Lutowanie - spawanie #4

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: bogdan »

Do lutowania twardego miedzi (rury cienkie do 22 mm) można użyć palnika na propan butan, natomiast do grubszych rur i innych większych elementów używa się palnika acetylenowego (specjalny do lutowania twardego) lub palnika acetylenowo-tlenowego.
Jednak amatorzy sami sobie nie poradzą, trzeba posiadać wiedzę i umiejętności fachowe.
To nie jest to samo co lutowanie cyną.
Informacja dla Juliusza.
Ten zielony kolor, to jak zapewne wiesz kolor tlenku miedzi. W trakcie lutowania użyłeś kwasu, a kwas podgrzany staje się bardzo agresywny i powoduje powierzchowną korozję na miedzi. Myślę, że jak kilka razy podrzejesz te elementy, na przykład samą wodą, ten lużny raczej osad sam się wypłucze .
Pozdrawiam Bogdan

pozdrawiam Bogdan
alembiki
Awatar użytkownika

Autor tematu
Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Juliusz »

@Bogdan
ha! gdybyś wcześniej...

Już dałem radę z tą 'zielenią'. Wsadziłem wszystko do octu. Leżało może dwa dni, zieleń znikła, pojawiła się czysta miedź i czysty lut srebrowy. Zielony odcień destyaltu zniknął bezpowrotnie.

Dobrze, że wspomniałeś bo wyjaśni to w sumie nie dokończoną przeze mnie sprawę.

Kwas solny, nawet rozcieńczony 1:50 nie powinien być używany.

Dzięki
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: bogdan »

....wcześniej mnie tu nie było, ale gdyby jeszcze komuś się coś takiego przytrafiło, to dobre wyniki mogą być po użyciu jakiegoś odkamieniacza np "kamixu" z doświadczenia wiem, że miedź tym potraktowana ożywia się.

pozdrawiam Bogdan

michal80
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 18:44
Ulubiony Alkohol: czysta wodka
Lokalizacja: Rep. Irlandii
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: michal80 »

witam
chcialbym dorzucic swoje 3 grosze na tema lutowania sreberkiem miedzi/mosiadzu otoz nie taki "diabel straszny....." tak sie sklada ze mam doczynienia z lutowaniem nacodzien, pracuje w fabryce chlodnic (samochodowych niestety :D ) i jak zaczynalem to starsi koledzy z lutowania sreberkiem robili wielka sztuke itd. (mysle ze dlatego, ze robili to glownie w godzinach nadliczbowych i nie chcieli konkurecjii) dodam ze ok5% produkcji jest tym lutowana reszta to cyna i kwas solny ,ale do zeczy w koncu i ja zaczolem to lutowaniwe i musze przyznac ze przy odrobinie umiejetnosci w poslugiwaniu sie palnikiem sprawa nie jest wcale skomplikowana cala sztuka polega na rownomiernym nagrzaniu elementow laczonych (nie mozna przegrzac!) a lut samoistnie zostaje "wchloniety"i powstanie przednia spoina. Dodam ze uzywamy gazu ziemnego-prosto z sieci i sprezonego powietrza-z kompresora oczywiscie przepuszczonego przez reduktor. Tak wiec mysle ze zestaw acytelnowy jest tu zbyteczny nawet przy srednicach 2-3cale. Hydraulicy uzywaja do lutowania zestawow propan-butan + tlen i to daje nam jeszcze lepszy efekt i zawsze mozna taki sprzet pozyczyc za flache i zrobic to u siebie w garazu bez obawy ze zostaniemy drugim polskim kosmonalta :D (tak mnie straszono na kursie spawacza) zestaw taki jest maly gabarytowo butla turystyczna + tlenowa 6l chyba - troche sie rozpisalem, ale to chyba jeden z tematow o ktorym cos wiem z praktyki, a reszte uwaznie czytam na tej strace "starsi koledzy"i probuje przekladac na praktyke
pozdrawiam Michal

raczysko
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 4 mar 2011, 09:58
Podziękował: 3 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: raczysko »

Odświeżę trochę temat....
Co powiecie na taki palnik????

http://allegro.pl/palnik-do-lutowania-t ... 95499.html

Czy będzie nadawał się do lutowania twardego??? czy takim palnikiem zlutuję np. stal nierdzewną z miedzią????
Wydaje mi się że z lutowaniem miękkim nie powinie mieć problemu....
Nie wiem czy nie porywam się z motyką na słońce ale wszystko chcę zrobić sam...
Poza grzałką i kegiem oczywiście:)

Pozdrawiam raczysko
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: wolan »

Na 99% nie polutujesz tym na twardo stali SS z miedzią. Samą miedz myślę, że dało by radę, jednak wchodziły by tu pod uwagę tylko małe średnice rurek ( 8 - 18 może 22). Wszystko zależało by od pałeczek i topnika jakich byś użył.

Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: szabix »

Ten palnik to malizna, nadaje się do rozpalania grilla. Do łączenia małych elementów dobrym rozwiązaniem może być palnik cyklonowy. Kilka zł droższy od tego z aukcji. Przy większych elementach trzeba już dostarczać tlenu.

Aby Ci to zobrazować: rurkę karbowaną do króćców i same króćce do dennicy lutowały się srebrem bez problemu (palnikiem cyklonowym na propan), natomiast lutowanie mufy grzałki do kega to była męka. Po wszystkim trzyma się to kupy, ale...

raczysko
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 4 mar 2011, 09:58
Podziękował: 3 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: raczysko »

Dziekuje za szybkie odpowiedzi. W takim razie będę musial pomysleć nad czyms innym... Jak będę mial chwilkę czasu wzuce swój projekt....

Pozdrawiam raczysko
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Wald »

Nie widziałem wcześniej tego pytania, ale odpowiem teraz: można spokojnie tym lutować cyną i srebrem. Cyna to przyjemność, do srebra trzeba troszkę umiejętności do odpowiedniego rozgrzania łączonych elementów.
wolan pisze:Na 99% nie polutujesz tym na twardo stali SS z miedzią. Samą miedz myślę, że dało by radę,
I ten mit chcę obalić! O wiele łatwiej jest zlutować stal niż miedź lub mosiądz. Stal nie ma tak wielkiego przewodnictwa cieplnego. Do miedzi, czy mosiądzu trzeba dużo więcej ciepła dostarczyć żeby uzyskać temperaturę roboczą (od 650oC) do lutowania srebrem.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: wolan »

Aż takim znawcą od lutowania nie jestem ale czy oby jesteś w 100 % pewny, że tym małym palnikiem kolega polutuje 2" rurę ??. Lutowałem i spawałem różne elementy i myślę, że 1" może i by dało radę. Zgadzam się w 100% rura miedziana czy element mosiężny lepiej oddaje ciepło ale do ich lutowania używamy cyny, której temperatura topnienia wynosi 230- 250 st. Natomiast tutaj kolega chce lutować stal SS i miedź, dlatego napisałem, że mu się to nie uda ( palnikiem o którym była mowa oczywiście).

Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: radius »

@wolan, to i ja ci powiem, że podobnym palnikiem jaki zaprezentował raczysko, bez problemu lutuję rury i elementy miedziane fi 42. Umiejętne nagrzewanie w trochę dłuższym czasie i nie trzeba żadnych poprawek. Lut pięknie się rozpływa.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Wald »

wolan pisze: czy oby jesteś w 100 % pewny,
Tak :lol:
wolan pisze: Lutowałem i spawałem różne elementy
A ja to robię na co dzień. O właśnie takich łączeń
wolan pisze: lutować stal SS i miedź
Robię do 1500 dziennie.
wolan pisze: rura miedziana czy element mosiężny lepiej oddaje ciepło ale do ich lutowania używamy cyny,
Tam gdzie łączenie miękkie wystarczy.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: wolan »

W takim razie żyłem w błędzie :) Przepraszam za zamieszanie :P
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: wolan »

Witam serdecznie :)

Znalazłem na znanym nam portalu aukcyjnym topnik do lutowania stali nierdzewnej zwykła cyna.

http://allegro.pl/lutowanie-stali-nierd ... 55176.html
Miał może ktoś okazję bawić się takim ustrojstwem ??
Było by to alternatywne rozwiązanie (dla spawania) w mocowaniu rurki powrotu w dolej półce w kolumnie :)

Zastanawia mnie jednak fakt czy topnik tego typu nie pozostawiałby jakiegoś syfu w destylacie :)

Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Kwas ortofosforowy

Post autor: szabix »

Wolan próbowałeś lutować nierdzewkę cyną używając kwasu ortofosforowego jako topnika? Pewnie topnik z aukcji zawiera właśnie ten kwas.

Ja zrobiłem miksturę (przepis znaleziony gdzieś w sieci):
* 30% kwas fosforowy (odrdzewiacz z NOMI)
* kilka kropel denaturatu
* kilka grudek kalafonii
W małym pojemniczku rozpuściłem kalafonię w denaturacie. Wlałem to do kwasu. Część kalafonii wytrąciła się.
Dokładnie oczyściłem łączone powierzchnie. Naniosłem topnik z kawałkami wytrąconej kalafonii na powierzchnię i przykładałem grot lutownicy kolbowej. Cyna rozpływa się świetnie. Potem już dokładne podgrzanie, ściśnięcie elementów i już.
Po wszystkim czyściłem miejsce łączenia denaturatem.

Janek300
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 13 maja 2012, 13:31
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Janek300 »

Cześć,

Chciałbym zapytać o luty twarde do połączenia miedzi z SS. Przeglądam ofertę sklepu Arweld i jest lut srebrny do miedzi i SS np. Ag-25 otulony, ale zawiera on cynk - czy jest to bezpieczny lut?
Mają też lut twardy Ag5P - można stosować do wody, ma atest PZH, ale nic nie wspominają o SS - czy da on radę?
Lut twardy mosiężny. Też ani słowa o SS. Wiele osób pisze o tym że można, ale bardzo mało informacji można znaleźć w sieci - na czym polega problem z tym lutem?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Wald »

Poszukaj AG402, bez kadmu i cynku, temperatura lutowania od 600oC. Oczywiście połączysz każdym lutem, tajemnica w stosowanych topnikach. Żeby nie reklamować żadnej firmy zacytuję wyłącznie opis produktu:
Bardzo dobry topnik do lutowania twardego miedzi, mosiądzu, brązu, stali oraz stali nierdzewnych wysokostopowych. Stosowany przy lutowaniu instalacji z rur miedzianych, wody pitnej, gazu, c.o. oraz olejowych.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Janek300
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 13 maja 2012, 13:31
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Janek300 »

Szukałem tego lutu i jest trudno dostępny a cena za 60% srebra jest powalająca. Zastanawiam się nad lutowaniem lutem z cynkiem a potem kolejne lutowanie tej spoiny czystą cyną albo mosiądzem, albo od razu mosiądzem z tym dobrym topnikiem.
Awatar użytkownika

xkazielx
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 7 kwie 2012, 01:03
Krótko o sobie: "Prawo pędzenie bimbru jest prawem człowieka." - Jakub Wędrowycz
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Czy to się nada do lutowania twardego?

Post autor: xkazielx »

Witam wszystkich, mam już za sobą kilka udanych lutów miękkich ale chciałbym kupić palnik na Mapp. Noszę się z zamiarem nabycia lenoxa lt90. W specyfikacji stoi, że można tym na twardo lutować rury do cala. A przechodząc do meritum oto moje pytanka:
1. Czy ktoś z was lutował rury o większej średnicy (lutowanie twarde)?
2. Czy to się w ogóle nada, czy to jakaś tandeta może?
3. Czy macie jakieś rekomendacje jeśli chodzi o palniki do twardego lutowania?

Więcej na temat palnika
http://www.amazon.com/Lenox-LT90-Self-I ... B001HWG0UY
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 wrz 2012, 07:37 przez xkazielx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Wald »

Nie mogę znaleźć tego palnika, podaj link do strony, lub parametry, temperaturę płomienia i jego moc (wielkość).
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

krzysboj
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 1 gru 2012, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: krzysboj »

@Wald
Witam, widzę, że posiadasz doświadczenie w lucie twardym stali KO.
Czy da się tą metodą połączyć rurę fi 60.3x2mm ze śrubunkiem do wspawania tej samej średnicy, czyli 2" też ze stali KO ? Dodam też, że posiadam zestaw- palnik na propan butan + tlen, lub acetylen + tlen. Jestem hydraulikiem, lutuję miękko, oraz twardo instalacje miedziane, czyli miedż + miedż + mosiędz, jeśli chodzi o lut twardy, to do instalacji gazowych nie używam żadnych topników, brak mi jednak doświadczeń z KO i takimi średnicami.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 gru 2012, 17:14 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Wald »

Stal KO łapie nalot od temperatury, topnik jest konieczny, żeby utrzymać elementy w czystości. To warunek dobrego, łatwego lutowania. Żeby rozgrzać równomiernie dwucalowy śrubunek, trzeba trochę wprawy. Nie musisz jednak męczyć siebie i stali, możesz wstępnie rozgrzewać całość, a potem do 650-700oC miejsce łączenia od małego fragmentu, posuwając się z palnikiem jak przy spawaniu, stopniowo dodając lut srebrny. Na koniec rozgrzej spoinę dookoła raz jeszcze dla ładnego jej uformowania. Cała tajemnica w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, tak żeby połączenie było szczelne i trwałe, a elementy nie przegrzane (bez "zendry"). 700oC to moment, kiedy zaczyna dopiero świecić, kolor (podobny do tego) ciemny czerwony.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

krzysboj
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 1 gru 2012, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: krzysboj »

Dzięki za szybką i konkretną odpowiedż zrobię prubę i sprawdzę jak wyjdzie mi to w praktyce, dam znać oczywiście.
Pozdrawiam

fisch
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 10 lis 2014, 21:33
Podziękował: 3 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: fisch »

Koledzy proszę o podpowiedź. Kolega polutował mi aparaturę do zbożówek (wg. pomysłu Kolegi Radiusa). Użył do tego palnika acetylenowo tlenowego i twardego lutu miedziano-fosforowego z 2% dodatkiem srebra. No właśnie czy ten fosfor jest do przyjęcia ? W jaki sposób usunąć ciemny nalot z pow. lutowanych rurek (zendrę ?). Czy kwasek cytrynowy z wodą utlenioną podała takiemu wyzwaniu ?
Czy zastosowanie wybielacza pt. OXY to jest dobry pomysł ? Podobno skuteczny ale nie chciałbym żeby powstało jakieś paskudztwo jak po occie.
Ostatnio zmieniony środa, 7 sty 2015, 21:57 przez fisch, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: rastro »

Oxy i inne na bazie tlenu jako składnik czynny mają w sobie nadwęglanu sodu co po rozpuszczeniu daje nadtlenek wodoru czyli działa jak perhydrol. Nad tlenek wodoru jest łatwiejszy i bezpieczniejszy w czasie przechowywania i bardziej trwały. Tylko musisz zwrócić uwagę czy nie ma jakiegoś mocnego zapachu. Ostatnio chyba jest jakaś tendencja do perfumowania wszystkiego ponad miarę - ale być może to tylko moje prywatne odczucie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: radius »

rastro pisze:czy ten fosfor jest do przyjęcia ?
Tak. Wszystkie luty twarde dopuszczone są do kontaktu z wodą pitną, więc pewnie i alkohol im nie straszny :)
fisch pisze:W jaki sposób usunąć ciemny nalot z pow. lutowanych rurek (zendrę ?).
Tlenki miedzi (zendra) bardzo łatwo usuwa się mechanicznie za pomocą czyściwa do rurek miedzianych lub ewentualnie drobnego papieru ściernego. Kwasek i woda utleniona do końcowego "trawienia" powierzchni ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

swiety
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 29 wrz 2017, 14:09
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: swiety »

Tutaj jest wiele przydatnych informacji na temat lutowania twardego wraz z doborem odpowiedniego sprzętu, techniki itp. https://www.youtube.com/watch?v=vwDGJpWeQp8 może się nie jednemu początkującemu przydać.
Awatar użytkownika

Domino Jahaś
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 8 lis 2019, 10:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Domino Jahaś »

Ja do lutowania kupiłem taki oto zestaw:
https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/n ... lsrc=aw.ds

po wyczyszczeniu powierzchni które chciałem połączyć smarowałem tą pastą (mieszanka proszku cyny i topnika trawiącego) składałem elementy które chciałem połączyć, grzałem palnikiem i po nagrzaniu dawałem cynę. Rozumiem że najpierw powinienem posmarować stal tą pastą i przy pomocy lutownicy kolbowej stopniowo zabielić złączkę dookoła a póżniej złączyć elementy i rozgrzać?

Senior123
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 25 kwie 2018, 09:05
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Senior123 »

Witam wszystkich. Potwierdzam bardzo fajnie się lutuje srebrem stal nierdzewna nawet bez doświadczenia. Potrzebny jednak jest MAP gaz oraz odpowiedni palnik to tego im wyższa zawartość srebra tym lepiej się lutuje. Ja wlutowalem wlew do kega 50l bez żadnego problemu może nie wygląda to idealnie ale na wystawę do muzeum to nie idzie. Podrzucę kilka fotek to może się komuś przyda. Pozdrawiam

Senior123
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 25 kwie 2018, 09:05
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Senior123 »

Fotki
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Lutowanie - spawanie #4

Post autor: Apocojatu »

Hej,

mam pytanie. Lutowałem głowicę i po złączeniu elementów, musiałem ją znowu rozebrać (zapomniałem o refluksie). I teraz po podgrzaniu miedź zmieniła kolor - po prostu widać, żebyła poddana obróbce termicznej. Umyłem ją, przetarłem miękką szmatka. Czy istnieje jakiej ryzyko 'zatrucia' się albo wpłynie to na destylat?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”