

A po prawej stronie znajduje się filtr węglowy. Kupiłem kiedyś 12.5kg węgielka aktywnego i czasami go jeszcze używam.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: gr000by »

Lepiej z wziernikiem, łatwiej określisz kiedy jest w pełni napełniony cieczą.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
mechanik2008
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 22 sie 2012, 21:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: mechanik2008 »

Witam, chciałbym zrobić uzupełnienie mojego postu. A mianowicie część prac została już wykonana. Głównie otwór w posadce umożliwiający rozbudowę - dołożenie zamierzonych elementów aparatury. Została również zamontowana pompa opróżniająca keg oraz wymienione zbiorniki obiegu chłodzenia, obecnie około 500 l. Jak widać na zdjęciu przyszedł mi już bufor wzmacniający oraz obniżony odbiór+ wizjer.
Chciałbym sięgnąć porady odnośnie moich nowych elementów.

1. Bufor- dokładam do istniejącej instalacji zasypuję środkową część sprężynkami K.O. i działa bez obsługi ? Rozumiem, że przy pierwszym pędzeniu otrzymam o 1,7 l mniej spirytusu? ( Napełnienie buforu). Po co jest spust?

2. Obniżony odbiór- dokładam do instalacji zasypuję sprężynkami K.O. Cała reszta standardowo, czyli rozgrzewam zacier stabilizuję kolumnę około 30 minut i rozpoczynam odbiór przedgonów z głowicy w mniejszej ilości, (jakiej ilości?) Następnie serce obniżonym odbiorem, jaka prędkość odbioru? Pogon również odebrać z głowicy?

3. Wizjer- nie korzystałem wcześniej z tego udogodnienia zawsze miałem regulator na 55% mocy grzewczej. Zwiększać moc grzewczą i obserwować moment zalania kolumny podczas stabilizacji czy przy odbiorze serca?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: lesgo58 »

Ad. 1 Otrzymasz tyle samo spirytusu jak bez bufora. Po prostu z bufora też powinien odparować etanol. A w środku powinny zostać tylko frakcje cięższe od etanolu - czyli stężone pogony. I te wylewamy.
http://alkohole-domowe.com/forum/post92880.html#p92880

Ad. 2 http://alkohole-domowe.com/forum/post78355.html#p78355

Ad. 3 Zalewasz kolumnę na początku w czasie rozgrzewania wsadu. Im większa to będzie moc tym szybciej zaleje. Najlepiej dwukrotnie większa od mocy roboczej. Wtedy na zalanie będziesz czekał tylko kilka minut. Po czym przełączasz grzałki na moc roboczą i zaczynasz stabilizację.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
mechanik2008
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 22 sie 2012, 21:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: mechanik2008 »

Przeczytałem uważnie polecone artykuły. Sprawa buforu już raczej jasna, po zakończonej destylacji opróżniamy bufor z wody odwarowej. Napisałeś również kolego lesgo58, iż w buforze znajdą się stężone pogony, nie znalazłem bezpośredniej informacji w artykułach o samym odbiorze pogonów czy odbierać przez obniżony odbiór czy z głowicy?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: lesgo58 »

Pogony, o których wspominam nadają się tylko do wylania poprzez specjalny spust. To są prawdziwe pogony. Nie etanol zanieczyszczony frakcjami ciężkimi, którą to mieszankę nazywaliśmy dotychczas pogonami. Tę mieszankę dotychczas dopuszczaliśmy na dolewkę do następnych nastawów celem odzyskania etanolu.
Obecnie użycie bufora, który dzięki swojej konstrukcji pozwala nam na dość dokładną separację etanolu od końcowych frakcji ciężkich już po jednym przebiegu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: aronia »

mechanik2008 tylko musisz przyjąć poprawkę na różnice w prowadzeniu procesu pomiędzy lesgo58, a Tobą. On stara się wyciągnąć cały dobry alkohol, a w przypadku pierwszych procesów z użyciem bufora mogą się u Ciebie pojawić pewne problemy wynikające z braku doświadczenia z obsługą(nie dobranie prędkości itp) - i tu nie ma się czym przejmować. Sam u siebie w zależności od dostępnego czasu i chęci postępuje różnie z zawartością bufora po procesie: jeżeli mam czas(i chęci) to staram się odzyskać z niego cały dostępny alkohol w jak najczystszej formie, a zawartość bufora po procesie po prostu wylewam. Jeżeli nie mam czasu(chęci) na bawienie się z odbiorem końcówki to po osiągnięciu zakładanej przeze mnie temperatury w zbiorniku po prostu kończę proces poprzez szybki odbiór końcówki z głowicy(ja nazywam to "pogonem głowicowym") i spuszczenie zawartości bufora, którą przepuszczam razem z innymi odpadami jak uzbieram ich większą ilość(ostatnio z niecałych 25l odpadów przedgonowo - pogonowo - buforowych odzyskałem prawie 7l surówki "odpadowej"). Oba podejścia można zaobserwować w moich zapiskach dostępnych na forum.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: herbata666 »

O widzę, że ktoś poszedł w moje ślady i Kolega również zszedł poniżej poziomu morza :D.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
mechanik2008
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 22 sie 2012, 21:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: mechanik2008 »

Witam, dziś było pierwsze uruchomienie. Wszystko ok poza tym że odbiór serca w momencie maksymalnego otwarcia zaworka iglicowego to 100 ml na 9 minut, na pewno za wolno. Czym może być to spowodowane ?
Odbiór przed gonu z głowicy w pełni normalny.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: aronia »

Cały odcinek masz zasypany czy w miejscu półki OLM masz wolną przestrzeń? Spróbowałbym też odkręcić zaworek od modułu i zakręcić go ponownie o 1 obrót mniej. W sprawie innych przyczyn takiej sytuacji pytałbym konstruktora.

rocca
20
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 21 paź 2014, 10:04
Ulubiony Alkohol: Piwo miodowe
Lokalizacja: Częstochowskie
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: rocca »

U mnie elektrozawór tłumił do ok. 12ml/min. Wywaliłem i teraz odbieram normalnie. Podobno da się wyregulować, ale na ten czas olałem sprawę, bo jeszcze nie jest mi potrzebny.

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: andrea »

@rocca A jaki elektrozawór?

rocca
20
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 21 paź 2014, 10:04
Ulubiony Alkohol: Piwo miodowe
Lokalizacja: Częstochowskie
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: rocca »


Autor tematu
mechanik2008
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 22 sie 2012, 21:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: mechanik2008 »

Cały moduł obnizonego odbioru mam zasypany. Pominąłem też dla próby elektro zawór ta sama prędkość odbioru. Jutro spróbuję ten zaworek wykręcić i mu się dokładniej przyjrzeć.
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: KS2507 »

Jak masz wykonaną półkę OLM? jeśli bez centrowania nad półką to nie masz możliwości odebrać 100% cieczy spływającej z górnej części kolumny.
Sprawdź drożność zaworka i rurki odbioru.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: andrea »

@ rocca To coś z nim nie tak. Zatkany albo nie otwiera na pełny prześwit. Ja bym go rozebrał.

rocca
20
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 21 paź 2014, 10:04
Ulubiony Alkohol: Piwo miodowe
Lokalizacja: Częstochowskie
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: rocca »

@andrea
Nie będę rozbierał skoro jeszcze jest 20 miesięcy na gwarancji. I tak mam jeszcze sprawę do producenta i będę musiał wysyłać mu paczkę.

Myślałem, że u mechanika podobnie jest, ale jak widać to inny problem.

Autor tematu
mechanik2008
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 22 sie 2012, 21:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: mechanik2008 »

Witam, aparatura pracuje super zwiększyłem moc grzewczą. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, znacznie lepszy efekt końcowy i bardzo stabilna praca. Mam jeszcze jeden temat do omówienia. W moim zamkniętym obiegu chłodzenia dalej grzeje się woda. Dokładnie nad zbiornikiem znajduje się rura doprowadzając wodę do domu ze studni głębinowej temp ok. 6 c. Planuje zamontować wymiennik ciepła do głównego zbiornika. Myślę o rurze z ogrzewania podłogowego aby utworzyć spirale. Rura z hydroforu to około 1 cal. Proszę o propozycje wymiennika ciepła oraz czy pomysł ma sens.

kaluza
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 18:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: kaluza »

Zrób to sensownie i kup płytowy wymiennik ciepła 1,5-3kw koszt 250zł a efekt świetny

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: wawaldek11 »

Jesli dobrze wszystko zrozumiałem, to Twój pomysł się sprawdzi tylko wtedy gdy w rurze zasilającej dom będzie ciągle płynąć woda. Wtedy będzie odbierać ciepło ze zbiornika.
Pozdrawiam,
Waldek

kaluza
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 18:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: kaluza »

Będzie odbierać zawsze ciepło (fakt ,że woda zimna zrobi się gorąca) ale będzie oddawać ciepło do studni kwestia przekroju rury wody doprowadzającej.

Mod.
Nie cytujemy postu poprzedzającego w całości.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Mój Abbratek+ automatyka

Post autor: wawaldek11 »

Nie łapię :odlot:
Daleko masz do studni?

Edyta:
Ale to głębinka - moja myśl upada ;)
Pozdrawiam,
Waldek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie destylatorów”