Kolumna

Co można używać do budowy aparatury, a czego unikać.
Awatar użytkownika

Autor tematu
hegemon
10
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 20 lip 2012, 22:32
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: hegemon »

Witam jestem Jacek.
Zaczynam przygodę z destylacją, jak na razie byłem konsumentem wody ognistej. Postanowiłem dołączyć do grona psotników, bo kupowanie od kolegi kolegi, mi się znudziło. A to nie ma, a to dopiero będzie miał itp itd.
W obecnej chwili kompletuję sprzęt. Posiadam keg 50 l, uzbroiłem go w grzałki, w sumie 3 kw i zacząłem zbierać kaskę na kolumnę i tu nasunęło mi się pytanie, a mianowicie: wszelkie kolumny są polecane jedynie z nierdzewki ,kwasówki ,miedzi lub szkła. Czemu nie można zastosować zwykłej stali,np rury wodne? Oczywiście patrzę tu pod względem ceny jak i łatwości obróbki, masa złączy ,kolan itp. Typowy Aabratek o wysokości 1,80 mm z głowicą + spawanie to koszt 600zł z czego 300 zł to spawanie (nie mam nikogo kto by mi to pospawał po znajomości, musiał bym to zlecić, fachowiec któremu pokazałem plany, tylko się uśmiechnął i powiedział 300 za spawanie) dodając do tego koszt chłodnicy + inne duperele to 700 -800 zł. Wiem to hobby nie jest tanie i wymaga nakładu. Przy rurach wodnych koszty zjechały do 200-250 zł.
Tak wiec proszę o wybaczenie za tak trywialne pytanie, ale jestem totalnym laikiem w tych sprawach i po prostu chcę wiedzieć jak to jest z tą stalą nie szlachetną.
Pozdrawiam.
promocja
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kolumna

Post autor: pokrec »

Stal nieszlachetna rdzewieje. W warunkach narażenia na chemię, kwasy organiczne i wysoką temperaturę zardzewieje nawet, jak jest ocynkowana. Produkty reakcji przejdą w psotę. Konserwacja takiej aparatury jest niezmiernie trudna i pracochłonna.
Szczerze powiedziawszy, to szkoda wydawać na spawanie 300 zł (i to nie jest jakaś wygórowana cena) a oszczędzić na materiałach, które można kupić za kilka stówek. Metr rury 70x2 mm ze spożywczej kwasówki kosztuje może z 70 zł. Na kolumnę starczą Ci spokojnie 2 metry. Do tego kołnierze, jakieś duperelki, kawałek blachy na półki / tamkę, z 5 m rurki karbowanej i masz materiał na kolumnę za 300 zł. Kolumna jest właściciwie wieczna. Mają szansę pracować na niej Twoje wnuki... Sam sobie to skalkuluj.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
hegemon
10
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 20 lip 2012, 22:32
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna

Post autor: hegemon »

To to ja wiem, że nierdzewka czy kwasówka to nie są jakieś koszmarne pieniądze, bo nawet dzisiaj pojechałem na złom i tam można kupić nierdzewkę po 8 zł za kilo, więc ile takie 2 metry będą ważyć?
Oczywiście stal odpada. Nie będę wymyślał prochu, skoro wszyscy robią z nierdzewnej albo z miedzi, to TAK MA BYĆ.
Dobiło mnie tylko pospawanie tego. Poszukam, porozglądam się jeszcze, może znajdę mniej łasego fachowca.
Ostatnio zmieniony sobota, 21 lip 2012, 22:03 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: interpunkcja

pit_b
50
Posty: 61
Rejestracja: środa, 4 kwie 2012, 12:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: centralna Polska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna

Post autor: pit_b »

300 zł za spawanie kolumny to jest bardzo przyzwoita cena...

samael76
50
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2012, 20:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: PSOTA
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna

Post autor: samael76 »

Dziś bylem w warsztacie zajmującym się spawaniem KO. Za 2 m materiału 60 mm liczą 120 zł, a za spawanie 100. :lol:
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 sty 2013, 11:49 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Lokuj wszystkie Twoje pieniądze w alkoholu
- tam są one najbardziej oprocentowane!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Materiały”