Znaleziono 5542 wyniki

autor: lesgo58
środa, 6 wrz 2023, 22:43
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Pożegnanie
Odpowiedzi: 50
Odsłony: 4549

Re: Pożegnanie

szymborska.jpg
autor: lesgo58
czwartek, 3 sie 2023, 16:45
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Nastaw jabłkowy (lub poprostu owocowy) do rektyfikacji
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1460

Re: Nastaw jabłkowy (lub poprostu owocowy) do rektyfikacji

Czy można dodać owoce (wszelkiej maści) do nastawu cukrowego w celu odzyskania z nich cukru w czasie fermentacji? Jak najbardziej. :ok: Zwłaszcza jeśli nie celujesz w dedykowany destylat. Ja tak robię od lat. Mam sklep spożywczy i dużo owoców jako "niehandlowe" musiałbym wyrzucić. Dlatego...
autor: lesgo58
piątek, 21 lip 2023, 05:49
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398276

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Pozwolicie że się wtrącę . :D Aby uczulić czytających a przede wszystkim początkujących na pewien ważny fakt. ;) Koledzy, którzy opisują pracę na swoim sprzęcie podają zazwyczaj temperatury przy jakich prowadzą proces. Traktujcie te informacje tylko i wyłącznie jako punkt odniesienia a nie jako dokł...
autor: lesgo58
niedziela, 16 lip 2023, 16:35
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Problemy z kolumną nowicjusza.
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2585

Re: Problemy z kolumną nowicjusza.

No to widzę, że wypełnienie tych kolumn się poprawiło. I to bardzo. tego typu spręzynki są bezobsługowe. Nie trzeba je czyścić. Co najwyżej od czasu doi czasu przesypać.
Pozostaje moc grzania. Tutaj szukałbym przyczyny i rozwiązania problemu.
autor: lesgo58
niedziela, 16 lip 2023, 05:49
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Problemy z kolumną nowicjusza.
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2585

Re: Problemy z kolumną nowicjusza.

... Odbiór OVM z prędkością 50ml w ciągu 9min i 40s. Dodatkowo dwie/trzy kropelki z LM na minutę. Chcąc zwiększyć prędkość destabilizowałem kolumnę, temperatura na 10p zaczynała ostro skakać do 85 i znowu zamykałem zawór OVM i stabilizowałem bo wiem, że mam utrzymać tolerancję 0,5 +-. ... Panowie c...
autor: lesgo58
niedziela, 16 lip 2023, 05:45
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Problemy z kolumną nowicjusza.
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2585

Re: Problemy z kolumną nowicjusza.

... Wcześniej nie zwracałem zbytnio uwagi na to co pokazuje watomierz bo wszystko było w porządku (podłączony bardziej po to żeby wiedzieć ile prądu zużyłem). Wczoraj jednak zerkałem co tam pokazuje i pokazywał zużycie 1940-2050W a napięcie 230-235V. Dziś jednak zużycie wskazywał na 2020 do nawet 2...
autor: lesgo58
piątek, 30 cze 2023, 17:44
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: NOCINO - likier orzechowy
Odpowiedzi: 170
Odsłony: 87763

Re: NOCINO - likier orzechowy

A Ty chcesz zrobić Nocino czy nalewkę orzechową?
Bo jeśli Nocino to robimy go na bazie spirytusu 95%.
A najlepiej to przeczytaj ten post: post53975.html#p53975
autor: lesgo58
czwartek, 29 cze 2023, 08:15
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2457

Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

:witam: Do cukrówki miedz nie potrzebna. Odstojniki tylko zaizoluj nie zasypuj. Należy się sprostowanie. Oczywiście, że do cukrówki można zrezygnować z miedzi. Ale pod jednym ważnym warunkiem. nastaw musi być wykonany zgodnie ze sztuką. Jeśli zaniedba się nastaw - to niestety - ale bez katalizatora...
autor: lesgo58
piątek, 16 cze 2023, 11:49
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Stabilizacja w/g lesgo58
Odpowiedzi: 96
Odsłony: 13127

Re: Stabilizacja w/g lesgo58

@pepe59 Ciekawe jest to o czym piszesz. :ok: Mam tylko jedno zasadnicze pytanie. Czy to o czym piszesz jest tylko projekcją dedukcji ( w myśl zasady - tak mi się wydaje). Czy jest poparte jakąś literaturą. :scratch: P.S. Był taki kolega na Białym forum. Chyba Stratos się zwał. Nie wiem czy może jesz...
autor: lesgo58
niedziela, 11 cze 2023, 10:06
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Technika zrzucania przedgonów - jak ??
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6687

Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

... Jaki pęd ilości na pęd jakości? Jeszcze parę lat temu większość tu szanujących się użytkowników (aronia,gr000by,eldier czy nawet sam koalak) cisnęli na kolumnach ile się dało i robili same lux/neutrale. To ja się pytam co było złe w tamtych metodach i konstrukcjach,... Żeby Ciebie uspokoić napi...
autor: lesgo58
niedziela, 23 kwie 2023, 08:21
Forum: Po Godzinach
Temat: ZLOT FORUMOWY 2023
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 10385

Re: ZLOT FIRMOWY 2023

Odnoszę wrażenie że ktoś tu sobie strzela w kolano. Zlot nazywa się firmowy bo jest organizowany i biorą w nim udział uczestnicy forum Domowe Alkohole. To dzięki nim to forum istnieje. Czują się tutaj jak u siebie w "firmie" a raczej w domu. Pewnego dnia postanowili spotkać się w realu. Be...
autor: lesgo58
czwartek, 13 kwie 2023, 04:31
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398276

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Nikt nie napisał że należy. Ani nikt Ci nie odpowie jaka ma być dokładna temperatura. Bo każdy z nas ma różne warunki pracy. Różny sprzęt. Różny sposób prowadzenia procesu . A najważniejsze - każdy termometr może pokazywać inne temperatury. itp. Wartości które podajemy są tylko poglądowe. I raczej w...
autor: lesgo58
piątek, 7 kwie 2023, 07:44
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398276

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Przepraszam że się wtrącę. Ale coś mi się wydaje że pomyliłeś temat.
autor: lesgo58
czwartek, 6 kwie 2023, 23:00
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Stabilizacja w/g lesgo58
Odpowiedzi: 96
Odsłony: 13127

Re: Stabilizacja w/g lesgo58

... nasuwa mi się tutaj parę pytań i chciałbym , żebyś mi je wyjaśnił bo widzę , że w innym przypadku według Ciebie nie można uznać , że kolumna jest ustabilizowana: ... Bardzo dobrze to określiłeś pisząc w moim kierunku "...w/g Ciebie...". Bo wszystko co piszę jest w/g mnie. Oczywiście w...
autor: lesgo58
czwartek, 6 kwie 2023, 17:52
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398276

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Może ktoś z moderatorów zajrzy w ten wątek. Bo nie wiem czy to jest tylko u mnie czy coś się stało. Mieszają się posty z 2 tematów.
Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.
Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Robi się totalny bałagan.
autor: lesgo58
czwartek, 6 kwie 2023, 15:28
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398276

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

... Ubolewasz @lesgo, że brak tu świeżych dyskutantów. Zobacz ilu z nich nie uzyskało odpowiedzi na zadane pytania. Jesteście zbyt zajęci biciem piany. ... Nie rozumiem, dlaczego posłużyłeś się moją osobą aby krytykować forum że jest mało chętnych do pomocy innym. Ja uważam, że jest wręcz odwrotnie...
autor: lesgo58
czwartek, 6 kwie 2023, 11:13
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Stabilizacja w/g lesgo58
Odpowiedzi: 96
Odsłony: 13127

Re: Stabilizacja w/g lesgo58

...więc później w trakcie lub po stabilizacji też musisz go odebrać ... To co tu napiszę nie odbieraj personalnie, gdyż być może się tylko przejęzyczyłeś. W tym temacie rozmawiamy o stabilizacji i ewentualnie o elemencie tej stabilizacji czyli odbiorze przedgonów. W/g mnie pojęcie "odbiór prze...
autor: lesgo58
czwartek, 6 kwie 2023, 07:53
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Stabilizacja w/g lesgo58
Odpowiedzi: 96
Odsłony: 13127

Re: Stabilizacja w/g lesgo58

A dlaczego miałbyś się mylić. Jeśli sposób który opisujesz i zapewne praktykujesz przynosi efekty i jesteś z niego zadowolony to szczęść Ci Boże.
Powtarzam w odbiorze przedgonów nie ma ścisłych reguł.
Jedyną regułą to jest ich efektywne pozbycie się.
autor: lesgo58
środa, 5 kwie 2023, 20:32
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: PS na kolumnie, wolne kapanie
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4142

Re: PS na kolumnie, wolne kapanie

Dzięki za zwrócenie uwagi. Niestety ale moja wiedza nie jest taka głęboka w temacie chemia jak niektórych ma tym forum. Artykuł wydawał mi się wiarygodny.
Przepraszam i już poprawiam post .
autor: lesgo58
środa, 5 kwie 2023, 19:13
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Stabilizacja w/g lesgo58
Odpowiedzi: 96
Odsłony: 13127

Stabilizacja w/g lesgo58

Wielokrotne burzliwe dyskusje uświadomiły mi, że stabilizacja jako element procesu rektyfikacyjnego jest traktowana pobieżnie i z małą dozą uwagi. Wręcz pobieżnie. Przyczyn może być wiele. Mała znajomość rektyfikacji. A przede wszystkim procesów zachodzących w tym czasie w kolumnie. Brak cierpliwośc...
autor: lesgo58
wtorek, 4 kwie 2023, 22:41
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6128

Re: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu

... Ja Cie bardzo proszę ochłoń i zacznij rozmawiać normalnie bo teraz bijesz tylko piane , aby wyszło na twoje. Bufor jest tylko i wyłącznie gadżetem którego nie można włączać do stabilizacji... Jeśli w/g Ciebie bufor nie stanowi części integralnej kolumny to myślę, że w tym momencie możemy zakońc...
autor: lesgo58
wtorek, 4 kwie 2023, 11:11
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6128

Re: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu

... Z całym tylko przekonaniem mogę napisać że metoda pozyskiwania przez nas alkoholu nie jest idealna, a łatwo to sprawdzić można, próbując alkoholu pozyskanego z cukru i np skrobii przy zachowaniu tej samej metody odbioru przedgonu czy nawet pobierając próbkę z środka procesu. Potraficie za każdy...
autor: lesgo58
wtorek, 4 kwie 2023, 09:45
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6128

Re: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu

Mariusz proponuję abyś założył nowy temat na wątpliwości które posiadasz i które poruszasz w każdym możliwym temacie. Robi się tylko bałagan. Teraz proszę Ciebie o spokojnie i dokładne przeczytanie tego co napisze poniżej. ... Nie traktuj tych moich postów jako hejt raczej jak pewnego rodzaju uszczy...
autor: lesgo58
poniedziałek, 3 kwie 2023, 23:28
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6128

Re: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu

Mariusz spróbuj dać sobie na wstrzymanie. Weż kilka głębokich oddechów i przeczytaj jeszcze raz moje poprzednie posty. Ale już z większą uwagą. Daj sobie już spokój z tym hejterskim tonem. Na mnie on nie robi wrażenia. A tylko psuje atmosferę. To do niczego dobrego nie prowadzi. Porozmawiajmy jak do...
autor: lesgo58
poniedziałek, 3 kwie 2023, 15:34
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6128

Re: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu

Przepraszam, że pisze post pod postem, ale chciałem aby ten post nie umknął uwadze. Podaję link z eksperymentu który przeprowadziłem 10 lat temu. Celem tego eksperymentu było pokazanie możliwości naszych maszynek. Przeprowadzałem rektyfikację na różnego rodzaju wsadach. Kolumnę stabilizowałem i w ka...
autor: lesgo58
poniedziałek, 3 kwie 2023, 07:19
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6128

Re: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu

Czytałem Twój post kilkukrotnie. I powiem szczerze nie wiem o co Ci chodzi. Piszesz o sprawach oczywistych próbując udowadniać rzeczy już dawno udowodnione. Powtarzam: dla mnie kolumna ustabilizowana to kolumna ustabilizowana. Kropka. Gotowa do odbioru przedgonów albo gotowa do odbioru gonu gdy prze...
autor: lesgo58
niedziela, 2 kwie 2023, 22:51
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 6128

Re: Ilość urobku z metody 2,5, ocena procesu

... Widziałem gdzieś na forum takie podejście, aby od razu odebrać pierwsze pary, które pójdą w głowicę zaraz po rozgrzaniu i nie dać im spłynąć z powrotem na wypełnienie. Oczywiście odebrać przez LM jako przedgon. ... Oczywiście jest i taki sposób na odbiór przedgonów. Ale to wcale nie znaczy, że ...
autor: lesgo58
poniedziałek, 13 mar 2023, 12:08
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.
Odpowiedzi: 684
Odsłony: 441083

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Ok. Skir. To w warunkach idealnych.
Ale u każdego z nas termometry pokazują co innego.
Podawanie liczb bezwzględnym może niektórych wprowadzać w błąd.
Dlatego początkowe poznanie kolumny jest "must have".
autor: lesgo58
poniedziałek, 13 mar 2023, 10:20
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.
Odpowiedzi: 684
Odsłony: 441083

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Ok. Nie ma wiarygodnych odniesień patrząc tylko na termometr. Termometr jest tylko pomocniczym gadżetem I jest brany pod uwagę tylko i wyłącznie w odniesieniu do warunków jakie posiadamy. Tj. Rodzaj kolumny. Jej konfiguracja. Moc grzania i rodzaj wsadu. I wiele innych czynników. Termometr staje się ...
autor: lesgo58
sobota, 11 mar 2023, 08:05
Forum: Aparatury kompletne
Temat: Kolumna AABRATEK Pro-Dest Jakubowska Jakubowski szczeltech e-destylatory.pl itd
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3522

Re: Kolumna AABRATEK Pro-Dest Jakubowska Jakubowski szczeltech e-destylatory.pl itd

Kolego andrzej22 co tak naprawdę chcesz otrzymać?
Czysty spirytus czy czysty bimber?
autor: lesgo58
piątek, 10 mar 2023, 16:01
Forum: Aparatury kompletne
Temat: Kolumna AABRATEK Pro-Dest Jakubowska Jakubowski szczeltech e-destylatory.pl itd
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3522

Re: Kolumna AABRATEK Pro-Dest Jakubowska Jakubowski szczeltech e-destylatory.pl itd

Zmywaki. Jest w opisie.
Tu przede wszystkim problemem jest operator.
Żeby mu pomóc to musi opisać nastaw. Jak go robił.
No i musi opisać proces. Jak pędził. Jak odbierał. Jak dzielił frakcje. Itp.
Bez tego ani rusz.
autor: lesgo58
piątek, 10 mar 2023, 09:37
Forum: Galeria destylatorów Pot-Still
Temat: Dostałem coś takiego - kolumna z odstojnikami
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 5748

Re: Dostałem coś takiego - kolumna z odstojnikami

Napisz jak robiłeś nastaw. Z ilu kg cukru.
Ile urobku uzyskałeś. I jakiej mocy.
autor: lesgo58
piątek, 10 mar 2023, 08:21
Forum: Aparatury kompletne
Temat: Kolumna AABRATEK Pro-Dest Jakubowska Jakubowski szczeltech e-destylatory.pl itd
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3522

Re: Kolumna AABRATEK Pro-Dest Jakubowska Jakubowski szczeltech e-destylatory.pl itd

Witam, niestety zamiast najpierw dobrze poczytać zakupiłem taki sprzęt w 2021 roku. .... Myślę że tu jest największy problem. Kolumna na pierwszy rzut oka jest spoko. To nie żaden cud, ale w miarę poprawnie wykonany sprzęt. Jeśli twierdzisz że koledzy otrzymują na odstojnikach lepszy trunek to najw...
autor: lesgo58
poniedziałek, 6 mar 2023, 19:32
Forum: Fun Forum
Temat: In the... Internet
Odpowiedzi: 689
Odsłony: 243894

Re: In the... Internet

autor: lesgo58
poniedziałek, 6 mar 2023, 05:41
Forum: Fun Forum
Temat: In the... Internet
Odpowiedzi: 689
Odsłony: 243894

Re: In the... Internet

autor: lesgo58
środa, 1 mar 2023, 22:24
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398276

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Zastanawia mnie ciągle ten prowokacyjno - konfrontacyjny ton, który to z taką ochotą prezentujesz. Skończ już z tym. Bo to staje się nudne i do niczego nie prowadzi. I jeszcze jedna rada. Zacznij czytać bardziej uważnie posty innych dyskutantów. Bo cięzko się dyskutuje z kimś kto wybiórczo traktuje ...
autor: lesgo58
środa, 1 mar 2023, 11:51
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398276

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Przeprowadzałem badania aby zweryfikować czy to co podpowiada organoleptyka ma pokrycie z tym co wychodzi z chromatografu. ...Do badań poszły próbki od momentu ruszenia temperatury w buforze w górę, próbka co 1*C. W sumie było około 10 próbek. Próbka pobrana przy 84*C wskazała podwyższoną zawartość...
autor: lesgo58
wtorek, 28 lut 2023, 23:27
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 1154
Odsłony: 398276

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Przepraszam, ale będzie długo i być może nudno. Jeśli moderatorzy uznają, że ten post jest swego rodzaju OT to zgadzam się na jego usunięcie, Gdyż Uważam, że ma mało wspólnego z tematem. Jednak musiałem go napisac na ogólnym zamiast na PW bo jest odpowiedzią na prowokacyjny post napisany w moim kier...

Wyszukiwanie zaawansowane