Który zestaw alkoholomierzy bardziej praktyczny 0-51 50-100 czy 0-71 70-100?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rad1x
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 13 lip 2010, 11:52
Podziękował: 9 razy

Post autor: rad1x »

A może zupełnie inny przedział?
Do jakich celów najczęściej przydatna jest największa dokładność (i w jakich zakresach)?
Przyznam ze mam małe doświadczenie z trunkami 'nieczystymi' ale mam w przyszłości zamiar to zmienić – a teraz mam okazję dorzucić do zakupów ww zestawy aerometrów, (bo jedna z firm - żeby nie robić reklamy - ma akurat niby cenę promocyjną).
[dailymotion]There is a thin line between hobby and insanity[/dailymotion]
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Który zestaw alkoholomierzy bardziej praktyczny 0-51 50-100 czy 0-71 70-100?

Post autor: Doody »

Fajnie jest posiadać aerometry w przedziale 30-70 i 70-100. To w zasadzie wyczerpuje najczęściej mierzony zakres. Jak masz uniwersalny 0-100, też jest ok, byleby był dobrej jakości i miał prawidłowe wskazania.
Pozdrawiam
Darek

akas
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 22 paź 2008, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Kontakt:
Re: Który zestaw alkoholomierzy bardziej praktyczny 0-51 50-100 czy 0-71 70-100?

Post autor: akas »

Rozpiętość cen alkoholomierzy jest bardzo duża. Większość osób nie zdaje sobie sprawy jakie są różnice miedzy nimi i z czego to wynika.
Moim zdaniem warto zastanowić się nad kupnem alkoholomierza markowej firmy, które wzorcują skalę przynajmniej w dwóch punktach zakresu jak np. polski producent Gomar.
Czasami trafi się biały kruk z wyprodukowany w czasach PRL. Były skalowane dla tempr. 15 C. Dokładność, gabaryt, jakość wykonania usprawiedliwia z reguły wys. cenę.
Bardzo duża dokładność pomiaru wymagana jest w okolicy 96%. Najlepsze będą więc takie które posiadają zakres 70 -100 % , a jeszcze lepiej 90-100%. Posiadają skalę co 0,1%.
Do niższych % wystarczy moim zdaniem 0-100%. Warto zastanowić się, czy nie dopłacić do modelów z wbudowanym termometrem. Aktualnie alkoholomierze skalowane są dla tempr. 20 C.
Przy pomiarach najwyższych stężeń należy sobie zdawać sprawę, że próbka mająca tempr. np. 25 C lub 15 C będzie pokazywać 1% więcej lub mniej. Są oczywiście tabele korekcyjne którymi musimy się posiłkować, ponieważ w praktyce nie utrafimy się dokładnie w 20 C.
Spirytus z naszych kolumn bez problemu osiąga 96% obj. Ale aby osiągnąć 97% nasza kolumna musi być ponad dwa razy wyższa. Zakres 96-97% wymaga od kolumny większej ilości półek teoretycznych niż zakres 0-96%.
Przy pomiarach tak wysokich stężeń próbki muszą być ustabilizowane do tempr pomieszczenia, a na to potrzeba czasu. Wlanie destylatu do menzurki która ma np. 2 C inną tempr. od destylatu, następnie szybki pomiar doprowadzi do przekłamań rzędu kilku dziesiątych %.
Alkoholomierze które mają dużą dokładność są bardzo długie. Często ponad 35 cm. Mój najdłuższy egzemplarz ma 45 cm. Stwarza to problemy z pomiarem, a konkretnie menzurką. Jej wysokość musi być odpowiednia. Tak wysokie menzurki posiadają dużą pojemność. A dla nas próbki rzędu 0,5 l nie są zbyt wygodne. Praktyczne są menzurki z plastiku ( do kontaktu z żywnością) dużo trudniej je rozbić niż szklane.
Zakup menzurki która spełniałaby trzy warunki:
- plastik
- poj. około 250 ml
- wysokość około 35 cm
Jest trudny, ponieważ takich menzurek praktycznie nie widać w ofertach.
Jeżeli uda się nam zakupić odpowiednią menzurkę, warto na jej dnie wcisnąć kawałek krążka silikonowego. Alkoholomierze często pękają gdy stukają w dno menzurki. Jeżeli nie zabezpieczymy dna potrzeba pamiętać aby alkoholomierz delikatnie zatapiać w menzurce.
Zabezpieczenie dna pomiaru dotyczy też coraz bardziej popularnych papug do pomiaru ciągłego urobku przy destylacji owocówek i zbożówek.

Pozdrawiam, Andrzej

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Który zestaw alkoholomierzy bardziej praktyczny 0-51 50-100 czy 0-71 70-100?

Post autor: Szlumf »

Dodam, że od Gomaru uzyskałem informację, że menzurka pomiarowa powinna mieć średnicę o minimum 20mm większą niż najgrubsza część alkoholomierza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”