Koszty rektyfikacji

Podstawowe uwagi, spostrzeżenia i pomysły dotyczące procesu.

piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy

Post autor: piotricz »

No tak na dwa (gotowania). Po 35 zł/butla w Żyrardowie u dystrybutora "Gaz Grot" jakoś tak. Był po 33 zł chwilowo. Oczywiście przy drodze z LPG jest i po 55zł

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Koszty rektyfikacji

Post autor: michal278 »

Litr mniej niż 8zl
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

antua12
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 13 paź 2013, 14:52
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Koszty rektyfikacji

Post autor: antua12 »

12 kg cukru x 2zł = 24 zł
1 opakowanie drożdży = 10 zł
1 butla gazu na 5 procesów , 1 proces = 10 zł
woda praca pompy max 1 kW = 80 gr.

Po pierwszym gonieniu przedgon i pogon 1l ok 95% i tzw. serce 5l 96%
Sumujemy 44,80 na 5L pijalnego spirytusu.
1L = 8,96 zł

darekint
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 06:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Koszty rektyfikacji

Post autor: darekint »

Panowie! Przy ilości kilku, kilkunastu litrów uzyskanych w procesie macie najdroższą wódkę, owszem drogą sercu. A Ci co zacierają to chyba droższą od czarnych łokerów itp. Policzcie: zrobić nastaw (zatrzeć olaboga!), rozstawić sprzęt, wykapać, wyczyścić sprzęt, poskładać, rozrobić urobek (no starzy się samo). Jakby to policzyć tylko 40zł/h. I teraz zacznijcie swoje kalkulacje. Ktoś wcześniej napisał że zrobi koledze po kosztach i to ma sens bo zrobił to dla przyjemności i tak to należy chyba traktować a 3 zł w tą czy tamtą hobby kosztuje. Owszem należy mieć świadomość przynajmniej mniej więcej ile kosztuje nas hobby ale...czapka w te....Pozdrawiam Wszystkich ciepło.

Edytowałem 12.3.15 - MANOWAR
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Koszty rektyfikacji

Post autor: klodek4 »

Grosze, złotówki, centimy i eurusy, pier....ć to, satysfakcja, błysk w oczach /nie tylko pięknej dziewczyny/, miłe uśmiechy chłepiących nasze wyroby.......dzisiaj zawiozłem znajomym kilka pęków własnej, kiełbasy, ludziom którzy będąc na obczyźnie tesknią za polskimi smakami, ten ich błysk w oczach jak pałaszowali oddał mi wszystko.

darekint
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 06:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Koszty rektyfikacji

Post autor: darekint »

:ok: Masz racje, no i chyba o to chodzi w każdej rzeczy którą się robi a zwłaszcza jeżeli jest to pasja.

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Koszty rektyfikacji

Post autor: michal278 »

Pewne rzeczy są bezcenne. Za resztę możesz zapłacić Visa. A na poważnie każdemu z nas przyświeca inny cel i posiada inne fundusze.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

soltys
100
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 9 lut 2013, 13:10
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: woj. Podkarpackie
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Koszty rektyfikacji

Post autor: soltys »

Z całym szacunkiem ale ci którzy wypisują tutaj, że nie liczą pieniędzy bo to przecież ich hobby po prostu mijają się z prawdą. Nawet nie wiedzą, że liczą! KAŻDY, kto posiada ograniczony (a nie nieskończony) budżet liczy koszty po to by ten budżet domknąć. Interesując się offroadem kupuję taki samochód na jaki mnie stać, przy okazji biorąc pod uwagę to by nikt z domowników nie ucierpiał. Mógłbym przecież wziąć kredyt, sprzedać co mam, kupić samochód za 300k, a dzieciom nie miałbym co dać do jedzenia... Bo to przecież hobby!
Co jest złego w tym by dowiedzieć się co i ile wychodzi? To są pomocne informację bo znając je wiem na ile mogę sobie pozwolić, pomocne w planowaniu domowego budżetu.
Sam podliczam koszty - nie dlatego, że chcę zrobić jak najwięcej jak najtaniej, ale m. in. dla kontroli by realizacja tego hobby odbywała się w granicach rozsądku...

Edytowałem 12.3.15 - MANOWAR
Jeżeli spożywamy alkohol - nie pijemy
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Koszty rektyfikacji

Post autor: jurek1978 »

No i jeśli ktoś mówi że to hobby i nie liczy się z kosztami a kupuje cukier gdzie najtaniej.
Robi na 1 paczce drożdży 3 nastawy. Klaruje grawitacyjnie zamiast za pomocą środków to ułatwiających.
Nie wspominając o kolumnie - są kolumny po 10 czy więcej tysiaków ale taki "hobbysta" ma często coś co nawet nie jest zbliżone do takiego wypasa.
Skoro hobby to idziemy na maxa :)
Nie mówię że robię jakieś max oszczędności w produkcji alkoholu.
Jeśli w drugim końcu miasta cukier jest tańszy o 10 groszy na kg nie lecę tam bo to mija się z celem pod domem mam sklep gdzie kupie te 8 kg co jakiś czas i sobie przyniosę. Nie oszczędzam na drożdżach.
Nie robię zamkniętych obiegów wody ale dzięki tym wyliczeniom zacząłem obserwować licznik i okazało się że lałem za mocno wodę do chłodzenia.
Reszta to już standard. Po prostu mam dzięki temu orientację nie co do groszy tylko co do złotówek ile kosztuje mnie jeden proces.
Zwłaszcza że żyjąc w gospodarstwie domowym warto wiedzieć ile z tego co płacimy za prąd i wodę stanowią koszta naszego "hobby".
Pozdrawiam
A tego co pisze "drodzy gówniarze" to ........ . Nie napiszę co bo nie będę się zniżać do jego żałosnego poziomu.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Koszty rektyfikacji

Post autor: lesgo58 »

Nie rozumiem tych napinanych mięśni. Koszty to koszty. Jeden je wylicza, bo jest ciekawy - jakież też one są. Drugi, bo jest oszczędny z natury, inny bo ma ograniczony budżet a jeszcze inny bo musi się napić i chce to zrobić jak najtaniej - czy to też z ograniczonego budżetu czy satysfakcji, że zalał pałę za grosze. :D
To indywidualna sprawa każdego z nas. I innym wara do tego. :bardzo_zly:
Sam też podawałem koszty. Zaczynałem od 18zł za litr, żeby dojść do 8zł za litr. Dla mnie są to tylko cyfry. Jeśli nie będzie mnie stać - odpuszczę, bo nie czuję parcia na szkło.
A wyliczam, żeby mieć orientację jak kształtują się koszty. A dążenie do ich jak najmniejszej wartości jest związane z tym, że nie lubię jak coś niepotrzebnie się marnuje, a także dla własnej satysfakcji, że jestem w stanie te koszty obniżyć. I tylko tyle.
A teraz dla rozluźnienia nastrojów to wypiję za pomyślność - pomimo iż jest bardzo wcześnie - i dobry początek sezonu szklankę Wiszniaka. :punk:
A co - niech widzą, że mnie stać... :D

Edytowany 12.3.15 - MANOWAR
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Koszty rektyfikacji

Post autor: manowar »

Poczyszczone z grubsza - zwłaszcza to co odnosiło się do postu @rozrywka - więc ponownie otwieram. Posty, które edytowałem - mają informację o tym. Jeśli ktoś ma do mnie uwagi zapraszam na PW.

Temat dotyczy kosztów rektyfikacji - jeśli ktoś nie ma ochoty brać udziału w dyskusji NIE MA TAKIEGO PRZYMUSU!!. Jeśli bierze - ma to robić w sposób KULTURALNY.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Koszty rektyfikacji

Post autor: golec269 »

Witam serdecznie.
Mój nastaw robię z 20 kg cukru. 40,00
Drożdże Snacke 24 turbo 1 szt. 10,50
Prąd - 3(2kwh*10h) 60kwh. 40,00
Woda z kanalizacją 1000l. 8,50
Razem. 99,00 zł
Odpęd robię na dwa razy, a trzeci raz rozcieńczam do 18%.
Czasu nie liczę bo to jest hobby.
Podsumowując z 20 kg cukru otrzymuję 10 litry spirytusu 96,6% za 99zł.
Zatem 1litr spirytusu wychodzi mi około 10 zł.
Może coś pominąłem więc proszę o wyrozumiałość :D Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o destylacji”