Kolumna półkowa


Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy

Post autor: Szlumf »

kerajx pisze:A jaki jest cel zdjęcia tego ocieplenia?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Lepsza separacja frakcji. Zwróć też uwagę, że raczej nie ociepla się kolumn półkowych. Orosienie z nieocieplonych ścianek przy pracy z małą mocą wystarczy w moich kolumnach kołpakowych do napełnienia półek od dołu bez udziału skraplacza.
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: wladka »

Imbir.4''-wysokość 15cm do max 20cm razem z tree-klamp,sześć rur schładzających fi 16 lub 18 w środku. Wyższe deflegmatory cztero calowe ciężko ogarnąć można powiedzieć że pracują bez przepływu wody i na dłuższą metę ciężko ustawić temp na szczycie. :piwo:
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Odnośnie Shotgun potwierdzam, też mam 4" , 4 rurki fi 28 mm długość 15 cm. Dość dobrze się reguluje nawet bez zaworków precyzyjnych. Władka, od jakiej mocy i pełnym przepływie na deflegmator, zaczyna u ciebie przepuszczać pary ? U mnie powyżej 3 kW przepuszcza trochę par na chłodnice produktu ( kropelkowanie) przy "oszczędnym" przepływie wody . W tym układzie niezbędny jest też choćby najprostszy reduktor ciśnienia ( wydatek ok. 100 zł).
W układzie z odbiorem LM i 2-3 metrową chłodnicą z rurki karbowanej można pracować z dużo większą mocą bez reduktora ciśnienia.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: wladka »

Ja nie używam reduktora tylko zaworki precyzyjne przepływem wody reguluje temp. na szczycie czym więcej daje wody na deflegmator tym wolniej odbieram , moc grzania ustalam w zależności od rodzaju nastawu i waha się ona od 50 do 64% z 4KW. Zaworki pozwalają na inny przepływ wody przez deflegmator a inny na końcowej hłodnicy no i kosztują 14zł. :D
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: herbata666 »

Kosztują 14 zł, ale jak mamy zmienne ciśnienie wody w instalacji, albo posiadamy w domu własne ujęcie z hydroforem, to reduktor ciśnienia jest elementem podstawowym jaki musimy kupić. Nie jest to ważne czy kupimy zaworki precyzyjne za 14 zł czy 200 zł, jak ciśnienie przed nimi będzie miało dość dużą różnicę i regulacja precyzyjnym zaworkiem nic nam nie da.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: wladka »

Zakładając że ustawimy na reduktorze ciśnienie niższe niż ciśnienie załączania się pompy :D
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.

Przemo0331
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2014, 01:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystko co świt swój, z ziemi bierze.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: południowy wschód PL
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Przemo0331 »

U mnie, jak szwankował automat ciśnieniowy - ni czorta uregulować na reduktorze. Teraz po wymianie automatu, wszystko ładnie się stabilizuje.
Pompa startuje na 2,3bar- reduktor mam na 2bar.

Maniecki
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 06:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wszystko co sam wyprodukuję, choć nie zawsze!
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Maniecki »

Dzisiaj poszło na nowy sprzęt wino domowej roboty. Jesienią kupiłem wiadro gotowego soku od handlarzy winogron. Jakieś takie marne wyszło bo fermentacja na dzikusach już była rozpoczęta. Mniejsze z tym, odebrałem pierwsze 50ml i zacząłem stabilizację. Odebrałem 150ml przedgonów i przez cały proces kropelkowo 0.5L uzbierałem. Nigdy nie spotkałem się z takim smrodem, mocny aceton i trochę octem capiło. Po około pół godziny zacząłem odbierać serce z OLM i byłem mega zaskoczony że coś takiego dobrego wyszło. Wódeczka z nutą winogron, coś ala "Ciroc". Większość procesu prowadziłem na OLM gdyż ciągle u góry przedgony kapały. Efekt końcowy to 0.5L przedgonów 1L serca 90%, 0.7 L serca 70% z nutą pogonową i 350ml pogonów. Dalej nie chciałem już ciągnąć. Mało tego urobku ale trunek pierwsza klasa gotowy do picia.
Czy serce na 90% jest ok czy powinienem zejść w granice 80%? Obrazek

Sent from my F3213 using Tapatalk

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

Maniecki - % dla siebie sam musisz znaleźć. Ja w owocowych nastawach celuję w ~60. Przy zbożach do beczki ~65%. Ale zakładam dłuższe leżakowanie. Pogon dla mnie to wszystko powyżej 98-98,5 stopnia w kotle. Ale nie jest to regułą. Przy serii takich samych nastawów/zacierów ostatnią partię zwykle "ściskam". Wtedy ciągnę do 99 stopni w kegu. Cały czas trzymając % odbieranego destylatu. Najważniejsze to odebrać przedgon. Nieważne ile zejdzie destylatu z przodu. Wczesny pogon nie jest zły. Przy destylacji zacierów ze słodu wędzonego dymne smaki idą właśnie blisko pogonów. Po kilku destylacjach dojdziesz co tobie smakuje ;)
Awatar użytkownika

Raknor
30
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 4 sie 2015, 14:26
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Raknor »

Tak trochę laicko ale nie miałem do czynienia z kolumną więc wolę zapytać. Sprzęt do owocówek i zbożówek, czyli jak wszystkie w tym temacie.

Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad kolumną półkową. I chyba ją ze znajomym zmontujemy. Raczej nie za tydzień ale w tym roku :P Początkowo myślałem o sitowej, ale zdecyduję się raczej na "grzybki". Więcej wybacza przy skoku czy spadku ilości oparów opuszczających keg. Szkło z destylandii 86 mm * 100 mm (średnica wewnętrzna 76 mm). 4 półki, na każdej 4 grzybki, z rury miedzianej 12 mm przykryte zaślepkami miedzianymi 22 mm. Powinno się zmieścić, jeden będzie odwrócony i robił za powrót. Powrót pewnie na wysokości ok 20 mm. Półki z miedzi 1,5-2 mm. Do tego keg 30 (pewnie wymieni się docelowo na 50) grzany gazem.

Zastanawia mnie góra. Pierwszy wariant to standardowy 15-20 centymetrowy shotgun i z niego wyjście na dowolną chłodnicę. I wtedy pilnowanie temperatury par idących na chłodnicę w zakresie 82-90* C (czytałem jak wtedy pracujecie, więc dla odpowiednich surowców sobie dopasuję, sporo jest też w tematach o smakówkach na CM). Regulacja albo grzaniem albo zaworkiem precyzyjnym na skraplaczu.

Drugi to zastanawiałem się czy nie prościej by mi było (bo kosztowało by ok 200 zł) wstawić nad górną półkę głowicy aabratek (wolałbym puszkową ale wychodzi z 2* drożej). Tylko jak wtedy operujecie? Ustawieniem przepływu wody w chłodnicy pilnujecie by temperatura w niej trzymała się załóżmy tym samym zakresie co nad shotgunem - 82-90*C ? Mierzoną w porcie termometru w okolicach kolanka? Czy wtedy opary będą się skraplać i zbierać w jeziorku, czy raczej wzrośnie ciśnienie lub zwyczajnie z odbioru poleci para zamiast destylatu? Bo jasne że odbierając mniej lub więcej destylatu można będzie utrzymać poziomy zalania półek. Zastanawia mnie tylko pilnowanie zakresu temperatur w głowicy, przy shootgunie to o tyle proste że gorące opary lecą dalej, a tu pasuje by równocześnie miały określoną wyższa temperaturę i się skraplały. Jak to ogarnąć? Czy wtedy pot termometru musiałby być niżej bliżej wlotu oparów z półki?

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

1. Grzanie gazem znacznie utrudni powtarzalną regulację mocą. Polecam elektrykę z watomierzem.
2. Przypominam o wskazanym stałym ciśnieniu wody chłodzącej.
3. Skraplacz zrób z głowicy rektyfikacyjnej dowolnego typu. Ma przewagę nad shotgunem w postaci prostej regulacji refluksu. Tylko zrób szczelną głowicę z odpowietrzenie do którego będziesz mógł podczepić dowolną chłodnicą końcową. Kolumna będzie bardziej wszechstronna. Dla mnie niektóre trunki wychodzą lepsze z chłodnicy końcowej niż z głowicy.
4. Zrób 2 porty termometru. Jeden pod wlotem par do głowicy. Drugi np. za pomocą trójnika przed chłodnicą końcową. W zależności od miejsca odbioru będziesz mógł przekładać termometr. Można tez odbierać przy pomocy "papugi".
5. Przy odbiorze ze skraplacza regulujesz mocą i refluksem. Przy odbiorze z chłodnicy końcowej regulujesz mocą i chłodzeniem.

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Imbir »

Ja zamówiłem kpl. półkę 4" z nierdzewki od chińczyka za 30E, https://pl.aliexpress.com/item/New-4-bu ... 2.5.TXyG4e, zobaczymy co przyjdzie :scratch: Jak będzie ok to zamawiam kolejne 4 półki i mam praktycznie całą kolumnę półkową :D
Jeżeli ktoś dysponuje przydomowym warsztatem to polecam filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=7zG6QYWAOsw
https://www.youtube.com/watch?v=9QqCLCAXKvE
https://www.youtube.com/watch?v=Wyadg5QN6bA

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

[quote="kwik44"]... Pogon dla mnie to wszystko powyżej 98-98,5 stopnia w kotle. Ale nie jest to regułą. Przy serii takich samych nastawów/zacierów ostatnią partię zwykle "ściskam". Wtedy ciągnę do 99 stopni w kegu. Cały czas trzymając % odbieranego destylatu./quote]

U mnie gdy pary nad kegiem dobiegają 93 stopni zaczyna się wędrówka oroszenia w górę, przy 95 stopniach mam już oroszoną najwyższą półkę a papuga zaczyna pokazywać coraz niższy procent (nie wiele daje zwiększanie refluksu).
Jak Ci się udaje utrzymać % i dojść do takich temp. w kegu, no chyba że para z keg znacząco odbiega od jego temp. na minus ?
Poniżej praca na 4kw + 10 półek.

[img]http://woxy_ivanhoee.republika.pl/kolumna/polkowa/1_kolumna.jpg[/img] [img]http://woxy_ivanhoee.republika.pl/kolumna/polkowa/2_zalanie_4kw.jpg[/img] [img]http://woxy_ivanhoee.republika.pl/kolumna/polkowa/3_wynikowa_moc_4kw.jpg[/img] [img]http://woxy_ivanhoee.republika.pl/kolumna/polkowa/4_predkosc_4kw.jpg[/img] [img]http://woxy_ivanhoee.republika.pl/kolumna/polkowa/5_marsz_pogonow.jpg[/img]
Woxy

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

A masz wycechowane termometry? Chociażby z grubsza? I druga sprawa - ja destyluję na trzech półkach w okolicy 60%. Przy 99 stopni w kegu leci właściwie kropelkowo. Grzeję mocą w zakresie 2-2,8kW. I zastanawia mnie ten znikomy wpływ refluksu. Półkowa nie różni się aż tak "znacząco" od kolumny z wypełnieniem. Wygląda na to, że CM nie wydala przy tej mocy grzania.

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

Termometry zwykłe tablicowe, a co do refluxu, może i by co z tego było, ale kilka minut czekałem aż górną półkę "odrosi", a że półek 10 to i czekać mi się nie chciało. Pewnie trzeba było zwiększać reflux, jak tylko oroszenie na dolnej półce się pokazało.
Sprawdzę przy następnej okazji.
Woxy
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

Woxy, Te 10 półek używasz do czystego spirytusu czy do smakówek? Jeżeli do tych drugich to nie odcina Ci taka liczba półek wszystkich aromatów?
Pozdrawiam
Darek

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

Doody - popatrz na zdjęcie z aerometrem ;)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

kwik, nie takie zdjęcia już widziałem :D Pierwsze moje zbożówki odbierałem na 92% z samym katalizatorem ale z pełnym refluksem bo myślałem że tak lepiej....
Pozdrawiam
Darek

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

Doody - 10 półek to do czystej planowałem, na zdjęciach leciała cukrówka. Smakowki to 3-4 półki, owoce 4 za dużo, do zbożówek 3 za mało. Ale spróbuję puścić smakówkę na 10 półkach dla testów.
Woxy
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

A już jakieś próby otrzymania czystej na 10 półkach się udały?
O cukrówce nie pisz, bo to chyba jedyny nastaw, którym półkowa nie powinna być skażona... :scratch:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

lesgo58 - czystej nie cukrówki jeszcze nie bylo, cukrówka bardziej dla testu jak ją się robi i co z półkowej wyjdzie bo wczesniej od Wujka Jessie startowałem na PS, a cukrówki nigdy nie robiłem.
Woxy
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

Rosjanie robią spirytus na półkowej kolumnie. Kiedyś wrzuciłem tu zdjęcie 16-sto półkowej kolumny.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Woxy , z jaką prędkością odbierasz z tych dziesięciu półek? Na zdjęciu papugi widać dość mięsisty strumień, że tak się wyrażę.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

Arbaletnik - nie mierzyłem specjalnie, strumień mięsisty ale taki czasem przerywany. Natomiast z szybkiej kalkulacji wychodzi coś między 2-3l/h. 4kw start o 17, koniec o 21 w tym 1h na rozgrzanie keg, stabilizację i początki kropelkowo.
Woxy
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

No faktycznie, odbiór na przyzwoitym poziomie przy takim grzaniu. Pytałem bo myślałem, że za szybko odbierałeś. Te twoje dziesięć półek fizycznych gromadzi już na samym stracie pewnie ok. 1 litra spirytusu ( 10 x 100 ml) . Może faktycznie tak jak pisze kol. Kwik44 deflegmator nie wyrabia. Może spróbuj poeksperymentować z mocniejszymi wsadami albo zmniejsz grzanie ( w domyśle likwidacja orosienia i odbiór do końca na stałym procencie) . Przyznam , że cały czas się uczę swojej 4 półkowej, ale 10- półkowa to już inna bajka... :scratch: :respect:
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zahir92 »

Szanowni Panowie
Z pełną odpowiedzialnością mogę nazwać się destyleroholikiem....gdy kupię jakiś drobiazg, zbuduje nowy moduł, coś ulepszę w swojej kolumnie to świat dla mnie staję się lepszy, czuję się szczęśliwy, a uśmiech nie schodzi z mojej twarzy. Niestety nie trwa to zbyt długo bo o to znów jakiś głos w mojej głowie karzę mi szukać czegoś nowego, przeszukiwać fora i znów coś kupić :p Czy coś jest ze mną nie tak :)?
Panowie dzięki koledze Imbir zobaczyłem na YT filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=9QqCLCAXKvE
{Fragment od 1:50 min do 3:00 min}
Jako że posiadam skromny warsztat to takie skręcane ProCapy byłyby dla mnie idealne.
Powiedzcie mi proszę gdzie mogę znaleźć , albo chociaż jak fachowo nazywają się te złączki skręcane które on używa?
To jakiś rodzaj złączek podobnych do złączek PEX ale zwykłe PEX-y nie posiadają tego stożkowego pierścionka tylko przecięty pierścień uszczelniający. Czy ktoś z was kiedyś spotkał się z takimi złączkami jak na filmie?
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: wladka »

Te złączki to system KO stosowany do łączenia instalacji wysoko ciśnieniowych w przemyśle, na przykład hydrauliki siłowej jak i spożywki a raczej w instalacjach wymagających wysokiej ,,septyczności '' . Można stosować je praktycznie we wszystkich instalacjach z rur KO i do różnego rodzaju mediów ,są jednak mało popularne ze względu na cenę ,zacisk na rurę fi 20 potrafi kosztować w zależności od firmy która ją wykonała nawet 60 dych :o
Pozdrawiam :piwo:
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: radius »

Takie złączki kupisz np. tutaj - http://www.pneumat.com.pl/laczniki_2#tab-produkty-3042
ale tak, jak napisał wladka, ceny są... nie z tej ziemi :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

Awatar użytkownika

Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zahir92 »

Dziękuje Panowie.
W takim razie muszę poszukać alternatywy :(
Awatar użytkownika

Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zahir92 »

Panowie proszę poinformujcie mnie jaki jest koszt przesyłki ze StillDragon'a? I jaki czas oczekiwania?
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Flia firmy jest w europie czas oczekiwania około tygodnia. Zamówienie powyżej 100 euronow jest darmowe w granicach uni.Wiecej na https://www.stilldragon.eu/de/.
Awatar użytkownika

Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zahir92 »

Mój zakup wyniesie 25 euro. W której zakładce widnieją opłaty transportowe bo nie mogę znalesc.
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Awatar użytkownika

Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zahir92 »

Dziekuje :)

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: redhot »

Czy do produkcji spirytusu na zestawie półki+ kolumna lepiej dać kolumnę zasypaną nad półki czy pod półki?
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Moduł z wypełnieniem zawsze nad półkami. Półki mają właściwości bufurujące pogony.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zahir92 »

Szanowni Panowie

Jestem niemalże na mecie swojej budowy kolumny półkowej. Będzie ona niemalże identyczna jak Baby Dragon.
W związku z tym mam do was trzy pytania:
1- Na górze pozostawię moduł OLM oraz głowicę Aabratka. Moje ProCapy (prócz jednego który jest z miedzi), tarczę ProCapów etc. będą
z KO. Panowie gdzie umiejscowić miedz? Chcę ją mieć koniecznie ale jeden ProCap to za malo... W buforze nad OLM? Ale to rozwiązanie spowodowałoby
że poniżej w kolumnie gościłyby na półkach związki siarki. Na dole?...to z kolei zwiększyłoby liczbę półek.
2-Odbierać z OLM czy z głowicy?
3- I ostatnie pytanie...jak właściwe prowadzić proces na takiej kolumnie z głowicą Aabratka? Koledzy macie już doświadczenie, podzielcie się nim lub chociaż
odeślijcie do strony, linka gdzie już zostało to poruszone. Może pora na "Kompendium wiedzy o destylacji na kolumnie półkowej w pigułce:)"

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Ad 1 Jeśli będziesz robił nastawy prawidłowo to możesz zapomnieć o miedzi,
Ad 2 Odbierasz oczywiście z OLM
Ad 3 Prowadzisz jak na normalnej kolumnie. Gotujesz, stabilizujesz, odbierasz przedgon. Po subiektywnej ocenie przechodzisz na OLM, i odbierasz na alkoholomierz. Możesz poćwiczyć też z mocami. Bo na półkowej jest możliwość prowadzenia procesu na większych mocach bez straty jakości.
A kompendium pewnie kiedyś się pojawi. jak na razie uczymy sie wszyscy i co chwile prowadzenie procesu na półkowej nas zaskakuje. Tyle mozliwości się odkrywa, że aż się serce raduje. A zastosowanie głowicy z modułem było krokiem milowym w pracy z półkową. A to dzięki koledze @szlumf, bo chyba on to pierwszy zastosował.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zahir92 »

Dziękuje Ci Leszku :) Ale jak już się uprze na miedź :D to lepsza góra czy dół ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”