Łączenie kolumny z garnkiem bez spawania.

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
SzpetnyJohan
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 14 paź 2013, 13:42

Post autor: SzpetnyJohan »

Witam.

Proszę o skomentowanie pomysłu na łączenie kolumny z pokrywą garnka. Wydaje mi się, że to powinno działać, ale oczywiście wolę zapytać bardziej doświadczonych kolegów, bo z tego co czytałem na forum bardzo łatwo coś sknocić.
No więc cały pomysł polega na tym, aby ominąć konieczność jakiegokolwiek spawania (z prostego powodu: nie umiem spawać) korzystając z niedrogich materiałów.
Kolumnę stanowić ma miedziana rura połączona z garnkiem za pomocą takiego kołnierza:
http://www.ekogilowice.pl/files/kolnier ... roccem.jpg


Do tego kołnierz ten wcale nie musi być (na moje oko) wykonany ze stali nierdzewnej.

Połączenie to wyglądać ma tak:
przekroj.png
No więc tak... Łączymy kołnierz stalowy z rurą miedzianą za pomocą śrub nierdzewnych. Rurę od kołnierza oddzielać będzie cylindryczny element wykonany z silikonu. Rura wystawać będzie nieco niżej niż kołnierz.
Następnie umieszczamy wcześniej przygotowany inny element z silikonu pomiędzy kołnierz a pokrywę garnka.
Łączymy kołnierz z pokrywą garnka za pomocą śrub nierdzewnych. Rura miedzian dzięki temu, że wystaje nieco w dół, dociska się mocno do podkładki silikonowej umieszczonej na pokrywie garnka.
Pod wszystkie śruby wkładamy podkładki wycięte z silikonu.

I teraz tak.. w żadnym miejscu nie styka się miedź ze stalą, więc nic złego się nie stanie.
Nie ma nieszczelności pod rurą miedzianą, bo rura ta mocno wciśnięta jest w podkładkę silikonową.
Pod wszystkie śruby wsadzone są podkładki silikonowe, więc nieszczelności tam nie będzie.
Powiedzcie mi, czy czegoś nie przeoczyłem i czy mogę zabierać się do pracy.
polaczenie.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Łączenie kolumny z garnkiem bez spawania.

Post autor: Lootzek »

Powinno się sprawdzić. Niemal dokładnie taki sam patent zaprojektowałem i robię w moim mini-stillu, wszystkie elementy są już gotowe, niestety z uwagi na problemy osobiste i nawał pracy, nie mam kiedy poskładać tego do kupy i przetestować :/.

Edycja: ten kołnierz dałbym jednak z kwasówki, nie są drogie i dostępne w firmach z akcesoriami do balustrad. Mój ma tą dodatkową zaletę że posiada fabrycznie śrubkę imbusową w miejscu mocowania rury. Swój wziąłem z firmy MG Stal.

Autor tematu
SzpetnyJohan
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 14 paź 2013, 13:42
Re: Łączenie kolumny z garnkiem bez spawania.

Post autor: SzpetnyJohan »

Dzięki za szybką odpowiedź!
Z jakiegoś powodu nie mogłem znaleźć w internecie kołnierza wykonanego ze stali nierdzewnej. Teraz już wiem gdzie szukać :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”