Który środek do klarowania cukrówek jest lepszy?

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

alik
30
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 8 lip 2013, 01:15
Podziękował: 3 razy

Post autor: alik »

Widzicie koledzy. Wy podeszliscie do tematu od strony ceny - czyli jak najtaniej... Tytuł tematu to "który jest lepszy" wg. mnie lepszy, to ten który działa szybciej i mniej wymagająco od nas. Bentonit niestety wymaga specjalnych zabiegów przygotowawczych, odpowiednich temperatur pracy (o które latem ciężko) itd. - wiec dla mnie nie jest najlepszy i o tym napisałem. Nie musicie od razu bić piany - po prostu nie zawsze najtaniej = najlepiej, no przynajmniej dla mnie...
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 lip 2013, 09:53 przez alik, łącznie zmieniany 1 raz.

gaszix
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 25 lip 2013, 07:28
Podziękował: 1 raz
Re: Który środek do klarowania cukrówek jest lepszy?

Post autor: gaszix »

Witam,

pozwole sobie dorzucić kamyczek do ogródka w tej rozmowie. Wprawdzie dopiero zaczynam przygodę z gotowaniem, ale mój nauczyciel (także użytkownik tego forum) powiedział mi że do tego trzeba cierpliwości i jak najmniej zbędnej chemii.
Osobiście używam także bentonitu. Przed gotowaniem rozlewam jeszcze zacier do mniejszych pojemników, czasem na dnie osadzają się jeszcze jakieś syfki.

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Który środek do klarowania cukrówek jest lepszy?

Post autor: artaks »

alik pisze:potem dodaj kilkunasto godzinne namaczanie bentonitu
Można namaczać z wyprzedzeniem, więc nie widzę problemu. Niech każdy stosuje to co woli, ważne żeby wiedzieć, że są alternatywy.

BTW pośpiech w tym hobby to zła pokusa ; )
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Który środek do klarowania cukrówek jest lepszy?

Post autor: radius »

@alik, jeśli wg ciebie najlepszy = najszybszy, to zmień tytuł tematu :o
Dla mnie najlepszy to taki, który sklaruje mi nastaw do końca (prawie całkowicie przezroczysty), bo w końcu dlatego go używam i takie jest jego przeznaczenie. Osobiście używałem i Turboklara i Klarmedela i również tego, który ty nazywasz polskim (chociaż wcale takim nie jest) i w końcu pozostałem przy Bentonicie (kocim żwirku), którego za parę złotych mam zapas na kilka lat. I mniej istotne dla mnie jest czy sklaruje mi nastaw w 24 czy 48 godzin. Pośpiech potrzebny jest przy łapaniu pcheł a nie w naszym hobby :smiech:
Zapewniam cię również, że Bentonit jest równie skuteczny jak środki chemiczne.
alik pisze:turbo klar wlewasz, mieszasz, po 2 godz. dolewasz saszetkę "B" delikatnie mieszasz i nic Cię nie obchodzi...
Bentit wlewasz, mieszasz i nic cię nie obchodzi, a po godzinie już widzisz efekty :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

alik
30
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 8 lip 2013, 01:15
Podziękował: 3 razy
Re: Który środek do klarowania cukrówek jest lepszy?

Post autor: alik »

@radius - jako moderator powinieneś chyba przykładać większą wagę do czytania ze zrozumieniem ;)
radius pisze:Osobiście używałem i Turboklara i Klarmedela i również tego, który ty nazywasz polskim (chociaż wcale takim nie jest)
Pokaż mi i ludziom na forum w którym miejscu napisałem, że "turbo klar" jest polski... ;)
Poza tym odnośnie samego klarowania, to przecież nigdzie też nie napisałem, że bentonit jest "be", po prostu ja go nie używam, nie mam zamiaru używać i już, używam tego co dla mnie wygodniejsze, a bawienie się w potrząsanie słoikiem by się glinka namoczyła itd. bieganie z nastawem w chłodne miejsca nie jest wyjściem wygodnym i tyle (podobno o gustach się nie dyskutuje).
Idąc dalej w chemie z turbo klara - owszem jest, ale gdzie jej nie ma? Tak samo drożdże turbo mają w swoim składzie chemie i co - też przestaniemy ich używać? Poza tym prawidłowo rektyfikując nastaw na kolumnie nie ma chyba większego wpływu to czy nastaw był aklarowany bentonitem czy turbo klarem i czy w ogóle był sklarowany - kwestia kolumny i operatora, tak myślę przynajmniej.
artaks pisze:Niech każdy stosuje to co woli, ważne żeby wiedzieć, że są alternatywy.
:ok: :klaszcze: :poklon;

Ps.
radius pisze:@alik, jeśli wg ciebie najlepszy = najszybszy, to zmień tytuł tematu :o
Równie dobrze Ty możesz zmienić ten tytuł jeśli wg. Ciebie najlepszy = najtańszy ;)

Z mojej strony to wszystko na ten temat - dziękuję za rzeczową dyskusję.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Który środek do klarowania cukrówek jest lepszy?

Post autor: radius »

Z twojej strony wszystko, a z mojej tylko kilka sprostowań ;)
alik pisze:@radius - jako moderator powinieneś chyba przykładać większą wagę do czytania ze zrozumieniem ;)
alik pisze:Pokaż mi i ludziom na forum w którym miejscu napisałem, że "turbo klar" jest polski... ;)
No, to chyba ty powinieneś czytać ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem tego co ty próbujesz mi imputować.
Napisałem, że używałem również tego, który ty nazywasz polskim, czyli Superklara :!:
alik pisze: nigdzie też nie napisałem, że bentonit jest "be"
A czy ja tak stwierdziłem :?: :o
alik pisze:Idąc dalej w chemie z turbo klara - owszem jest, ale gdzie jej nie ma? Tak samo drożdże turbo mają w swoim składzie chemie i co - też przestaniemy ich używać?
A ta konkluzja do czego się niby odnosi :?: Ni przypiął, ni przyłatał :!: Przecież nie napisałem, że chemia jest do :dupa: tylko, że bentonit jest równie skuteczny.
alik pisze: prawidłowo rektyfikując nastaw na kolumnie nie ma chyba większego wpływu to czy nastaw był aklarowany bentonitem czy turbo klarem i czy w ogóle był sklarowany - kwestia kolumny i operatora, tak myślę przynajmniej.
No, tu się przynajmniej zgadzamy :D
alik pisze:Równie dobrze Ty możesz zmienić ten tytuł jeśli wg. Ciebie najlepszy = najtańszy ;)
Hmm, tego także nie stwierdziłem więc nie wkładaj mi w usta słów, których nie wrzuciłem na klawiaturę :x
Z mojej strony, to by było na tyle :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

alik
30
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 8 lip 2013, 01:15
Podziękował: 3 razy
Re: Który środek do klarowania cukrówek jest lepszy?

Post autor: alik »

radius pisze:Napisałem, że używałem również tego, który ty nazywasz polskim, czyli Superklara
Ale w którym miejscu ja napisałem, że superklar jest polski :?: To Ty nie wciskaj ludziom w usta słów których nie wypowiedzieli :!: W którym w ogóle miejscu pisałem choć raz o Superklarze :?:
Przeczytaj uważnie temat od początku - to może dojdziesz do wniosku, że to założyciel tematu pisał o polskości Superklaru, a nie ja :czytaj: :!:
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Który środek do klarowania cukrówek jest lepszy?

Post autor: radius »

@alik, mea culpa, pomyliłem cię z założycielem tematu, fakt. Przyznaję się bez bicia i proszę o łagodny wymiar kary :) :oops:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”